07 грудня 2017 рокуЛьвів№ 876/11130/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Макарика В.Я.
суддів - Большакової О.О., Глушка І.В.
за участю секретаря судового засідання - Гнідець Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю м. Львова на постанову Сихівського районного суду м. Львова від 21 вересня 2017 року у справі №464/7773/16-а за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЕВЕЛОПМЕНТ-СІТІ» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю м. Львова, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «РОЗВИТОК НЕРУХОМОСТІ» про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності,-
23 жовтня 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ДЕВЕЛОПМЕНТ-СІТІ» звернулося в суд з адміністративним позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю м. Львова, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «РОЗВИТОК НЕРУХОМОСТІ» в якому просило з урахуванням уточнених вимог визнати протиправною та скасувати постанову №07-вих-2351/36 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 10.10.2016 року.
Постановою Сихівського районного суду м. Львова від 21 вересня 2017 року уточнений позов задоволено.
Визнано протиправною та скасовано постанову №07-вих-2351/36 від 10.10.16р., винесену заступником начальника інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові ОСОБА_1 про визнання винним Товариства з обмеженою відповідальністю «Девелопмент-Сіті» у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п. 8 ч. 3 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладення адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 65250 грн.
Не погодившись із винесеним судовим рішенням, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю м. Львова оскаржила його в апеляційному порядку, яка, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю, з підстав, викладених у своїй апеляційній скарзі.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності згідно із ч.4 ст. 196 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наступних мотивів.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що 15.03.2016р. Державною архітектурно-будівельною інспекцією України видано дозвіл на виконання будівельних робіт №ІУ114160751893 на «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом на вул. Струмок - Т. Масарика, 7 у м. Львові», категорія складності - IV.
Відповідно до направлення для проведення позапланової перевірки від 15.09.2016р. на підставі звернення мешканців вул. Т. Масарика. вул. Струмок та вул. ОСОБА_2 від 29.08.2016р. Інспекцією було здійснено виїзд за місцем виконання будівельних робіт із будівництва вказаного об'єкта.
За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 21.09.2016р. щодо ТзОВ «Розвиток Нерухомості», яким встановлено, що відповідно до висновків про інсоляційний режим , дошкільного навчального закладу №167, що на вул. Т. Масарика, 7 у м. Львові, розроблених ПГІ "Івер" в 2014р., проектований чотирнадцятиповерховий житловий будинок порушує норми інсоляції дитячого садочку №167. Відповідно до плану зонування території Шевченківського району м. Львова, затвердженого ухвалою Львівської міської ради №4657 від 21.05.2015р. "Про затвердження містобудівної документації "План зонування території м. Львова (зонінг). Том 1. Частина 4, 5. Залізничний та Шевченківський райони", земельна ділянка, на якій ведеться будівництво, належить до території сельбищної забудови (зона Ж-1). Таким чином порушено ч.2 ст. 5, ч.2, 4 ст. 26, ст. 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", абз. 2, 3 ч. 1 ст. 26, абз. 5, 7 ч. 1 ст. 27 Закону України "Про архітектурну діяльність", ДБН 360-92-К "Містобудування. Планування та забудова міських та сільських поселень", Державні санітарні правила 173-96.-К "Планування та забудова.* населених пунктів", ДБН В.2.2-9-99-К "Будинки та споруди" та припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 21.09.2016р., яким зобов'язано ТзОВ «Розвиток Нерухомості» негайно зупинити проведення будівельних робіт на об'єкті до моменту усунення порушень вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил.
На підставі направлення для проведення позапланової перевірки від 15.09.2016р. та службової записки «Про продовження терміну перевірки» від 21.09.2016р. Інспекцією знову було здійснено виїзд за місцем виконання будівельних робіт «Будівництво багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом на вул. Струмок - Т. Масарика, 7 у м. Львові».
За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 29.09.2016р. щодо ТзОВ «Девелопмент- Сіті», яким встановлено, крім порушень, відображених в попередньому акті перевірки, також і ту обставину, що 04.05.2016р. ухвалою Галицького районного суду м. Львова по справі №461/2935/16-а, було зупинено дію наказу Департаменту містобудування Львівської міської ради №420 від 26.12.2014р. "Про затвердження містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на будівництво ТзОВ "Розвиток нерухомості" багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом на вул. Струмок - Т. Масарика, 7"; припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт від 29.09.2016р., яким і зобов'язано ТзОВ «Девелопмент-Сіті» негайно зупинити проведення будівельних робіт на об'єкті до моменту усунення порушень вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил; протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 29.09.2016р. щодо ТзОВ «Девелопмент-Сіті» за фактом виконання будівельних робіт з порушенням вимог державних будівельних норм, державних стандартів і правил, а також затверджених проектних рішень.
Постановою № 07-вих-2351/36 від 10.10.16р, винесеною заступником начальника інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові ОСОБА_1, Товариство з обмеженою відповідальністю «Девелопмент-Сіті» притягнуто до адміністративної відповідальності за п. 8 ч. 3 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 65250 грн.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 березня 2017 року у справі №876/236/17 залишено без змін постанову Сихівського районного суду м. Львова від 29.11.16 року у справі №464/7747/16а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «РОЗВИТОК НЕРУХОМОСТІ» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові, якою Визнано протиправним та скасовано припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, виданий 21 вересня 2016 року ІДАБК у м. Львові Львівської міської ради на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Розвиток нерухомості» та припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, виданий 29 вересня 2016 року ІДАБК у м. Львові Львівської міської ради на адресу Товариство з обмеженою відповідальністю «Девелопмент-Сіті».
Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Отже, постанова Сихівського районного суду м. Львова від 29.11.16 року за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «РОЗВИТОК НЕРУХОМОСТІ» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові про визнання протиправними та скасування приписів , набрала законної сили, якою дії як Товариства з обмеженою відповідальністю «Девелопмент-Сіті», так і Товариства з обмеженою відповідальністю «РОЗВИТОК НЕРУХОМОСТІ» за зазначеними обставинами визнано правомірними.
Вимоги щодо процедури проведення позапланової перевірки, містяться в Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 553 від 23.05.2011 року.
Відповідно до п.12 Постанови КМУ від 23.05.2011 р. № 553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю», посадові особи інспекції під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язані у повному обсязі, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний архітектурно-будівельний контролю у межах повноважень, передбачених законодавством.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до п. 7 Порядку позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до п. 9 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.
Однак судом апеляційної інстанції з матеріалів справи встановлено, що відповідачем не було надано суду першої та апеляційної інстанції доказів того, що перевірка проводилась у присутності позивача. Як видно зі змісту припису, протоколу про адміністративне правопорушення та акту перевірки, остання проведена взагалі без виклику позивача, без повідомлення його про час та місце проведення перевірки, без представлення відповідних документів на проведення перевірки, без витребування будь-яких документів та без надання позивачу можливості надати пояснення по суті виявлених порушень, що підтверджено матеріалами справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкту владних повноважень обов'язок з доведення правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що з матеріалів справи не можливо встановити подання Інспекцією ДАБК м. Львова доказів того, що позивача було повідомлено про проведення позапланової перевірки, що він був присутній під час цієї перевірки, що йому було надано можливість надати пояснення та необхідні документи з приводу питань, які досліджуються.
Врахувавши викладене вище, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем не доведено виконання вимог законодавства щодо повноти, об'єктивності та неупередженості здійснення архітектурно-будівельного контролю.
Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 41, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю м. Львова залишити без задоволення, а постанову Сихівського районного суду м. Львова від 21 вересня 2017 року у справі №464/7773/16-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя: В.Я. Макарик
Судді: О.О. Большакова
ОСОБА_3
Повний текст ухвали складений 12 грудня 2017 року.