Головуючий у 1 інстанції - Озеров В.О.
Суддя-доповідач - Гаврищук Т.Г.
13 грудня 2017 року справа №431/3840/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегія суддів:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Блохіна А.А.
Сухарька М.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Старобільського районного суду Луганської області від 06 листопада 2017 року у справі №431/3840/17 (головуючий І інстанції Озеров В.О.) за позовом ОСОБА_3 до Старобільської міської ради, Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними,-
Позивач звернувся до суду з позовом до Старобільської міської ради, Управління соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та повернення коштів з раніше знятої субсидії на особливі рахунки підприємствам, які надають комунальні послуги: - на рахунок №830097228 Старобільського РЕМ ТОВ «ЛЕО» (Луганське енергетичне об'єднання) в розмірі 1000 грн; - на рахунок №20040 ПАТ по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» в розмірі 6255 грн.; на рахунок №655 РКП «Старобільсквода» в розмірі 333 грн.
Постановою Старобільського районного суду Луганської області від 06 листопада 2017 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Позивач вважає, що судом першої інстанції не прийнято до уваги ті обставини, що постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848 визначено, що субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично проживають. Суду першої інстанції були надані всі документи, які підтверджують, що в квартирі був зареєстрований повнолітній син ОСОБА_4, який з січня 2015 року фактично не проживав бо виїхав до іншої держави де мав місце проживання, місце постійної роботи та був спочатку зареєстрований як особа, яка отримала вид на місце проживання, а з січня місяця 2017 року отримав громадянство РФ. Але ця обставина відповідачем була розцінена як подання недостовірних даних, які вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Позивачем на адресу Донецького апеляційного адміністративного суду надіслано клопотання про розгляд адміністративної справи за його відсутністю.
Старобільською міською радою на адресу Донецького апеляційного адміністративного суду надіслано клопотання про розгляд адміністративної справи за відсутністю представника відповідача.
Управлінням соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації на адресу Донецького апеляційного адміністративного суду надіслано заперечення на апеляційну скаргу, в якому Управління просить проводити розгляд адміністративної справи за відсутністю представника Управління.
Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомленні належним чином, а тому згідно до вимог п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 197 КАС України справу було розглянуто в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації з заявою про призначення субсидії, при оформленні якої 14.05.2015р. була заповнена декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. В розділі «Особи, які зареєстровані у житловому приміщенні» цієї декларації позивач зазначила 1 особу, а саме ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 Крім того, позивач надала довідку про склад сім'ї ОСББ «Ніка» від 12.05.2015 року де зазначено, що в квартирі АДРЕСА_1, яка належить ОСОБА_3, зареєстровано 1 особу (ОСОБА_3.).
Рішенням від 11.04.2015 року позивачу було призначено субсидію на підставі наданих документів на 1 особу, на період з травня 2015 року по квітень 2016 року.
Позивач 11.04.2016 року звернулася із заявою про перерахунок розміру субсидії, у зв'язку із зміною доходів. При заповнені декларації про доходи та майновий стан, позивач також зазначила, що в житловому приміщенні, на яке оформлюється субсидія, зареєстрована одна особа, на підтвердження цього надала довідку від 06.04.2016 року про склад сім'ї. Рішенням від 21.04.2016 року було призначено субсидію на підставі наданих позивачем документів на період з квітня 2016 року по березень 2017 року на 1 особу.
Перевіркою відомостей наданих заявником для призначення субсидії у травні 2017 року було встановлено, що всупереч відомостям наданим позивачем при оформленні субсидії, в квартирі АДРЕСА_2, на яку оформлена субсидія, зареєстровано 2 особи, а саме: ОСОБА_3 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 Цей факт підтверджується актом від 02.06.2017 року обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, складеним депутатом міської ради і підписаним позивачем та свідками, довідкою про склад сім'ї №237 ОСББ «Ніка» від 10.05.2017 року, декларацією про доходи та майновий стан наданою позивачем 15.05.2017 року, довідкою голови вуличного комітету від 21.05.2017 року, довідкою управління «Старобільскміжрайгаз» від 18.05.2017 року. Актом обстеження матеріально-побутових умов від 02.06.2017 року встановлено те, що ОСОБА_4 на даний час в квартирі не проживає.
Позивач 08.06.2017 року звернулась с заявою до комісії з питань призначення субсидії при райдержадміністрації з проханням зробити розрахунок субсидії на 1 особу без врахування ОСОБА_5, який зареєстрований разом з позивачем, але фактично знаходиться на території Росії та підтвердила цей факт відповідною довідкою.
Наведені обставини сторонами не оспорюються.
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг визначені Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 р. N 1050) (далі Положення №848).
Відповідно до п.13 Положення №848 громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
У п.20 Положення визначено, що надання раніше призначеної субсидії припиняється, зокрема, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані, у тому числі про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, або не повідомив про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення; якщо під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення субсидії, які вплинули (могли вплинути) на право призначення субсидії або визначення її розміру.
Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається за вимогою органу, що призначив субсидію, або безпосередньо отримувачем, або шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії на підприємствах - виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач при оформленні субсидії надала недостовірні відомості щодо кількості осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, що призвело до безпідставного збільшення розміру субсидії, оскільки її розмір був розрахований без врахування доходів особи працездатного віку.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про відсутність правових підстав для визнання дій відповідача неправомірними.
У п.7 Порядку №848 встановлено, що субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.
Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця з якого призначається субсидія.
У разі коли кількість фактично проживаючих зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб є меншою, ніж кількість зареєстрованих у такому приміщенні (будинку) осіб, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично у ньому проживають, на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або утвореної ними комісії. Під час прийняття рішень у таких випадках враховується наявність документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих (довідки, що підтверджують місце перебування особи на території іншої адміністративно-територіальної одиниці у зв'язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання, довідки про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні (будинку), акти обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства селищної, сільської або міської ради, акти житлово-експлуатаційних організацій про фактично проживаючих осіб, договори оренди житла в іншому місці). У разі відсутності документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих, рішення приймається на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Тобто, за приписами наведеної норми, у разі коли кількість фактично проживаючих зареєстрованих у житловому приміщенні осіб є меншою, ніж кількість зареєстрованих у такому приміщенні осіб, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, які фактично у ньому проживають, лише на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або утвореної ними комісії.
Позивачем не надано доказів наявності відповідного рішення про призначення субсидії виходячи із кількості фактично проживаючих зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, а тому доводи апеляційної скарги колегією суддів не прийнято до уваги.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Старобільського районного суду Луганської області від 06 листопада 2017 року у справі №431/3840/17 - залишити без задоволення.
Постанову Старобільського районного суду Луганської області від 06 листопада 2017 року у справі №431/3840/17 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Гаврищук Т.Г.
Судді: Блохін А.А.
Сухарьок М.Г.