06 грудня 2017 року м. Київ К/800/40397/17
Суддя Вищого адміністративного суду України Калашнікова О.В., розглянувши касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 жовтня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, треті особи: громадська організація інвалідів «Допомога та Захист», товариство з обмеженою відповідальністю «Кадорр-Каманіна» про визнання протиправними та скасування дозволів та містобудівних умов, -
ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, треті особи: громадська організація інвалідів «Допомога та Захист», товариство з обмеженою відповідальністю «Кадорр-Каманіна», в якому просила: визнати неправомірними та скасувати: видані Державною архітектурно-будівельною інспекцією України дозволи на виконання будівельних робіт №ІУ 115160822222 від 22.03.2016 р., №ІУ 115162292070 від 16.08.2016 р., №ІУ 115170540924 від 23.02.2017 р.; видані управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 №01-06/1427 від 25.09.2015 р. та №01-06/498 від 11.04.2016 р., (далі - оскаржувані дозволи та містобудівні умови).
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 жовтня 2017 року, залишеною без задоволення ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2017 року, відмовлено в задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями, ОСОБА_1 звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до пункту 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (у разі оскарження судового рішення по суті - пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).
Стосовно правомірності оскаржуваних містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 №01-06/1427 від 25.09.2015 р. та №01-06/498 від 11.04.2016 р., слід зазначити наступне.
Відповідно до ст.ст. 1, 26, ч.ч. 1-4, 8 ст. 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17 лютого 2011 року №3038-VI, (далі - Закон №3038-VI), замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву; проектна документація - затверджені текстові та графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об'ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні вирішення, а також кошториси об'єктів будівництва.
Містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об'єкта незалежно від зміни замовника. Зміни до містобудівних умов та обмежень можуть вноситися тільки за згодою замовника.
Згідно з п. 2.4 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України №109 від 07 липня 2011 року, розгляд заяви, надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх видачі здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури у порядку, встановленому Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Підставою для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень є невідповідність намірів забудови земельної ділянки положенням відповідної містобудівної документації на місцевому рівні.
Відповідно до ч. 1 ст. 31, ч. 1 ст. 34, ч.ч. 1, 2 ст. 37 Закону №3038-VI, проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.
Замовник має право виконувати будівельні роботи після: 1) подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України; 2) реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності; 3) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.
Право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах будівництва, що належать до IV і V категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
Дозвіл на виконання будівельних робіт видається органами державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.
За наявності дозволу на виконання будівельних робіт отримання замовником та генеральним підрядником чи підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт та видалення зелених насаджень у межах будівельного майданчика не вимагається.
Згідно з п.п. 27, 28, 30 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №466, дозвіл видається на безоплатній основі відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю за формою, наведеною у додатку 9 до цього Порядку.
Замовник (його уповноважена особа) подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю заяву про отримання дозволу за формою, наведеною у додатку 10 до цього Порядку.
З оскаржуваних судових рішень вбачається, що 10 вересня 2015 року Одеська міська рада прийняла рішення №7131-VI "Про надання згоди Громадській організації інвалідів "Допомога та захист" на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 5,8459 га, яка знаходиться у неї в постійному користуванні, та дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок із зміною їх цільового призначення за адресою: АДРЕСА_1, площею 2,6656 га для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів громадського призначення, площею 3,1803 га для будівництва, експлуатації та обслуговування багатоповерхового житлового комплексу", яким надано згоду ГО інвалідів "Допомога та Захист" щодо поділу земельної ділянки площею 5,8459 га, кадастровий номер: НОМЕР_1, за адресою: АДРЕСА_1, яка знаходиться у постійному користуванні ГО інвалідів "Допомога та Захист" на підставі державного акта, на земельні ділянки площею 2,6656 га та 3,1803 га; надано дозвіл ГО інвалідів "Допомога та Захист" на розробку проекту землеустрою з відведення земельних ділянок в постійне користування із зміною їх цільового призначення за адресою: АДРЕСА_1, а саме: площею 2,6656 га для будівництва, експлуатації та обслуговування об'єктів громадського призначення; площею 3,1803 га для будівництва, експлуатації та обслуговування багатоповерхового житлового комплексу.
Рішенням Одеської міської ради від 16 грудня 2015 року за №160-VII "Про погодження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки, площею 5,8459 га, за адресою: АДРЕСА_1, для завершення будівництва, експлуатації та обслуговування комплексу санаторію-профілакторію" погоджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки площею 5,8459 га, кадастровий номер НОМЕР_1, яка знаходилася у постійному користуванні ГО інвалідів "Допомога та Захист" на підставі державного акту, для завершення будівництва, експлуатації та обслуговування комплексу санаторію-профілакторію, поділивши цю земельну ділянку на земельну ділянку площею 3,1803 га, кадастровий номер: НОМЕР_2, та на земельну ділянку площею 2,6656 га, кадастровий номер: НОМЕР_3; зобов'язано ГО інвалідів "Допомога та Захист" після формування земельних ділянок належним чином оформити право на них.
Рішенням Одеської міської ради від 27 квітня 2016 року за №728-VII "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється та зміну цільового призначення земельної ділянки, площею 3,1803 га, за адресою: АДРЕСА_1, яка знаходиться у постійному користуванні Громадської організації інвалідів "Допомога та захист" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється (кадастровий номер: НОМЕР_2), площею 3,1803 га, за адресою: АДРЕСА_1; змінено цільове призначення земельної ділянки (кадастровий номер: НОМЕР_2), площею 3,1803 га, з цільового призначення "для будівництва і обслуговування санаторно-оздоровчих закладів" (категорія земель за основним цільовим призначенням - землі оздоровчого призначення) на цільове призначення "для будівництва, обслуговування та експлуатації багатоповерхового житлового комплексу" (категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови); надано ГО інвалідів "Допомога та Захист" земельну ділянку (кадастровий номер: НОМЕР_2), площею 3,1803 га, за адресою: АДРЕСА_1, у постійне користування для будівництва, обслуговування та експлуатації багатоповерхового житлового комплексу.
Рішенням Одеської міської ради від 27 квітня 2016 №729-VII "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється та зміну цільового призначення земельної ділянки, площею 2,6656 га, за адресою: АДРЕСА_1, яка знаходиться у постійному користуванні Громадської організації інвалідів "Допомога та захист" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється (кадастровий номер: НОМЕР_3), площею 2,6656 га, за адресою: АДРЕСА_1; змінено цільове призначення земельної ділянки (кадастровий номер: НОМЕР_3), площею 2,6656 га, з цільового призначення "для будівництва і обслуговування санаторно-оздоровчих закладів" (категорія земель за основним цільовим призначенням - землі оздоровчого призначення) на цільове призначення "для будівництва та обслуговування об'єктів громадського призначення" (категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови); надано ГО інвалідів "Допомога та Захист" земельну ділянку (кадастровий номер: НОМЕР_3), площею 2,6656 га, за адресою: АДРЕСА_1, у постійне користування для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів громадського призначення.
Отже, земельні ділянки площею 2,6656 га, за кадастровим номером НОМЕР_3, та площею 3,1803 га, за кадастровим номером НОМЕР_2 передані ГО інвалідів "Допомога та Захист" в постійне користування, згідно рішень Одеської міської ради від 16 грудня 2015 №160-VII, від 27 квітня 2016 №728-VII та від 27 квітня 2016 №729-VII.
Крім того, згідно інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та з Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 06 жовтня 2016 року №69861309 та №69862813, земельна ділянка площею 2,6656 га кадастровий номер НОМЕР_3 та земельна ділянка площею 3,1803 га кадастровий номер НОМЕР_2, розташовані за адресою: АДРЕСА_1, належать ГО інвалідів "Допомога та Захист" на праві постійного користування, цільове призначення земельних ділянок - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку відповідно.
Щодо відповідності містобудівних умов земельної ділянки її цільовому призначенню слід зазначити, що відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону №3038-VI, забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.
Відповідно до Генерального плану міста Одеси, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 25 березня 2015 року №6489-VI (http://omr.gov.ua/ru/essential/69324/) земельна ділянка АДРЕСА_1 розміщена в зоні багатоквартирної житлової забудови за рахунок реконструкції території (1-ша черга будівництва) та в зоні громадських центрів та окремих об'єктів обслуговування (2-га черга будівництва).
А згідно з Детальним планом території у межах вул. Літературної, пров. Компасного, вул. Каманіна, пров. Морехідного, вул. Новоберегової у м Одесі, затвердженим рішенням Одеської міської ради від 10 вересня 2015 року №6935-УІ, земельна ділянка (1-ша черга будівництва) розташована в зоні - Ж5-змішана забудова, земельна ділянка (2-га черга будівництва) в зоні О-2-ділова зона, де передбачено розміщення школи та дитячого садка.
Наведене також спростовує твердження позивача, що земельні ділянки за адресою: АДРЕСА_1, розташовані у зоні збереження індивідуальної житлової та дачної забудови та те, що пунктом 3.19. ДБН 360-92 площа території, яку відводять під садибну забудову, повинна забезпечити розміщення обсягів будівництва і формування планувальних одиниць у погодженні з планувальною структурою міста і системою громадських центрів та не повинна перевищувати 4-х поверхів.
Не знайшло в ході розгляду справи також свого підтвердження і те, що оскаржуваний дозвіл на виконання будівельних робіт від 16 серпня 2016 року №ІУ 115162292070 видано за відсутності відповідних містобудівних умов та обмежень.
Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки заявник не наводить підстав, які б дозволили вважати, що суди неправильно застосували норми матеріального або процесуального права.
Керуючись частинами 5, 6 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 жовтня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, треті особи: громадська організація інвалідів «Допомога та Захист», товариство з обмеженою відповідальністю «Кадорр-Каманіна» про визнання протиправними та скасування дозволів та містобудівних умов.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Калашнікова