Постанова від 12.12.2017 по справі 296/3615/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Галасюк Р.А.

Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.

ПОСТАНОВА

іменем України

"12" грудня 2017 р. Справа № 296/3615/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шидловського В.Б.

суддів: Мацького Є.М.

Шевчук С.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "11" вересня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії державного службовця ,

ВСТАНОВИВ:

До Корольовського районного суду м.Житомира надійшов вказаний адміністративний позов, в якому ОСОБА_3 просить зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01.12.2015 здійснити, відповідно до Закону України "Про державну службу" та довідки Департаменту бюджету та фінансів Житомирської міської ради за № 2752 від 30.12.2016, провести перерахунок та виплачувати її призначену пенсію, як державному службовцю з 01 грудня 2015 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно постанови КМУ № 1013 та на підставі додатково наданого документу - довідки про заробітну плату № 2531 від 05 грудня 2016 із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її початкового призначення в розмірі 80%, з урахуванням раніше проведених виплат.

Постановою Корольовського районного суду м.Житомира від 11.09.2017 року адміністративний позов ОСОБА_3 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії державного службовця задоволено.

Зобов'язано Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01.04.2017 здійснити, відповідно до Закону України "Про державну службу" та довідки Департаменту бюджету та фінансів Житомирської міської ради за №2752 від 30.12.2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії державного службовця із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її початкового призначення в розмірі 80%, з урахуванням раніше проведених виплат.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулося до суду з апеляційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову про відмову у задоволенні позову. Доводи апеляційної скарги мотивує тим, що з 01.12.2015 року діючим законодавством України не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу".

Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що з 23 серпня 2012 року ОСОБА_3 перебуває на обліку у Житомирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області і отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу", у розмірі 80 відсотків від заробітку.

07 квітня 2017 року позивач звернулася до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку та виплати її пенсії, згідно довідки Департаменту бюджету та фінансів Житомирської міської ради за № 2752 від 30.12.2016 року, з урахуванням підвищення та нарахованих і виплачених всіх складових заробітної плати, сум посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої робота та премії без обмежень граничного розміру пенсії.

Листом за № 189/П-ІІ від 10.04.2017 Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області позивачу повідомило, що здійснити перерахунок її пенсії з 01.12.2015, у зв»язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям немає підстав, що Позивач вважає протиправним.

Як вбачається із заперечення відповідача на даний позов за № 7092/10 від 15.08.2016, востаннє позивачу перерахунок пенсії здійснювався з 18.09.2007, на підставі довідки № 10 від 13.04.2009, що видана Територіальною державною інспекцією праці у Житомирській області, до якої включено посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років у розмірах, що виплачувались на день звільнення з роботи.

Вважаючи дії пенсійного органу протиправними, ОСОБА_3 звернулася до суду за захистом своїх прав.

Суд першої інстанції, надаючи оцінку спірним правовідносинам, прийшов до висновку, що оскільки пенсія позивачу була призначена з 23 серпня 2012 року, то при здійсненні перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає правовий механізм перерахунку пенсії державного службовця, яка діяла на момент призначення пенсії. Отже, відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію, згідно з складовими заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі, яку займав позивач, відповідно до Закону України "Про державну службу" та постанови КМУ № 292 від 06.04.2016 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році".

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступні підстави.

Статтею 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" в редакції, яка діяла до 01 січня 2015 року, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набув чинності 01 січня 2015 року, положення статті 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" викладені в новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" № 865 від 31.05.2000 року. Згідно п.4 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" № 865 від 31.05.2000 року (у редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка діє з 15 грудня 2015 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", а саме, виключено пункт 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу".

Таким чином, на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям відповідно до положень ст.37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" в редакції згідно із Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України".

У свою чергу, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції, яка була чинна на час виникнення спірних правовідносин, не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Викладене свідчить про відсутність у відповідача станом на день звернення позивача правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців, оскільки з часу прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка діє з 15 грудня 2015 року, чинним законодавством України не визначено обсяг суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу".

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що відповідач, відмовляючи у перерахунку призначеної позивачу пенсії, діяв у відповідності до вимог чинного на час виникнення спірних відносин законодавства.

Заначена позиція узгоджується з практикою Вищого адміністративного суду України у справі №636/3617/16-а (К/800/11649/17) від 19.10.2017 року.

Аналогічна позиція висловлена у постанові ВСУ 07.11.2017 року у справі №398/4332/16-а.

Відповідно до ст.202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Таким чином, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, а постанова прийнята із невірним застосуванням норм матеріального права, а тому підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Згідно ч.10 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити.

Постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "11" вересня 2017 р. скасувати, прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.

Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя В.Б. Шидловський

судді: Є.М. Мацький

С.М. Шевчук