Справа № 676/6701/17
Головуючий у 1-й інстанції: Шевцова Л.М.
Суддя-доповідач: Сторчак В. Ю.
13 грудня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сторчака В. Ю.
суддів: Мельник-Томенко Ж. М. Ватаманюка Р.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 07 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Староушицької селищної виборчої комісії Кам'янець-Подільського району, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача Кам'янець-Подільська районна у Хмельницькій області організація ПАРТІЇ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА "СОЛІДАРНІСТЬ" в особі голови ОСОБА_5 про визнання рішень протиправними та їх скасування,
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Староушицької селищної виборчої комісії Кам'янець-Подільського району (далі Староушицька селищна виборча комісія), третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача Кам'янець-Подільська районна у Хмельницькій області організація ПАРТІЇ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА "СОЛІДАРНІСТЬ" в особі голови ОСОБА_5 (далі третя особа) про визнання рішень протиправними та їх скасування.
Постановою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 07 грудня 2017 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Позивач електронною поштою направив до суду заяву про слухання справи за його відсутності.
Відповідно п. 1 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що 27 листопада 2017 року до Староушицької селищної виборчої комісії було подано заяви голови Камянець-Подільської районної у Хмельницькій області організації ПАРТІЇ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ» ОСОБА_5 та додано рішення зборів Камянець-Подільської районної у Хмельницькій області організації ПАРТІЇ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ» про висування кандидата на посаду Староушицького селищного голови ОСОБА_6 та кандидатів у депутати.
28 листопада 2017 року о 17 год. 10 хв. відповідачем було прийнято постанову №7.21 про реєстрацію кандидата на посаду голови Староушицької селищної об'єднаної територіальної громади ОСОБА_6 від Камянець-Подільської районної у Хмельницькій області організації ПАРТІЇ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ».
Також 28 листопада 2017 року о 17 год. 25 хв. Староушицькою селищною виборчою комісією прийнято постанову №7.22 «Про реєстрацію кандидатів у депутати в одномандатному виборчому округу смт.Стара Ушиця від Кам»янець-Подільської районної у Хмельницькій області організації ПАРТІЇ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ».
Позивач, вважаючи постанови Староушицької селищної виборчої комісії від 28 листопада 2017 року за №№7.21,7.22 незаконними, звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем при прийнятті оскаржуваних постанов не порушено встановлений Законом України «Про місцеві вибори» порядок реєстрації кандидата на посаду голови об'єднаної територіальної громади та кандидатів у депутати в одномандатному виборчому округу, а відтак відсутні законні підстави для їх скасування.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та надаючи правову оцінку обставинам справи виходить із такого.
Статтею 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормативно-правовим актом, що визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост, є Закон України від 14.07.2015 року №595-VIII "Про місцеві вибори" (далі Закон №595-VIII).
Відповідно до ст.11 Закону №595-VIII виборчий процес місцевих виборів - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Виборчий процес включає такі етапи: 1) утворення одномандатних, територіальних виборчих округів; 2) утворення (у разі необхідності), формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів;7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону №595-VIII виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
Відповідно до ст. 25 Закону №595-VIII, сільська, селищна територіальна виборча комісія зокрема, реєструє кандидатів у депутати відповідно сільської, селищної ради у відповідних одномандатних виборчих округах, їх довірених осіб та видає їм посвідчення; реєструє кандидатів на посаду відповідно сільського, селищного голови, старости, їх довірених осіб та видає їм відповідні посвідчення.
Порядок реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі встановлений ст. 42 Закону №595-VIII, відповідно до приписів якої встановлено, що кандидати у депутати в одномандатному виборчому окрузі реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 39 цього Закону.
Так, ст. 39 Закону №595-VIII передбачено, що відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному виборчому окрузі, за умови подання до комісії таких документів:
-заяви про реєстрацію кандидата в депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня;
-копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;
-рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня;
- заяви особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії у відповідному одномандатному виборчому окрузі та про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;
- автобіографії кандидата в депутати, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
-декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожного кандидата в депутати відповідно до статті 45 цього Закону;
-чотирьох фотографій кандидата у депутати розміром 4 х 6 сантиметрів.
До зазначених у цій частині документів додається ксерокопія першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопія тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кандидата у депутати, висунутого відповідною місцевою організацією партії.
У рішенні зборів (конференції) місцевої організації партії, передбаченому пунктом 4 частини першої цієї статті, зазначаються: відомості про особу, висунуту кандидатом у депутати (прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття) і місце проживання), номер одномандатного виборчого округу, по якому така особа висувається кандидатом, дата його прийняття.
Відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, висунутого шляхом самовисування, за умови особистого пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та подання ним документів, передбачених пунктами 6 - 8 частини першої цієї статті, а також особисто підписаних ним заяви про самовисування кандидатом у депутати та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах.
Вичерпний перелік підстав, за наявності яких територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости визначений статтею 46 Закону, це:
1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою-сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним;
2) відсутність передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом;
3) припинення громадянства України особи;
4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону;
6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".
Як вбачається із матеріалів справи, 27 листопада 2017 року головою Камянець-Подільської районної у Хмельницькій області організації ПАРТІЇ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ» ОСОБА_5. та ОСОБА_6 подано заяви про висування останнього кандидатом на посаду Староушицького селищного голови. А також надано рішення зборів Камянець-Подільської районної у Хмельницькій області організації ПАРТІЇ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ» про висування ОСОБА_6 кандидатом на посаду Староушицького селищного голови та кандидатів у депутати, підписане ОСОБА_5.
Оскільки кандидатами разом з заявами, подано всі документи, вичерпний перелік яких передбачений ст.39 Закону №595-VIII, комісія не вправі була вимагати від суб'єктів виборчого процесу надання інших документів.
На підставі вищезазначених заяв та рішення зборів, 28 листопада 2017 року Староушицькою селищною виборчою комісією прийнято постанову №7.21 про реєстрацію кандидата на посаду голови Староушицької селищної об'єднаної територіальної громади ОСОБА_6 від Камянець-Подільської районної у Хмельницькій області організації ПАРТІЇ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ» та постанову №7.22 «Про реєстрацію кандидатів у депутати в одномандатному виборчому округу смт.Стара Ушиця від Кам'янець-Подільської районної у Хмельницькій області організації ПАРТІЇ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ».
Однак, позивач вважає, що відповідач не мав права реєструвати заяви ОСОБА_6 та членів ПАРТІЇ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ», оскільки ОСОБА_5, який від імені голови вказаної партії підписав заяву та рішення про висування членів партії, як кандидатів у депутати, її керівником не являється. Отже, документи, що подані для реєстрації підписані не уповноваженою особою, тому реєстрація є незаконною і підлягає скасуванню.
На підтвердження своїх доводів, апелянт послався на лист №03.2-19/23/3776 від 02.12.2017 року начальника головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про те, що повноваження керівника Камянець-Подільської районної у Хмельницькій області організації ПАРТІЇ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ» ОСОБА_5 припинено 04 травня 2016 року.
Разом з тим, в матеріалах справи міститься лист №03.2-19/23/4138 від 05.12.2017 року начальника головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, що був надісланий на адресу керівника Кам»янець-Поділоьської районної у Хмельницькій області організації ПАРТІЇ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ» ОСОБА_5 у відповідь на запит про надання інформації, з якого слідує, що 21.11.2017 року новообраним керівником організації ОСОБА_5 було подано документи до Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області на державну реєстрацію змін. За результатом правової експертизи наданих документів 24.11.2017 року прийнято рішення про державну реєстрацію змін до відомостей про Кам»янець-Подільську районну у Хмельницькій області організацію ПАРТІЇ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ» в частині зміни складу керівних органів. Зокрема новим керівником обрано ОСОБА_5 згідно протоколу зборів від 18.11.2017 року.
Отже, судом в ході розгляду справи не встановлено доказів того, що ОСОБА_5 на момент підписання вказаних вище заяв та рішення, керівником Кам»янець-Поділоьської районної у Хмельницькій області організації ПАРТІЇ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ» не був.
Окрім того, як вірно зазначено судом першої інстанції, Законом №595-VIII, селищну комісію не наділено правом перевіряти наявність повноважень суб'єктів виборчого процесу та отримувати інформацію від відповідних реєстраційних органів, в тому числі вибочого процесу, при поданні відповідних подань для реєстрації суб'єктами виборчого процесу. А відтак з огляду на те, що Камянець-Подільською районною організацією ПАРТІЇ «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ» були подані всі необхідні документи для реєстрації суб'єктів виборчого процесу, комісія не вправі була відмовити в реєстрації відповідним кандидатам в депутати та кандидату на посаду селищного голови.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про те, що оскаржувані позивачем рішення є правомірними те не підлягають скасуванню.
Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Отже, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду є законною і обґрунтованою, ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для її скасування не має.
Відповідно до ст. ст. 198, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції має право за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 07 грудня 2017 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Головуючий Сторчак В. Ю.
Судді Мельник-Томенко Ж. М. Ватаманюк Р.В.