Ухвала від 07.12.2017 по справі 802/1758/17-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 802/1758/17-а

Головуючий у 1-й інстанції: Вільчинський О.В.

Суддя-доповідач: Матохнюк Д.Б.

07 грудня 2017 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Матохнюка Д.Б.

суддів: Курка О. П. Совгири Д. І. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Ременяк С.Я.,

представника позивача: Чоловського О.М.,

представників відповідача: Островерха Р.В., Гуменюк О.І., Седлецької Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2017 року у справі за адміністративним позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Подільська зоря» до Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

у жовтні 2017 року сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Подільська зоря» (СТОВ «Подільська зоря») звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області (ГУ ДФС у Вінницькій області) в якому просило:

-визнати неправомірними дії посадових осіб ГУ ДФС у Вінницькій області щодо складання актів опису і попередньої оцінки безхазяйного майна №5/1, №6/2, №7/3, №8/4, №9/5, №10/6, №11/7 від 09.08.2017 і взяття на підставі таких актів на облік як безхазяйного майна - посівів кукурудзи орієнтовною площею 267 га та соняшника орієнтовною площею 75 га, що на території Каришківської сільської ради Барського району Вінницької області та скасувати акти опису і попередньої оцінки безхазяйного майна № 5/1, №6/2, №7/3, №8/4, №9/5, №10/6, №11/7 від 09.08.2017;

- зобов'язати ГУ ДФС у Вінницькій області негайно повернути СТОВ "Подільська зоря" визначені як безхазяйні згідно актів опису і попередньої оцінки безхазяйного майна № 5/1, №6/2, №7/3, №8/4, №9/5, №10/6 та №11/7 від 09.08.2017 посіви кукурудзи орієнтовною площею 267 га та соняшника орієнтовною площею 75 га, що розташовані на території Каришківської сільської ради Барського району Вінницької області, і зняти такі посіви з обліку як безхазяйні відповідно до п.3.8. Наказу Міністерства доходів і зборів України №570 від 10.10.2013;

- допустити до негайного виконання рішення суду в частині зобов'язання ГУ ДФС у Вінницькій області негайно повернути СТОВ "Подільська зоря" визначені як безхазяйні згідно актів опису і попередньої оцінки безхазяйного майна № 5/1, №6/2, №7/3, №8/4, №9/5, №10/6 та №11/7 від 09.08.2017 посіви кукурудзи орієнтовною площею 267 га та соняшника орієнтовною площею 75 га, що розташовані на території Каришківської сільської ради Барського району Вінницької області, і зняти такі посіви з обліку як безхазяйні відповідно до п.3.8. Наказу Міністерства доходів і зборів України №570 від 10.10.2013.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2017 року позов задоволено частково.

Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

У судовому засіданні представники відповідача апеляційну скаргу підтримали та просили її задовольнити.

Представник позивача про задоволення апеляційної скарги заперечив, посилаючись на її необґрунтованість та безпідставність.

Заслухавши, суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, на адресу Жмеринської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Вінницькій області (Жмеринська ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області) надійшов лист Жмеринського міжрайонного відділу управління УСБ України у Вінницькій області, в якому зазначено про те, що у ході реалізації заходів із захисту інтересів держави у сфері землекористування отримана інформація, що на землях Каришківської сільської ради Барського району самовільно зайняті та використовуються декілька земельних ділянок орієнтовною площею близько 300,0 га, які використовуються для вирощування на них сільськогосподарських культур.

За таких обставин, Жмеринська ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області звернулась із листом до ГУ ДФС у Вінницькій області №3767/8/02-05-17 від 02 серпня 2017 року про розгляд питання щодо взяття на облік безхазяйного майна.

Внаслідок чого, комісією за участі представників Жмеринської ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області, керівника приватної агрофірми "Вікторія" (ЄДРПОУ 30870291), керівника товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Шаргород" (ЄДРПОУ 35728295), начальника Жмеринського міжрайонного відділу управління Служби безпеки України у Вінницькій області, начальника управління сільського господарства Барської районної державної адміністрації, начальника сектору превентивної діяльності Барського відділку Жмеринського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області здійснено виїзд на зазначені вище земельні ділянки, обстежено їх та підтверджено факт наявності на ділянках с/г посівів, про що 09.08.2017 складені акти опису і попередньої оцінки безхазяйного майна № 5/1, 6/2, 7/3, 8/4, 9/5, 10/6, 11/7 від 09.08.2017 на загальну площу 288,5 га, а саме:

-актами №№5/1, 10/6, 11/7 від 09.08.2017 контролюючим органом описано посіви соняшника, що розташовані на земельних ділянках площею 56,5 га;

- актами №№6/2, 7/3, 8/4, 9/5 від 09.08.2017 описано посіви кукурудзи, що розташовані на земельних ділянках площею 232 га.

Вищевказане майно було передано на відповідальне зберігання суб'єктам господарювання, що підтверджується договорами №5/1, 6/2, 7/3, 8/4, 9/5, 10/6, 11/7 від 09.08.2017.

В подальшому на підставі рішень про розпорядження безхазяйним майном, що швидко псується або витрати на зберігання якого є непропорційно великими порівняно з його вартістю від 22.08.2017 за №№ 3, 4, 5 передано на реалізацію майно, яке було взято на облік 09.08.2017 з актами опису і попередньої оцінки майна № 5/1, № 10/6 та № 11/7, а саме посівів соняшника, які розташовані на земельних ділянках площею 56,5 га з кадастровими номерами: НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3.

Вважаючи дії контролюючого органу щодо проведення опису і попередньої оцінки безхазяйного майна та взяття його на облік протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги частково суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем в даному випадку не в повній мірі вчинені дії, визначені Порядком взаємодії між підрозділами органу доходів і зборів під час роботи з безхазяйними речами та майном, що переходить у власність держави від 10.10.2013 року №570.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Так, відповідно до ст. 316 Цивільного кодексу України (ЦК України) правом власності є право особи на майно, яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Згідно із ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.

Частиною 1 ст. 335 ЦК України визначено, що безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.

Таким чином, із аналізу наведеної норми, вбачається, що безхазяйною річчю може бути річ, або та, що не має власника, або тоді, коли власник річчі є, але ж він не відомий з тих чи інших причин. Тобто, статус безхазяйної річчі за вимогами закону, має місце за двох наведених умов, які виключають одну з іншої.

Проте, в даному випадку, колегія суддів зазначає, що в межах справи не вирішується питання про визнання права власності за позивачем, а спірним питанням є саме встановлення обставин на відповідність спірних посівів кукурудзи та соняшника критеріям (умовам), наведеним у ч. 1 ст.335 ЦК України щодо безхазяйного майна, тобто майна, яке або не має власника, або тоді, коли власник річчі є, але ж він не відомий з тих чи інших причин.

Так, відповідно до пп. 19-1.1.23 п. 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи організовують роботу з виявлення, обліку, зберігання, оцінки та розпорядження безхазяйним майном та іншим майном, що переходить у власність держави, а також з обліку, попередньої оцінки, зберігання майна, вилученого та конфіскованого за порушення митного і податкового законодавства.

Повноваження контролюючих органів щодо обліку, зберігання, оцінки та розпорядження безхазяйного майна визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1998 року №1340 "Про Порядок обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним", а також Порядком взаємодії між підрозділами органу доходів і зборів під час роботи з безхазяйними речами та майном, що переходить у власність держави, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013р. № 570 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за №1849/24381 (Порядок № 570).

Відповідно до п. 2.3 Порядку №570 керівник органу доходів і зборів або його заступник, який згідно з розподілом обов'язків відповідає за роботу підрозділу по роботі з безхазяйним майном, у день отримання службової записки про виявлення безхазяйного майна або прийняття рішення про накладення адміністративного арешту на таке майно дає доручення підрозділу по роботі з безхазяйним майном поставити це майно на облік.

Не пізніше наступного робочого дня після отримання такого доручення підрозділ по роботі з безхазяйним майном проводить перевірку наявності цього майна за місцезнаходженням, його кількісних та якісних характеристик, зазначених у документах, доданих до службової записки, або у протоколі про тимчасове затримання майна чи рішенні про адміністративний арешт, та у разі підтвердження наявності безхазяйного майна не пізніше наступного дня після закінчення перевірки складає акт опису і попередньої оцінки безхазяйного майна за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

До акта опису і попередньої оцінки безхазяйного майна додаються договір про зберігання такого майна, укладений між відповідним органом доходів і зборів із суб'єктом господарювання, який надає послуги з відповідального зберігання безхазяйного майна, та фотознімки описаного безхазяйного майна.

Відповідно до п. 3.2 Порядку №570 за кожним фактом виявлення безхазяйного майна обов'язково заводиться окрема облікова справа, до якої під час роботи додаються необхідні документи, а саме: акт опису і попередньої оцінки безхазяйного майна з фотознімками безхазяйного майна; супровідні, службові, доповідні записки, рапорти; запити до підприємств, установ і організацій про інформацію щодо виявленого безхазяйного майна та відповіді на них; копія листа про виявлення безхазяйного майна, направленого до міліції або органу місцевого самоврядування відповідно до статті 338 Цивільного кодексу України; листування щодо роботи з безхазяйним майном; звіт про оцінку безхазяйного майна, складений суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання (за наявності); акт опису, оцінки та передачі безхазяйного майна; довіреності; біржові контракти, протоколи проведення аукціонів, договори купівлі-продажу безхазяйного майна; акти приймання-передачі безхазяйного майна; роздруковане з офіційної сторінки центрального органу державної податкової служби в мережі Інтернет оголошення про передачу на реалізацію майна вартістю 1 тис. грн і більше; копії документів, що стосуються претензійно-позовної роботи; інші документи, які складаються під час роботи з безхазяйним майном.

Таким чином, для визнання майна безхазяйним і постановки контролюючим органом цього майна на облік повинна проводитись певна робота щодо збирання інформації про виявлене майно, в ході якої, зокрема, може бути виявлений власник майна.

Згідно із п. 2.11 Порядку № 570 у разі взяття на облік безхазяйного майна, про яке згідно із законодавством необхідно повідомляти міліцію або органи місцевого самоврядування, відповідний орган доходів і зборів не пізніше третього робочого дня після затвердження акта опису і попередньої оцінки безхазяйного майна направляє листом інформацію про таке майно до відповідних заінтересованих органів за місцем виявлення безхазяйного майна.

Пунктом 18 Порядку №1340 передбачено, що повернення майна відбувається за рішенням суду або за рішенням керівника органу, в якому майно перебуває на обліку, за наявності відповідних підстав у порядку, встановленому органом, що здійснив його вилучення, або міністерством, керівник якого спрямовує та координує діяльність такого органу. У разі відсутності майна повернення його вартості здійснюється у розмірі, встановленому підпунктом 6 пункту 9 розділу VI Бюджетного кодексу України.

Також, п. 3.8 Порядку №570 визначено, що підставами для зняття з обліку безхазяйного майна є: надходження до бюджету в повному обсязі коштів від реалізації (відшкодування вартості втраченого або пошкодженого) безхазяйного майна; акт про переробку, утилізацію (знищення) безхазяйного майна; акт приймання-передачі при поверненні безхазяйного майна власнику; акт приймання-передачі при безоплатній передачі безхазяйного майна; відповідне рішення суду.

Судом першої інстанції встановлено, що на виконання вимог Порядку №570 під час визнання майна безхазяйним і постановлення на його на облік відповідачем були вчинені настуні дії:

-повідомлено Барську РДА та Жмеринський відділу поліції ГУНП у Вінницькій області про факт виявлення та взяття на облік безхазяйного майна, а саме посівів соняшника та кукурудзи згідно з актами опису №5/1, 6/2, 7/3, 8/4, 9/5, 10/6, 11/7 від 09.08.2017;

- звернення з листом до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області щодо земельних ділянок, які перебувають у власності, користуванні на території Каришківської сільської ради Барського району Вінницької області;

- звернення з листами до ТОВ "Агрофірма "Шаргород" та ПАФ "Вікторія" про надання інформації щодо випадків зміни орендаря земельних ділянок;

- розміщено оголошення в газеті "Вінниччина" від 23.08.2017 №65 та "Барчани" від 25.08.2017 №34 про виявлені посіви, власники яких не встановлені, та запропоновано юридичним або фізичним особам, які мають право на дане майно, повідомити про це ГУ ДФС у Вінницькій області.

Проте, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що відповідачем в порушення вимог п. 2.11 Порядку №570 не було направлено лист про виявлення безхазяйного майна до органу місцевого самоврядування на території якого було виявлено це майно, а саме Каришківської сільської ради Барського району Вінницької області.

Крім того, в судовому засіданні представники відповідача зазначили про те, що на території Каришківської сільської ради земельні ділянки орендують - ТОВ "Агрофірма "Шаргород", ПАФ "Вікторія" та СТОВ «Подільська зоря».

З цього приводу, колегія суддів вважає за необхідне зазначити про те, що податковий орган звертався з листами про встановлення власника майна виявлених посівів лише до ТОВ "Агрофірма "Шаргород" та ПАФ "Вікторія", проігнорувавши СТОВ «Подільська зоря», яка теж орендує земельні ділянки на території Каришківської сільської ради і які є суміжними з земельними ділянками ТОВ "Агрофірма "Шаргород" та ПАФ "Вікторія".

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що оскільки виконання вимог Порядку №570 здійснено відповідачем з порушенням та не в повній мірі, що призвело до порушення прав позивача, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому відсутні підстави для його скасування.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2017 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 12 грудня 2017 року.

Головуючий Матохнюк Д.Б.

Судді Курко О. П. Совгира Д. І.