12 грудня 2017 р.Справа № 642/4607/17
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Русанової В.Б.
Суддів: Присяжнюк О.В. , Курило Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 06.10.2017р. по справі № 642/4607/17
за позовом ОСОБА_1
до Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання протиправними діянь, зобов'язання вчинити певні дії,
Постановою Ленінського районного суду м. Харкова від 06.10.2017 року задоволено позов ОСОБА_1 .
Визнано протиправними дії (бездіяльність) військової частини НОМЕР_1 щодо не внесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 30.03.2015року за № 4/961, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії з нагоди дня Збройних сил України, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Визнано протиправними дії (бездіяльність) ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо оформлення та подання до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області документів з неправильним визначенням розміру грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , яка не передбачала в складі грошового забезпечення ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії з нагоди дня Збройних сил України, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, премію з нагоди дня Збройних сил України з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та подати зазначену довідку до Харківського обласного військового комісаріату.
Зобов'язано Харківський обласний військовий комісаріат після отримання від військової частини НОМЕР_1 довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, премію з нагоди дня Збройних сил України, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, подати зазначену довідку до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, включити у розрахунок грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, премію з нагоди дня Збройних сил України, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби.
Зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від ХОВК довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до складу якого включена грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премії з нагоди дня Збройних сил України, здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої частини основного розміру пенсії з 14 березня 2017року.
Зобов'язано військову частину НОМЕР_1 подати протягом 20 днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 подати протягом 30 днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом 45 днів, з дня набрання постановоюзаконної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань військової частини НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 640 грн. 00 коп.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 640 грн. 00 коп.
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі відповідач), не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія з нагоди дня Збройних сил України, які отримував позивач протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби не відносяться до додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії, а тому пенсійним органом не порушено законодавством.
Згідно з ч.1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
З урахуванням ч.1 ст. 195 КАС України, постанова суду першої інстанції переглядається в частині задоволення позовних вимог до ГУПФУ в Харківській області.
Відповідно до ст. 183-2, 197 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що позивач проходив дійсну військову службу в Збройних Силах України з 08.10.1986 р. по 27.03.2015р., звільнений з військової служби та перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Харківській області.
На підставі довідки в/ч НОМЕР_1 від 12.09.2017р №10/819 про додаткові види грошового забезпечення позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII).
Розрахунок пенсії зроблено без врахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії з нагоди дня Збройних сил України, оскільки зазначені суми не були вказані військовою частиною та ХОВК в документах, які надано до ГУ ПФУ.
14.08.2017р. позивач звертався до в/ч НОМЕР_1 в якій просив скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії з нагоди дня Збройних сил України які він отримував під час служби і з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та подати нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії. (а.с.18-19)
21.08.2017р. В/ч НОМЕР_1 відмовлено в видачі нової довідки з посилання на відсутність підстав для включення зазначених грошових допомог та премії , оскільки останні не є додатковими видами грошового забезпечення для обчислення пенсії.(а.с.20)
15.08.2017р. позивач звернувся до військового комісаріату з заявою про включення в розрахунок грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, які він отримував під час проходження служби та та після отримання нової довідки від військової частини надати її до пенсійного органу. (а.с.21-22)
21.08.2017р. військовий комісаріат, за наслідками розгляду звернення позивача, надав відповідь, що військоматом були враховані документи надані позивачем, а саме грошовий атестат та довідка з військової частини , які в подальшому були передані до пенсійного органу для призначення пенсії, а також у випадку не згоди з зазначеними фінансовими документами, запропоновано позивачу надати нову довідку про додаткові види грошового забезпечення. (а.с.23)
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія з нагоди дня Збройних сил України, з яких сплачено страхові внески, входять до грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, а тому відповідачі безпідставно не врахували зазначені суми при призначені пенсії.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011 "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011).
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою та другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою № 1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (далі - Інструкція).
Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Правила виплати премії з нагоди дня ЗС України, регламентуються пп. «в» ст.27 закону України «Про Дисциплінарний статут ЗС України».
Таким чином, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премії, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного суду України, викладеною у постанові від 10.03.2015 року у справі №21-70а15.
Таким чином, врахування видів грошового забезпечення залежить від того чи сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Якщо такі внески сплачувалися, то пенсіонер має право на включення у розрахунок пенсії грошового забезпечення, з якого такі внески утримані.
Судом встановлено, та підтверджено належними доказами, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія з нагоди дня Збройних сил України нараховувалася та виплачувалася позивачу, з зазначених сум сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а отже зазначені суми мають бути враховані при визначенні розміру пенсії позивача.
Отже, оскільки грошова допомога на оздоровлення та щомісячна додаткова грошова винагорода, премія з нагоди дня Збройних сил України, є додатковими видами грошового забезпечення та з них сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, то вони відповідно входять до складу грошового забезпечення позивача.
За таких обставин при перерахунку пенсії позивача мають бути враховані вказані види грошового забезпечення, а отже доводи апеляційної скарги відповідача є необґрунтованими.
Доводи апеляційної скарги щодо помилкового зазначення у рішенні суду, що і з розміру індексації, і з розміру одноразової грошової допомоги при звільнені сплачено страхові внески, колегія суддів вважає такими, що не вплинули на правильність висновків суду , оскільки судом першої інстанції не приймалося рішення зобов'язального характеру врахувати зазначені суми для перерахунку пенсії.
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 183-2, 195, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області залишити без задоволення.
Постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 06.10.2017р. по справі № 642/4607/17 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Русанова В.Б.
Судді Присяжнюк О.В. Курило Л.В.