Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
"08" грудня 2017 р. Справа № 1/44-НМ.
Господарський суд Житомирської області у складі:
Судді: Лозинської І.В.
За позовом: Багатопрофільного малого приватного підприємства "Сприяння" (м.Житомир)
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Житомирської міської ради (м. Житомир)
До: 1) Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області (м. Житомир)
2) Міністерства аграрної політики та продовольства України (м. Київ)
3) Державного підприємства "Житомирська пересувна механізована колона"
4) Фонду державного майна України (м. Київ)
за участю прокуратури Житомирської області
про визнання права власності на майно та зобов'язання вчинити певні дії
Багатопрофільне МПП "Сприяння" звернулося до господарського суду Житомирської області з позовом до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області про, зокрема, про визнання права спільної власності за позивачем в розмірі 34% на об'єкт нерухомого майна - цех по переробці природного каменю за адресою: м. Житомир, вул. М. Рибалка, 29.
Рішенням від 08.12.2017 господарським судом визнано недійсними договори оренди від 14.03.1993, від 15.03.1994 з доповненням № 1 від 04.10.1994, від 01.09.1995, від 01.10.1996, від 08.04.1997, укладені між Пересувною механізованою колоною (ПМК) "Укрм'ясомолтехпром" та Комерційним проектно - виробничим малим підприємством "Сприяння"; у задоволені позову відмовлено.
Проаналізувавши вказані договори оренди, господарський суд прийшов до висновку, що ПМК "Укрм'ясомолтехпром" не мала ніяких повноважень щодо передачі в оренду державного майна, надання дозволу на його реконструкцію, а також надання згоди на вилучення земельних ділянок, які перебували у користуванні Житомирської пересувної механізованої колони тресту "Київм'ясомолремонт" відповідно до рішення виконавчого комітету Житомирської районної ради депутатів трудящих № 326 від 13.08.1969.
Крім того, суд зазначив, що за ст. 6 Закону України "Про розмежування земель державної та комунальної власності" від 05.02.2004, який втратив чинність відповідно до Закону України №5245-17, при розмежуванні земель державної та комунальної власності не можуть передаватися до земель комунальної власності, зокрема, земельні ділянки, на яких розташовані державні підприємства.
Згідно із п. а) ч. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", у державній власності залишаються розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності.
Таким чином, суд прийшов також до висновку, що Житомирська міська рада, вирішуючи питання про надання земельних ділянок позивачу в постійне користування та в оренду, перевищила надані їй законодавством повноваження щодо цього.
За ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.
Господарський суд, виявивши при вирішенні господарського спору порушення законності або недоліки в діяльності підприємства, установи, організації, державного чи іншого органу, виносить окрему ухвалу.
Окрема ухвала надсилається відповідним установам, державним та іншим органам, посадовим особам, які несуть відповідальність за ухилення від виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі (ч. 1, 2 ст. 90 ГПК України).
За таких обставин, господарський суд дійшов висновку про надіслання окремої ухвали Житомирській міській раді з метою усунення причин порушення вимог чинного законодавства та недопущення подібних порушень у подальшому.
Згідно із п. 5.9. постанови Пленуму ВГСУ №18 від 26.12.2011 „Про деякі питання практики застосування Господарького процесуального кодексу України судами першої інстанції”, суд, керуючись ч.2 ст.13 Закону України „Про судоустрій і статус суддів” з метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, встановлює у ній строк для надання відповіді в залежності від змісту вказівок та терміну, необхідного для виконання.
Окрему ухвалу може бути оскаржено в установленому цим Кодексом порядку (ч. 3 ст. 90 ГПК України).
Керуючись ст. ст. 86, 90 ГПК України, господарський суд, -
1. Направити вказану окрему ухвалу на адресу Житомирської міської ради (10014, м. Житомир, майдан ОСОБА_1, 4/2, код ЄДРПОУ 13576954).
2. Житомирській міській раді:
- розглянути окрему ухвалу та не допускати порушень приписів діючого законодавства в подальшому;
- про результати розгляду окремої ухвали повідомити господарський суд Житомирської області у місячний строк з дати винесення даної окремої ухвали.
Суддя ОСОБА_2
Віддрук:
1 - в справу
2 - в наряд
3 - Житомирській міській раді (10014, м. Житомир, майдан ОСОБА_1, 4/2)