07 грудня 2017 рокуЛьвів№ 876/10737/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Старунського Д.М.,
суддів Багрія В.М., Курильця А.Р.,
за участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Володимир-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на постанову Володимир - Волинського міського суду Волинської області від 11 жовтня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Володимир-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_2 18.09.2017 звернувся в суд з адміністративним позовом до Володимир-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, в якому просив визнати неправомірними дії Володимир-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо зміни місяця підвищення його пенсії для проведення індексації пенсії під час виконання судового рішення та зобов'язати відповідача провести донарахування та виплату йому безпідставно утриманих сум фіксованої індексації, починаючи з 16 липня 2016 року, з урахуванням виплачених сум, без зміни місяця підвищення пенсії, і до настання обставин, з яким Закон пов'язує зміну чи припинення таких виплат.
Постановою Володимир - Волинського міського суду Волинської області від 11 жовтня 2017 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Володимир-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо зміни місяця підвищення пенсії для проведення індексації пенсії. Зобов'язано Володимир-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України відновити нарахування та виплату ОСОБА_2 суму фіксованої індексації пенсії, починаючи з 16.07.2016, без зміни місяця підвищення пенсії.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Володимир-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України оскаржило його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 № 1013 та змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (Закон України № 911-УІІІ), змінено порядок визначення місяця перерахунку пенсії для проведення індексації та обробки фіксованої індексації, а також, поняття «базовий місяць» замінюється на поняття «місяць підвищення пенсії» (МПП). Вказує, що місяцем підвищення пенсії встановлюється той місяць, в якому підвищення розміру пенсії внаслідок перерахунку її постійних складових, тобто коли в результаті перерахунку збільшується одна постійна складова призначеного розміру пенсії.
Особи, які беруть участь в справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до ч.1 ст.41, ч.4 ст. 196 КАС України суд розглядає справу за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та матеріалами справи підтверджується, що позивач з 1994 року перебуває на обліку в Володимир-Волинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком.
Постановою Володимир-Волинського міського суду від 16.02.2017, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2017 визнано протиправними дії відповідача та зобов'язано проводити позивачу нарахування та виплату підвищення до пенсії відповідно до п. «г» ст. 77 Закону Україні «Про пенсійне забезпечення» в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 16.07.2016 з врахуванням виплачених сум і до настання обставин, з якими Закон пов'язує зміну чи припинення таких виплат.
Листом від 30.05.2017 та від 13.06.2017 відповідач повідомив позивача, що вищезазначене рішення суду виконано, здійснено проведення перерахунку пенсії. Після проведеного перерахунку визначено новий місяць підвищення пенсії (травень 2017 року) та проведено перерахунок індексації пенсії і припинено її виплату.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що зміна базового місяця на травень 2017 року, у зв'язку із перерахунком пенсії на підставі рішення суду є необґрунтованим, оскільки такий перерахунок здійснювався не в розумінні перерахунку пенсії, у зв'язку з вимогами законодавства про черговий такий перерахунок, а внаслідок відновлення порушеного права позивача на отримання належної виплати у встановленому законодавстві розмірі.
Колегія суддів погоджується із такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон) індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», базовим місяцем для індексації пенсії є місяць призначення (перерахунку) пенсії, а також в разі підвищення пенсії в розмірі, який би перевищував суму індексації за умови її проведення відповідно до Закону.
Згідно статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до ст. 6 Закону у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати, пенсій, державної соціальної допомоги, стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів.
З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).
Положеннями п. 1.1 Порядку передбачено, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України № 491-IV від 06 лютого 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Відповідно до п. 2 цього Порядку індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Пункт 5 Порядку передбачає, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.
З наведеного видно, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком. У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.
Аналізуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що перерахунок пенсії на виконання постанови Володимир-Волинського міського суду від 16.02.2017 у справі №154/288/17 є відновленням порушеного права позивача на отримання належної виплати в розмірі, встановленому законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця, оскільки нарахований за рішенням суду розмір пенсії позивача є таким, що підлягав сплаті при призначенні пенсії, але внаслідок протиправних дій відповідача не був нарахований та виплачений в належному розмірі.
Суд першої інстанції вірно зазначив, що при виконанні судового рішення відповідачем відбулося усунення допущенних Управлінням при обчисленні пенсії позивача помилок, а не підвищення розміру пенсії відповідно до п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, а тому відсутні підстави для зміни базового місяця підвищення пенсії на травень 2017 року.
Колегія суддів також вважає за необхідне зазначити, що виконання відповідачем судового рішення з підстав неправильного нарахування розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії у розумінні п. 5 постанови Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», а місяць перерахунку пенсії позивача згідно з судовим рішенням не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії, оскільки збільшення пенсії у позивача пов'язане з неправильним її нарахуванням при призначенні пенсії, тому проведення перерахунку пенсії без зміни базового місяця для індексації у зв'язку із перерахунком пенсії на підставі судового рішення є обґрунтованим, так як такий перерахунок здійснювався не в розумінні перерахунку пенсії у зв'язку із вимогами законодавства про черговий такий перерахунок.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про обґрунтованість даного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 198 п. 1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Володимир-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України залишити без задоволення, а постанову Володимир - Волинського міського суду Волинської області від 11 жовтня 2017 року у справі №154/2453/17 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Д. М. Старунський
судді В. М. Багрій
А. Р. Курилець
Повний текст судового рішення виготовлено 12.12.2017