10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Жуковська Л.А.
Суддя-доповідач:Моніч Б.С.
іменем України
"11" грудня 2017 р. Справа № 817/465/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Моніча Б.С.
суддів: Капустинського М.М.
Охрімчук І.Г.,
за участю секретаря судового засідання Кошиль О.Ю.,
сторін та їх представників:
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "09" серпня 2017 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Редік" до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень ,
У березні 2017 року ТОВ "Редік" звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень від 17.03.2017 №0001451401, №0001461401, №0001471401, №0001481401, №0001491401 та рішення про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 17.03.2017 №0000421401.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 09.08.2017 року позов задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Рівненській області від 17.03.2017 року №0001451401, №0001461401, №0001471401, №0001481401, №0001491401, рішення Головного управління ДФС у Рівненській області про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 17.03.2017 року №0000421401.
Присуджено на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління ДФС у Рівненській області судовий збір у розмірі 8171 (вісім тисяч сто сімдесят одна) грн. 70 коп.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Головне управління ДФС у Рівненській області звернулася до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ТОВ "Редік" зареєстроване, як юридична особа 20.10.2016 року та перебуває на обліку у відповідача, як платник податків з 20.10.2016 року, є платником єдиного податку ІІІ групи без реєстрації ПДВ (а.с.51).
На підставі направлень від 17.02.2017 №127/17-60-14-01 та №4/17-00-14-01 та наказу від 17.02.2017 №113, уповноваженою особою Головного управління ДФС у Рівненській області проведено позапланову виїзну документальну перевірку ТОВ "Редік" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 20.10.2016 року по 15.02.2017 року.
За результатами перевірки складено акт від 02.03.2017 року №80/17-00-14-01/40906334 (а.с.9-13).
Вказаним актом встановлено порушення: ст.294, ст.295, ст.296 Податкового кодексу України ТОВ "Редік" не подано податкову декларацію платника єдиного податку - юридичної особи за 4 квартал 2016 року; вимог Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 28.03.2016 № 393, Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI встановлено, що ТОВ "Редік" не подано звітів по єдиному внеску за жовтень 2016 року, листопад 2016 року, грудень 2016, січень 2017, лютий 2017 року; пп.14.1.202 п.14.1 ст.14, п.291.6 ст.291, п.292.3 ст.292, п.293.5 ст.293, пп.296.5.5 п.296.5 ст.296 Податкового кодексу України, ТОВ "Редік" не нараховано єдиного податку за 4 квартал 2016 року в сумі 200 000,00грн.; пп.168.1.1 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України податковий агент - ТОВ "Редік" не утримав податок на доходи фізичних осіб в сумі 219 600,00грн.; п.51.1 ст.51, підпункту б) пункту 176.2 ст.176, п.119.2 ст.119 Податкового кодексу України не подано звіт по 1-ДФ за 4 квартал 2016 року; п.171.1 ст.174, пп.1.2, пп.1.3, п.16 прим.1 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України ТОВ "Редік" нарахувало, не утримало та не сплатило військовий збір в сумі 15 000,00 грн.
17.03.2017 Головним управлінням ДФС у Рівненській області на підставі акта перевірки від 02.03.2017 №80/17-00-14-01/40906334 прийнято:
рішення №0000421401 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", яким до ТОВ "Редік" застосовано штрафні санкції в розмірі 850,00грн.;
податкове повідомлення-рішення №0001451401, яким ТОВ "Редік" збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "Єдиний податок з юридичних осіб" на 250000,00грн., в тому числі за податковим зобов'язаннями на 200 000,00грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями на 50000,00грн.;
податкове повідомлення-рішення №0001461401, яким до ТОВ "Редік" застосовані штрафні (фінансові) санкції за платежем "Єдиний податок з юридичних осіб" в сумі 170,00грн.;
податкове повідомлення-рішення №0001471401, яким ТОВ "Редік" визначено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб в сумі 274500,00грн., в тому числі за податковим зобов'язанням в сумі 219600,00грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 54900,00грн.;
податкове повідомлення-рішення №0001481401, яким до ТОВ "Редік" застосовані штрафні (фінансові) санкції за платежем "податок на доходи фізичних осіб" в сумі 510,00грн.;
податкове повідомлення-рішення №0001491401, яким ТОВ "Редік" визначено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з військового збору в сумі 3750,00грн., в тому числі за податковим зобов'язанням в сумі 3750,00грн. (а.с.15-20).
Не погодившись з вказаними податковими повідомленнями рішеннями позивач оскаржив їх у судовому порядку.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку що застосовування штрафних санкцій за порушення, які відповідачем не доведено належними та допустимими доказами є не обґрунтованими.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 1.1 статті 1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами, є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також, законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Проведення перевірок є однією з форм податкового контролю (підпункт 62.1.3 пункту 62.1 статті 62 ПК України). Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Підпунктом 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України продаж (реалізація) товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів. Не вважаються продажем товарів операції з надання товарів у межах договорів комісії (консигнації), поруки, схову (відповідального зберігання), доручення, довірчого управління, оперативного лізингу (оренди), інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачі прав власності на такі товари;
Згідно з п.291.6 ст.291 Податкового кодексу України платники єдиного податку першої - третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).
Відповідно до п.292.3 ст.292 Податкового кодексу України до суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг). Безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку.
Згідно з п.293.3 ст.293 Податкового кодексу України відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі:
1) 3 відсотки доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з цим Кодексом;
2) 5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
Пунктом 293.5 статті 293 Податкового кодексу України визначено, що ставки єдиного податку для платників третьої групи (юридичні особи) встановлюються у подвійному розмірі ставок, визначених пунктом 293.3 цієї статті:
1) до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у підпункті 3 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу;
2) до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у цій главі;
3) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.
Відповідно до пп.296.5.5 п.296.5 ст.296 Податкового кодексу України у разі застосування іншого способу розрахунків, ніж зазначений у цій главі, здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку першої і другої груп, платники єдиного податку в податковій декларації додатково відображають окремо доходи, отримані від здійснення таких операцій.
Разом з цим поняття і види господарських товариств, правила їх створення, діяльності, а також права і обов'язки їх учасників та засновників визначається Законом України "Про господарські товариства" від 19.09.1991 № 1576-XII (далі - Закон №1576-XII)
Пунктом 1 частини першої статті 12 Закону № 1576-XII встановлено, що товариство є власником, зокрема, майна, переданого йому учасниками у власність як вклад до статутного (складеного) капіталу.
Згідно ч. 1 ст. 13 Закону України "Про господарські товариства" вкладом до статутного (складеного) капіталу господарського товариства можуть бути гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст.16 Закону №1576-XII товариство має право змінювати (збільшувати або зменшувати) розмір статутного (складеного) капіталу. Рішення про зміну розміру Статутного (складеного) капіталу товариства набирає чинності з дня внесення таких змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Згідно з ч.1 ст.50 Закону №1576-XII Товариством з обмеженою відповідальністю визнається товариство, що має статутний капітал, розділений на частки, розмір яких визначається установчими документами.
Статтею 52 Закону №1576-XII визначено, що зміни до статуту, пов'язані із зміною розміру статутного капіталу та/або із зміною складу учасників, підлягають державній реєстрації в установленому законом порядку.
Статтею 54 Закону №1576-XII визначено, що при виході учасника з товариства з обмеженою відповідальністю йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному капіталі. Виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу. На вимогу учасника та за згодою товариства вклад може бути повернуто повністю або частково в натуральній формі.
Учаснику, який вибув, виплачується належна йому частка прибутку, одержаного товариством в даному році до моменту його виходу. Майно, передане учасником товариству тільки в користування, повертається в натуральній формі без винагороди.
Матеріалами справи встановлено, що відповідно до Статуту ТОВ "Редік" учасниками Товариства є: юридична особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Спортивний клуб Спарта ЛТД"; фізична особа - ОСОБА_3.
Пунктами 5.1 та 5.2 розділу V Статуту визначено, що для забезпечення діяльності Товариства за рахунок грошових та майнових вкладів Учасників створюється Статутний капітал в розмірі 2500000,00грн. Розмір статутного капіталу Товариства дорівнює сумі вкладів його учасників. В створені Статутного капіталу приймають участь: Товариство з обмеженою відповідальністю "Спортивний клуб Спарта ЛТД" частка внеску 40%, в гривнях - 1000000,00грн.; ОСОБА_3 частка внеску 60%, в гривнях - 1500000,00грн.
Відповідно до п.5.3 розділу V Статуту грошовий внесок в статутному капіталі становить: 1500000,00грн. Перелік майна, переданого учасниками у власність Товариства, як вклад (майновий внесок) в статутний капітал, загальною вартістю 1000000,00грн.:
- нерухоме майно, а саме будівля спортивного залу з добудовою (1 черга) літ. "А-3", загальною площею 706,9кв.м., що розташований за адресою: АДРЕСА_1, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 35792429, форма власності - приватна, вартістю 650000,00грн.;
- нерухоме майно, а саме незавершене будівництво, добудова (офісні приміщення) літ. "А-3", що розташований за адресою: АДРЕСА_1, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 823912456101, форма власності - приватна, вартістю 350000,00грн. (а.с.54-66).
Відповідно до Протоколу №1 загальних зборів учасників ТОВ "Редік" змінено порядок формування статутного капіталу Товариства шляхом заміни майнових внесків учасників грошовими коштами без зміни розміру статутного капіталу. Затверджено, що частки учасників в Статутному капіталі Товариства залишаються без змін Товариство з обмеженою відповідальністю "Спортивний клуб Спарта ЛТД" частка внеску 40%, в гривнях - 1000000,00грн.; ОСОБА_3 частка внеску 60%, в гривнях - 1500000,00грн. Затверджено зміни до Статуту ТОВ "Редік" та уповноважено директора Товариства на вчинення дій по державній реєстрації змін до установчих документів Товариства (а.с.52-53).
Разом з цим, як вбачається з акту перевірки та встановлено судом першої інстанції, ТОВ "Редік" безоплатно отримані ТМЦ від ТОВ "Спортивний клуб Спарта ЛТД". Проте, не здійснило повернення майна для учасника - ТОВ "Спортивний клуб Спарта ЛТД". Відповідно до п.1 ст.147 Цивільного кодексу України ТОВ "Спортивний клуб Спарта ЛТД" відступило свою частку в статутному капіталі ТОВ "Редік" для самого ТОВ "Редік". Де також зазначено, що відповідно до п.292.3 ст.292 Податкового кодексу України до суми доходу за звітний період включаються, зокрема, вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг). А тому, відповідач дійшов висновку, що ТОВ "Редік" безоплатно отримав від ТОВ "Спортивний клуб Спарта ЛТД" товари-майно вартістю 1000000,00грн.
Отже, мало місце не грошова форма розрахунків між ТОВ "Редік" та ТОВ "Спортивний клуб Спарта ЛТД".
Таким чином, ТОВ "Редік" не включено до складу доходу за 4 квартал 2016 року вартість безоплатно отриманих ТМЦ - майна від ТОВ "Спортивний клуб Спарта ЛТД" вартістю 1000000,00грн. та не застосовано ставку податку в подвійному розмірі.
Крім того, як зазначено в акті перевірки, 12.12.2016 року ТОВ "Редік" передало у приватну власність учасника - ОСОБА_3 майно: нерухоме майно, а саме будівля спортивного залу з добудовою (1 черга) літ. "А-3", загальною площею 706,9 кв.м., що розташований за адресою: АДРЕСА_1, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 35792429, форма власності - приватна, вартістю 650000,00грн.; нерухоме майно, а саме незавершене будівництво, добудова (офісні приміщення) літ. "А-3", що розташований за адресою: АДРЕСА_1, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 823912456101, форма власності - приватна, вартістю 350000,00грн.
ТОВ "Редік" передає з статутного капіталу вищевказане майно у власність учасника, яке оцінюється Сторонами у 1000000,00грн. Директор ТОВ "Редік" знімає з балансу Товариства вищевказане майно та передає його учаснику, а учасник зобов'язаний внести грошові кошти в еквіваленті вартості такого майна.
Вказані обставини підтверджуються актом прийому передачі майна з Статутного капіталу від 12.12.2016 (а.с.67).
В акті перевірки зазначено, що якщо засновник при його виході із засновницького складу отримує від емітента корпоративні права - юридична особа - платник єдиного податку майно (основні засоби, товари), то така операція для платника єдиного податку прирівнюється до продажу такого майна.
До продажу інвестиційного активу прирівнюється, зокрема, операція з повернення платнику податку коштів або майна (майнових прав), попередньо внесених ним до статутного капіталу емітента корпоративних прав, у разі виходу такого платника податку з числа засновників (учасників) такого емітента чи ліквідації емітента.
Відтак, ТОВ "Редік" правомірно не включено до складу доходу за 4 квартал 2016 року дохід від продажу ТМЦ - майна для фізичної особи ОСОБА_3 вартістю 1000000,00грн. та не застосовано ставку податку у подвійному розмірі.
Таким чином з урахуванням вище зазначених положень норм Податкового кодексу України, та Закон №1576-XII, контролюючий орган дійшов помилкового висновку, що в порушення пп.14.1.202 п.14.1 ст.14, п.291.6 ст.291, п.292.3 ст.292, п.293.5 ст.293, пп.296.5.5 п.296.5 ст.296 Податкового кодексу України ТОВ "Редік" не нараховано єдиного податку за 4 квартал 2016 року в сумі 100000,00грн.
Разом з цим помилковість висновку, щодо порушень пп.14.1.202 п.14.1 ст.14, п.291.6 ст.291, п.292.3 ст.292, п.293.5 ст.293, пп.296.5.5 п.296.5 ст.296 Податкового кодексу України ТОВ "Редік встановлюється наступними обставинами справи.
Як вірно встановлено судом першої інстанції ТОВ "Спортивний клуб Спарта ЛТД" є учасником ТОВ "Редік", майно передане ним, як частка статутного капіталу є власністю ТОВ "Редік" згідно з вимогами Закону №1576-XII, а тому у позивача відсутні правові підстави для повернення такого майна учаснику - ТОВ "Спортивний клуб Спарта ЛТД".
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, зміни до установчих документів, внесені відповідно до Протоколу №1 загальних зборів учасників ТОВ "Редік", у встановленому порядку зареєстровані не були, а тому у позивача не настала зміна майнового стану.
Відтак з урахуванням наведеного колегія суддів погоджується з судом попередньої інстанції про безпідставність висновків контролюючого органу щодо безоплатного отримання ТОВ "Редік" протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг) та включення до доходу позивача вартості таких товарів (робіт, послуг).
Крім того, ОСОБА_3 не сплачено ТОВ "Редік" кошти за передачу у власність майна згідно з актом прийому-передачі від 12.12.2016, у зв'язку з чим позивач для захисту свого порушеного права звернувся до суду з відповідним позовом (а.с. 68-70). А тому, висновок контролюючого органу про отримання ТОВ "Редік" доходу від продажу ОСОБА_3 майна на загальну суму 1000000,00грн є передчасним..
Отже донарахування ТОВ "Редік" єдиного податку за 4 квартал 2016 року за вищевказаними операціями є необґрунтованим.
Відносно порушень зазначених в акті перевірки пп.168.1.1 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України ТОВ "Редік" як податковий агент не утримав податок (ставка 18%) із суми доходу 1219600,00грн. у сумі 219600,00грн, то колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про їх безпідставність, з урахуванням наступного.
Згідно з пп.165.1.39 п.165 ст.165 якого до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема, вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань), якщо їх вартість не перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі (у 2016 році - 689грн.).
За приписами пп.14.1.47 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України додаткові блага - це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов'язаний з виконанням обов'язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV цього Кодексу);
Водночас пп."е" пп.164.2.17 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у підпункті 165.1.53 пункту 165.1 статті 165 цього Кодексу.
Якщо додаткові блага надаються у не грошовій формі, сума податку об'єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними пунктом 164.5 цієї статті.
Згідно з п.164.5 ст.164 Податкового кодексу України під час нарахування (надання) доходів у будь-якій не грошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з цим Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за формулою визначеною у вказаному пункті.
Однак, як вже встановлено судами першої та апеляційної інстанції, позивач товарів (робіт, послуг) безоплатно не отримував, дохід від продажу майна в розмірі 1000000,00грн. не отримав.
Відтак, висновки контролюючого органу про порушення позивачем пп.168.1.1 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України є необґрунтованим, а донарахування податкового зобов'язання в сумі 219600,00грн. - протиправним.
Що стосується податкового повідомлення-рішення № 0001491401, в частині збільшення суми військового збору на суму 3750,00 грн. та за податковим зобов'язанням в сумі 3750,00 грн. підлягає скасуванню в цілому, оскільки військовий збір на вказані суми було донараховано на відсутні у позивача об'єкти оподаткування податком на доходи з фізичних осіб, безпідставність нарахування яких вже доведено та встановлюється наступними обставинами.
Актом перевірки контролюючим органом зазначається, що наказом №1 по особовому складу від 20.10.2016 року ОСОБА_3 призначено на посаду директора ТОВ "Редік" на добровільних засадах без оплати праці. Нарахування зарплати не здійснювалося, звіти 1ДФ не подавались.
Також зазначено, що ТОВ "Редік" не подано звітів по єдиному внеску за жовтень 2016 року, листопад 2016 року, грудень 2016 року, січень 2017 року, лютий 2017 року.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI, платниками єдиного внеску є роботодавці підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Статтею 7 вказаного Закону визначено, що єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Згідно з ч.2 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI, обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Відповідно до ч.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Відтак, основними умовами для подачі звітів та для сплати єдиного внеску є працевлаштування особи та нарахування і виплата працевлаштованій особі заробітної плати.
Враховуючи наведене колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що застосовування штрафних санкцій за порушення, які не доведено належними та допустимими доказами у відповідності до ч.2 ст. 71 КАС України, є не обґрунтованим.
Відносно висновків акта перевірки щодо не подачі ТОВ "Редік", в порушення ст.294, ст.295, ст.296 Податкового кодексу України податкової декларації платника єдиного податку - юридичної особи за 4 квартал 2016 року, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до абз.2 п.294.1 ст.294 Податкового кодексу України податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи є календарний квартал.
Згідно з п.294.4 ст.294 Податкового кодексу України для зареєстрованих в установленому законом порядку суб'єктів господарювання (новостворених), які протягом 10 календарних днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, перший податковий (звітний) період починається з першого числа місяця, в якому відбулася державна реєстрація.
Пунктом 296.3 статті 296 Податкового кодексу України визначено, що платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду.
Так, згідно з п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України (далі - ПК України) податкова декларація, розрахунок - це документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків (п. 49.1. ПК України).
Відповідно до пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції перевірка ТОВ "Редік" проводилась 3 17.02.2017 тривалістю п'ять робочих днів, відповідно до пп.49.18.1 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України граничний строк подачі податкової декларації платника з єдиного податку за 4 квартал 2016 року на той момент ще не настав, а тому суд вважає протиправним застосування до позивача штрафних санкцій за не подачу податкової декларації з єдиного податку за 4 квартал 2016 року.
Разом з тим, в акті перевірки зазначено, що власниками ТОВ "Редік" вирішено припинити діяльність підприємства шляхом ліквідації (протокол №2 установчих зборів засновників ТОВ "Редік" від 19.12.2016). Також вказано, що 16.02.2017 ТОВ "Редік" було подано ліквідаційну декларацію.
Враховуючи наведені обставини колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що при прийнятті спірних рішень суб'єкт владних повноважень діяв всупереч встановленому законом порядку, чим порушив законні інтереси позивача, які підлягають до судового захисту шляхом визнання протиправними та скасування рішень Головного управління ДФС у Рівненській області.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не дають підстави вважати, що судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, та процесуального права.
Отже, судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи і судове рішення ухвалено у відповідності до норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому підстав для скасування постанови не вбачається.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Рівненській області залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "09" серпня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Б.С. Моніч
судді: М.М. Капустинський
І.Г. Охрімчук
Повний текст cудового рішення виготовлено "12" грудня 2017 р.
- ,