Рішення від 06.12.2017 по справі 914/1861/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.12.2017р. Справа № 914/1861/17

Суддя О.Запотічняк при секретарі В.Думин розглянула справу

за первісним позовом: Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, м. Львів

до відповідача: Фізичної особи-підприємця Крик Ярослави Андріївни, м. Львів,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Львівське комунальне підприємство "Хуторівка", м. Львів

про звільнення самовільно зайнятих нежитлових приміщення першого поверху під індексами 14, 15, 16 загальною площею 64, 5 кв. м, що знаходиться за адресою: м.Львів, вул. Хуторівка, 24,

та за зустрічним позовом: Фізичної особи-підприємця Крик Ярослави Андріївни, м. Львів,

до відповідача:Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, м. Львів

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Львівське комунальне підприємство "Хуторівка", м.Львів,

про визнання укладеним між Управлінням комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради та Фізичною осббою-підприємцем Крик Ярославою Андріївною договору оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень), а саме нежитлових приміщень, які знаходяться за адресою м.Львів, вул.Хуторівка, 24, які позначені на поверховому плані під індексами 15,16, загальною площею 62,1 м.кв., терміном на 2 роки 364 дні, на умовах відповідно до поданого до суду проекту договору оренди вказаних нежитлових приміщень.

За участю представників:

Від позивача: не з»явився

Від відповідача: Шамборський А.В., Зубашевський Н.П. - представнки;

Від третьої особи: не з»явився

Представникам роз'яснено права та обов'язки згідно ст.ст. 20, 22 ГПК України. Технічна фіксація судового процесу за клопотанням представників сторін не здійснювалась.

Суть спору: Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради звернулося в Господарський суд Львівської області з позовом до відповідача: Фізичної особи-підприємця Крик Ярослави Андріївни, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Львівського комунального підприємства "Хуторівка" про звільнення самовільно зайнятих нежитлових приміщення першого поверху під індексами 14, 15, 16 загальною площею 64, 5 кв. м, що знаходиться за адресою: м.Львів, вул. Хуторівка, 24 шляхом звільнення приміщення від особистих речей та надання безперешкодного доступу в будь-який час до приміщення представникам управління комунальної власності.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 13.11.2014 між Управлінням комунальної власності та Львівським комунальним підприємством «Хуторівка» укладено Договір оренди нежитлових приміщень С-9251-14, згідно до якого Позивач зобовязався передати ЛКП «Хуторівка» в строкове платне користування нерухоме майно - нежитлові приміщення загальною площею 851,5 кв.м, по вул Хуторівка, 24 у м.Львові, які позначені індексами: 1 поверх - І, ІІ,1, 5-10, 12-14,17; 2-й поверх -ІІІ, 18-20, 22, 23,25-39, 41-45. Договір було укладено на 2 роки 364 дні з 13.11.2014 до 12.11.2017р. включно.

Однак, відповідно до акту проведення перевірки приміщення від 22.05.2017 № 365і/17 було встановлено, що нежитлові приміщення першого поверху за аресою: м. Львів, вул. Хуторівка, 24 загальною площею 64,5 кв. м, а саме: нежитлові приміщення під індексом 14 площею 2,4 кв. м, що перебувають в оренді Львівського комунального підприємства «Хуторівка» та нежитлові приміщення під індексами 15, 16 загальною площею 62,1 кв. м, незаконно використовуються Фізичною особою-підприємцем Крик Ярославою Андріївною для перукарні.

Згідно акту №1 від 14.06.2017р. Львівським комунальним підприємством «Хуторівка» в ході проведення обстеження об'єкта нерухомого майно, розташованого за адресою: м. Львів, вул. Хуторівка, 24, встановлено, що приміщення самовільно зайняте відповідачем, оскільки договір оренди відстутній.

Позивач вважає, що незаконне володіння відповідачем об»єктом комунальної власності порушує права органу місцевого самоврядування та не дозволяє в повній мірі розпоряджатися вказаним об»єктом нерухомості.

Відповідачем подано зустрічний позов про визнання укладеним між Управлінням комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради та Фізичною особою-підприємцем Крик Ярославою Андріївною договору оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень), а саме нежитлових приміщень, які знаходяться за адресою м.Львів, вул.Хуторівка, 24, які позначені на поверховому плані під індексами 15,16, загальною площею 62,1 м.кв., терміном на 2 роки 364 дні, на умовах відповідно до поданого до суду проекту договору оренди вказаних нежитлових приміщень.

Зустрічний позов мотивований тим, що позивач за зустрічним позовом з 2001 року користується спірним приміщенням, ФОП Крик укладала договори та належним чином виконувала свої обов»язки.

Обставини справи: Розглянувши подані матеріали суд визнав їх достатніми для прийняття заяви до розгляду і ухвалою від 11.09.2017р. року порушив провадження у справі та призначив судове засідання на 26.09.2017р.

В судовому засіданні 26.09.2017р. розгляд справи відкладався на 10.10.2017р. у звя»зку із неявкою представників сторін в судове засідання.

03.10.2017р. відповідач подав через канцелярію суду відзив на позов в якому позовні вимоги заперечив в повному обсязі.

У поданому відзиві відповідач звертає увагу на те, що 01.04.2001 року між ФОП Крик Я.А. та Житлово-експлуатаційною конторою №111 було укладено Договір про співпрацю №1, згідно умов якого ЖЕК №111 передав в користування ФОП Крик Я.А. нежитлові приміщення, які знаходяться за адресою м.Львів. вул.Хуторівка, 24 під перукарню.

Згідно умов п. 5.1 зазначеного Договору даний Договір вступає в силу з моменту підписання і діє на протязі десяти років до повного виконання сторонами своїх обов'язків за цим договором.

В п.5.2 цього Договору зазначено, що договір вважається продовженим на наступний термін, якщо сторони не повідомили іншу сторону про відмову від продовження договору.

Зважаючи на те, що договір діяв до 01.04.2010 року, повністю виконувався ФОП Крик Я.А. відповідно до умов Договору, не був припинений, зокрема, жодна із сторін у 2010 році не заявила про відмову від подальшого продовження договірних відносин, то у зв'язку з цим договір був продовжений на 10 (десять) років, а саме до 01.04.2019 року.

На виконання умов Договору ФОП Крик Я. А. сплачувалась орендна плата.

Відповідач зазначає, що ЖЕК № 111 було реорганізовано в Львівське комунальне підприємство «Хуторівка», однак дана обставина а саме Реорганізація орендодавця не є підставою для зміни умов чи розірвання договору оренди.

Також відповідач зазначає, що 01 березня 2010 року між ЛКП «Хуторівка» в особі начальника Корабель А.В. та ФОП Крик Я.А. було укладено Договір суборенди нежитлового приміщення за адресою м.Львів, вул. Хуторівка, 24 площею 58,6 кв.м., для влаштування перукарні. Згідно п. 3.1 вказаного ДОГОВОРУ термін договору суборенди встановлено до 31 грудня 2010 року та в п. 3.2 договору погоджено, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов догсшдуу суборенди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором Вказаний Договір суборенди також добросовісно виконувався ФОП Крик та не був припинений, оскільки жодна із сторін договору не заявила та не повідомила іншу сторону про відмову від подальшого продовження договірних відносин, то у зв'язку з цим договір був продовжений на вказаний у Договорі строк. І так вказаний Договір суборенди автоматично продовжувався декілька разів і є чинним і на даний час. Доказів надіслання однією із сторін договору заяв про припинення або зміну його умов не має. ФОП Крик Я.А. сплачувала і по даний час сплачує орендну плату за користування вказаними нежитловими приміщеннями відповідно до вказаного Договору суборенди. Даний договір суборенди є чинним, ніколи [ніким не оскаржувався, не розривався, не скасовувався, не визнавався недійсним і є дійсним на даний час. Одночасно слід вказати, що при укладенні нового договору суборенди вказаних приміщень між ФОП Крик Я.А. та ЛКП «Хуторівка» нічого не вказувалось та не обумовлювалось про припинення чи закінчення дії попереднього Договору про співпрацю №1 від 01.04.2004 року, тобто і цей договір де-юре та де-факто продовжив свою дію.

Крім того, між ФОП Крик Я.А. та ЛКП «Хуторівка» 04.01.2010 року, 01.12.2014 року, 01.04.2016 року та 01.04.2017 року укладались договори про відшкодування експлуатаційних витрат на утримання будинків і прибудинкових територій, відповідно до яких ЛКП «Хуторівка» забезпечувало і забезпечує на даний час надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій в будинку №24 по вул. Хуторівка, 24 в м.Львові, в якому знаходиться нежитлове приміщення площею 63,1 кв.м., яке використовується ФОП Крик Я.А. під перукарню. Вказані Договори про відшкодування експлуатаційних витрат, укладені між ФОП Крик Я.А. та ЛКП «Хуторівка», свідчать про існування між ФОП Крик Я.А. та ЛКП «Хуторівка» договірних відносин, щодо використання ФОП Крик Я.А. вказаних нежитлових приміщень.

Відповідно до Довідки ЛКП «Хуторівка» №3 від 02.02.2017 року нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою м.Львів, вул.Хуторівка, 24 перший поверх площею 63,1 м.кв., знаходиться в користуванні Крик Ярослави Андріївни з 01.04.2001 року по даний час.

Окрім того відповідач ззаначає, що в 2012 році ЛКП «Хуторівка» повідомило його про необхідність вивільнення приміщень по вул Хуторівка, 24, які використовуються, як перукарня, у звязку із відсутністю договору оренди на вказані приміщення з Управління комунальної власності

Після отримання від ЛКП «Хуторівка» інформації про те, що укладені з ним вищезазначені договори не є достатньою правовою підставою для використання ФОП Крик Я.А. орендованого майна, а для належного врегулювання правовідносин необхідним є укладення договору оренди з Управлінням комунальної власності, ФОП Крик Я.А. звернулась із заявою про прийняття рішення про надання в оренду вільних нежитлових приміщень від 18.06.2012 року до Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради.

Однак дане звернення Управлінням комунальної власності розглянуто не було, у звязку із чим відповідач звернувся з позовом до суду про визнання такої бездіяльності протиправною.

Постановою Галицького районного суду м.Львова від 11.11.2014р. визнано протиправною бездіяльність Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради щодо не розгляд заяви фізичної особи - підприємця Крик Я.А. про прийняття рішення про надання в оренду вільних нежитлових приміщень від 18 червня 2012 року та заяви від 18 грудня 2013 року у встановленому законом порядку.

Зобов»язано Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради щодо розглянути заяву фізичної особи - підприємця Крик Я.А. про прийняття рішення про надання в оренду вільних нежитлових приміщень від 18 червня 2012 року та заяву від 18 грудня 2013 року у встановленому законом порядку та прийняти за результатами їх розгляду відповідне рішення.

Дане рішення було залишено без змін апеляційною та касаційною судовими інстанціями, однак позивачем не виконане на сьогоднішній день.

Також відповідач подав клопотання про призначення по спарві оціночно-будівельної експертизи з метою визначення ринкової вартості нежитлових приміщень, які позначені на поверховому плані під індексами 15,16, загальною площею 62,1 м.кв., які знаходяться в будинку №24 по вул. Хуторівка у м. Львові.

06.10.2017р. відповідачем було подано зустрічний позов до Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Львівське комунальне підприємство "Хуторівка" про визнання укладеним між Управлінням комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради та Фізичною осббою-підприємцем Крик Ярославою Андріївною договору оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень), а саме нежитлових приміщень, які знаходяться за адресою м.Львів, вул.Хуторівка, 24, які позначені на поверховому плані під індексами 15,16, загальною площею 62,1 м.кв., терміном на 2 роки 364 дні, на умовах відповідно до поданого до суду проекту договору оренди вказаних нежитлових приміщень.

Ухвалою від 09..10.2017р. суд прийняв зустрічну позовну заяву до розгляду та об»єднав її зі справою « 914/1861/17.

В судове засідання 10.10.2017 р. з»явився представник позивача та представник відповідача.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача за первісним позовом і відповідача за зустрічним в судове засідання не з»явилася, хоча належним чином повідомлений про дату та час і місце розгляду справи, причин неявки не повідомив, вимоги ухвали суду не виконав.

Представник позивача за первісним позовом і відповідач за зустрічним заявив усне клопотання про відкладення розгляду справи для надання можливості ознайомитися із клопотанням про призначення судової експертизи та надати письмові пояснення щодо заявленого клопотання.

В судовому засіданні 10.10.2017р. розгляд справи було відкладено на 17.10.2017р.

В судове засідання 17.10.2017 р. з'явився представник позивача за первісним позовом і відповідача за зустрічним та представники відповідача за первісним позовом і позивача за зустрічним.

Третя особа, не забезпечила явки уповноваженого представника, хоча належним чином була повідомлена про дату та час і місце розгляду справи, причин неявки не повідомив, вимоги ухвали суду не виконав.

Ухвалою від 17.10.2017р. суд задоволив клопотання відповідача за первісним позовом та призначив оціночно-будівельну експертизу у справі № 914/1861/17, проведення якої доручив Товариству з обмеженою відповідальністю «Гал-Світ» На вирішення експертизи суд поставив наступне питання:

- Якою є ринкова вартість нежитлових приміщень які позначені на поверховому плані під індексами 15. 16, загальною площею 62, 1 м кв., які знаходяться в будинку №24 по вул. Хуторівка у м. Львові.

Розгляд справи було відкладено на 06.11.17 р. 06.11.2017р. на адресу суду з супровідним листом надійшов висновок від 03.11.2017р. №040/17 судової оціночно-будівельної експертизи у справі №914/1861/17.

В судове засідання 06.11.2017 р. з'явився представник позивача за первісним позовом і відповідач за зустрічним та представники відповідача за первісним позовом і позивача за зустрічним.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача за первісним позовом і відповідача за зустрічним в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про дату та час і місце розгляду справи, причин неявки не повідомив, вимоги ухвали суду не виконав.

Представник відповідача за первісним позовом і позивач за зустрічним позовом через канцелярію суду подав розрахунок вартості орендної плати.

Представник позивача за первісним позовом і відповідач за зустрічним заявив усне клопотання про відкладення розгляду справи для надання можливості ознайомитися із висновком судової оціночно-будівельної експертизи.

В судовому засіданні 06.11.2017р. було відкладено розгляд справи на 23.11.2017р.

08.11.2017р. представник відповідача за первісним позовом подав через канцелярію суду докази звернення 02.10.2017р. до позивача за первісним позовом із заявою про укладення договору оренди нерухомого майна. Також представник долучив до справи розрахунок вартості орендної плати, примірники договорів та докази направлення їх сторонам.

В судових засіданнях 23.11.2017р. та 30.11.2017 р розгляд справи відкладався для надання позивачу за первісним позовом можливості подати додаткові пояснення по суті спору.

В судовому засіданні 07.12.2017р. з»явились представники сторін, свої правові позиції підтримали в повному обсязі.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суд заслухавши пояснення представників сторін та представника третьої особи, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне:

01 квітня 2001 року між ПП «Крена» в особі директора Крик Ярослави Андріївни та Житлово-експлуатаційною конторою №111 м. Львова в особі начальника Самсона Б.А. було укладено Договір про співпрацю, у відповідності до якого ЖЕК-111 (орендодавець) передав, а зазначене приватне підприємство (орендар) прийняло у строкове платне користування приміщення під перукарню за адресою: м. Львів, вул. Хуторівка, 24. Згідно із п. 1.2 цього Договору, він вважався укладеним з моменту його підписання орендарем та орендодавцем. Згідно із п. п. 5.1, 5.2 Договору про співпрацю від 01.04.2001 року, він вступав у силу із моменту підписання і діяв на протязі 10 років до повного використання сторонами своїх обов'язків за цим договором. Договір вважався продовженим на наступний термін, якщо жодна сторона не повідомила іншу про відмову від продовження договору.

Зазначені нежитлові приміщення згідно Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно №4561132 від 27.08.2004 р. належать територіальній громаді м. Львова в особі Львівської міської ради.

Ухвалою Львівської міської ради за №1313 від 11.22.2001 «Про створення Львівських комунальних підприємств на базі ЖЕК-109, 111, 112, 113, 114 Сихівського району» було створено на базі житлово-експлуатаційної контори №111 Сихівського району Львівське комунальне підприємство (ЛКП) «Хуторівка» (п. 1) та встановлено основним завданням ЛКП утримання, обслуговування та ремонт житлових будівель, інженерних мереж та штучних споруд. У п. 4.2 Статуту ЛКП «Хуторівка» зазначено, що майно підприємства є комунальною власністю і закріплюється за ним на праві повного господарського відання. Здійснюючи право повного господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству та цьому статуту.

01 липня 2008 року між ЛКП «Хуторівка» в особі директора Корабля А.В. (орендодавець) та ПП Крик в особі Крик Я.А. (орендар) було укладено Додаткову угоду №1 до договору від 01 квітня 2001 р. стосовно внесення змін до п. 3.1 Договору щодо суми орендної плати.

Повідомлення про припинення чинності договору про співпрацю від 01.04.2001 року в матеріалах справи відсутні.

05 лютого 2007 року між Управлінням комунальної власності Львівської міської ради та ЛКП «Хуторівка» було укладено Договір оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) №С-5039-7, відповідно до котрого орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування нерухоме майно (об'єкт оренди), що знаходилося на балансі орендаря. Об'єктом оренди були нежилі приміщення за адресою: м. Львів, вул. Хуторівка, 24 загальною площею 1050,90 кв.м., у тому числі перший поверх - 330,10 кв.м. та другий поверх - 720,80 кв.м. з індексами приміщень І, ІІ, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, ІІІ, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 38, 39, 40, 40-1, 40-2, 41, 42, 43, 44, 45, 46, відповідно до даних з копій поверхового плану від 16.08.2006 р. Відповідно до п. 2 цього Договору, цільове призначення об'єкта оренди - для статутної діяльності. Термін договору оренди визначений із 05.02.2007 року до 04.02.2010 року (п. 4.1 Договору).

01 березня 2010 року між ЛКП «Хуторівка» та ФОП Крик Я.А. було укладено Договір суборенди нежитлового приміщення №1, згідно умов котрого орендодавець (ЛКП «Хуторівка») передав, а орендар (ФОП Крик Я.А.) прийняла у строкове платне користування нежитлове приміщення, що знаходиться на балансі ЛКП «Хуторівка». Об'єктом суборенди були приміщення за адресою: м. Львів, вул. Хуторівка, 24, загальною площею 58,6 кв.м. Відповідно до п. п. 2 та 3 Договору суборенди, об'єкт суборенди мав використовуватися орендарем для перукарні. Термін договору суборенди визначений із 01.03.2010 р. по 31.12.2010 р. У суборенду було передано приміщення під індексами 15, 16 відповідно до даних із копій поверхового плану від 16.08.2006 р. У п. 3.2 цього Договору було погоджено, що в разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору суборенди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором.

Доказів надіслання однією із сторін договору заяв про припинення або зміну його умов особами, які беруть участь у справі, не представлено.

Ухвалою Львівської міської ради №671 від 14.07.2011 «Про надання в оренду нежитлових приміщень на вул. Хуторівка, 24» було надано ЛКП «Хуторівка» для статутної діяльності в оренду терміном на 2 роки 364 дні нежитлові приміщення загальною площею 851,5 кв.м. на вул. Хуторівка, 24. 08.09.2011 року між ЛКП «Хуторівка» та Управлінням комунальної власності міської ради було укладено Договір оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) №С-7956-11 терміном на 2 роки 364 дні з 08.09.2011 року до 06.09.2014 року. 30.09.2014 року Управлінням комунальної власності міської ради було видано Наказ №264-О «Про продовження договору оренди від 08.09.2011 р. №С-7956-11», відповідно до якого було вирішено продовжити договір оренди від 08.09.2011 р. №С-7956-11 з ЛКП «Хуторівка» на нежитлові приміщення загальною площею 851,5 кв.м. у тому числі: першого поверху під індексами І, ІІ, ІІІ, 1, 5-10, 12-14 площею 216,6 кв.м. та другого поверху під індексами 17-20, 22, 23, 25-39, 41-45 площею 634,9 кв.м. за адресою вул. Хуторівка, 24 з цільовим призначенням приміщень для статутної діяльності терміном на 2 роки 364 дні. На виконання даного наказу між ЛКП «Хуторівка» та Управлінням комунальної власності міської ради було укладено Договір оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) №С-9251-14 від 13.11.2014 року терміном до 12.11.2017 року включно. Як вбачається із вказаних договорів, в оренду не було надано приміщень 1-го поверху під індексами 2, 3, 4, 11, 15, 16 та 2-го поверху під індексами 21, 24, 40, 40-1, 40-2.

Згідно з Довідкою, складеною ЛКП «Хуторівка» 02.02.2017 р. за №3, нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Хуторівка, 24 перший поверх площею 62,1 м.кв., знаходиться в користуванні Крик Я.А. з 01.04.2001 року по даний час.

Перебування зазначених приміщень у користуванні ФОП Крик Я.А. підтверджується також Актом №365 І/17 Проведення перевірки будівлі від 24.05.2017 р., затвердженим начальником Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, та Актом №1 від 14.06.2017 р. проведення обстеження (будівлі, споруди, приміщення) балансоутримувачем ФОП «Крик Ярослава Андріївна», затвердженим директором ЛКП «Хуторівка».

04.01.2010 року, 01.12.2014 року, 01.04.2016 року та 01.04.2017 року між ФОП Крик Я.А. та ЛКП «Хуторівка» укладались договори про відшкодування експлуатаційних витрат на утримання будинків і прибудинкових територій, відповідно до яких ЛКП «Хуторівка» забезпечувало і забезпечує на даний час надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкової території в будинку №24 по вул. Хуторівка, 24 у м. Львові, в котрому знаходиться використовуване під перукарню ФОП Крик Я.А. нежитлове приміщення площею 63,1 кв.м..

Постановою Галицького районного суду м. Львова від 11.11.2014 року в адміністративній справі №461/2166/14-а (провадження №2-а/461/221/14) за позовом фізичної особи-підприємця Крик Я.А. до Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради, третя особа: Львівське міське комунальне підприємство «Хуторівка», про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, котру залишено без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2015 року (справа №876/11087/14) й ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17 березня 2016 року (провадження №К/800/46373/15) та котра набула законної сили, позов задоволено, визнано протиправною бездіяльність Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради щодо нерозгляду заяви фізичної особи-підприємця Крик Я.А. про прийняття рішення про надання в оренду вільних нежитлових приміщень від 18 червня 2012 року та заяви від 18 грудня 2013 року у встановленому законом порядку. Зобов'язано Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради розглянути заяву фізичної особи-підприємця Крик Я.А. про прийняття рішення про надання в оренду вільних нежитлових приміщень від 18 червня 2012 року та заяву від 18 грудня 2013 року у встановленому законом порядку та прийняти за результатами їх розгляду відповідне рішення.

Як про те вбачається із мотивувальної частини постанови Галицького районного суду м. Львова від 11.11.2014 року, судом установлено, що позивач (ФОП Крик Я.А.) користується приміщеннями під індексами 15, 16 на вул. Хуторівка, 24 у м. Львові з 2001 року на підставі договору про співпрацю від 01 квітня 2001 року, укладеного між позивачем та Житлово-експлуатаційною конторою №111, та договору про суборенду нежитлового приміщення від 01 березня 2010 року, укладеного між ЛКП «Хуторівка та позивачем. В ході судового розгляду справи судом було здобуто докази виконання вказаних договорів - приміщення передане в користування позивачу та станом на момент розгляду справи перебувало в його користуванні, позивачем проводилася оплата орендної плати за користування приміщеннями під індексами 15, 16 на вул. Хуторівка, 24 у м. Львові, копії підтверджуючих квитанцій містяться в матеріалах справи. У вказаних приміщеннях позивачем здійснюється підприємницька діяльність, вони використовуються під перукарню, що підтверджено представниками сторін у справі. Як зазначив у своїх поясненнях позивач, подання заяв від 18 червня 2012 року та від 18 грудня 2013 року було зумовлено тим, що третьою особою (ЛКП «Хуторівка) було доведено до його відома, що вказані договори не є достатньою підставою для користування зазначеними приміщеннями через те, що договір оренди комунального майна повинен бути укладений з Управлінням комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради, яке має повноваження на передачу майна комунальної власності в оренду, та в подальшому скеровано попередження про необхідність вивільнення майна. Згідно п. 4.4 Положення про управління комунальної власності Львівської міської ради, затвердженого рішенням Львівської міської ради №1100 від 07.12.2007 року із наступними змінами та доповненнями, до повноважень відповідача (управління комунальної власності) належить здійснення контролю за обліком, інвентаризацією майна, що належить до комунальної власності міста, його використанням і збереженням. Разом з тим, відповідачем не представлено доказів проведення інвентаризації майна на вул. Хуторівка, 24 у м. Львові з 2001 року та не надано пояснень з приводу невжиття ним заходів щодо припинення користування позивачем приміщеннями під індексами 15, 16 за вказаною адресою у випадку відсутності правових підстав для цього. Крім того, в ході розгляду справи особами, які беруть участь у справі, не представлено доказів обізнаності позивача до червня 2012 року з тим, що укладені за його участі та виконувані ним договір про співпрацю від 01 квітня 2001 року та договір суборенди від 01 березня 2010 року, не є достатньою правовою підставою для користування приміщеннями під індексами 15, 16 на вул. Хуторівка, 24 у м. Львові. За таких обставин, враховуючи тривале добросовісне користування позивачем приміщеннями під індексами 15, 16 на вул. Хуторівка, 24 у м. Львові та вжиття ним заходів щодо належного оформлення договірних відносин, суд прийшов до висновку про наявність у позивача права на вирішення поставленого ним питання у заявах від 18 червня 2012 року та від 18 грудня 2013 року, скерованих відповідачу, з дотриманням принципу розумності, добросовісності та у визначений законом порядок, спосіб і в розумний строк.

Проте із матеріалів справи слідує, що всупереч зазначеним судовим рішенням вказані заяви ФОП Крик Я.А. не були розглянуті управлінням комунальної власності міської ради у встановленому законом порядку; таке не прийняло мотивованого рішення із приводу звернень ФОП Крик; у матеріалах справи відсутні рішення управління про визначення способу передачі приміщень під індексами 15, 16 на вул. Хуторівка, 24 в оренду чи рішення про відмову у прийнятті такого рішення з мотивами відмови, а також докази письмового повідомлення ФОП Крик Я.А. про наслідки розгляду її заяв. А неприйняття мотивованих рішень із приводу звернень є проявом протиправної бездіяльності.

ЦК УРСР 1963 року визначав три форми власності в Україні: приватна, колективна, державна. Згідно ст. 86 цього Кодексу, право власності - це врегульовані законом суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження майном. Відповідно до ст. 87-1 зазначеного Кодексу, майно, закріплене за державними, міжколгоспними, державно-колгоспними та іншими державно-кооперативними організаціями, перебуває в оперативному управлінні цих організацій, які здійснюють у межах, встановлених законом, відповідно до цілей їх діяльності, планових завдань і призначення майна, права володіння, користування і розпорядження майном. В силу ст. 90 ЦК УРСР, державі належать основні засоби виробництва в промисловості, будівництві і сільському господарстві, засоби транспорту і зв'язку, банки, майно організованих державою торговельних, комунальних та інших підприємств, основний міський житловий фонд, а також інше майно, необхідне для здійснення завдань держави. Згідно ст. 91 вказаного Кодексу, будівлі і споруди передаються від однієї державної організації іншій безоплатно.

Згідно із ч. 2 ст. 327 ЦК України, управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 23 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», власник має право тримати на балансі та управляти належним йому майном. Власник має право доручати повністю або частково розпоряджатися та управляти належним йому майном відповідно до закону та договору балансоутримувачу або управителю.

Балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд ? власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом (ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», «Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій», затверджені наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 року №76). Управитель ? юридична особа, яка здійснює управління неподільним та загальним майном житлового комплексу за дорученням власника (власників) майна і забезпечує його належну експлуатацію; - особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору (ст. 1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку»; ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»; «Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій»).

Відповідно до п. 9 Листа Вищого арбітражного суду України «Про деякі приписи законодавства, яке регулює питання, пов'язані із здійсненням права власності та його захистом» №01-8/98 від 31.01.2001 р., баланс підприємства (організації) є формою бухгалтерського обліку, визначення складу і вартості майна та обсягу фінансових зобов'язань на конкретну дату. Одним з основних критеріїв визначення законності володіння майном і відображення його на балансі підприємства є джерела фінансування (централізоване або власні кошти підприємства), передача підприємству у володіння майна безпосередньо власником (уповноваженим ним органом) чи підприємством, яке володіє майном на праві повного господарського відання. Згідно із правовою позицією, наведеною в Постанові Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 12 червня 2007 р., перебування майна, у тому числі приміщень, споруд, будинків на балансі підприємства (організації) ще не є безспірною ознакою його права власності; баланс підприємства (організації) є формою бухгалтерського обліку, визначення складу і вартості майна.

Житлово-експлуатаційна контора являлася комунальною госпрозрахунковою організацією, що мала свій розрахунковий рахунок у відділенні банку і статутний фонд у розмірах, визначених виконкомом місцевої міської чи районної ради, користувалася правами юридичної особи. ЖЕК (пізніше КП) підпорядковувалося відділу житлового господарства районної адміністрації міської ради.

За правовою позицією Вищого господарського суду України, викладеною в п. 38 Інформаційного листа Вищого господарського Суду України від 12.03.2009 року №01-081163 «Про деякі питання, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів України у другому півріччі 2008 року щодо застосування норм Господарського процесуального кодексу України», при застосуванні положень статті 35 ГПК України слід виходити зі змісту і направленості всіх положень цієї статті ГПК.

Відповідно до ч. 3 ст. 35 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Факти, передбачені наведеною нормою мають для суду преюдиціальний характер.

Зазначене відповідає практиці Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), оскільки у рішенні від 25 липня 2002 р. у справі «Совтрансавто-Холдинг» проти України» ЄСПЛ зазначив, що одним з основних елементів верховенства права є принцип правової визначеності, який, зокрема, передбачає, що у будь-якому спорі рішення суду, яке набрало законної сили, не може бути поставлене під сумнів.

Відтак, суд приймає до уваги встановлені судовим рішенням Галицького районного суду м. Львова від 11.11.2014 року при розгляді справи №461/2166/14-а обставини щодо тривалого добросовісного користування ФОП Крик Я.А. приміщеннями під індексами 15, 16 на вул. Хуторівка, 24 у м. Львові (на підставі договору про співпрацю від 01 квітня 2001 року, укладеного між Крик Я.А. та Житлово-експлуатаційною конторою №111, та договору про суборенду нежитлового приміщення від 01 березня 2010 року, укладеного між ЛКП «Хуторівка та ФОП Крик Я.А.; а також беручи до уваги виконання вказаних договорів та належне виконання орендарем своїх обов'язків за вказаними договорами - приміщення передане в користування ФОП Крик Я.А. та станом на момент розгляду справи перебувало в її користуванні, ФОП Крик Я.А. проводилася оплата орендної плати за користування приміщеннями під індексами 15, 16 на вул. Хуторівка, 24 у м. Львові) та вжиття нею заходів щодо належного оформлення договірних відносин.

Суд вважає доцільним також зазначити, що представником позивача за первісним позовом та відповідача за зустрічним (управління комунальної власності департаменту економічного розвитку міської ради) не подано суду належних та допустимих доказів для спростування вказаних преюдиційних обставин, передбачених частиною третьою статті 35 ГПК України; а представлені й оцінені судом у загальному порядку за правилами статті 43 ГПК України докази лише свідчать про те, що заперечення зазначеного учасника господарського процесу ґрунтуються фактично на ототожненні таким встановлених судом обставин та правових висновків, що не є тотожними поняттями.

Згідно із ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.

Відповідно до ст. 764 ЦК України якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.

Згідно із ч. 2 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

З огляду на зазначене, вбачається, що договір про співпрацю №1 та договір про суборенду нежитлового приміщення необхідно вважати продовженими, оскільки орендодавець за вказаними договорами протягом місяця після їх закінчення у встановленому законом порядку не заперечував щодо поновлення вказаних договорів на новий строк, а отже, вони поновлювались у силу закону, вказані договори не були оскаржені до суду, не були припинені, не були розірвані та не були визнані недійсними.

Ст. 179 ГК України передбачено, що укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

У ч. 1 ст. 777 ЦК України законодавець закріпив переважне право наймача, який належно виконує свої обов'язки за договором, на укладення договору на новий строк та передбачив певну процедуру здійснення цього права.

Права наймача, що встановлені статтею 777 ЦК України, є переважними, тобто за своєю правовою природою вони є привілеями носія таких прав, який має перевагу на укладення відповідних договорів перед третіми особами.

Зазначена правова позиція наведена в постанові Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 23 листопада 2016 року у справі №6-2540цс16.

Відповідно до ст. 285 ГК України, орендар має переважне право перед іншими суб'єктами господарювання на продовження строку дії договору оренди.

Згідно із ч. 3 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», після закінчення терміну договору оренди орендар, який належним чином виконував свої обов'язки за договором, має переважне право, за інших рівних умов, на укладення договору оренди на новий термін.

Із матеріалів справи вбачається вчинення ФОП Крик Я.А. (орендарем) конклюдентних дій, а саме продовження користування зазначеним носієм переважного права спірними нежитловими приміщеннями та внесення ним відповідної орендної плати після закінчення строку дії договору, які свідчать про намір скористатися своїм переважним правом та поновити (оформити належним чином) договір оренди приміщень, строк дії якого закінчився, що підтверджує наявність підстав визнання договору оренди приміщень із носієм переважного права поновленим.

Адже не вбачається передбачених ч. 4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» підстав для відмови в укладенні договору оренди.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Згідно із ч. 3 ст. 5 цього Закону, орендодавцями є органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування управляти майном, - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке відповідно належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.

Вказане кореспондується зі ст. 287 ГК України, відповідно до норм якої, орендодавцями щодо державного та комунального майна є, зокрема, органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим або місцевими радами управляти майном, - відповідно щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим або є у комунальній власності.

Повноваження щодо здійснення управління майном комунальної власності м. Львова та надання цього майна в оренду належить до компетенції Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради згідно п. п. 4.1.13, 4.1.14, 4.1.18 Положення про управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради від 02.12.2016 року №1125 «Про затвердження Положення про управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради та його структури» із змінами, внесеними рішенням виконавчого комітету №410 від 19.05.2017 року.

Ст. 6 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» встановлено, що орендарями згідно з цим Законом можуть бути господарські товариства, створені членами трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу, інші юридичні особи та громадяни України, фізичні та юридичні особи іноземних держав, міжнародні організації та особи без громадянства. Фізична особа, яка бажає укласти договір оренди державного майна з метою використання його для підприємницької діяльності, до укладення договору зобов'язана зареєструватись як суб'єкт підприємницької діяльності.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», ініціатива щодо оренди майна може виходити від фізичних та юридичних осіб, які можуть бути орендарями відповідно до статті 6 цього Закону, пропозиція може надходити від орендодавців, зазначених у статті 5 цього Закону. Орендодавець може оголосити про передачу майна в оренду в порядку, встановленому цим Законом.

Згідно із п. п. 3.1, 3.4 Положення про оренду майна територіальної громади м. Львова, затвердженого ухвалою Львівської міської ради №897 від 07.06.2007 року (з наступними змінами та доповненнями), надання в оренду та внесення змін у діючі договори оренди комунального майна здійснюється за ініціативою претендентів на оренду, орендодавця, міської ради, балансоутримувачів майна.

Відповідно до ч. 3 ст. 184 ГК України, укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.

Згідно із ч. 7 ст. 179 ГК України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

У силу ст. 11 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», оцінка об'єкта оренди передує укладенню договору оренди.

Відповідно до Висновку №040/17 судової оціночно-будівельної експертизи, складеного ТзОВ «Гал-Світ» 03.11.2017 року, ринкова вартість нежитлових приміщень, які позначені на поверховому плані під індексами 15, 16 загальною площею 62,1 кв.м., що знаходяться в будинку №24 по вул. Хуторівка в м. Львові, становить 793300 грн. без ПДВ.

Згідно з ч. 8 ст. 9 Закону «Про оренду державного та комунального майна» в разі відмови в укладенні договору оренди, а також неодержання відповіді у встановлений термін заінтересовані особи мають право звернутися за захистом своїх інтересів до суду.

Нормою ст. 20 Господарського кодексу України передбачено, що права та законні інтереси суб'єктів господарювання захищаються, зокрема, шляхом установлення, зміни і припинення господарських правовідносин.

Відповідно до ст. 187 ГК України, спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 20 ГК України, держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів. Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом, зокрема, визнання наявності або відсутності прав, присудження до виконання обов'язку в натурі, установлення господарських правовідносин та іншими способами, передбаченими законом.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», договір оренди вважається укладеним з моменту досягнення домовленості з усіх істотних умов і підписання сторонами тексту договору. У разі передачі спору на розгляд суду договір оренди вважається укладеним з моменту набрання чинності рішенням суду про укладення договору оренди і на умовах, зазначених у ньому.

Як про те роз'яснено в інформаційному листі Вищого господарського суду України від 07.04.2008 р., згідно з частиною другою статті 187 ГК України день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше. Суд вправі задовольнити позов про спонукання укласти договір лише в разі, якщо встановить, що існує правовідношення, в силу якого сторони зобов'язані укласти договір, але одна із сторін ухилилася від цього. Тому в резолютивній частині рішення, яким задовольняється позов про спонукання укласти договір, слід вказувати на те, що спірний договір є укладеним.

Відповідно до ст. ст. 33, 34, 43 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Рішення приймається господарським судом за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та іншими учасниками господарського процесу, а також доказів, які були витребувані господарським судом (ч. 2 ст. 82 ГПК України).

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що в задоволенні первісного позову слід відмовити за безпідставністю.

Зустрічні позовні вимоги задоволити , визнати укладеним договір між сторонами в редакції позивача за первісним позовом.

Керуючись ст. ст.28, 33 ,43, 44, 48, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позовних вимог Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради до відповідача: Фізичної особи-підприємця Крик Ярослави Андріївни про звільнення самовільно зайнятого нежитлового приміщення відмовити.

2. Зустрічний позов Фізичної особи-підприємця Крик Ярослави Андріївни до Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради задоволити повністю. Визнати укладеним між Управлінням комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (ідентифікаційний код юридичної особи 25558625) та Фізичною особою-підприємцем Крик Ярославою Андріївною (РНОКПП 2092602844) договір оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень), в наступній редакції:

ДОГОВІР ОРЕНДИ

нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень)

08.11.2017 р. м. Львів

Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (Ідентифікаційний код юридичної особи- 25558625, місцезнаходження юридичної особи - 79008, Львівська обл., м. Львів, пл. Галицька, будинок 15) (надалі - Орендодавець), в особі начальника управління Свистун Інни Василівни, що діє на підставі Положення про управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 02.12.2016 року № 1125 «Про затвердження Положення про управління комунальної власності Львівської міської ради та його структури», Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, виданої 15.12.2016 управлінням державної реєстрації Львівської міської ради, дата державної реєстрації, дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 19.09.2002, 29.12.2006, 1 415 120 0000 015759 з однієї сторони, та Фізична особа-підприємець Крик Ярослава Андріївна (РНОКПП -2092602844, місцезнаходження ФОП - 79066, м. Львів, вул. Довженка, буд. 9, кв. 70) (надалі - Орендар), що діє на підставі Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, з іншої сторони, уклали цей Договір про таке:

1. Предмет договору

Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування нерухоме майно (надалі - об'єкт оренди), що знаходиться на балансі Львівського комунального підприємства «Хуторівка» (надалі - Балансоутримувач).

Об'єктом оренди є приміщення, що знаходяться 'за адресою: м. Львів, вул. Хуторівка, 24 загальною площею 62,1 кв.м, у тому числі:

підвал0,00кв. мнапівпідвал0,00кв. м

перший поверх62,10кв. мдругий поверх0,00кв. м

третій поверх0,00кв. мчетвертий поверх0,00кв. м

з індексами приміщень 15, 16 відповідно до технічного паспорту ОКП ЛОР "БТІ та ЕО" від 13.07.2000 року.

Вартість об'єкта оренди, відповідно до Висновку судової оціночно-будівельної експертизи по справі №914/1861/17 за позовом Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради до Фізичної особи-підприємця Крик Ярослави Андріївни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Львівське комунальне підприємство "Хуторівка" та зустрічним позовом Фізичної особи-підприємця Крик Ярослави Андріївни до Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Львівське комунальне підприємство «Хуторівка», від 03.11.2017 року №040/17, виконаного Товариством з обмеженою відповідальністю "Гал-Світ", станом на 03.11.2017 року становить 793300 (сімсот дев'яносто три тисячі триста) гривень без ПДВ.

. Цільове призначення об'єкта оренди

2.1. Об'єкт оренди Орендар буде використовувати для

перукарні .

3. Порядок передачі об'єкта в оренду

3.1. Приймання-передачу об'єкта оренди здійснюють Орендар та

Балансоутримувач.

3.2. Сторони домовились, що передача об'єкта оренди за актом приймання-передачі проводиться протягом 5 (п'яти) днів від дати підписання цього договору, для чого попередньо Балансоутримувач повинен звільнити об'єкт оренди та підготувати його до передачі Орендареві.

3.3. При передачі об'єкта оренди складається акт приймання-передачі, який підписують Орендар та Балансоутримувач.

3.4. Акт приймання-передачі об'єкта Балансоутримувач зобов'язаний у

п'ятиденний термін надіслати Орендодавцю.

3.5. Об'єкт оренди вважається переданим в оренду з часу підписання акта здачі-

приймання.

3.5. Передача об'єкта в оренду не тягне за собою виникнення у Орендаря права

власності на це майно.

3.6. При передачі об'єкта оренди організаціям інвалідів в оренду,

баласноутримувач зобов'язаний враховувати вимоги статей 26, 27 Закону України

"Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

4. Термін оренди, умови зміни та припинення договору

4.1. Термін договору оренди визначений на 2 роки 364 дні з "06" грудня 2017 року до "04" грудня 2020 року включно.

4.2. Перебіг терміну дії цього Договору та настання обов'язку Орендаря щодо внесення орендної плати починається з дати підписання акта приймання-передачі об'єкта оренди.

4.3. У разі відсутності заяви однієї зі сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну його дії Договір вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором.

4.4. Термін оренди може бути скорочений лише за згодою сторін або за рішенням суду.

4.5. оренди не завдаючи йому шкоди, визнаються власністю Орендаря, а невідокремлювані поліпшення - власністю Орендодавця.

4.6. Компенсація збільшення вартості об'єкта оренди внаслідок зазначених невідокремлювальних поліпшень Орендодавцем не здійснюється.

4.7. Питання компенсації Орендодавцем збільшення вартості об'єкта оренди внаслідок зазначених невідокремлювальних поліпшень вирішуються відповідно до умов цього договору та чинного законодавства України.

4.8. Реорганізація Орендодавця чи Орендаря, або перехід права власності на об'єкт оренди третім особам не визнається підставою для зміни або припинення чинності цього договору і такий договір зберігає свою чинність для нового власника об'єкта оренди (його правонаступників), за винятком приватизації об'єкта оренди Орендарем.

4.10. Чинність цього договору припиняється внаслідок:

4.10.1. Закінчення терміну, на який його було укладено.

4.10.2. Приватизації об'єкта оренди Орендарем.

4.10.3. Загибелі об'єкта оренди.

4.10.4. Взаємної згоди сторін або за рішенням суду.

4.10.5. Банкрутства Орендаря та в інших випадках, передбачених чинним

законодавством України.

5. Орендна плата та порядок розрахунків

5.1. Розмір орендної плати за об'єкт оренди визначається відповідно до чинної на час укладення цього договору Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м. Львова, затвердженої ухвалою міської ради від 07.06.2007 № 897 (зі змінами та доповненнями), і складає (вартість майна х орендну ставку)/12 х індекси інфляції = 2698 (дві тисячі шістсот дев'яносто вісім) гривень без ПДВ за перший місяць оренди.

5.2. Розмір орендної плати підлягає індексації за відповідний період (місяць, квартал, рік).

5.3. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається коригуванням орендної плати за попередній місяць щодо індексу інфляції за попередній місяць.

5.4. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством України.

5.5. Розмір орендної плати переглядається лише за згодою сторін або за рішенням суду.

5.6. Орендну плату Орендар сплачує не пізніше 20 числа місяця за попередній місяць через перерахування коштів на рахунок Орендодавця.

5.7. У разі прострочення по сплаті орендних платежів Орендар сплачує пеню у розмірі облікової ставки Національного банку України на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

5.8. Несплата орендної плати протягом трьох місяців з дня закінчення строку платежу є підставою для дострокового розірвання договору оренди.

5.9. При погашенні суми заборгованості (її частини) кошти, що сплачує Орендар, у першу чергу зараховуються у рахунок погашення пені, у наступну чергу -на погашення заборгованості з орендної плати.

5.10. Орендар має право вносити орендну плату наперед за будь-який термін у розмірі, що визначається на час оплати.

5.11. До орендної плати не входить плата за комунальні послуги, вартість експлуатаційних витрат та плата за користування земельною ділянкою.

5.12. Розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї зі сторін у разі зміни централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.

6. Права та обов'язки Орендодавця

6.1. Орендодавець зобов'язується:

6.1.1. Не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися об'єктом оренди на умовах цього Договору.

6.1.2. У разі реорганізації Орендаря до припинення чинності цього договору переукласти цей договір на таких самих умовах з одним з правонаступників, якщо останній згоден стати Орендарем.

6.1.3. Відшкодувати Орендарю вартість зроблених останнім невідокремлюваних поліпшень об'єкта оренди за наявності дозволу Орендодавця на такі поліпшення у межах суми приросту вартості об'єкта оренди внаслідок таких поліпшень.

6.2. Орендодавець має право:

6.2.1. Контролювати наявність і стан, напрямки та ефективність використання об'єкта, переданого в оренду за цим Договором.

6.2.2. Здійснювати контроль за станом майна через візуальне обстеження зі складанням акта обстеження (право на безперешкодний доступ до об'єкта з метою здійснення оперативного контролю за використанням майна орендарями має Балансоутриму вач).

6.2.3. З власної ініціативи здійснювати перевірку дотримання орендарем умов цього Договору.

6.2.4. У разі встановлення факту порушень Орендарем умов цього договору Орендодавець має право здійснювати перевірку на свій власний розсуд.

6.2.5. Достроково розірвати цей договір за наявності підстав, передбачених чинним законодавством України, якщо Орендар:

6.2.5.1. Користується майном всупереч цільовому призначенню, визначеному у пункті 2.1 цього Договору.

6.2.5.2. У порушення порядку, встановленого у підпункті 7.2.4 цього Договору, передав приміщення (його частину) третім особам на підставі договору суборенди чи будь-якого іншого цивільно-правового договору.

6.2.5.3. Не вносить плату за користування майном протягом трьох місяців

підряд.

6.2.6. Виступати з ініціативою щодо внесення змін до цього Договору або його розірвання у разі погіршення стану об'єкта оренди внаслідок невиконання або неналежного виконання умов цього Договору.

6.2.7. Проводити реконструкцію або капітальний ремонт будинку (споруди, приміщення).

7. Права та обов'язки орендаря

7.1. Орендар зобов'язується:

7.1.1. Використовувати об'єкт оренди відповідно до його призначення та умов цього Договору.

7.1.2. Своєчасно і у повному обсязі сплачувати орендну плату.

7.1.3. Використовувати та зберігати об'єкт оренди відповідно до умов цього договору, утримувати об'єкт оренди у повній справності та нести всі необхідні витрати на його експлуатацію.

7.1.4. Своєчасно здійснювати капітальний та поточний ремонт об'єкта оренди.

7.1.5. При проведенні Орендарем капітального ремонту чи переобладнання

приміщення, Орендар несе матеріальну відповідальність за якість ремонту та

пошкодження, пов'язані з ремонтом будинку, у якому знаходиться об'єкт оренди.

7.1.6. Капітальний та поточний ремонт, реконструкцію, технічне

переобладнання об'єкта оренди, проводити лише з дозволу Орендодавця з наданням

проектно-кошторисної документації, виготовленої за рахунок Орендаря до початку

проведення робіт і затвердженої у встановленому порядку.

7.1.7. Після проведення перепланування або реконструкції приміщення

(будівлі), внаслідок яких відбулась зміна конструктивних елементів приміщення

(будівлі), Орендар зобов'язаний замовити власним коштом технічний паспорт на це

приміщення

(будівлю) і не пізніше трьох місяців після закінчення ремонтних робіт надати його Орендодавцю.

7.1.8. Щоквартально здійснювати звірку розрахунків з орендної плати з Орендодавцем не пізніше 20 числа наступного місяця після звітного кварталу. Результати звірки оформляються актом, який підписують дві сторони у двох примірниках.

7.1.9. Підтримувати території, прилеглі до об'єкта оренди, та закріплену земельну ділянку у належному санітарному стані.

7.1.10. Застрахувати у встановленому порядку об'єкт оренди на термін оренди на користь Орендодавця протягом місяця з дати укладення цього Договору.

7.1.11. Відповідно до пункту 6.5 цього Договору надавати безперешкодний доступ до об'єкта оренди представників Орендодавця з метою перевірки його використання відповідно до умов цього Договору.

7.1.12. Самостійно і від власного імені протягом місяця з дати укладення цього Договору та підписання акта здачі-приймання, укласти договори щодо надання комунальних послуг у повному обсязі з відповідними організаціями.

7.1.13. Укласти угоду з Балансоутримувачем на відшкодування

експлуатаційних витрат.

7.1.14. Здійснювати плату за землю згідно з рішенням виконавчого комітету від 05.06.1998 № 324 "Про здійснення плати за землю" (зі змінами) та ухвали міської ради від 07.06.2007 № 899 "Про затвердження Положення про організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення у м. Львові".

7.1.15. Своєчасно надавати інформацію про зміну основного виду діяльності згідно зі Статутом Орендаря.

7.1.16. Нести додаткові обов'язки, пов'язані з охороною та використанням об'єкта оренди, якщо будинок, у якому знаходиться об'єкт оренди, є пам'яткою історії та архітектури.

7.1.17. Забезпечити пожежну безпеку об'єкта оренди.

7.2. Орендар має право:

7.2.1. Використовувати об'єкт оренди відповідно до його призначення та умов

цього договору.

7.2.2. Пристосувати об'єкт оренди до особливостей своєї діяльності з

дотриманням встановленого порядку.

7.2.3. Упорядкувати територію, прилеглу до об'єкта оренди.

7.2.4. Здавати об'єкт оренди у суборенду іншим особам чи організаціям лише за письмовим погодженням з Орендодавцем.

8. Використання амортизаційних відрахувань

8.1. Амортизаційні відрахування на об'єкт оренди нараховує Балансоутримувач

і ці відрахування використовуються на повне відновлення орендованих основних

фондів.

8.2. Поліпшення об'єкта оренди, здійснені за рахунок амортизаційних

відрахувань, є власністю територіальної громади м. Львова.

9. Порядок повернення орендодавцю об'єкта оренди

9.1. Повернення Орендодавцю об'єкта оренди здійснюється після закінчення терміну дії цього договору або дострокового його припинення чи розірвання.

9.2. Сторони повинні приступити до передачі об'єкта оренди протягом п'яти днів з часу закінчення терміну оренди.

9.3. Об'єкт оренди повинен бути переданий Орендарем та прийнятий Орендодавцем (чи за його дорученням - Балансоутримувачем) протягом п'ятнадцяти днів з часу настання однієї з подій, вказаних у пункті 9.1 цього Договору.

9.4. При передачі об'єкта оренди складається акт здачі-приймання, який підписують Орендар та Балансоутримувач та у п'ятиденний термін надсилається Балансоутримувачем Орендодавцю.

9.5. Об'єкт оренди вважається переданим Орендодавцю з часу підписання акта здачі-приймання.

9.6. У разі припинення або розірвання договору Орендар повинен повернути Орендодавцю об'єкт оренди у належному стані, не гіршому ніж на час передачі його в оренду, з врахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати Орендодавцю збитки у разі погіршення стану об'єкта оренди з вини Орендаря.

9.7. Орендар має право залишити за собою проведені ним поліпшення

орендованого майна, здійснені власним коштом, якщо вони можуть бути відокремлені

від майна без заподіяння шкоди цьому майну.

9.8. З моменту припинення дії договору оренди у зв'язку із закінченням терміну його дії, нарахування орендної плати за користування об'єктом оренди припиняється.

9.9. Якщо Орендар не виконує обов'язку щодо повернення об'єкта оренди у порядку і у строки, передбачені ч. 9 цього Договору, Орендодавець нараховує Орендареві неустойку у розмірі подвійної плати за користування об'єктом оренди за весь час прострочення обов'язку щодо повернення об'єкта оренди. Зазначена неустойка обліковується на позабалансовому рахунку Орендодавця.

10. Відповідальність сторін

10.1. За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України.

10.2. Спори, які виникають між сторонами за цим договором або у зв'язку з ним, вирішуються у порядку, встановленому чинним законодавством України.

11. Підстави дострокового розірвання цього договору

11.1. Цей Договір не підлягає розірванню в односторонньому порядку.

11.2. Цей Договір може бути припинений за згодою сторін, рішенням суду, або з інших підстав, передбачених чинним законодавством України.11.3. При тривалому (більше трьох місяців з дати підписання договору), невикористанні Орендарем наданого йому в оренду приміщення - приміщення вважається неосвоєним і цей Договір підлягає розірванню у судовому порядку відповідно до чинного законодавства України.

12. Особливі умови цього договору

12.1. Сторони домовились вважати істотною умовою цього Договору, що у разі зміни Методики розрахунку орендної плати сторони погоджуються внести відповідні зміни у встановленому законодавством України порядку у частині розміру орендної плати.

13. Інші умови

13.1. Після закінчення терміну дії цього Договору його переоформлення буде здійснюватись у порядку, передбаченому ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".

13.2. Орендар, який належно виконує свої обов'язки за цим Договором, після спливу строку Договору має переважне право перед іншими особами на укладення Договору на новий строк. Орендар, який має намір скористатися таким правом, повинен повідомити про це Орендодавця до спливу строку договору оренди нерухомого майна через скерування на адресу управління комунальної власності департаменту економічної політики заяви з документами у порядку, визначеному відповідними нормативними документами міської ради.

13.3. Якщо Орендар не скористався правом на продовження терміну дії договору оренди, то він зобов'язаний повністю сплатити орендну плату за користування об'єктом оренди і повернути об'єкт на умовах, визначених у договорі оренди. У разі невиконання обов'язку щодо повернення об'єкта оренди до такого Орендаря застосовуються положення пункту 9.8 цього Договору.

13.4. У разі зміни юридичної адреси, номеру розрахункового рахунку,

місцезнаходження, інших реквізитів, сторони зобов'язуються у десятиденний термін

повідомити один одного про зміни, що сталися. У разі невиконання цього пункту всі

повідомлення, які направленні за юридичною адресою, вважаються врученими.

13.5. Зміни та доповнення до цього Договору вносяться у письмовій формі у порядку, встановленому чинним законодавством України.

13.6. Одностороннє внесення змін до цього Договору не допускається.

13.7. У всіх випадках, не передбачених у цьому Договорі, сторони керуються чинним законодавством України.

13.8. Цей Договір укладено у чотирьох оригінальних примірниках, які мають однакову юридичну силу: два - для Орендодавця, один - для Орендаря, один - для Балансоутримувача.

14. Додатки до цього Договору

14.1. До цього Договору додається:

1. Технічний паспорт на приміщення, складений бюро технічної інвентаризації

Орендодавець:

Управління комунальної власності комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (79008, м. Львів, пл. Галицька, 15, код ЄДРПОУ 25558625)

Орендар: Фізична особа - підприємець Крик Ярослава Андріївни (79066, м. Львів, вул. Довженка, буд. 9, кв. 70, ідентифікаційний номер 2092602844)

Повний текст рішення ( із врахуванням вихідних днів ) виготовлено та підписано 13.12.2017р.

Суддя Запотічняк О.Д.