Рішення від 08.12.2017 по справі 910/3414/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.12.2017Справа №910/3414/17

Господарський суд міста Києва в складі:

головуючого судді Привалова А.І.

при секретарі Островській О.С.

розглянувши справу № 910/3414/17

за позовом публічного акціонерного товариства "Укрінком"

до Національного банку України

про стягнення 8 797 987,39 грн.

за участю представників сторін:

від позивача: Коростенський В.В., довіреність б/н від 05.12.2016р.;

від відповідача: Сапальов В.В., довіреність № 18-0009/59340 від 15.07.2016р.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство «Укрінком» (надалі - позивач) звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Національного банку України про стягнення 1 279 189,68 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі постанови Правління Національного банку України від 24 грудня 2015 року №934 «Про віднесення Публічного акціонерного товариства "УКРІНБАНК" до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) прийнято рішення від 24 грудня 2015 року № 239 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "УКРІНБАНК" та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку".

Згідно з даним рішенням у Публічному акціонерному товаристві "УКРАЇНСЬКИЙ ІННОВАЦІЙНИЙ БАНК" запроваджено тимчасову адміністрацію на три місяці з 25 грудня 2015 року до 24 березня 2016 року включно, призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження тимчасового адміністратора ПАТ "УКРІНБАНК", визначені статтями 37-39 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Білій Ірині Володимирівні строком на три місяці з 25 грудня 2015 року до 24 березня 2016 року включно.

Відповідно до постанови Правління НБУ від 22 березня 2016 року № 180 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "УКРІНБАНК" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 22 березня 2016 року № 385 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "УКРІНБАНК" та делегування повноважень ліквідатора банку".

Згідно з зазначеним рішенням розпочато процедуру ліквідації Публічного акціонерного товариства "УКРІНБАНК" з 23 березня 2016 року до 22 березня 2018 року включно, призначено уповноважену особу Фонду та делеговано всі повноваження ліквідатора ПАТ "УКРІНБАНК" Білій Ірині Володимирівні, яка в межах здійснення процедури ліквідації ПАТ "УКРІНБАНК" відкрила в Національному Банку України у національній валюті накопичувальний рахунок №32072102501026.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.03.2016р. у справі №826/1162/16, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.04.2016р. та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 31.08.2016р., визнано незаконними та скасовано постанову Правління Національного банку України № 934 від 24.12.2015р. "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "УКРІНБАНК" до категорії неплатоспроможних" та рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 239 від 24.12.2015р. "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "УКРІНБАНК" та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку", зобов'язано Національний банк України надати термін в 95 днів для відновлення платоспроможності Публічного акціонерного товариства " УКРІНБАНК".

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.04.2016р. у справі №826/5325/16, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.04.2016р. та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 31.08.2016р., визнано незаконними та скасовано постанову Правління НБУ від 22 березня 2016 року №180 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "УКРІНБАНК" та рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 22 березня 2016 року № 385 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "УКРІНБАНК" та делегування повноважень ліквідатора банку".

13.07.2016р., після набранням законної сили постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.04.2016р. у справі №826/5325/16, були проведені позачергові загальні збори акціонерів ПАТ «УКРІНБАНК», на яких прийняті, зокрема, рішення про перейменування Публічного акціонерного товариства «УКРАЇНСЬКИЙ ІННОВАЦІЙНИЙ БАНК» на Публічне акціонерне товариство «УКРІНКОМ», зміну місцезнаходження позивача, затвердження статуту позивача у новій редакції, а також були внесенні зміни до видів економічної діяльності (КВЕДів), які здійснюються позивачем, зокрема, виключено «діяльність комерційних банків» (64.19.) та призначено голову правління - Ільюченко Аллу Миколаївну.

Позивач вважає, що у зв'язку із наявністю відповідних судових рішень в адміністративних справах №826/1162/16 та №826/5325/16, Біла І.В. не мала цивільної дієздатності для вчинення будь-яких правочинів від імені ПАТ «УКРІНБАНК», зокрема і на відкриття накопичувального рахунку №32072102501026, перерахування залишку коштів позивача із кореспондентського рахунку на накопичувальний рахунок та закриття кореспондентського рахунку позивача, а отже НБУ зберігає майно (грошові кошти) позивача без достатньої правової підстави та не має права його утримувати; відповідач неправомірно відмовив в перерахуванні грошових коштів на користь позивача та зобов'язаний повернути їх власнику - ПАТ «УКІНКОМ».

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.03.2017 р. порушено провадження у справі №910/3414/17 та призначено її до розгляду на 30.03.2017 р.

29.03.2017 р. представником позивача в порядку ст. 38 Господарського процесуального кодексу України через загальний відділ суду подано клопотання, відповідно до змісту якого просить витребувати у Національного банку України:

- копії Договору про відкриття Публічним акціонерним товариством «Український Інноваційний банк» в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Білої І.В. накопичувального рахунку №32072102501026 та оригінал вказаного договору для огляду в судовому засіданні;

- виписку по накопичувальному рахунку №32072102501026 Публічного акціонерного товариства «Український Інноваційний банк» (теперішня назва - Публічне акціонерне товариство «Укрінком») за період з моменту відкриття рахунку і по день надання відповіді господарському суду міста Києва у справі №910/3414/17 (по дебету і по кредиту);

- копії всіх платіжних доручень проведених Національним банком України по накопичувальному рахунку №32072102501026 Публічного акціонерного товариства «Український Інноваційний банк» (теперішня назва - Публічне акціонерне товариство «Укрінком») за період з моменту відкриття рахунку і по день надання відповіді господарському суду міста Києва у справі №910/3414/17;

- виписку про залишок коштів накопичувальному рахунку №32072102501026 Публічного акціонерного товариства «Український Інноваційний банк» (теперішня назва - Публічне акціонерне товариство «Укрінком») станом на день надання такої виписки господарському суду міста Києва у справі №910/3414/17.

30.03.2017 р. представником відповідача через загальний відділ суду подано клопотання про здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису.

Крім того, представником відповідача в судовому засіданні 30.03.2017 р. подано клопотання про залучення Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства «Укрінбанк» Оберемко Р.А. та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, а також відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні.

В судовому засіданні 30.03.2017 р., судом у відповідності до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України оголошено перерву до 13.04.2017 р.

12.04.2017 р. представником позивача через загальний відділ суду подано письмові пояснення щодо поданого Національним банком України клопотання про залучення третіх осіб, відповідно до змісту якого проти поданого клопотання заперечує та просить відмовити в його задоволенні.

13.04.2017 р. представником позивача через загальний відділ суду подано письмові пояснення щодо поданого відповідачем відзиву на позовну заяву.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.04.2017 р. відмовлено в задоволенні клопотання Національного банку України про залучення Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства «Укрінбанк» Оберемко Р.А. та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, а також частково задоволено клопотання позивача про витребування доказів, у зв'язку із чим відкладено розгляд справи на 18.05.2017 р.

18.05.2017 р. Фондом гарантування вкладів фізичних осіб через загальний відділ суду подано клопотання про залучення його до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Представником відповідача в судовому засіданні 18.05.2017 р. подано клопотання про зупинення провадження у справі №910/3414/17 до розгляду Господарським судом міста Києва справи №910/23902/16.

В судовому засіданні 18.05.2017 р., судом у відповідності до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України оголошено перерву до 31.05.2017 р.

Представником позивача в судовому засіданні 31.05.2017 р. подано письмові пояснення (заперечення) щодо поданого відповідачем клопотання про зупинення провадження у справі.

В судовому засіданні 31.05.2017 р. представником відповідача були подані клопотання про зупинення провадження у справі №910/3414/17 до прийняття Верховним Судом України рішення у справах №826/5325/16 та №826/1162/16, а також клопотання про розгляд справи №910/3414/17 в закритому судовому засіданні.

Крім того, представником відповідача на виконання вимог ухвали від 13.04.2017 р. подано клопотання про долучення витребуваних судом документів до матеріалів справи.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 31.05.2017 р. відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи №910/3414/17 в закритому судовому засіданні та за клопотаннями відповідача зупинено провадження у справі до прийняття судового рішення Верховним Судом України у справах №826/5325/16 та №826/1162/16 та до набрання законної сили рішенням Господарського суду міста Києва у справі №910/23902/16.

Не погоджуючись із вказаною ухвалою Публічне акціонерне товариство «Українська інноваційна компанія» звернулось до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 24.07.2017 р. апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Українська інноваційна компанія» задоволено, ухвалу Господарського суду міста Києва від 31.05.2017 р. у справі №910/3414/17 скасовано, а матеріали справи №910/3414/17 повернуто до господарського суду міста Києва для розгляду по суті.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.08.2017 р. розгляд справи №910/3414/17 призначено на 17.08.2017 р.

15.08.2017 р. представником позивача через загальний відділ суду подано заяву про збільшення позовних вимог, відповідно до змісту якої просить стягнути з відповідача грошові кошти у розмірі 8 797 987,39 грн.

З огляду на те, що вищезазначені дії позивача не суперечать законодавству та не порушують права і охоронювані законом інтереси інших осіб, суд на підставі ст. 22 ГПК України прийняв заяву позивача про збільшення позовних вимог до розгляду.

Отже, позовні вимоги розглядаються в межах нової ціни позову - 8 797 987,39 грн., визначеної позивачем.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.08.2017 р. з огляду на необхідність направлення матеріалів справи №910/3414/17 до Київського апеляційного господарського суду для подальшого їх скерування до Вищого господарського суду України, у зв'язку із надходженням касаційної скарги Національного банку України на постанову Київського апеляційного господарського суду від 24.07.2017 р., провадження у справі №910/3414/17 - зупиненню до повернення матеріалів справи до Господарського суду міста Києва.

Постановою Вищого господарського суду України від 17.10.2017 р. у справі №910/3414/17, касаційну скаргу Національного банку України залишено без задоволення, а постанову Київського апеляційного господарського суду від 24.07.2017 р. - без змін.

26.10.2017 р. до Господарського суду міста Києва повернулись матеріали справи №910/3414/17.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.10.2017 р. поновлено провадження у справі №910/3414/17 та призначено її до розгляду на 07.12.2017 р.

Присутнім у судовому засіданні 07.12.2017 р. представником позивача підтримано заявлено позовні вимоги з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог з посилання на підстави, зазначені в позовній заяві.

Представником відповідача в судовому засіданні 07.12.2017 р. подано додаткові письмові пояснення по справі, а також клопотання про залучення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача; клопотання про зупинення про зупинення провадження у справі №910/3414/17 до набрання законної сили рішенням у справі №826/14033/17, яка розглядається Окружним адміністративним судом міста Києва та до розгляду Окружним адміністративним судом міста Києва справи №826/9072/17.

Представник позивача заперечив щодо задоволення поданих представником відповідача клопотань.

В судовому засіданні 07.12.2017 р., у відповідності до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, оголошено перерву до 08.12.2017 р.

08.12.2017 р. представником відповідача через загальний відділ суду подано додаткові письмові пояснення по справі.

Присутній у судовому засіданні 08.12.2017 р. представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити, в той же час представник відповідача проти позовних вимог заперечив та просив відмовити в їх задоволенні в повному обсязі.

Крім того, представник відповідача заявив усне клопотання про залучення до участі у розгляді справи в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Укрінбанк» Обремко Р.А., який з'явився у судове засідання.

Представник позивача заперечив щодо залучення до участі у розгляді справи в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Укрінбанк» Обремко Р.А., оскільки вказана особа немає жодного відношення до органів управління ПАТ «Українська інноваційна компанія».

Суд відмовив у задоволенні усного клопотання представника відповідача щодо залучення до участі у розгляді справи в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Укрінбанк» Обремко Р.А. з огляду на безпідставність заявленого клопотання.

В судовому засіданні 08.12.2017 р., в якості вільних слухачів були присутні Ключинський К.Л. та Оберемко Р.А.

Крім того, розглянувши в судовому засіданні 08.12.2017 р. клопотання представника відповідача про залучення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 27 Господарського процесуального кодексу України, якою передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора. Якщо господарський суд при прийнятті позовної заяви, вчиненні дій по підготовці справи до розгляду або під час розгляду справи встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права і обов'язки осіб, що не є стороною у справі, господарський суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.

У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити або допустити до участі у справі.

Питання про допущення або залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, до участі у справі вирішується ухвалою суду про прийняття позовної заяви до розгляду (із зазначенням про це в ухвалі про порушення провадження у справі) або під час розгляду справи, але до прийняття господарським судом рішення, з урахуванням того, чи є у цієї особи юридичний інтерес у даній справі. Саме лише зазначення в позовній заяві та/або у вступній частині судового рішення певного підприємства чи організації як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, без вирішення судом питання щодо її допущення або залучення до участі у справі не надає їй відповідного процесуального статусу.

Що ж до наявності юридичного інтересу у третьої особи, то у вирішенні відповідного питання суд має з'ясовувати, чи буде у зв'язку з прийняттям судового рішення з даної справи таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов'язки, або змінено її наявні права та/або обов'язки, або позбавлено певних прав та/або обов'язків у майбутньому (п. 1.6 постанови пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» №18 від 26.12.2011 р.).

Суд, дослідивши клопотання представника відповідача, а також матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін не знайшов підстав для залучення до участі у справі заявленої третьої особи, а тому відмовив відповідачу у задоволенні клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Також, розглянувши в судовому засіданні 08.12.2017 р. клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі, суд зазначає наступне.

Статтею 79 Господарського процесуального кодексу України встановлено вичерпний перелік підстав зупинення провадження у справі. Зупинення провадження у справі з інших підстав є неправ3омірним.

Зокрема, відповідно до ч. 1 ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом. При цьому пов'язаною з даною справою є така інша справа, у якій інший суд встановлює обставини, що впливають чи можуть вплинути на подання і оцінку доказів у даній справі; в тому числі йдеться про факти, які мають преюдиціальне значення (частини третя і четверта статті 35 Господарського процесуального кодексу України).

Під неможливістю розгляду даної справи слід розуміти неможливість для даного господарського суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі.

З огляду на наявні у матеріалах справи докази, суд самостійно може встановити всі обставини для повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи №910/3414/17 за наявними у даній справі доказами, а відтак, відсутні підстави для зупинення провадження у даній справі на підставі ч. 1 ст. 79 Господарського процесуального кодексу України.

В судовому засіданні 08.12.2017 р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

В судовому засіданні згідно статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

22.09.2015 р. Правлінням Національного банку України прийнято постанову №622/БТ «Про запровадження особливого режиму контролю за діяльністю Публічного акціонерного товариства «Укрінбанк» та призначення куратора», згідно з якою особливий режим контролю і куратор у банку були призначені до 21.11.2015 р.

01.10.2015 р. Правлінням Національного банку України прийнято постанову №659/БТ «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «Укрінбанк» до категорії проблемних», якою банк віднесено до категорії проблемних до 180 днів.

24.12.2015 р. Правлінням Національного банку України прийнято постанову №934 «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «Укрінбанк» до категорії несплатоспроможних», відповідно до якої, серед іншого, визнано такими, що втратили чинність постанови Правління Національного банку України №659/БТ від 01.10.2015 р. та №622/БТ від 22.06.2015 р.

На підставі постанови Правління Національного банку України №934 від 24.12.2015 р. Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «Укрінбанк» та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку» № 239 від 24.12.2015 р., за яким розпочато процедуру виведення банку з ринку шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації строком на три місяці з 25.12.2015 р. по 24.03.2014 р., призначено уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та делеговано всі повноваження тимчасового адміністратора банку Білій Ірині Володимирівні.

22.03.2016 р. Правлінням Національного банку України винесено постанову №180 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Український інноваційний банк».

22.03.2016 р. на підставі вказаної постанови виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №385 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «Укрінбанк» та делегування повноважень ліквідатора банку».

07.04.2016 р. між Національним Банком України та публічним акціонерним товариством «Український інноваційний банк» в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Білою І.В., що діяла на підставі постанови Правління НБУ 22 березня 2016 р. № 180 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Український інноваційний банк» та рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 22 березня 2016 р. № 385 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «Укрінбанк» та делегування повноважень ліквідатора банку», було укладено Договір № 1025-л банківського рахунку, на підставі якого ПАТ «Укрінбанк» відкрито накопичувальний рахунок № 32072102501026 (копія договору залучена до матеріалів справи т.ІІ арк.359-363).

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.03.2016 р. у справі №826/1162/16, що залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.04.2016 р., було визнано незаконною та скасовано постанову Правління Національного банку України «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «Український інноваційний банк» до категорії неплатоспроможних» №934 від 24.12.2015 р., а також рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «Укрінбанк» №239 від 24.12.2015 р., Національний банк України зобов'язано надати термін в 95 днів для відновлення платоспроможності Публічного акціонерного товариства «Український інноваційний банк».

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 31.08.2016 р. названі судові рішення залишені без змін.

Крім того, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.04.2016 р. у справі №826/5325/16, що залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.07.2016 р., було визнано незаконною та скасовано з моменту прийняття постанову Правління Національного банку України «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Український інноваційний банк» №180 від 22.03.2016 р., а також рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб «Про початок процедури ліквідації ПАТ «Укрінбанк» та делегування повноважень ліквідатора банку» №385 від 22.03.2016 р., зобов'язано Національний банк України вчинити всі необхідні дії для відновлення функціонування віднесення Публічного акціонерного товариства «Український інноваційний банк» як банківської установи в обсязі та стані, який існував до відкликання банківської ліцензії.

Так, позивач вважає, що у зв'язку із наявністю відповідних судових рішень в адміністративних справах №826/1162/16 та №826/5325/16, Біла І.В. не мала цивільної дієздатності для вчинення будь-яких правочинів від імені ПАТ «УКРІНБАНК», зокрема і на відкриття накопичувального рахунку №32072102501026, перерахування залишку коштів позивача із кореспондентського рахунку на накопичувальний рахунок та закриття кореспондентського рахунку позивача, а отже НБУ зберігає майно (грошові кошти) позивача без достатньої правової підстави та не має права його утримувати; відповідач неправомірно відмовив в перерахуванні грошових коштів на користь позивача та зобов'язаний повернути їх власнику - ПАТ «УКІНКОМ».

Як було встановлено під час розгляду справи з виписок щодо руху коштів за рахунком ПАТ «Укрінбанк», наданих відповідачем, станом на 15.05.2017 р. вхідний залишок коштів на рахунку № 32072102501026 становить 8 797 987,39 грн., які позивач просить повернути йому як правонаступнику ПАТ «Укрінбанк».

Статтею 4-3 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

Відповідно до ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Оцінюючи зібрані по справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Під час розгляду даної справи, сторони залучили до матеріалів справи постанову Верховного Суду України від 24.10.2017 р. у справі №21-3926а16, якою постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.03.2016 р. та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 14.04.2016 р. і Вищого адміністративного суду України від 31.08.2016 р. скасовано; ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними, скасування рішень та зобов'язання вчинити дії відмовлено.

З огляду на судову практику, що склалась на час розгляду справи, а також відповідно до вимог чинного законодавства, якщо судовий акт скасовано, то він не породжує жодних правових наслідків з моменту його ухвалення.

Таким чином, на день вирішення спору постанова Правління Національного банку України №934 від 24.12.2015 р. та рішення Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «Укрінбанк» та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку» № 239 від 24.12.2015 р. є чинними.

Водночас, з матеріалів справи вбачається, що рішенням загальних зборів акціонерів ПАТ «Укрінбанк» від 13.07.2016 р. назву ПАТ «Укрінбанк» змінено на ПАТ «Укрінком», про що було внесено відповідні відомості до відповідного державного реєстру. Цім же рішенням було змінено й види діяльності товариства, зокрема, виключено такий вид діяльності, як діяльність комерційних банків, код КВЕД 64.19 інші види грошового посередництва та визначено основним видом діяльності 68.20 надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

Окрім цього, рішенням позачергових загальних зборів акціонерів ПАТ «Укрінбанк», оформленим протоколом №6 від 28.03.2017 року, змінено найменування товариства як юридичної особи з ПАТ «Укрінбанк» на ПАТ «Українська інноваційна компанія», затверджено статут в новій редакції.

Відповідно до п.1.1 Статуту ПАТ «Українська інноваційна компанія», затвердженого рішенням позачергових загальних зборів акціонерів ПАТ «Укрінбанк», оформленим протоколом №6 від 28.03.2017 р., ПАТ «Українська інноваційна компанія» продовжує свою діяльність на підставі цього Статуту шляхом зміни найменування з ПАТ «Укрінбанк» на ПАТ «Українська інноваційна компанія», яке є набувачем всіх прав та обов'язків ПАТ «Український інноваційний банк».

За твердженням позивача сукупність вищезазначених обставин вказує на те, що "Публічне акціонерне товариство «Українська інноваційна компанія», є правонаступником Публічного акціонерного товариства «Український інноваційний банк», а відтак, наділено повноваженнями на звернення до суду з вимогами, що містяться в заявленому позові.

Разом із тим, суд звертає увагу на наступне.

Згідно ст. 90 Цивільного кодексу України юридична особа повинна мати своє найменування, яке містить інформацію про її організаційно-правову форму та назву.

Найменування установи має містити інформацію про характер її діяльності.

Відповідно до ч. 6 ст. 1 Закону України «Про акціонерні товариства» особливості правового статусу, створення, діяльності, припинення, виділу акціонерних товариств, що провадять діяльність на ринках фінансових послуг, визначаються законами, що регулюють порядок надання фінансових послуг та здійснення банківської діяльності. У разі суперечності норм цього Закону з нормами законів, що регулюють порядок надання фінансових послуг та здійснення банківської діяльності, норми законів, що регулюють порядок надання фінансових послуг та здійснення банківської діяльності, мають перевагу.

Відповідно до ч. 4 ст. 3 Закону України «Про акціонерні товариства» повне найменування акціонерного товариства українською мовою повинне містити назву його типу (публічне чи приватне) і організаційно-правової форми (акціонерне товариство).

Товариство може мати скорочене найменування українською мовою, повне та скорочене найменування іноземною мовою (мовами).

Словосполучення "акціонерне товариство" та похідні від нього у своєму найменуванні можуть використовувати лише юридичні особи, які зареєстрували в установленому порядку випуск власних акцій та функціонують відповідно до цього Закону з урахуванням особливостей, визначених законами, та юридичні особи - корпоративні інвестиційні фонди, які створені та функціонують відповідно до законодавства, що регулює діяльність у сфері спільного інвестування.

Згідно ст. 2 Закону України «Про банки і банківську діяльність» злиття, приєднання, виділення, поділ банку, перетворення його організаційно-правової форми, наслідком яких є передача, прийняття його майна, коштів, прав та обов'язків правонаступникам, - є реорганізацією банку.

При цьому, як реорганізація так і ліквідація банку передбачає погодження цих процедур Національним Банком України (ст.ст. 28, 78 Закону України «Про банки і банківську діяльність»). Водночас, з огляду на зміст визначення терміну «реорганізація банку», що наводиться в зазначеному спеціальному Законі, тільки заходи з реорганізації передбачають правонаступництво. При ліквідації банківської установи, правонаступництво згідно Закону України «Про банки і банківську діяльність», - відсутнє.

Окрім цього, згідно ч.ч.1-2 ст. 26 Закону України «Про банки і банківську діяльність» реорганізація може здійснюватися шляхом злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення. Вказаний перелік є вичерпним. При цьому у разі реорганізації банку шляхом перетворення до таких правовідносин не застосовуються норми законодавства щодо припинення юридичної особи.

Статтею 46 Закону України «Про банки і банківську діяльність» передбачений обов'язок Правління банку протягом трьох робочих днів інформувати НБУ про наступні свої дії: звільнення керівника (керівників) банку та про кандидатуру на призначення на цю посаду; зміну юридичної адреси і місцезнаходження банку та його відокремлених підрозділів; припинення банківської діяльності.

Згідно абз. 3 ст. 16 Закону України «Про банки і банківську діяльність», зміни до статуту банку підлягають державній реєстрації відповідно до законодавства з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. Банк подає документи для проведення державної реєстрації змін до статуту банку після їх погодження НБУ. Національний банк України приймає рішення про погодження змін до статуту банку або про відмову в їх погодженні не пізніше місячного строку з дня подання повного пакета документів.

Тобто, ПАТ «Укрінбанк» повинен був діяти відповідно до вимог, встановлених Законом України «Про банки і банківську діяльність» і проводити будь-які зміни щодо своєї діяльності, включаючи зміну назви, виключно після отримання на це згоди від НБУ.

Разом із тим главами 2 та 3 розділу III «Положення про застосування Національним банком України заходів впливу» (затверджене Постановою Правління НБУ від 17.08.2012р. № 346; зареєстровано в Мінюсті України 17.09.2012 р. за № 1590/21902) регламентовано комплекс заходів, здійснення яких має передувати ліквідації банку за рішенням його власників.

Так, зокрема банк може бути ліквідований за рішенням загальних зборів учасників банку в порядку, передбаченому законодавством України та цим Положенням, та за згоди Національного банку.

Згода на ліквідацію банку за рішенням його власників надається у формі рішення Правління Національного банку.

Банк для отримання згоди подає до Національного банку такі документи:

а) рішення загальних зборів учасників про ліквідацію банку;

б) рішення загальних зборів учасників про обрання ліквідаційної комісії;

в) порядок ліквідації банку, затверджений загальними зборами учасників.

Порядок ліквідації банку має містити інформацію про обсяги вимог кредиторів, передбачати перелік заходів щодо формування ліквідаційної маси, задоволення вимог кредиторів та містити строки виконання заходів;

г) інформацію про голову та членів ліквідаційної комісії щодо їх відповідності вимогам, установленим Законом про систему гарантування до ліквідатора та осіб, залучених до ліквідації.

Національний банк відмовляє в погодженні ліквідації банку за рішенням власників у разі виявлення ознак, за якими цей банк може бути віднесено до категорії проблемного або неплатоспроможного.

Ліквідація банку з ініціативи власників починається з дати відкликання Національним банком банківської ліцензії, генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій.

Голова ліквідаційної комісії очолює роботу ліквідаційної комісії.

У період тимчасової відсутності голови ліквідаційної комісії його обов'язки виконує заступник.

Ліквідацію відокремленого підрозділу банку здійснює призначена ліквідаційною комісією уповноважена особа - член ліквідаційної комісії згідно з відповідною довіреністю.

Ліквідаційна комісія (далі - ліквідатор) з дати відкликання Національним банком банківської ліцензії зобов'язана щомісяця (станом на 1 число) подавати Національному банку інформацію про стан виконання плану ліквідації банку (у тому числі про витрати, пов'язані з ліквідаційною процедурою, та про задоволення вимог кредиторів).

Строк ліквідації банку з ініціативи власників не може перевищувати строки ліквідації банку, установлені Законом про систему гарантування.

Процедура завершення ліквідації банку обумовлена вчиненням наступних дій.

Рішення щодо виключення відомостей про банк з Державного реєстру банків приймає уповноважена посадова особа Національного банку на підставі документів, передбачених законодавством України, отриманих від Фонду гарантування або ліквідаційної комісії банку, що ліквідується за рішенням власників.

При цьому пакет документів має містити:

а) для Фонду гарантування:

рішення Фонду гарантування про затвердження ліквідаційного балансу;

звіт уповноваженої особи Фонду гарантування про завершення ліквідації банку;

акти про приймання-передавання документів банку до архіву Національного банку;

б) для ліквідатора банку, який ліквідується з ініціативи власників:

протокол загальних зборів учасників банку з рішенням про затвердження ліквідаційного балансу;

ліквідаційний баланс банку та звіт ліквідатора банку, засвідчені підписами ліквідатора, головного бухгалтера і відбитком печатки банку та затверджені загальними зборами учасників;

відомість накопичених оборотів за балансовими та позабалансовими рахунками за весь період ліквідації банку;

аудиторський висновок з аудиторським звітом про здійснення перевірки повноти та достовірності ліквідаційного балансу;

оригінали установчих документів банку та свідоцтво про державну реєстрацію банку;

інформацію про закриття накопичувального рахунку банку;

акти про приймання-передавання документів банку до архіву Національного банку;

повідомлення державного реєстратора про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.

Ліквідаційний баланс, складений у формі оборотно-сальдового балансу, засвідчується підписами ліквідатора, головного бухгалтера і відбитком печатки банку.

Звіт ліквідатора банку, у якому відображено, зокрема, проведену роботу щодо задоволення вимог кредиторів, засвідчується підписом ліквідатора і відбитком печатки банку.

Ліквідаційний баланс, додатки до нього та звіт ліквідатора банку надаються Національному банку на паперових носіях, прошнурованих разом з описом документів та супровідним листом, а також в електронному вигляді на оптичних або електронних носіях інформації (CD, DVD, карти пам'яті, флеш-пам'ять).

Національний банк має право вимагати додаткові документи, які підтверджують дані ліквідаційного балансу. Ліквідатор подає додаткові документи в строк не пізніше п'яти робочих днів з дати отримання запиту.

Водночас відповідно до ст.ст. 7 та 13 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», який встановлює загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг, - юридична особа, яка має намір надавати фінансові послуги, зобов'язана звернутися до відповідного органу державного регулювання ринків фінансових послуг протягом тридцяти календарних днів з дати державної реєстрації для включення її до державного реєстру фінансових установ.

У разі якщо відповідно до закону надання певних фінансових послуг потребує ліцензування, фінансова установа має право на здійснення таких послуг лише після отримання відповідних ліцензій.

При цьому фінансова установа може розпочати надання фінансових послуг, лише якщо:

1) облікова і реєструюча система відповідає вимогам, встановленим нормативно-правовими актами;

2) внутрішні правила фінансової установи, узгоджені з вимогами законів України та нормативно-правових актів державних органів, що здійснюють регулювання та нагляд за ринками фінансових послуг;

3) професійні якості та ділова репутація персоналу відповідають встановленим законом вимогам.

Реорганізація та ліквідація фінансових установ відбуваються з додержанням вимог відповідних законів України та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.

Внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи, яка є фінансовою установою, здійснюється на підставі витягу про її виключення з державного реєстру фінансових установ за формою, встановленою відповідним органом державного регулювання ринків фінансових послуг, та інших документів, перелік яких встановлений законом для державної реєстрації юридичних осіб.

З огляду на вищенаведені приписи відповідних спеціальних нормативно-правових актів, що регламентують правовідносини у сфері діяльності банків та фінансових установ, матеріали справи не містять, а позивач не надав доказів, які б вказували на правомірність переходу до нього прав та обов'язків саме банківської установи (правонаступництва після ПАТ «Український інноваційний банк»). Адже зміна назви установи шляхом заміни слова «банк» на «компанія» не є достатнім доказом правонаступництва між банківською та небанківською установою, якою, на думку позивача, він є на час розгляду справи в суді. Тим більше, що як зазначалось вище, правонаступництво банківської установи відбувається лише в разі реорганізації останньої (ст. 2 Закону України «Про банки і банківську діяльність»).

Як зазначалось вище, Фондом гарантування вкладів фізичних осіб на підставі постанови НБУ №934 "Про віднесення акціонерного товариства «Укрінбанк» до категорії неплатоспроможних», було прийнято рішення від 24.12.2015 р. №239 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «Укрінбанк» та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку».

22.03.2016 р. Національним Банком України було прийнято постанову №180 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Укрінбанк», на підставі якої виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб було прийнято рішення від 22.03.2016 р. № 385 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «Укрінбанк» та делегування повноважень ліквідатора банку».

Водночас, рішеннями акціонерів позивача паралельно з процедурою ліквідації банківської установи згідно рішень НБУ та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, здійснюються дії зі зміни назви з ПАТ «Укрінбанк» на ПАТ «Укрінком», що на думку позивача, надає йому прав та обов'язків правонаступника банківської установи в частині, що стосуються вимог щодо стягнення коштів, зарахованих на накопичувальний рахунок № 32072102501026, відкритий у Національному Банку України, та на який надходять кошти від кредиторів ПАТ «Укрінбанк».

Відповідно до п. 3 глави 3 розділу V Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затвердженого рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 05.07.2012 р. № 2, уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку подає до НБУ нотаріально засвідчену картку зі зразками підписів уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку та головного бухгалтера банку (або особи, яка виконує його обов'язки) і відбитком печатки (за наявності) цього банку для відкриття накопичувального рахунку банку.

З метою забезпечення процедури ліквідації Фонд або уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку (у разі делегування їй відповідних повноважень) ініціює відкриття накопичувального рахунку неплатоспроможного банку у національній валюті та іноземній валюті, а також у банківських металах (за необхідності) в НБУ.

Після відкриття накопичувального рахунку за розпорядженням уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку залишок коштів із кореспондентського рахунку банку перераховується на накопичувальний рахунок і вживаються заходи щодо закриття кореспондентського рахунку такого банку та виключення його з учасників системи електронних платежів (СЕП) у порядку, визначеному нормативно-правовим актом НБУ, що визначає порядок міжбанківського переказу грошей в Україні в національній валюті, протягом 7 робочих днів з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань інформації про перебування юридичної особи у стані припинення, а також повертаються кредиторам розрахункові документи, що не сплачені в строк з вини банку, що враховувалися на відповідному позабалансовому рахунку (якщо такий облік вівся в територіальному управлінні НБУ за договором з таким банком).

На накопичувальний рахунок банку зараховуються кошти такого банку і надходження на його користь. З цього рахунку проводяться розрахунки з кредиторами й оплата витрат на здійснення процедури ліквідації, а також повернення ініціатору переказу коштів відповідно до законодавства про переказ коштів і покупцю активу(ів) майна банку у випадках, визначених цим Положенням.

При цьому, Національний банк України відповідно до своїх функцій, передбачених статтею 7 Закону України «Про Національний банк України» від 20.05.1999р. № 679-XIV, та згідно з переліком операцій Національного банку України, визначених статтею 42 Закону України «Про Національний банк України» від 20.05.1999р. № 679-XIV, не відкриває та не обслуговує рахунки суб'єктів підприємницької діяльності, які не є банківськими установами.

З матеріалів справи вбачається, зокрема, з виписок щодо руху коштів за рахунком ПАТ «Укрінбанк» (залучених до матеріалів справи), на накопичувальний рахунок №32072102501026 надходять кошти щодо виконання кредитних договорів, а саме погашення заборгованості по кредитам та відсоткам за кредитними договорами клієнтів ПАТ «Укрінбанк».

Згідно ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Тобто, даною статтею встановлено конкретний перелік суб'єктів кредитних правовідносин: банк (інша фінансова установа) і позичальник.

Відповідно, надати кредит може виключно банк (інша фінансова установа) і вимагати повернення також може виключно банк (інша фінансова установа).

Обов'язковим суб'єктом банківських правовідносин є банк або інша фінансова установа, яка на підставі ліцензії НБУ здійснює банківські операції.

На відміну від інших учасників господарських правовідносин поряд із загальною банк має також і спеціальну правосуб'єктність, тобто здатність юридичної особи набувати прав та обов'язків та нести відповідальність, у зв'язку із здійсненням банківської діяльності. На відміну від загальної цивільної правоздатності банківська правоздатність виникає з моменту реєстрації банку НБУ та внесення його до реєстру банків. Банківська дієздатність виникає на підставі банківської ліцензії, виданої НБУ. Будь-які зміни в діяльності банку повинні відповідати вимогам Закону України "Про банки і банківську діяльність" та в обов'язковому порядку попередньо погоджуватись з НБУ.

В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за ідентифікаційним кодом - 05839888 міститься інформація стосовно позивача - ПАТ "Укрінком", яка має право займатися виключно діяльністю: Код КВЕД 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (основний); Код КВЕД 64.99 Надання інших фінансових послуг (крім страхування та пенсійного забезпечення), н. в. і. у.; Код КВЕД 66.19 Інша допоміжна діяльність у сфері фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення; Код КВЕД 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування; Код КВЕД 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.

Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у розділі «Дані про юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа» - відомості відсутні.

За даними Державного реєстру фінансових установ Державної комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових, особа з ідентифікаційним кодом (ЄДРПОУ) - 05839888 не являється фінансовою установою.

Як встановлено судом та не заперечувалось позивачем, Фондом гарантування вкладів фізичних осіб вкладникам ПАТ «Український інноваційний банк» було виплачено 1754,8 млн. грн., що становить 96,1% від загальної суми виплат гарантованого відшкодування.

Згідно ст. 2 Закону України «Про банки і банківську діяльність», банк - юридична особа, яка на підставі банківської ліцензії має виключне право надавати банківські послуги, відомості про яку внесені до Державного реєстру банків.

Найменування банку має містити слово «банк», а також вказівку на організаційно-правову форму банку, (ст. 15 Закону України «Про банки і банківську діяльність»).

В силу положення ч. 9 ст. 17 Закону України «Про банки та банківську діяльність», забороняється здійснювати банківську діяльність без отримання банківської ліцензії.

Відповідно до ст. 47 Закону України «Про банки та банківську діяльність» операції, визначені п. 3 ч. 3 цієї статті (розміщення залучених коштів від свого імені, на власних умовах та на власний ризик), належать до виключно банківських операцій, здійснювати які дозволяється тільки юридичним особам, які мають банківську ліцензію.

Як кредитні розглядаються операції, зазначені в п. 3 ч. 3 ст. 47 цього Закону (ст.49 ЗУ «Про банки і банківську діяльність»).

Зважаючи на вищенаведене, суд дійшов висновку, що у відносинах відкриття рахунку №32072102501026 у Національному Банку України та накопичення на ньому коштів за кредитними договорами стороною може виступати лише банк, а у випадку відкликання банківської ліцензії - від його імені може діяти уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, що визначено Законом «Про фонд гарантування вкладів фізичних осіб». який має відповідну ліцензію.

Крім того, в матеріалах справи наявні численні судові рішення, з яких вбачається намагання позивача набути прав кредитора у правовідносинах, що виникли за участю ПАТ «Укрінбанк», однак, відсутні докази набуття обов'язків у зобов'язаннях ПАТ «Укрінбанк» перед третіми особами.

З огляду на встановлені вище обставини, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню через відсутність визначених спеціальним законодавством доказів правонаступництва між позивачем та банківською установою.

У зв'язку з відмовою в задоволенні позову судовий збір, відповідно до ст. ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладається на позивача.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, оформленого відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено: 14.12.2017р.

Суддя А.І. Привалов