ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
11 грудня 2017 року Справа №913/833/17
Провадження №17/913/833/17
За позовом Приватного акціонерного товариства «МЕТЕК», с. Слабин Чернігівської області
до Публічного акціонерного товариства «Українська інноваційна компанія», м.Сєвєродонецьк Луганської області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, м. Київ
про стягнення 484158 грн. 23 коп.
Суддя Лісовицький Є.А.
при секретарі Бережній Л.В.
У засіданні брали участь:
від позивача: представник не прибув;
від відповідача: ОСОБА_1, довіреність №160/02 від 06.09.2017;
від третьої особи - Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в особі Уповноваженої особи на здійснення ліквідації ПАТ «Укрінбанк»: представник не прибув.
До початку слухання справи по суті не заявлено вимогу про фіксування судового процесу з допомогою звукозаписувального технічного засобу, у зв'язку з чим відповідно до ст. ст. 4-4, 81-1 Господарського процесуального кодексу України таке фіксування судом не здійснювалося.
Суть спору: позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача заборгованості у сумі 484158 грн. 23 коп. на підставі договору про відступлення права вимоги від 01.11.2016 за договором банківського рахунку №26008221119002 від 09.04.1998, який був укладений між первісним кредитором та ПАТ «Укрінбанк».
Відповідач не погоджується із заявленим позовом, вважає його необгрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, на підставі наступного.
За договором банківського рахунка грошове зобов'язання банку перед клієнтом (власником рахунка) в межах коштів, розміщених на рахунку, може виникнути лише після направлення розпорядження клієнта на відповідну грошову суму.
Таким чином, укладення лише договору відступлення права вимоги від 01.11.2016 між позивачем та ФОП ОСОБА_2 не призвело до виникнення грошового зобов'язання банку перед позивачем на суму коштів, розміщених на рахунку.
За умовами договору банківського рахунку банк відкрив на користь ОСОБА_2 поточний рахунок в іноземній валюті.
Поточні рахунки відкриваються на конкретну особу за умови надання відповідних документів, а можливості зміни власника рахунка Інструкцією не передбачено.
Отже, банк був позбавлений можливості виконувати розпорядження підприємства - відповідача за поточними рахунками, власником яких є фізична особа, внаслідок чого у відповідача не виникло грошових вимог до банку.
Крім того, 24.12.2015 Правлінням Національного банку України прийнято постанову №934 «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «Укрінбанк» до категорії неплатоспроможних», а Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №239 від 24.12.2015 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «Укрінбанк» та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку».
Тобто, позивачем не враховано вимоги Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (далі - Закон) та обмеження, які вводяться до діяльності банківської установи в зв'язку з запровадженням в ньому тимчасової адміністрації.
Згідно п. 16 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» тимчасова адміністрація - процедура виведення банку з ринку, що запроваджується Фондом гарантування вкладів фізичних осіб стосовно неплатоспроможного банку в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до вимог ч.ч.1-2 ст. 36 вказаного Закону, з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку призупиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту) Фонд набуває всі повноваження органів управління банку та органів контролю з дня початку тимчасової адміністрації і до її припинення. Протягом 15 днів, але не пізніше строків, встановлених Фондом, керівники банку забезпечують передачу уповноваженій особі Фонду печаток і штампів, матеріальних та інших цінностей банку, а також протягом трьох днів - передачу печаток і штампів бухгалтерської та іншої документації банку.
На період тимчасової адміністрації усі структурні підрозділи, органи та посадові особи банку підпорядковуються у своїй діяльності Фонду та уповноваженій особі Фонду в межах повноважень, встановлених цим Законом та делегованих Фондом, і діють у визначених Фондом/уповноваженою особою Фонду межах та порядку.
Таким чином, позивачем не взято до уваги, що з 25.12.2015, ПАТ «Укрінбанк», правонаступником якого на сьогодні є Публічне акціонерне товариство «Українська інноваційна компанія», не мав законних підстав та повноважень для здійснення будь-яких операцій за рахунками клієнтів.
Разом з тим, 22.03.2016 Правлінням Національного банку України на підставі пропозиції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо відкликання банківської ліцензії та ліквідації ПАТ «Укрінбанк» винесено постанову №180 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Укрінбанк».
Також, 22.03.2016 на підставі вказаної постанови Національного банку України, виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №385 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «Укрінбанк» та делегування повноважень ліквідатора банку».
Тобто, з моменту прийняття постанови №180, ПАТ «Укрінбанк» був позбавлений банківської ліцензії, яка фактично не відновлена і станом на дату розгляду даної справи.
У відповідності до ч. 5 ст. 45 вказаного Закону, протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку кредитори мають право заявити Фонду про свої вимоги до банку.
У відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 46 цього Закону, з дня початку процедури ліквідації банку припиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту). Якщо в банку, що ліквідується, здійснювалася тимчасова адміністрація, з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку тимчасова адміністрація банку припиняється.
Згідно з ч. 4 ст. 46 Закону, протягом 15 днів, але не пізніше строків, установлених Фондом, керівники банку (якщо в банку не здійснювалася тимчасова адміністрація) забезпечують передачу бухгалтерської та іншої документації банку, печаток і штампів, матеріальних та інших цінностей банку Фонду/уповноваженій особі Фонду.
Крім того, за рішенням загальних зборів акціонерів від 13.07.2016 (протокол №1 позачергових загальних зборів акціонерів), назву Публічне акціонерне товариство «Укрінбанк» змінено на Публічне акціонерне товариство «УКРІНКОМ», відомості про це були внесені до Єдиного державного реєстру.
Також, рішенням загальних зборів акціонерів від 13.07.2016 змінено види діяльності товариства: зокрема, виключено вид діяльності «діяльність комерційних банків, код КВЕД 64.19 «Інші види грошового посередництва» та визначено основним видом діяльності 68.20 «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна».
Таким чином, відповідач (правонаступник ПАТ «Укрінбанк») розпочав діяти лише з 13.07.2016, як юридична особа, діяльність якої не пов'язана із діяльністю комерційних банків. Тобто, з 13.07.2016 ПАТ «Укрінбанк», як банківської установи не існує.
Відповідно до ст. 47 Закону України «Про банки і банківську діяльність», Банк має право здійснювати банківську діяльність на підставі банківської ліцензії шляхом надання банківських послуг.
За поточними рахунками, що відкриваються банками суб'єктам господарювання в національній валюті, здійснюються всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та вимог законодавства України.
Таким чином, відповідач, не являючись на даний час банківською установою, не має повноважень проводити операції за рахунками клієнтів, не може використовувати необхідні для цього платіжні інструменти, крім того, не має правових підстав і можливості для визначення суми заборгованості кредиторів банку.
Оскільки відповідач, не маючи банківської ліцензії, крім того, не являючись з 13.07.2016 банком взагалі, не має доступу до банківських рахунків клієнтів, внаслідок чого здійснити їх повернення не має правових підстав.
Отже, на думку відповідача, позов є безпідставним та не підлягає задоволенню.
Третя особа у справі Фонд гарантування вкладів фізичних осіб повідомив, що інформацію щодо вкладника ОСОБА_2 було включено до реєстру вкладників ПАТ «Укрінбанк» кошти яких підлягають відшкодуванню за рахунок Фонду (далі - реєстр вкладників), та було здійснено відповідні виплати через банк-агент ПАТ «Кредобанк» на загальну суму 114612,28 грн. (сто чотирнадцять тисяч шістсот дванадцять грн. 28 коп.) в межах гарантованої суми відшкодування, відповідно до вимог Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (в редакції на момент здійснення відповідних виплат).
Крім того, до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ «Укрінбанк», затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду, включено дані щодо ФОП ОСОБА_2 на суму 506225,31 грн. та віднесено до 7 черги кредиторів, відповідно до ст. 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Третя особа у справі зазначає, що реєстр акцептованих вимог кредиторів, на відміну від реєстру вкладників, формується виключно на підставі відповідних звернень (вимог) кредиторів.
Отже, Вкладник вже реалізував своє право вимоги, шляхом звернення із відповідною заявою (вимогою), яку було акцептовано. Уповноваженою особою Фонду було включено відповідну інформацію до Реєстру акцептованих вимог кредиторів, який було затверджено виконавчою дирекцією Фонду. Вказані кредиторські вимоги будуть задоволені за рахунок реалізації ліквідаційної маси банку в порядку та черговості, визначених чинним законодавством.
Третя особа у справі вважає, що відступлення такого права вимоги та подальше звернення до суду спрямоване на подвійне стягнення одних і тих самих коштів.
Також Фонд зазначає, що 24.12.2015 Правлінням Національним банком України було прийнято постанову №934 «Про віднесення ПАТ «Укрінбанк» до категорії неплатоспроможних». На виконання зазначено постанови та рішення Фонду від 24.12.2015 №239 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «Укрінбанк» та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку» Фондом було запроваджено тимчасову адміністрацію та розпочато процедуру виведення банку з ринку.
22.03.2016 Правлінням Національного банку України було прийнято постанову №180 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Укрінбанк». На виконання зазначено постанови та рішення Фонду від 22.03.16 №385 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «Укрінбанк» та делегування повноважень ліквідатора банку» Фондом було розпочато процедуру ліквідації ПАТ «Укрінбанк».
02 лютого 2016 року Окружним адміністративним судом м. Києва було відкрито провадження у справі №826/1162/16 за позовом одного з міноритарних акціонерів ПАТ «Укрінбанк» до Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, 3-тя особа - ПАТ «Укрінбанк» про визнання протиправними та скасування постанови Національного банку України від 24.12.2015 №934 та рішення Фонду від 24.12.2015 №239 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «Укрінбанк» та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку».
Рішенням суду першої інстанції, залишеним в силі судом апеляційної інстанції позовні вимоги були задоволені. Рішенням Вищого адміністративного суду України рішення попередніх інстанцій було залишено в силі.
Однак, 24.10.2017 зазначені рішення судів всіх трьох інстанцій по справі № 26/1162/16 були скасовані Верховним Судом України. Таким чином, відсутнє будь-яке рішення суду або іншого повноважного органу, яке б спростовувало законність запровадження в ПАТ «Укрінбанк» процедури тимчасової адміністрації.
У той же час, приватним нотаріусом ОСОБА_3 13.07.2016, у день набрання судовим рішенням у справі №826/5325/16 законної сили, не дивлячись на відсутність на цю дату повного тексту такого судового рішення, внесено записи про реєстрацію зміни назви Банку та адреси місця його знаходження. Новою назвою Банку було ПАТ «УКРІНКОМ», а адресою місцезнаходження - Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Сметаніна, буд 3-А.
Відповідно до статей 34, 46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд здійснює виведення неплатоспроможного банку з ринку, у тому числі шляхом делегування своїх повноважень уповноваженій особі.
Протиправними діями відповідача порушені права та інтереси не тільки позивача але й Фонду, оскільки реєстраційні дії були здійснені з грубим порушенням норм чинного законодавства.
Частиною першою статті 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань» встановлено вичерпний перелік підстав проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій, а саме:
- документів, що подаються заявником для державної реєстрації;
- судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій, а також надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України «Про виконавче провадження»;
- рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 цього Закону (оскарження рішень, дій або бездіяльності у сфері державної реєстрації).
При цьому, згідно з пунктом 2 частини четвертої статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань» для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру.
У відповідності до статей 36 та 46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» усі повноваження керівника банку переходять до Фонду чи уповноваженої особи Фонду на здійснення тимчасової адміністрації/ліквідацію банку в межах повноважень, делегованих Фондом.
Рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру не приймалось ні Фондом, ні уповноваженою особою Фонду на здійснення тимчасової адміністрації банку, ні уповноваженою особою Фонду на ліквідацію банку.
Також в розпорядженні відповідача відсутні судові рішення, які набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі оскільки:
по-перше, підставою для виконання суб'єктом державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань судового рішення, що набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є його примірник в електронній формі, надісланий суб'єкту державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром судових рішень та Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, затвердженому Міністерством юстиції України спільно з Державною судовою адміністрацією України (абз. 2 ч. 2 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України);
по-друге, постанова Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №826/5325/16 не є судовим рішенням, яке тягне за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі.
Таким чином у відповідача на час проведення реєстраційних дій не було жодної із підстав, визначених ч. 1 ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань».
Крім того, проведення державної реєстрації змін до установчих документів ПАТ «Укрінбанк» здійснено з порушенням Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань», Закону України «Про банки і банківську діяльність» та Положення про порядок реєстрації та ліцензування банків, відкриття відокремлених підрозділів, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 08 вересня 2011 року №306, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2011 року за №1203/19941.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань» установчі документи банків, інших юридичних осіб, які згідно із законом підлягають погодженню (реєстрації) відповідно Національним банком України, іншими державними органами, подаються з відміткою про їх погодження відповідним органом.
Згідно з ч. 4 ст. 16 Закону України «Про банки і банківську діяльність» банк подає документи для проведення державної реєстрації змін до статуту банку після їх погодження Національним банком України.
При цьому, відповідачем було здійснено запис про скасування реєстраційної дії за судовим рішенням за відсутності судового рішення про скасування такої реєстраційної дії, що фактично є перевищенням відповідачем своїх повноважень та перебирання на себе функцій суду.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань» невідповідність документів вимогам, установленим статтею 15 цього Закону, у тому числі без відмітки про їх погодження відповідними органами, зокрема Національним банком України є безумовною підставою для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації.
Крім того, подання документів особою, яка не має на це повноважень та подання документів, що суперечать вимогам Конституції України та законам України є у відповідності до пунктів 1 та 5 частини першої статті 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань» безумовними підставами для відмови у державній реєстрації.
Таким чином, на думку третьої особи у справі, у відповідача не було жодних правових підстав для здійснення реєстраційних дій щодо ПАТ «Укрінбанк».
Розглянувши матеріали справи, суд
01.11.2016 між ПрАТ «Метек» та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 (далі - Первісний кредитор) укладено договір про відступлення права вимоги за Договором банківського рахунку №26008221119002 від 09.04.1998, укладеним між Первісним кредитором та ПАТ «Укрінбанк», правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «Українська інноваційна компанія» (далі - ПАТ «Укр/ін/ком») (п.1.1. договору про відступлення права вимоги).
У відповідності до п.2.2 договору про відступлення права вимоги ПрАТ «Метек» набуває статусу кредитора ПАТ «Укр/ін/ком» на суму 18 952 доларів 72 центи США.
ФОП ОСОБА_2 надіслала на адресу ПАТ «Укр/ін/ком» повідомлення від 10.11.2016 про відступлення права вимоги боргу на користь ПрАТ «Метек» за Договором банківського рахунку № 26008221119002 від 09.04.1998.
При з'ясуванні фактичних обставин справи в частині виведення ПАТ «Укрінбанк» з ринку у зв'язку з неплатоспроможністю судом встановлено, що:
24.12.2015 Правління Національного банку України прийняло постанову №934 «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «Укрінбанк» до категорії неплатоспроможних», якою віднесено ПАТ «Укрінбанк» до категорії неплатоспроможних.
На підставі вказаної постанови виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийняла рішення №239 від 24.12.2015 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «Укрінбанк» та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку», в якому, зокрема, вирішила розпочати процедуру виведення ПАТ «Укрінбанк» з ринку шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації строком на три місяці з 25.12.2015 по 24.03.2016 (п.1 рішення); призначити уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та делегувати всі повноваження тимчасового адміністратора ПАТ «Укрінбанк», визначені Законом, зокрема, статтями 37-39 Закону, провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків ОСОБА_4 строком на три місяці з 25.12.2015 по 24.03.2016 (включно) (п.2 рішення).
22.03.2016 Правління Національного банку України прийняло постанову №180 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Укрінбанк», якою прийнято рішення, зокрема, відкликати банківську ліцензію та ліквідувати ПАТ «Укрінбанк» (п.1 постанови), ПАТ «Укрінбанк» у день отримання цієї постанови повернути Департаменту реєстраційних питань та ліцензування банківську ліцензію та генеральну ліцензію на здійснення валютних операцій (п.3 постанови). На виконання вказаної постанови Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №183 від 22.03.2016 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «Укрінбанк» та делегування повноважень ліквідатора банку», яким, зокрема, вирішено: припинити здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «Укрінбанк» з 23.03.2016 (п.1 рішення); розпочати процедуру ліквідації ПАТ «Укрінбанк» з 23.03.2016 по 22.03.2018 включно (п.3 рішення).
22.03.2016 в газеті «Голос України» (№56(6310)) було розміщено оголошення про ліквідацію ПАТ «Укрінбанк», в якому зазначено, що вимоги кредиторів прийматимуться протягом 30 днів з дня опублікування даного оголошення.
Рішенням виконавчої дирекції Фонду №1705 від 01.09.2016 змінено уповноважену особу Фонду, якій делегуються повноваження ліквідатора ПАТ «Укрінбанк».
Згідно з зазначеним рішенням всі повноваження ліквідатора ПАТ «Укрінбанк», визначені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», зокрема, ст. ст. 37, 38, 47-53, в тому числі з підписання всіх договорів, пов'язаних з реалізацією активів банку у порядку, визначеному Законом, окрім повноважень в частині реалізації активів банку, делеговано ОСОБА_5 з 02.09.2016.
Акціонерами та вкладниками ПАТ «Укрінбанк» було ініційовано адміністративні судові процеси (№826/1162/16 та №826/5325/16) щодо визнання протиправними та скасування вказаних постанов Національного банку України та рішень Фонду. Відповідними судовими рішеннями було визнано протиправними та скасовані вказані постанови Національного банку України та рішення Фонду.
Так, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.03.2016, яка набрала законної сили 14.04.2016 згідно ухвали Київського адміністративного апеляційного суду у справі №826/1162/16, визнано незаконною та скасовано постанову Правління Національного банку України №934 від 24.12.2015 «Про віднесення ПАТ «Укрінбанк» до категорії неплатоспроможних», визнано незаконним та скасоване рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №239 від 24.12.2015 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «Укрінбанк» та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку», зобов'язано Національний банк України надати термін в 95 днів для відновлення платоспроможності ПАТ «Укрінбанк».
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.04.2016, яка набрала законної сили 31.08.2016 згідно ухвали Київського апеляційного адміністративного суду у справі №826/5325/16, визнано протиправною та скасовано постанову Правління Національного банку України від 22.03.2016 №180 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Український інноваційний банк» з моменту її прийняття, визнано протиправним та скасовано рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб «Про початок процедури ліквідації ПАТ «Український інноваційний банк» та делегування повноважень ліквідатора банку» від 22.03.2016 №382 з моменту його прийняття, зобов'язано Національний банк України (в особі його відповідальних осіб, до повноважень яких відноситься вчинення відповідних дій) вчинити всі необхідні дії щодо відновлення функціонування ПАТ «Український інноваційний банк» в якості банківської установи - в обсязі та стані, який існував до прийняття постанови Правління Національного банку України від 22.03.2016 №180 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Український інноваційний банк».
За інформацією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб судові рішення в адміністративних справах №826/1162/16 та №826/5325/16, незважаючи на їх обов'язковість, не виконувались, діяльність ПАТ «Укрінбанк» в якості банківської установи не відновлена, оскільки чинним законодавством України, зокрема, Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», не передбачені наслідки та порядок дій при скасуванні у судовому порядку постанов Національного банку України та рішень Фонду стосовно неплатоспроможного банку.
24.10.2017 Верховний Суд України постановою у справі №21-3926а16 скасував всі ухвалені судами адміністративної юрисдикції рішення у справі №826/1162/16 Окружного адміністративного суду міста Києва і відмовив у задоволенні позову акціонера ПАТ «Укрінбанк» про скасування рішень Національного банку України та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про віднесення ПАТ «Укрінбанк» до категорії неплатоспроможних і введення тимчасової адміністрації у ПАТ «Укрінбанк».
Відповідно до актуальних відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 13.07.2016, 24.11.2016 проведено реєстраційні дії відносно ПАТ «Укрінбанк», проведена державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи, зміна найменування та місцезнаходження, видів діяльності юридичної особи.
Станом на 15.08.2017 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань значиться юридична особа - Публічне акціонерне товариство «Українська інноваційна компанія», з ідентифікаційним кодом 05839888, юридичною адресою товариства є: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Сметаніна, буд 3-А.
Згідно статуту Публічного акціонерного товариства «Українська інноваційна компанія» воно продовжує свою діяльність на підставі цього статуту шляхом зміни найменування з Публічного акціонерного товариства «Укрінком» на Публічне акціонерне товариство «Українська інноваційна компанія», яке є набувачем всіх прав та обов'язків Публічного акціонерного товариства «Український інноваційний банк» та Публічного акціонерного товариства «Укрінком». Видами діяльності товариства є: код КВЕД 64.99 «Надання інших фінансових послуг (крім страхування та пенсійного забезпечення)», код КВЕД 66.19 «Інша допоміжна діяльність у сфері фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення», код КВЕД 68.20 «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна» (основний). Вид діяльності за кодом КВЕД 64.19 «Діяльність комерційних банків» не віднесено до видів діяльності ПАТ «Українська інноваційна компанія».
Оскільки договір банківського рахунку №26008221119002 від 09.04.1998 є безстроковим, що передбачає повернення коштів за ним у будь-який час на першу вимогу, ПрАТ «Метек» надіслало досудову претензію із вимогою повернення коштів розміщених в т.ч. за згаданим договором на рахунок товариства.
Однак така претензія була залишена відповідачем без уваги та виконання.
Позивач звернувся з позовом про стягнення з відповідача заборгованість у сумі 484158 грн. 23 коп. на підставі договору про відступлення права вимоги від 01.11.2016 за договором банківського рахунку №26008221119002 від 09.04.1998, який був укладений між первісним кредитором та ПАТ «Укрінбанк».
Розглянувши матеріали справи в їх сукупності, оцінивши подані докази, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову з огляду на наступне.
Виходячи із приписів статей 1066, 1068 Цивільного кодексу України, за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком. Банк зобов'язаний вчиняти для клієнта операції, які передбачені для рахунків даного виду законом, банківськими правилами та звичаями ділового обороту, якщо інше не встановлено договором банківського рахунка.
Стаття 1071 Цивільного кодексу України визначає перелік підстав списання грошових коштів з рахунка клієнта. Так, банк може списати грошові кошти з рахунка клієнта на підставі його розпорядження.
Грошові кошти можуть бути списані з рахунка клієнта без його розпорядження на підставі рішення суду, а також у випадках, встановлених законом чи договором між банком і клієнтом.
Із аналізу наведених норм вбачається, що за договором банківського рахунка грошове зобов'язання банку перед клієнтом (власником рахунка) в межах коштів, розміщених на рахунку, може виникнути лише після направлення розпорядження клієнта на відповідну грошову суму.
Таким чином, укладення лише договору відступлення права вимоги від 01.11.2016 між позивачем та ФОП ОСОБА_2 не призвело до виникнення грошового зобов'язання банку перед позивачем на суму коштів, розміщених на рахунку.
За умовами договору банківського рахунку банк відкрив на користь ОСОБА_2 поточний рахунок в іноземній валюті.
Відповідно до пункту 1.8 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою правління Національного банку України від 12 листопада 2003 року №492 (далі - Інструкція), банки відкривають своїм клієнтам за договором банківського рахунка поточні рахунки. Поточний рахунок - це рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання грошей і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов договору та вимог законодавства України.
Виходячи із викладеного, поточні рахунки відкриваються на конкретну особу за умови надання відповідних документів, а можливості зміни власника рахунка Інструкцією не передбачено.
Отже, банк був позбавлений можливості виконувати розпорядження підприємства - відповідача за поточними рахунками, власником яких є фізична особа, внаслідок чого у відповідача не виникло грошових вимог до банку.
Крім того, 24.12.2015 Правлінням Національного банку України прийнято постанову №934 «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «Укрінбанк» до категорії неплатоспроможних», а Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №239 від 24.12.2015 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «Укрінбанк» та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку».
Тобто, позивачем не враховано вимоги Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та обмеження, які вводяться до діяльності банківської установи в зв'язку з запровадженням в ньому тимчасової адміністрації.
Згідно п. 16 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» тимчасова адміністрація - процедура виведення банку з ринку, що запроваджується Фондом гарантування вкладів фізичних осіб стосовно неплатоспроможного банку в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до вимог ч.ч. 1-2 ст. 36 вказаного Закону, з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку призупиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту). Фонд набуває всі повноваження органів управління банку та органів контролю з дня початку тимчасової адміністрації і до її припинення. Протягом 15 днів, але не пізніше строків, встановлених Фондом, керівники банку забезпечують передачу уповноваженій особі Фонду печаток і штампів, матеріальних та інших цінностей банку, а також протягом трьох днів - передачу печаток і штампів бухгалтерської та іншої документації банку.
На період тимчасової адміністрації усі структурні підрозділи, органи та посадові особи банку підпорядковуються у своїй діяльності Фонду та уповноваженій особі Фонду в межах повноважень, встановлених цим Законом та делегованих Фондом, і діють у визначених Фондом/уповноваженою особою Фонду межах та порядку.
Таким чином, позивачем не взято до уваги, що з 25.12.2015, ПАТ «Укрінбанк», правонаступником якого на сьогодні є Публічне акціонерне товариство «Українська інноваційна компанія», не мав законних підстав та повноважень для здійснення будь-яких операцій за рахунками клієнтів.
Разом з тим, 22.03.2016 Правлінням Національного банку України на підставі пропозиції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо відкликання банківської ліцензії та ліквідації ПАТ «Укрінбанк» винесено постанову №180 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Укрінбанк».
Також, 22.03.2016 на підставі вказаної постанови Національного банку України, виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №385 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «Укрінбанк» та делегування повноважень ліквідатора банку».
Тобто, з моменту прийняття постанови №180, ПАТ «Укрінбанк» був позбавлений банківської ліцензії, яка фактично не відновлена і станом на дату розгляду даної справи.
У відповідності до ч. 5 ст. 45 вказаного Закону, протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку кредитори мають право заявити Фонду про свої вимоги до банку.
У відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 46 цього Закону, з дня початку процедури ліквідації банку припиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту). Якщо в банку, що ліквідується, здійснювалася тимчасова адміністрація, з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку тимчасова адміністрація банку припиняється.
Згідно з ч. 4 ст. 46 Закону, протягом 15 днів, але не пізніше строків, установлених Фондом, керівники банку (якщо в банку не здійснювалася тимчасова адміністрація) забезпечують передачу бухгалтерської та іншої документації банку, печаток і штампів, матеріальних та інших цінностей банку Фонду/уповноваженій особі Фонду.
Крім того, за рішенням загальних зборів акціонерів від 13.07.2016 (протокол №1 позачергових загальних зборів акціонерів), назву Публічне акціонерне товариство «Укрінбанк» змінено на Публічне акціонерне товариство «УКРІНКОМ», відомості про це були внесені до Єдиного державного реєстру.
Також, рішенням загальних зборів акціонерів від 13.07.2016 змінено види діяльності товариства: зокрема, виключено вид діяльності «діяльність комерційних банків», код КВЕД 64.19 «Інші види грошового посередництва» та визначено основним видом діяльності 68.20 «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна».
Таким чином, відповідач (правонаступник ПАТ «Укрінбанк») розпочав діяти лише з 13.07.2016, як юридична особа, діяльність якої не пов'язана із діяльністю комерційних банків.
Тобто, з 13.07.2016 ПАТ «Укрінбанк», як банківської установи не існує.
Відповідно до ст. 47 Закону України «Про банки і банківську діяльність», Банк має право здійснювати банківську діяльність на підставі банківської ліцензії шляхом надання банківських послуг.
За поточними рахунками, що відкриваються банками суб'єктам господарювання в національній валюті, здійснюються всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та вимог законодавства України.
Таким чином, відповідач, не являючись на даний час банківською установою, не має повноважень проводити операції за рахунками клієнтів, не може використовувати необхідні для цього платіжні інструменти, крім того, не має правових підстав і можливості для визначення суми заборгованості кредиторів банку.
Оскільки відповідач, не маючи банківської ліцензії, крім того, не являючись з 13.07.2016 банком взагалі, не має доступу до банківських рахунків клієнтів, внаслідок чого здійснити їх повернення не має правових підстав.
Третя особа у справі Фонд гарантування вкладів фізичних осіб повідомив, що інформацію щодо вкладника ОСОБА_2 було включено до реєстру вкладників ПАТ «Укрінбанк» кошти яких підлягають відшкодуванню за рахунок Фонду (далі - реєстр вкладників), та було здійснено відповідні виплати через банк-агент ПАТ «Кредобанк» на загальну суму 114612,28 грн. в межах гарантованої суми відшкодування, відповідно до вимог Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (в редакції на момент здійснення відповідних виплат).
Крім того, до реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ «Укрінбанк», затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду, включено дані щодо ФОП ОСОБА_2 на суму 506225,31 грн. та віднесено до 7 черги кредиторів, відповідно до ст. 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Третя особа у справі зазначає, що реєстр акцептованих вимог кредиторів, на відміну від реєстру вкладників, формується виключно на підставі відповідних звернень (вимог) кредиторів.
Отже, Вкладник вже реалізував своє право вимоги, шляхом звернення із відповідною заявою (вимогою), яку було акцептовано. Уповноваженою особою Фонду було включено відповідну інформацію до Реєстру акцептованих вимог кредиторів, який було затверджено виконавчою дирекцією Фонду. Вказані кредиторські вимоги будуть задоволені за рахунок реалізації ліквідаційної маси банку в порядку та черговості, визначених чинним законодавством.
За таких підстав у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. У задоволенні позову Приватного акціонерного товариства «МЕТЕК» до Публічного акціонерного товариства «Українська інноваційна компанія» про стягнення 484158 грн. 23 коп. відмовити повністю.
2. Судові витрати покласти на позивача.
У судовому засіданні 11.12.2017 було оголошено лише вступну і резолютивну частину рішення. Дане рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Дата підписання рішення 14 грудня 2017 року.
Суддя Є.А. Лісовицький