Справа № 148/1751/17
Головуючий у 1-й інстанції: Саламаха О.В.
Суддя-доповідач: Совгира Д. І.
12 грудня 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Совгири Д. І.
суддів: Курка О. П. Полотнянка Ю.П.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Тульчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області на постанову Тульчинського районного суду Вінницької області від 25 жовтня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Тульчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,
Позивач звернувся до Тульчинського районного суду Вінницької області з позовом до Тульчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії.
Постановою Тульчинського районного суду Вінницької області від 25 жовтня 2017 року адміністративний позов задоволено у повному обсязі.
Не погоджуючись з даною постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.
Позивач в судове засідання не з'явилася про причини неявки суду не повідомила, хоча про час та дату розгляду справи повідомлялася належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
В судове засідання представник відповідача не з'явився, однак на адресу суду надіслав заяву про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.
У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі в судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач з 16.07.2015 отримує пенсію. Розмір основної пенсії становить 756, 47 грн. та щомісячна державна адресна допомога - 192,53 грн., загальний розмір пенсії складає 949,00 грн.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік".
Згідно листа Тульчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області за № 1503/13-1/13 від 25.09.2017, позивачу 10.07.2016 призначено пенсію за віком пропорційно страхового стажу, який становить 20 років 1 місяць 13 днів. Для отримання пенсії за віком жінкам необхідно мати страховий стаж 30 років. У зв'язку з цим, пенсія за віком ОСОБА_2 визначена пропорційно наявному страховому стажу 756,47 грн., крім того позивачеві виплачується щомісячна державна адресна допомога 192,53 грн., а тому розмір її пенсії становить 949 грн. На думку відповідача, у зв'язку з тим, що пенсія позивача не досягає розміру прожиткового мінімуму, їй необхідно звернутися до інших органів соціального захисту населення з метою отримання допомоги.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача по виплаті пенсії позивачу в розмірі, який є значно нижчим ніж встановлено законом, є неправомірними, а тому слід зобов'язати Тульчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області перерахувати та виплатити пенсію позивачу, відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2017 рік", починаючи з 25.03.2017.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, з таких підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян" (далі - Постанова № 265) визначено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, крім осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 грн., таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
Положеннями ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2015 року - 949 гривень, з 1 вересня - 1074 гривні.
Згідно з ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначено у розмірі: з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня - 1130 гривень, з 1 грудня - 1208 гривень.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" від 21.12.2016 № 1801-VIII визначено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2017 року - 1247 гривень, з 1 травня - 1312 гривень, з 1 грудня - 1373 гривні.
Як вбачається з матеріалів справи, загальний страховий стаж позивача становить 20 років 1 місяць 13 днів, у зв'язку із чим відповідачем призначена та виплачується позивачу пенсія за віком у розмірі 756,47 грн., пропорційно наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, як це передбачено нормами ч.ч.1. 2 ст. 28 Законом № 1058-IV.
Крім того, відповідачем на виконання положень п. 2 Постанови № 265 проводиться виплата позивачу державної адресної допомоги для забезпечення розміру пенсії не менше 949 грн.
Колегія суддів також приймає до уваги доводи апелянта відносно того, що норми ч. ч. 1, 2 ст. 28 Закону № 1058-IV, які визначають мінімальний розмір пенсії у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність поширюються лише на осіб, які мають необхідний страховий стаж, зокрема, для жінок не менше 30 років, в той час як у ОСОБА_2 наявний страховий стаж меншої тривалості.
За таких обставин колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку щодо наявності у позивача права на пенсію у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, оскільки право на такий мінімальний розмір пенсії за віком мають жінки лише за наявності 30 років страхового стажу, тоді як у позивача наявний страховий стаж меншої тривалості.
Таким чином, доводи апеляційної скарги відповідача належним чином підтверджують ту обставину, що пенсійним органом виплачується пенсія позивачу в порядку та у розмірах, які встановлені Законом № 1058-IV.
Також суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідач, як орган Пенсійного фонду забезпечує нарахування та виплату пенсійного забезпечення. Ця обставина не перешкоджає у реалізації права позивача на отримання від відповідних органів соціального захисту населення виплат та допомог для забезпечення обов'язку держави щодо підтримання рівня життя особи не нижче від прожиткового мінімуму для відповідної категорії осіб, що безпосередньо передбачено нормами ст. 46 Конституції України.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем доведено правомірність своїх дій, у зв'язку із чим позовні вимоги ОСОБА_2 щодо зобов'язання Тульчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області перерахувати пенсію і виплатити її з підвищенням до розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Положеннями п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
З огляду на зазначені обставини справи, колегія суддів приходить до переконання, що доводи апеляційної скарги відповідача знайшли своє підтвердження в ході апеляційного перегляду справи та вказують на допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи, у зв'язку із чим оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
апеляційну скаргу Тульчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області задовольнити повністю.
Постанову Тульчинського районного суду Вінницької області від 25 жовтня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Тульчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії скасувати та прийняти нову постанову.
У задоволені адміністративного позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.
Головуючий Совгира Д. І.
Судді Курко О. П. Полотнянко Ю.П.