ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
13 грудня 2017 року справа № 813/4146/17
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Гулкевич І.З.
секретар судового засідання Іванес Х.О.
за участю : позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Галицького об'єднано управління Пенсійного фонду України м. Львова, Залізничного об'єднано управління Пенсійного фонду України м. Львова третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова про повернення безпідставно сплачених коштів,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова, Залізничного об'єднано управління Пенсійного фонду України м. Львова, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова Львівської області, в якому просить : визнати неправомірною відмову Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова щодо повернення помилково сплаченого ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 7 611,20 грн, згідно квитанції №ПН1063 від 02.08.2017 р; зобов'язати Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова вчинити дії щодо підготовки подання до ОСОБА_3 державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова про повернення ОСОБА_1 помилково сплачених коштів при укладені договору купівлі-продажу нерухомого майна від 25 жовтня 2016 року в сумі 7 611,20 грн, згідно квитанції №ПН1063 від 02.08.2017 р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до п.9 ст. 1 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” №400/97-ВР від 26.06.1997 р. платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Позивач зазначає, що вперше придбала житло (квартира №4, секція №2 в будинку №2 за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, с. Сокільники, вул. Героїв Крут) та при укладенні договору безпідставно (помилково) сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від вартості придбаного ним майна. Вважає, що має право на повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% від вартості вказаної квартири в сумі 7 611,20 грн. Тому, звернулася до Галицького ОУПФ України м.Львова з заявою про повернення безпідставно сплачених коштів з тих підстав, що квартиру придбано ним вперше. Проте, відповідач, на думку позивача безпідставно відмовив у поверненні безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна. Позивач вважає, що відповідь Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова є необґрунтованою та її заява про повернення зайво сплачених коштів по суті не розглянута. У зв'язку із чим ОСОБА_1 просить суд стягнути вказану суму з Державного бюджету України.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, просила задовольнити.
Представник відповідача 1 в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату та час розгляду справи.
Представник відповідача 2 в судовому засіданні позовні вимоги заперечила повністю, з підстав наведених у письмових запереченнях на адміністративний позов. Просила в задоволенні такого відмовити повністю.
Третя особа в судове засідання не з'явилась, подала пояснення на адміністративний позов та просила розгляд справи проводити без участі уповноваженого представника.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача 2, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити частково.
Суд встановив, що згідно з договором купівлі-продажу квартири від 02.08.2017, посвідченим приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_4, ОСОБА_5 продав, а ОСОБА_1 купила квартиру №4 секція №2 в будинку №2 за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, с. Сокільники, вул. Героїв Крут. Продаж вчинено за 761 120,00 грн.
Згідно з квитанцією від 02.08.2017 р. №ПН1063 ОСОБА_1 сплатила 7 611,20 грн. збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на рахунок ОСОБА_3 Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова Львівської області.
Позивач, вважаючи, що безпідставно (помилково) сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від вартості придбаного ним майна, звернулася до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова із заявою в якій просив повернути безпідставно сплачений ним збір у розмірі 1% від вартості квартири.
Листом №7093/0914 від 07.09.2017 р. відповідачем відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні її заяви про повернення помилково сплачених коштів з тих підстав, що позивачем не подано належних та допустимих доказів на підтвердження факту купівлі нерухомості вперше.
Вважаючи протиправними дії Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова, які полягають у відмові у поверненні безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна, позивач звернулася до суду за захистом своїх прав.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР.
У відповідності до пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР (надалі - Закон № 400/97-ВР), платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Згідно з п. 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року № 1740, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Відповідно до ст. 3 Закону № 400/97-ВР платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують до Державного бюджету України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Підпунктом 7 п. 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 460/2011, передбачено, що казначейство України здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету.
Згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 року № 106 “Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету” контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 “Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна”, покладений на Пенсійний фонд України.
Проаналізувавши вказані норми Закону та Порядку, суд приходить до висновку, що громадяни, які придбавають нерухоме майно вперше не є платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, тобто звільнені від його сплати в розмірі 1 % від вартості нерухомого майна (житлового будинку), зазначеної в договорі купівлі-продажу майна.
Відповідачем 2 не надано доказів того, що позивачем раніше придбавалось нерухоме майно. Не надано також доказів поступлення від позивача збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за придбане нерухоме майно, крім тієї суми, яка сплачена за квитанцією від 02.08.2017 р. №ПН1063. Відтак, відповідачем 2, як органом владних повноважень, не спростовано доводів позивача щодо того, що нерухоме майно ним придбано вперше, а тому не доведено правомірності відмови у поверненні такого збору.
Водночас, позивачем долучено до матеріалів справи витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №93493122 від 02.08.2017 р., згідно з яким позивач є власником квартири №4 секції №2 в будинку №4 за адресою: м. Львівська область, Пустомитівський район, с. Сокільники, вул. Героїв Крут. Підстава виникнення права власності: договір купівлі-продажу квартири від 02.08.2017 р., посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу ОСОБА_4 та зареєстрований у реєстрі за №36431847.
Вказане свідчить про те, що позивач 02.08.2017 р. вперше придбав нерухоме майно (квартиру №4 в будинку №2 за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, с. Сокільники, вул. Героїв Крут ) за договором купівлі-продажу, і при його нотаріальному посвідченні безпідставно сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості в сумі 7 611,20 грн.
Частиною 3 ст. 3 Закону № 400/97-ВР визначено, що платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 ст. 1 цього Закону, сплачують збір на обов'язкове державне пенсійне страхування до Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Згідно з п.5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 03.09.2013 р. № 787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
У відповідності до пункту 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум платежів, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. № 21-2, яким установлено, зокрема, механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.
Позивачем таку заяву подано до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова 04.09.2017 р.
Тому, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов до висновку, що для належного захисту порушених прав позивача необхідно зобов'язати Залізничне об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Львова сформувати та подати до ОСОБА_3 Державної казначейської служби України у Франківському районі м.Львова Львівської області подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування для проведення реєстрації права власності на житло у сумі 7 611,20 грн., сплаченого згідно з квитанцією від 02.08.2017 р. №ПН1063, оскільки з матеріалів справи, а саме квитанції від 02 серпня 2017 року №ПН1063 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачено до ОСОБА_3 Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова.
Щодо позовної вимоги про визнання неправомірною відмову Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова щодо повернення помилково сплаченого ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 7 611,20 грн, згідно квитанції №ПН1063 від 02.08.2017 р то така не підлягає до задоволення, оскільки належним способом захисту порушених прав позивача, суд вважає позовну вимогу про зобов'язання відповідача повернути безпідставно сплачені кошти у розмірі 7 611,20 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, позов необхідно задовольнити частково.
Відповідно до ст.94 КАС України з відповідачів за рахунок їх бюджетних асигнувань на користь позивача необхідно стягнути судовий збір пропорційно до задоволених вимог у сумі 320 грн.
Керуючись статтями 7-14, 69-71, 86, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов'язати Залізничне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова сформувати та подати до ОСОБА_3 Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львова Львівської області подання про повернення ОСОБА_1 суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 7 611,20 грн. (сім тисяч шістсот одинадцять гривень 20 коп), сплаченого згідно квитанції від 02.08.2017 р. № ПН1063.
Присудити на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 320,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова (вул. Городоцька, 172, м. Львів, ЄДРПОУ 41250271).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Гулкевич І.З.