ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
11 грудня 2017 року № 813/1758/17
Львівський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Гулкевич І.З.,
судді Брильовський Р.М.
судді Гулик А.Г.
секретар судового засідання Іванес Х.О.,
за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" до Державного агентства водних ресурсів України про визнання протиправними дій,-
Публічне акціонерне товариство "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державного агентства водних ресурсів України, в якому просить : визнати протиправними дії Державного агентства водних ресурсів України стосовно відкликання, затверджених Держводагенством України 17.11.2016 року правил експлуатації Добротвірського водосховища на р. Західний Буг, про що вказано в листах Держводагенства України від 09.12.2016 року №6107/9/11-16 "Щодо відклику затверджених правил експлуатації водосховища" та від 20.04.2017 р №2208/9/11-17 "Щодо правил експлуатації Добротвірського водосховища".
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що дії Державного агентства водних ресурсів України стосовно відкликання, затверджених Держводагенством України 17.11.2016 року правил експлуатації Добротвірського водосховища на р. Західний Буг на підставі кримінального провадження №120141140220000392 є протиправними, оскільки кримінальне провадження стосується загибелі риби і іхтіофауни, яке мало місце 24.05.2014 року на Добротвірському водосховищі та жодним чином не стосується затверджених 17.11.2016 року правил експлуатації водосховища.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив адміністративний позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечив повністю, з підстав наведених у письмових запереченнях, просив в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Заслухавши доводи представників сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.
Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" є виробником електроенергії та тепла. До складу Публічного акціонерного товариства "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" входить ДТЕК Добротвірська ТЕС, яка знаходиться за адресою : Львівська область, Кам'янка-Бузький район, селище Добротвір. ДТЕС використовує Добротвірське водосховище на річні Західний Буг для технологічних потреб, а саме : водосховище спроектовано та використовується для подачі холодної води на турбіни ДТЕС для виробництва електроенергії.
Публічне акціонерне товариство "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" уклало з спеціалізованою проектно-налагоджувальною організацією в сфері електроенергетики ПАТ "Львіворгрес" договір №16.209.001 від 02.02.2016 року на "Перегляд Правил експлуатації Добротвірського водосховища".
Листом ПАТ "Львіворгрес" від 30.11.2016 року №209/1786 повідомило позивача, що розроблені Правила експлуатації Добротвірського водосховища на р. Західний Буг затверджені керівником Держводагенства України 17.11.2016 року.
27 березня 2017 р ПАТ "Львіворгрес" повідомило позивача, що Держводагенством листом від 09.12.2016 року №6107/9/11-16 "Щодо відклику затверджених правил експлуатації водосховища", за підписом першого заступника Голови агентства відкликало затверджені 17.11.2016 року Правила 2016 р до прийняття рішення у кримінальному провадженні №1214140220000392.
Публічне акціонерне товариство "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" звернулось з листом від 28.03.2017 року №82/404 до Державного агентства водних ресурсів України для надання пояснень щодо підстав вказаних дій центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.
Листом від 20.04.2017 р №2208/9/11-17 Державного агентства водних ресурсів України повідомило позивача, про те що Правила 2016 р відкликані на підставі звернення Управління СБУ у львівській області щодо запобігання порушення норм Водного кодексу України, встановленого у ході проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні №1214140220000392, внесеному до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 242 КК України.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів згідно з ч. 2 цієї ж статті можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Юрисдикція адміністративних судів відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Одночасно Конституцією встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах,
Закріплений у ч. 1 ст. 11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Предметом доказування відповідно до ч. 1 ст. 138 КАС України є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Положенням про Державне агентство водних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 р №393, визначено, що Держводагенство є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства і гідротехнічної меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів.
Підпунктом 6 пункту 4 положення про Державне агентство водних ресурсів визначено, що Держводагенство розробляє та встановлює режими роботи водосховищ комплексного призначення, водогосподарських систем і каналів, затверджує правила їх експлуатації.
Судом встановлено, що на адресу відповідача надійшов лист від 26.10.2016 №209/1642 ПАТ "Львіворгрес" щодо погодження правил експлуатації Добротвірського водосховища на р. Західний Буг.
Листом від 17.11.2017 р №5728/9/11-16 Державне агентство водних ресурсів повернуто ПАТ "Львіворгрес" затверджені правила експлуатації Добротвірського водосховища на р. Західний Буг.
З матеріалів справи вбачається, що на адресу Державного агентства водних ресурсів надійшов лист від 29.11.2016 р №2283/0/6-16 від Управління Служби безпеки у Львівській області щодо запобігання порушення норм Водного кодексу України у разі затвердження нових Правил експлуатації Добротвірського водосховища, у зв'язку із проведенням досудового розслідування у кримінальному провадженні від 26.04.2014 р №1214140220000392.
Відповідно до частини 3 статті 74 Водного кодексу України, використання технологічних водойм (ставки-охолоджувачі теплових і атомних станцій, рибницькі ставки, ставки-відстійники та інші) повинно проводитись відповідно до норм і правил експлуатації, визначених у технічних проектах, затверджених у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до статті 77 Водного кодексу України порядок експлуатації водосховищ визначається правилами, що затверджуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, для кожного водосховища окремо.
Відтак, суд приходить до висновку, що об'єктом кримінального провадження №1214140220000392 є Добротвірське водосховище, Державне агентство водних ресурсів з метою попередження надзвичайних ситуацій листом від 09.12.2016 р №6107/9/11-16 повідомило ПАТ "Львіворгрес" про відкликання затверджених 17.11.2016 р правил експлуатації Добротвірського водосховища.
Також, суд зазначає, що листом від 20.04.2017 р №2208/9/11-17 та 22.06.2017 №3425/9/11-17 відповідач повідомив Публічне акціонерне товариство "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО", що при здійсненні експлуатації Добротвірського водосховища на р. Західній Буг можна користуватися Правилами експлуатації від 09.04.2009 р в частині, що не є предметом розслідування у вищезазначеному кримінальному провадженні.
Згідно статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
Згідно з частиною першою статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Суд дійшов висновку, що Відповідачем була доведена законність та обґрунтованість прийнятого ним рішення.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Гулкевич І.З.
Суддя Брильовський Р.М.
Суддя Гулик А.Г.