Ухвала від 12.12.2017 по справі 296/2542/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Ситнгаївський О.П.

Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.

УХВАЛА

іменем України

"12" грудня 2017 р. Справа № 296/2542/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Іваненко Т.В.

суддів: Кузьменко Л.В.

Франовської К.С.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "25" вересня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити дії ,

ВСТАНОВИВ:

В березні 2017 року позивач ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просила визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії у відповідності зі ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу»; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії у розмірі 87% заробітної плати відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення» та «Про державну службу» з 27.05.2009 та виплатити різницю між перерахованою та виплаченою пенсією, з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення.

Позовні вимоги мотивовані тим, що з 27.05.2009 їй призначена пенсія державного службовця. При визначенні розміру пенсії відповідач виходив з розміру заробітної плати без врахування індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення. Подану нею заяву про виплату пенсії у урахуванням зазначених складових відповідач залишив без задоволення, чим порушив її права.

Постановою Корольовського районного суду Житомирської області від 25.09.2017 адміністративний позов ОСОБА_3 задоволено частково.

Визнано неправомірними та протиправними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії призначеної ОСОБА_3 у відповідності зі ст. ст. 33, 37, 37-1 до Закону України «Про державну службу».

Зобов'язано Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01 березня 2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3, відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням 87 відсотків від нарахованих і виплачених всіх складових заробітної плати, у тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації на заробітну плату.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити. В апеляційній скарзі зазначив про відсутність правових підстав для проведення позивачу перерахунку пенсії.

Сторони в судове засідання не з'явилися. Про день, час та місце розгляду справи повідомлені вчасно та належним чином, про що свідчать розписки в отриманні поштових відправлень.

У відповідності до приписів п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що Житомирським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області (Управління Пенсійного фонду України в Корольовському районі м. Житомира Житомирської області, Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області), відповідно до ЗУ «Про державну службу», з 27.05.2009 року позивачу ОСОБА_3 призначено пенсію по інвалідності.

13.03.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, як державному службовцю, відповідно до поданих документів до сум заробітку, з яких обчислюється пенсія суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів.

Листом №135/Т-8 від 23.03.2017 року Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії з тих підстав, що включення вказаних виплат для перерахунку розміру пенсії суперечить чинному законодавству та для перерахунку розміру пенсії немає підстав

Не погоджуючись з відмовою відповідача щодо перерахування пенсії, позивач звернувся з позовом до суду.

Суд першої інстанції позов задовольни. Суд виходив з того, що вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача здійснити відповідно до Закону України "Про державну службу" перерахунок та виплату пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації на заробітну плату, є обґрунтованими

Колегія суддів погоджується з таким висновком з огляду на таке.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсії державним службовцям встановлені Законом України "Про державну службу".

Судом встановлено, що відповідно до ст.37 ЗУ «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), пенсія позивачу, як державному службовцю була призначена з урахуванням суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі без урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації на заробітну плату.

Частиною першою ст.1 ЗУ «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою ст.33 ЗУ «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок і виплат.

Тобто, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації на заробітну плату входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст.66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно ст.41 ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації на заробітну плату включаються до складу заробітної плати державного службовця і враховуються при обчисленні розміру його пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до ст.33 Закону України «Про оплату праці», у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати, індивідуальна заробітна плата підлягає індексації, згідно з чинним законодавством.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Відповідно до довідки Державної фіскальної служби України головного управління ДФС у Житомирській області № 110 від 29.12.2016 року ОСОБА_3 працювала в ДПА у Житомирській області на посаді головного державного податкового-ревізора інспектора відділу супроводження податкового аудиту великих платників податків, заробітна плата, якої станом на 27.05.2009р. становила 1913, 60 грн. (з нарахованими страховими внесками на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування).

Зі змісту копії довідки Державної фіскальної служби України головного управління ДФС у Житомирській області № 112 від 29.12.2016 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" вбачається, що за період з червня 2004 року по травень 2009 року позивач отримувала інші виплати, а саме - матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію в сумі 24 592,42 грн., на які нараховано виплати на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Тож, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача здійснити, відповідно до Закону України "Про державну службу", перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації на заробітну плату, є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Судова колегія погоджується і з висновком суду першої інстанції щодо визначення початку періоду з якого позивачу слід здійснювати перерахунок пенсії.

Відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.

Згідно статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Як свідчать матеріали справи, позивач звернулась до відповідача із відповідною заявою 13.03.2017, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції, а відтак датою проведення перерахунку є 01.03.2017.

Судове рішення в частині відмови у задоволенні позову не оскаржується, тому його правомірність в цій частині колегією суддів не преглядається.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а відтак підстави для скасування чи зміни судового рішення відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "25" вересня 2017 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.В. Іваненко

судді: Л.В. Кузьменко

К.С. Франовська