Ухвала від 11.12.2017 по справі 806/1096/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Семенюк М.М.

Суддя-доповідач:Моніч Б.С.

УХВАЛА

іменем України

"11" грудня 2017 р. Справа № 806/1096/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Моніча Б.С.

суддів: Капустинського М.М.

Охрімчук І.Г.,

за участю секретаря судового засідання Кошиль О.Ю.,

представника позивача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства "Іршанське комунальне підприємство" Іршанської селищної ради на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "03" липня 2017 р. у справі за позовом Державної служби України з питань праці, Управління Держпраці у Житомирській області до Комунального підприємства "Іршанське комунальне підприємство" Іршанської селищної ради про застосування заходів реагування ,-

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2017 року Державна служба України з питань праці в особі Управління Держпраці у Житомирській області звернулося до суду з позовом до Комунального підприємства "Іршанське комунальне підприємство" Іршанської селищної ради про застосування заходів реагування.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 03.07.2017 року позов задоволено частково.

Застосовано до Комунального підприємства "Іршанське комунальне підприємство" Іршанської селищної ради заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:

- ТП №1 і №2;

- ліфтів, обліковий № 805, 956, 957, 1151, 1152, 1223, 1224, 1446, 1447, 1448;

- газогенератору.

В решті позовних вимог відмовлено..

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального права та винести нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, письмові пояснення апелянта, доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Судом встановлено, що управлінням Держпраці у Житомирській області проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки Комунального підприємства "Іршанське комунальне підприємство" Іршанської селищної ради за адресою Житомирська обл., Хорошівський р-н., смт. Іршанськ, вул. Гулія, 7.

За результатами перевірки складено акт від 05.04.2017 року № 321/08-0006 (а.с. 5-8).

У зв'язку з виявленням порушення, зазначеного в пункті 23-25, 29, 56-59, 61-72 розділу V вищевказаного акту перевірки, а саме: відсутні ротаметри для регулювання витрат хлору, відсутні пристрої, що припиняють автоматично подачу хлору при припиненні подачі живильної води в ежектор, чим порушено вимоги П.7 глави 3 розділу VIII "Правила охорони праці при виробництві, зберіганні, транспортуванні та застосуванні хлору" (п. 23); в якості трубопроводів хлору в хлораторній застосовують гумотканні рукави, чим порушено вимоги и.7.1.13. НПАОП 41.0-1.01- 79 "Правила техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць" (п. 24); відсутній дозвіл на роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000В на експлуатацію (застосування) об'єктів підвищеної небезпеки (ТП №1,№2 6/0,4кв) що є порушенням ПКМУ №1107 від 26.10.2011року (п. 29); не надано відомостей по проведення обов'язкової (1 раз на тиждень), перевірки запобіжного затвору газогенератора на герметичність за робочого тиску, чим порушено вимоги п.2.55 р. V НПАОП 0.00- 1.71-13) (п. 56); не надано відомостей по проведення обов'язкової, (1 раз на 6 місяців), перевірки запобіжного затвору газогенератора на герметичність за найбільшого робочого тиску, чим порушено вимоги п.2.55 р. V НПАОП 0.00-1.71-13 (п. 57); не надано відомостей по проведення обов'язкової, (1 раз на 15 днів), перевірки щільності прилягання зворотного клапана газогенератора, чим порушено вимоги п.2.55 р. V НПАОП 0.00-1.71-13 (п. 58); не надано відомостей по проведення обов'язкової, (2 рази на місяць), промивки запобіжного клапану газогенератора, чим порушено вимоги п.2.60 р. V НПАОП 0.00-1.71-13 (п. 59); не надано протоколи вимірів опору ізоляції проводів та кабелів внутрішніх мереж електропостачання, повного опору петлі "фаза-нуль" столярного та токарного цехів, чим порушено вимоги п. 1.1.7. НПАОП 40.1-1.21-98 Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів (ПБЕЕС) (п. 61); не надано протоколи вимірів опору заземлюючих контурів будівель та столярного та токарного цехів, чим порушено вимоги п. 1.1.7. НПАОП 40.1-1.21-98 Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів (ПБЕЕС) (п. 62); не надано однолінійні схеми електричних з'єднань для нормальних режимів роботи внутрішніх мереж електропостачання столярного та токарного цехів, що порушу вимоги п. 1.1.7. НПАОП 40.1-1.21 -98 ( п.6.3.20 ПТЕ) (п. 63); не надано паспорти заземлюючих контурів столярного та токарного цехів, що порушує вимоги п. 1.1.7. НПАОП 40.1-1.21-98( п.6.7.4 ПТЕ) (п. 64); на заточному станку в токарному цеху відсутній захисний екран, чим порушено вимоги п. 1.10 розділу 11 НПАОП 0.00-1.71-13 (п. 65); не надано відомостей про проведення перевірки опору ізоляції обмоток зварювального апарату що порушує вимоги п. 2.20 розділ V НІ 0.00-1.71-13 (п. 66); на розпилювальному верстаті відсутній розклинювальний ніж, що порушує вимоги п. 8.8 розділу II НПАОП 0.00-1.71-13 (п. 67); КП "Іршанське комунальне підприємство не отримало дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки (технічне обслу говування устаткування підвищеної небезпеки) та устаткування підвищеної небезпеки (ліфти), які підлягають реєстрації в Управлінні Держпраці, що є порушенням Постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107 (п. 68); не проведене експертне обстеження всіх ліфтів після закінчення граничного строку експлуатації, що є порушенням вимог п.9.6.1 та 9.7.15 НПАОП 0.00-1.02-08 Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів (п. 69); не виконано капітальний ремонт та не проведено позачерговий технічний огляд всіх ліфтів, після закінчення граничного строку експлуатації, що є порушенням вимог п. 9.5.1 та 9.7.15 НПАОП 0.00-1.02-08 Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів (п. 70); роботодавцем не припинена експлуатація ліфтів, яким не про ведений технічний огляд, що є порушенням вимог п. 9.2.5 НПАОП 0.00-1.02-08 Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів (п. 71); не виконані електровиміри на ліфтах та не пред'явлені протоколи ел. вимірів, що є порушенням вимог п. 9.1. 3 та 9. 4. 2 НПАОП 0.00-1.02-68 Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів (п. 73).

Також вказаним актом перевірки попереджено відповідача про необхідність негайного зупинення експлуатації хлораторної; ТП №1 і №2; ліфтів, обліковий № 805, 956, 957, 1151, 1152, 1223, 1224, 1446, 1447, 1448; газогенератору; електромереж столярного та токарного цеху; заточувального верстату; зварювального апарату; розпилювального верстату.

Акт отримано та підписано директором Комунального підприємства "Іршанське комунальне підприємство" Іршанської селищної ради 05.04.2017 року без заперечень і зауважень.

Враховуючи те, що вказані в Акті перевірки порушення, на момент звернення Управління Держпраці у Житомирської області з даним позовом до суду, відповідачем не усунуто, позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007р. № 877-V (далі - Закон № 877-V), Законом України "Про охорону праці" від 14.10.1992р. № 2694-XII (далі - Закон № 2694-XII), Положенням про Державну службу України з питань праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015р. № 96 (далі - Положення № 96) та Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженим наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України 11.08.2011р. № 826 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2011р. за № 1531/20269 (далі - Положення № 826).

Так, згідно з пунктом 1 Положення № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до вимог пункту 7 Положення № 96, Державна служба України Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до вимог статті 38 Закону № 2694-XII, державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

В свою чергу, статтею 1 Закону № 877-V передбачено, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

У відповідності до пункту 2.26 Положення № 826, право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

Згідно з частиною 7 статті 7 Закону № 877-V визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону № 877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров'ю людей.

Законом України "Про охорону праці" (далі - Закон № 2694-ХІІ) визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.

Згідно ч.1 ст. 13 Закону № 2694-XII, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Відповідно до ч.1 ст. 21 Закону № 2694-XII, виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.

Статтею 27 Закону № 2694-XII передбачено, що нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання.

З огляду на викладене та враховуючи, що під час проведеної перевірки Комунального підприємства "Іршанське комунальне підприємство" Іршанської селищної ради виявлено порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю і здоров'ю працівників то суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що позовні вимоги Державної служби України з питань праці є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.

Доводи апеляційної скарги про неповне дослідження доказів суд вважає безпідставним, оскільки матеріали справи не містять висновків експертизи вказаного ліфту.

Крім того, надані представником відповідача докази щодо усунення частково недоліків які зазначено в акті, суд апеляційної інстанції не приймає до уваги, оскільки акти перевірки щодо усунення таких недоліків Управління Держпраці у Житомирській області не складалися до ухвалення судового рішення судом першої інстанції, а суд без проведення відповідної перевірки не може перебирати на себе відповідні функції.

Рішення в частині відмови в задоволення позову стронами не оскаржується, а тому судом апеляційної інстанції не переглядається.

Згідно зі ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції доходить висновку, що судом першої інстанції повно встановлені обставини справи та надана правильна юридична оцінка, у зв'язку з чим підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Іршанське комунальне підприємство" Іршанської селищної ради залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "03" липня 2017 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Б.С. Моніч

судді: М.М. Капустинський

І.Г. Охрімчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "12" грудня 2017 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Державна служба України з питань праці вул. Десятинна, 14,м.Київ,Центральна Частина Києва, Київ,01601

Управління Держпраці у Житомирській області вул.Шевченка,18-А,м.Житомир,10008

3- відповідачу/відповідачам: Комунальне підприємство "Іршанське комунальне підприємство" Іршанської селищної ради вул. Гулія, 7,смт.Іршанськ,Хорошівський район, Житомирська област,12110

4-третій особі: - ,