Постанова від 12.12.2017 по справі 710/1112/17

Справа № 710/1112/17 Провадження № 2-а/710/47/2017

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.12.2017 м. Шпола

Шполянський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого - судді Побережної Н.П.,

за участі секретаря судового засідання - Кавун Т.О.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шпола адміністративну справу

за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління ПФУ в Черкаській області

про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію,

ВСТАНОВИВ:

19.10.2017 до Шполянського районного суду Черкаської області надійшов даний адміністративний позов, в якому позивач просить визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення перерахунку позивачеві пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей №900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268» та довідки вх. №1209/07 від 12.07.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області, протиправною, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести позивачеві перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей №900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268» та довідки вх. №1209/07 від 12.07.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області починаючи з 01.01.2016 без обмеження граничного розміру, та встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.

Позивач мотивує свій позов тим, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 2010 року, пенсія позивачеві призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», (пенсійне посвідчення №2596818853 від 16.03.2011 серія ААЄ, №258536). 23.12.2015 Верховною радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (№900- VIII) (далі - Закон № 900-VIII), яким внесені зміни до Закону №2262, а саме: доповнено та змінено статтю 43, якою передбачено, шо у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку. А статтю 63 цього ж Закону доповнено частиною третьою, в якій вказано, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, змінюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Таким чином Верховною радою України було унормовано порядок перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України. Закон № 900-VIII від 23.12.2015 набрав чинності з 29.12.2015. Тобто з цієї дати пенсіонери МВС (міліції) набувають права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.28.03.2017 за вих. № 9493/02-23 Пенсійний Фонд України повідомив свої територіальні органи (Головні Управління ПФУ ) про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій. На підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія УМВС України в Черкаській області 12.07.2017 підготувала та відправила до Головного Управління ПФУ в Черкаській області довідку позивача вх. №1209/07 від 12.07.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, згідно з додатком 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Виходячи із того, що Головне управління Пенсійного фонду в Черкаській області, отримавши довідку позивача від Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області, не перерахувало пенсію позивача, позивач 18.09.2017 офіційно звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області з проханням здійснити йому перерахунок пенсії, яка призначена позивачеві за вислугою років, з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016 відповідно до довідки № 1209/07 від 12.07.2017, яка була виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області та направлена до ГУ ГІФУ в Черкаській області. 05.10.2017 позивач отримав лист - відповідь вих. № 711/І-10 від 02.10.2017 за підписом начальника Головного управління ПФУ в Черкаській області ОСОБА_4, в якому йдеться про відмову позивачеві в перерахунку пенсії. При цьому Пенсійний фонд України в своєму повідомленні вказав на забезпечення перерахунку та виплату перерахованих пенсій після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, хоча такі вказівки та відповідні їм дії ніяким нормативно-правовим актом не передбачені і є незаконними. Позивач вважає таку відмову протиправною з наступних підстав:не допустимо ставити в залежність від наявності додаткових коштів в Державному бюджеті України перерахунок пенсій, який здійснюється не за самостійним рішенням будь-якого державного органу а випливає із вимог статті 63 Закону №2262 та рішення Кабінету Міністрів України про встановлення змінених розмірів грошового забезпечення. У правовій державі державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання своїх зобов'язань.В зв'язку з цим Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з моменту отримання від Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії, зобов'язане було відповідно до пункту 4 Порядку 45 невідкладно провести перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 та розпочати виплату.Встановлення судом контролю за виконанням судового рішення є заходом для забезпечення конституційного права громадянина на судовий захист.За таких обставин позивач вражає, що суду необхідно зобов'язати відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення в 10-денний термін з дня набрання постановою суду законної сили.

Відповідач надав до суду заперечення проти адміністративного позову, в яких вказав, що на момент звернення до суду позивач перебуває на обліку в головному управлінні та отримує пенсію відповідно до Закону № 2262. Згідно зі ст. 63 Закону № 2262 перерахунок призначених за цим Законом пенсій провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Зазначений Порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок). Згідно з п. 2 Порядку про підстави проведення перерахунку пенсій особам згідно із Законом № 2262 силові міністерства та відомства (далі - державні органи) у п'ятиденний строк повідомляють Пенсійному фонду України. У п'ятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення Пенсійний фонд України повідомляє своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за встановленою формою.12.07.2017 на адресу головного управління надійшла довідка від 04.07.2017 № НОМЕР_1 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача. У видатковій частині бюджету Пенсійного фонду України на 2017 рік додаткові кошти для здійснення виплат перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) не передбачено. Згідно з п. 20 та п. 29 ч.1 ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Також відповідач повідомив, що Пенсійний фонд України сформував потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій, та направив до Міністерства соціальної політики України. Тож, перерахунок та виплату перерахованої пенсії із грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських, буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Суд, розглянувши адміністративну справу, з'ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності вважає, що адміністративний позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

У суді встановлено, що ОСОБА_3 отримує пенсію за вислугою років довічно, що підтверджується пенсійним посвідченням №2596818853 серії ААЄ №258536 від 16.03.2011, номер особового рахунку НОМЕР_2 (а.с.11).

Згідно з заявою ОСОБА_3 до начальника ГУ Національної поліції України в Черкаській області ОСОБА_5 від 18.09.2017 ОСОБА_3 з метою проведення перерахунку ГУ Пенсійного фонду України в Черкаській області призначеної йому пенсії, просив надати інформацію про грошове забезпечення та додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії поліцейських Національної поліції, які проходять службу на посаді аналогічної посаді заступника начальника Шполянського РВ УМВС України в Черкаській області з кадрового забезпечення (а.с.12-13).

Відповідно до заяви ОСОБА_3 до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області ОСОБА_4, ОСОБА_3 проситьперерахувати йому пенсію відповідно до вимог зазначених ним чинних нормативно-правових актів. (а.с.14-15).

Згідно з відповіддю начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області ОСОБА_4 ОСОБА_3 №711/І-10 від 02.10.2017 у видатковій частині бюджету Пенсійного фонду України на 2017 рік додаткові кошти для здійснення виплат перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) не передбачено. (а.с.16).

Згідно довідки №2303002919 від 04.07.2017 (вхідний номер до ПФУ №1209/07 від 12.07.2017) про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області загальний розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії вказаний 8749,20 грн.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 18 ст. 43 Закону України «Пропенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Як вказано в п. 1, 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»в редакції, яка діяла на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Зміни до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» були внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» №900-VIII від 23 грудня 2015 року, який набрав чинності 29.12.2015. Таким чином з 29.12.2015 пенсіонери МВС (міліції) набули права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.

Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 ЗаконуУкраїни «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 26 рішення "Кечко проти України" від 08.11.2005, та п. 24 рішення «Сук проти України» органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі "Суханов та Ільченко проти України" (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014, за певних обставин "законне сподівання" на отримання "активу" також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Згідно з ч. 1 ст. 244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Постанова Верховного суду України №21-66а15 від 24.03.2015, на яку посилається відповідач по справі, зроблено висновок, що невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Однак в ситуації, щодо якої було винесене дане рішення, суд першої інстанції зобов'язав управління Пенсійного фонду здійснити перерахунок пенсії, і саме на виконання вказаного рішення суду першої інстанції в управління Пенсійного фонду не вистачило коштів. Таким чином відсутність коштів не може бути поважною причиною для відмови особі в її праві на перерахунок пенсії.

Таким чином, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань. Відсутність в державному бюджеті України коштів на забезпечення виплати пенсії належного розміру не може бути причиною невиконання державою взятих на себе зобов'язань.

Згідно з ч.1 ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку про те, що наявні всі правові підстави для задоволення позову.

Заходи забезпечення позову не застосовувались.

Відповідно до п.18 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» Пенсійний фонд України та його органи звільнені від сплати судового збору.

На підставі ст.ст. 19, 43 Конституції України, ст.ст. 8, 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», керуючись ст.ст. 8-11, 69-71, 159-163, 183-2, 186, 244-2, 267 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_3 пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей №900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268» та довідки №2303002919 від 04.07.2017 (вхідний номер до ПФУ №1209/07 від 12.07.2017) про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області, протиправною.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей №900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268» та довідки №2303002919 від 04.07.2017 (вхідний номер до ПФУ №1209/07 від 12.07.2017) про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області починаючи з 01.01.2016 без обмеження граничного розміру.

Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду та зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подати в десятиденний термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Шполянський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Повний текст постанови виготовлений 14.12.2017.

Суддя Н.П. Побережна