про залишення апеляційної скарги без руху
11 грудня 2017 рокуЛьвів№ 876/12027/17
Суддя Львівського апеляційного адміністративного суду Гінда О. М., перевіривши апеляційну скаргу ОСОБА_1 завідувача сектора юридичного забезпечення та роботи з персоналом (Львіврибохорони) на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2017 року у справі № 813/3760/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 завідувача сектора юридичного забезпечення та роботи з персоналом (Львіврибохорони) до Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області (Львіврибохорона) в особі Заступника начальника (голова ліквідаційної комісії) Сисуна З.М. про визнання незаконним і скасування наказу,
постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2017 року відмовлено в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 завідувача сектора юридичного забезпечення та роботи з персоналом (Львіврибохорони) до Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області (Львіврибохорона) в особі Заступника начальника (голова ліквідаційної комісії) Сисуна З.М. про визнання незаконним і скасування наказу.
Не погодившись із прийнятим рішенням, ОСОБА_1 Завідувач сектора юридичного забезпечення та роботи з персоналом (Львіврибохорони) подав апеляційну скаргу, у якій заявив письмове клопотання про звільнення від сплати судового збору, посилаючись на ст. 88 КАС України та те, що вказаний спір належить до категорії справ трудового характеру.
Однак, вказане клопотання задоволеним бути не може, з огляду на таке.
Частиною 1 ст. 87 КАС України встановлено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно із ч. 2 ст. 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).
Статтею 8 Закону № 3674-VI передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Вказаній нормі кореспондують положення ч. 1 ст. 88 КАС України, з аналізу яких можна дійти висновку, що звільнення, зменшення, відстрочення або розстрочення сплати судового збору може бути здійснено судом за умови важкого майнового стану особи, яка цей збір має сплатити. При цьому, саме на останню покладено обов'язок доведення суду важкого майнового стану.
Однак, апелянт не надав належних доказів, які б свідчили про його важкий майновий стан, а отже відсутні підстави для задоволення його клопотання.
Покликання апелянта на пільги щодо звільнення від сплати судового збору, з врахуванням того, що вказаний спір належить до категорії справ трудового характеру є помилковим, оскільки відповідно до пп. 1 п. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі. У справі, що розглядається позивач оскаржує наказ про притягнення його до дисциплінарної відповідальності .
Ставки судового збору за подання апеляційної скарги на судове рішення визначені Законом України «Про судовий збір».
Частиною 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно із статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» прожитковий мінімум на одну працездатну особу станом на 01 січня 2017 року становить 1600 грн.
Розмір ставки судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду, відповідно до частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» становить 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Адміністративний позов в даній справі містить вимоги немайнового характеру.
Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» (в редакції, чинній на момент подання позовної заяви) за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відтак, розмір судового збору який підлягав сплаті при поданні позовної заяви становить 640 грн 00 коп (0, 4 * 1600 = 640).
Враховуючи наведене, розмір судового збору за подання апеляційної скарги становить 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, а саме 704 грн 00 коп (110 % * 640).
Вказаний недолік апеляційної скарги повинен бути усунений шляхом надіслання до Львівського апеляційного адміністративного суду оригіналу документа про сплату судового збору в розмірі 704 грн 00 коп за наступними реквізитами «Отримувач коштів - УДКСУ у Галицькому районі м.Львова; код отримувача за ЄДРПОУ - 38007573; банк отримувача - ГУДКСУ у Львівській області; МФО - 825014; рахунок отримувача - 31219206781004; код класифікації доходів бюджету - 22030101; призначення платежу - 101; судовий збір, код суду 34668371».
За таких обставин, відповідно до статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційну скаргу слід залишити без руху та надати строк для усунення вказаного недоліку.
Також, слід роз'яснити особі, яка подала апеляційну скаргу, що у разі неусунення недоліку апеляційної скарги у встановлений строк, відповідно до статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України така буде їй повернута.
Керуючись статтями 108, 187, 189 Кодексу адміністративного судочинства України, -
відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 завідувача сектора юридичного забезпечення та роботи з персоналом (Львіврибоохорони) про звільнення від сплати судового збору.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 завідувача сектора юридичного забезпечення та роботи з персоналом (Львіврибохорони) на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2017 року у справі № 813/3760/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 завідувача сектора юридичного забезпечення та роботи з персоналом (Львіврибохорони) до Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства у Львівській області (Львіврибохорона) в особі Заступника начальника (голова ліквідаційної комісії) Сисуна З.М. про визнання незаконним і скасування наказу - залишити без руху.
Встановити особі, яка подала апеляційну скаргу, строк тривалістю 10 днів з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліку апеляційної скарги.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особі, яка подала апеляційну скаргу, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
СуддяО. М. Гінда