Ухвала від 12.12.2017 по справі 569/12632/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Куцоконь Ю.П.

Суддя-доповідач:Капустинський М.М.

УХВАЛА

іменем України

"12" грудня 2017 р. Справа № 569/12632/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Моніча Б.С.

Охрімчук І.Г.,

розглянувши в письмовому провадженні в м.Житомирі апеляційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "13" вересня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень, зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до Рівненського міського суду Рівненської області з адміністративним позовом, у якому просив: визнати дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, які полягають у відмові призначити позивачу щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 90% заробітної плати судді протиправними та зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити позивачу щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 90% заробітної плати судді, починаючи з 11 жовтня 2016 року.

Позовні вимоги обґрунтовував тим, що станом на час звільнення 10 жовтня 2016 року стаж судді склав 37 років 01 місяць 27 днів. В порушення вимог закону відповідач нарахував і призначив йому щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 86% заробітної плати судді, замість 90%.

Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 13 вересня 2017 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, які полягають у відмові призначити ОСОБА_3 щомісячне грошове утримання судді у відставці у розмірі 90% заробітної плати судді. Зобов'язано Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити ОСОБА_3 щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 90% заробітної плати судді, починаючи з 15 лютого 2017 року.

Стягнуто з Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь ОСОБА_3 судові витрати у сумі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп., що складаються із судового збору.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити. В апеляційній скарзі зазначив, що до стажу роботи на посаді судді управлінням зараховано період роботи з 03.03.1993 по 30.09.2016р. протягом служби на посаді судді Рівненського міського суду Рівненської області, голови Рівненського міського суду Рівненської області, що в сумі становить 23 роки 6 місяців 29 днів. Вимога позивача в частині зарахування до стажу військової служби та навчання у вищому юридичному закладі є безпідставними та такими, що суперечать нормам Закону України "Про судоустрій і статус суддів", оскільки вищевказаний закон не передбачає зарахування військової служби та навчання до стажу роботи на посаді судді.

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_3 10 жовтня 2016 року пішов у відставку з посади судді - голови Рівненського міського суду Рівненської області.

Після виходу у відставку Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснює нарахування та виплату позивачу щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 86 відсотків суддівської винагороди, виходячи зі стажу судді 23 роки 6 місяців 29 днів.

10 липня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок грошового утримання судді у відставці з 86 відсотків до 90 відсотків суддівської винагороди, посилаючись на те, що відповідачем безпідставно не враховано до його суддівського стажу (23 роки 6 місяців 29 днів) період проходження строкової військової служби (2 роки 19 днів), половина строку навчання у вищому юридичному навчальному закладі (1 рік 10 місяців 26 днів) та період роботи на посаді прокурора (9 років 07 місяців 05 днів), що в цілому збільшує його суддівський стаж до 37 років 01 місяці 27 днів і надає йому право на грошове утримання судді у відставці у розмірі 90 відсотків суддівської винагороди.

19 липня 2017 року на вказану заяву позивач отримав відмову.

Не погоджуючись із розміром призначеного щомісячного довічного грошового утримання у вигляді 86% суддівської винагороди, позивач звернувся з позовом до суду.

Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позовних вимог. Суд вважав вказану відмову протиправною, прийнятою без врахування норм Конституції України, Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Колегія суддів погоджується з таким висновком з огляду на наступне.

Згідно ч.1 ст.126 Конституції України незалежність і недоторканність суддів гарантується Конституцією і Законами України.

Конституційний Суд України враховує попередні правові позиції стосовно гарантій незалежності суддів, викладені ними у рішеннях від 20.03.2002 р. №5-рп/2002, від 01.12.2004 р. №19-рп/2004, від 11.10.2005 р. №8- рп/2005, від 22.05.2008 р. №10-рп/2008. Визначені Конституцією України та законами України гарантії незалежності суддів є невід'ємним елементом їх статусу, поширюється на всіх суддів України та є необхідною умовою здійснення правосуддя неупередженим, безстороннім та справедливим судом. Такими гарантіями є надання їм за рахунок держави матеріального забезпечення (суддівська винагорода, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання) та надання їм у майбутньому статусу судді у відставці. Право судді у відставці на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежного здійснення правосуддя і незалежності працюючих суддів та дає підстави висувати до суддів високі вимоги, зберігати довіру до їх компетентності і неупередженості. Щомісячне довічне грошове утримання судді спрямоване на забезпечення гідного його статусу життєвого рівня, оскільки суддя обмежений у праві заробляти додаткові матеріальні блага, зокрема обіймати будь - які інші оплачувані посади, виконувати іншу оплачувану роботу. Конституційний принцип незалежності суддів означає в тому числі, конституційно обумовлений імператив охорони матеріального забезпечення суддів від його скасування чи зниження досягнутого рівня без відповідної компенсації як гарантію недопущення впливу або втручання у здійснення правосуддя» (абз.5 п.2.2).

Відповідно частини третьої статті 141 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" у редакції Закону України №192-VІІІ від 12.02.2015 р. "Про забезпечення права на справедливий суд та, рішення Конституційного Суду України №4-рп/2016 від 08.06.2016 роки щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не може бути більшим ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання. У разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного грошового утримання.

Крім того, відповідно до вимог п.25 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про судоустрій та статус суддів" (Закон від 02.06.2016 №1402-VIII) в інших випадках, коли суддя йде у відставку після набрання чинності цим Законом, розмір щомісячного довічного грошового утримання становить 80 відсотків суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., №№ 41-45, ст. 529; 2015 р., №№ 18-20, ст. 132 із наступними змінами). За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більшим ніж 90 відсотків суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до зазначеного Закону.

Згідно пункту 11 розділу ХІІ "Перехідні положення" Закону України "Про судоустрій та статус суддів" судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно зо законодавства, що діяло на день набрання чинності цим Законом.

До набрання чинності Законом України "Про судоустрій і статус суддів" №2453-VI спірні правовідносини регулювались Законом України "Про статус суддів" №2862-ХІІ від 15.12.1992 року.

Пунктом 2 частини 4 статті 43 Закон України "Про статус суддів" було передбачено, що до стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, крім роботи на посадах суддів судів України, державних арбітрів, арбітрів відомчих арбітражів України, зараховується також час роботи на посадах суддів і арбітрів у судах та державному і відомчому арбітражі колишнього СРСР та республік, що раніше входили до складу СРСР, час роботи на посадах, безпосередньо пов'язаних з керівництвом та контролем за діяльністю судів у Верховному Суді України, в обласних судах, Київському і Севастопольському міських судах, Міністерстві юстиції України та підвідомчих йому органах на місцях, за діяльністю арбітражів у Державному арбітражі України, Вищому арбітражному суді України, а також на посадах прокурорів і слідчих за умови наявності у всіх зазначених осіб стажу роботи на посаді судді не менше 10 років.

Відповідно до пункту 3-1 постанови Кабінету Міністрів України «Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів» від 03 вересня 2005 року № 865 до стажу роботи, що дає судді право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, за умови роботи на посаді судді не менш як 10 років зараховується, крім стажу трудової діяльності, визначеного законом, половина строку навчання за денною формою у вищих юридичних навчальних закладах, на юридичних факультетах вищих навчальних закладів та календарний період проходження строкової військової служби.

З огляду на те, що позивач на момент набрання законної сили Законом України "Про судоустрій та статус суддів" працював на посаді судді понад 10 років, за ним зберігається визначення стажу роботи на посаді судді згідно із ч.4 ст.43 Закону України "Про статус суддів" та постанови Кабінету Міністрів України "Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів" від 03 вересня 2005 року №865.

Зазначена правова позиція висвітлена в постанові Верховного Суду України від 19 квітня 2016 року у справі № 21-813а16.

Згідно з довідкою про обчислення стажу роботи, що дає право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання голови Рівненського міського суду Рівненської області ОСОБА_3, виданої заступником голови Рівненського міського суду Рівненської області та керівником апарату суду (далі - довідка), позивач ОСОБА_3 з 16 травня 1977 року по 05 червня 1979 року проходив строкову військову службу (2 роки 19 днів), з 01 вересня 1979 року по 23 червня 1983 року навчався у вищому юридичному навчальному закладі (половина строку навчання становить 1 рік 10 місяців 26 днів), з 26 липня 1983 року по 02 березня 1993 року працював стажистом на посаді помічника прокурора міста Рівне, помічником прокурора міста Рівне, прокурором відділу по нагляду за розглядом кримінальних справ в судах (9 років 07 місяців 05 днів), з 03 березня 1993 року по 02 червня 2009 року працював на посаді судді Рівненського міського суду Рівненської області (16 років 02 місяці 30 днів), з 03 червня 2009 року по 21 травня 2012 року - на посаді заступника голови Рівненського міського суду Рівненської області (2 роки 11 місяців 18 днів), а з 22 травня 2012 року по 10 жовтня 2016 року - на посаді голови Рівненського міського суду Рівненської області (4 роки 4 місяці 19 днів).

Викладені у довідці відомості щодо тривалості стажу підтверджуються відповідними документами, наказами та рішеннями, посилання на які містяться у довідці.

Враховуючи вимоги абзацу другого пункту 25, абзацу четвертого пункту 34 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1402-VIII, абзацу другого частини четвертої статті 43 Закон № 2862-ХІІ, статті 1 Указу № 584/95, стаж роботи позивача, що дає йому як судді право на відставку та одержання щомісячного грошового утримання, становить 37 років 01 місяць 27 днів (23 роки 07 місяців 08 днів (безпосередня робота на посаді судді) + 1 рік 10 місяців 26 днів (половина строку навчання у вищому юридичному навчальному закладі) + 2 роки 19 днів (період проходження строкової військової служби) + 9 років 07 місяців 05 днів (час роботи на посаді прокурора)

З урахуванням викладеного, розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці для позивача повинен становити 90 відсотків суддівської винагороди.

Тому, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що щомісячне довічне грошове утримання позивачу повинно бути нараховане в розмірі 90% від заробітної плати працюючого судді.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а відтак підстави для скасування чи зміни судового рішення відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області залишити без задоволення, постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "13" вересня 2017 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: Б.С. Моніч

І.Г. Охрімчук