Ухвала від 12.12.2017 по справі 345/3146/17

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2017 рокуЛьвів№ 876/10416/17

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Ніколіна В.В.,

суддів Гінди О.М., Качмара В.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Калуського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 21.09.2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА :

Позивач 13.09.2017 року звернувся до суду з позовом про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії посилаючись на те, що є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 2-ї категорії, про що свідчить відповідне посвідчення. Відповідно до записів у трудовій книжці його трудовий стаж становить 21 рік 05 місяців 05 днів. Згідно архівної довідки № 9517 від 23.03.1993р., яка видана Управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу за період з 11.07.1987р. по 11.09.1987р приймав безпосередню участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та працював у складі військової частини НОМЕР_1 та виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження. 08.06.2017 року позивачу виповнилось 52 роки тому він 09.06.2017 року звернувся до Калуського об'єднаного управління ПФУ в Івано-Франківській із заявою про призначення йому пенсії із врахуванням ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме із зменшенням пенсійного віку встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на 8 років тобто після досягнення 52-річного віку. Однак Рішенням № 13 від 22.08.2017р. Калуське об'єднане УПФУ відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на 8 років. Своїм листом від 22.08.2017 року № 8099/03 Калуське об'єднане УПФУ повідомило його про прийняте рішення про відмову у призначені пенсії. Вважаючи такі дії відповідача неправомірними, позивач звернувся з даним позовом до суду та просить зобов'язати Калуське об'єднане управління ПФУ в Івано-Франківській призначити йому пенсію із зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 09.06.2017р.

Оскаржуваною постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 21.09.2017 року позовну заяву задоволено.

У поданій апеляційній скарзі відповідач просить зазначену постанову скасувати, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що оскільки відсутні документи, які б підтверджували роботу в зоні ЧАЕС то і відсутні підстави для призначення пенсії. Відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.

Сторони по справі належним чином судом були повідомлені, однак з невідомих для суду причин не з'явилися в зал судового засідання, а тому відповідно до ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що в силу вимог статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Положеннями ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.

Відповідно до розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого, Постановою правління Пенсійного фонду України N 22-1 від 25.11.2005р. до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженого постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські АЕС: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Таким чином, суд вважає, що наявні в позивача документи, які долучені до матеріалів справи, містять дані на підтвердження факту виконання ним робіт у зоні відчуження та яких є достатньо для призначення позивачу пенсії, передбаченої ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини, суд вважає, що позивач має право на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 8 років, а тому дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку є неправомірними.

Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права.

Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

У відповідності до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів призначається пенсія із зменшенням пенсійного віку на 8 років, тобто після досягнення 52-річного віку.

Зі змісту ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи випливає, що пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, призначаються лише учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи.

Зазначеній категорії осіб згідно зі ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС України, Радою Міністрів АРК, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Такі посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими зазначеним Законом. Позивачем подано посвідчення 2-ї категорії учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серія НОМЕР_2 (а.с.13)

Факт перебування ОСОБА_1 у зоні відчуження з 11.07.1987 року по 11.09.1987 року підтверджується: - Архівною довідкою № 9517 від 23.03.1993 року, яка видана Управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу, в якій зазначено що з 11.07.1987 року по 11.09.1987 року позивач в складі військової частини НОМЕР_1 (с. Димарка), виконував задачі по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, а також в промзоні ЧАЕС: з 15.07.-25.07., з 08.08.-20.08.1987 року. Тобто працював у складі В/Ч № НОМЕР_1 . - Архівною довідкою № 179/1/7938 від 31.07.2017 року, яка видана Галузевим державним архівом Міністерства оборони України про те, що по архівним документам військової частини № 43187 встановлено, що ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 11.07.1987р. по 11.09.1987р. Довідка складена на підставі книги алфавітного обліку в/ч НОМЕР_1 . Отримав дозу опромінення: 9,786 бар.

09.06.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Калуського об'єднаного управління ПФУ в Івано-Франківській із заявою про призначення пенсії за віком як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (2 категорія) із зменшенням пенсійного віку на 8 років. Однак згідно листа № 8099/03/ від 22.08.2017 року йому було відмовлено у призначенні пенсії .

Відповідно до вимог ст.8 ч.1 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з вимогами ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

В силу вимог статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення"умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Положеннями ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.

Відповідно до розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого, Постановою правління Пенсійного фонду України N 22-1 від 25.11.2005р. до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженого постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські АЕС: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Таким чином, суд вважає, що наявні в позивача документи, які долучені до матеріалів справи, містять дані на підтвердження факту виконання ним робіт у зоні відчуження та яких є достатньо для призначення позивачу пенсії, передбаченої ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини, суд вважає, що позивач має право на призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 8 років, а тому дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку є неправомірними.

А тому висновки суду першої інстанції відповідають нормам матеріального та процесуального права.

На підставі наведеного колегія судів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при винесені оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 205, 206, 254 КАС України суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Калуського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області - залишити без задоволення.

Постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 21.09.2017 року у справі № 345/3146/17 - залишити без змін.

Ухвала може бути оскаржена до адміністративного суду касаційної інстанції у порядку адміністративного судочинства протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В. В. Ніколін

судді О. М. Гінда

В. Я. Качмар