Постанова від 07.12.2017 по справі 361/5396/17

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 361/5396/17 Головуючий у 1-й інстанції: Василишин В.О.

Провадження № 2-а/361/558/2017 Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Мельничука В.П., Мацедонської В.Е., при секретарі - Шевчук А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 05 жовтня 2017 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії,

ВСТАНОВИВ

У вересні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом про визнання дій Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (надалі за текстом - «Управління») протиправними та зобов'язання здійснити з 01.03.2017 року перерахунок та виплату пенсії, виходячи із заробітної плати в розмірі 542,40 крб. за роботу в зоні відчуження в с. Товстий Ліс за період з 02 травня 1986 року по 05 травня 1986 року без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням вже здійснених виплат.

Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 05 жовтня 2017 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Управління та зобов'язано відповідача здійснити з 01 березня 2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в с. Товстий Ліс за період з 02 травня 1986 року по 05 травня 1986 року в розмірі 542,40 крб. без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням уже проведених виплат.

В апеляційній скарзі Управління, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову повністю.

Перевіривши повноту встановлення місцевим загальним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.

Згідно посвідчення серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 має правовий статус постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Судом першої інстанції встановлено та не заперечується сторонами, що позивач перебуває на обліку в Управлінні, одержуючи пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі за текстом - «Закон №796-XII»), як інвалід третьої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до маршрутного листа учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виданого товариством з обмеженою відповідальністю «Броварська сільгосптехніка» (надалі за текстом - «ТОВ «Броварська сільгосптехніка») позивач приймав участь у заходах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС та знаходився в зоні відчуження: з 02 травня 1986 р. по 05 травня 1986 р. в с. Товстий Ліс.

Рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 08 грудня 2016 року у справі №361/6420/16-ц (провадження № 2-а/361/3476/2016), зобов'язано ТОВ «Броварська сільгосптехніка» здійснити ОСОБА_2 перерахунок заробітної плати з відображенням його в особовому рахунку, нарахувати та включити у довідку про заробітну плату, одержаної за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС у с. Товстий Ліс Чорнобильського району у період з 02 по 05 травня 1986 року, одноразову премію в розмірі 400 крб. і виплачену заробітну плату в сумі 142 крб. 40 коп., що в загальному складає 542 крб. 40 коп., та надати довідку з урахуванням вказаних виплат. Визначено розмір заробітної плати ОСОБА_2, одержаної за роботу в зоні відчуження в с. Товстий Ліс Чорнобильського району у період з 02 по 05 травня 1986 року, в сумі 542 крб. 40 коп.

На виконання вказаного рішення 10 лютого 2017 року ТОВ «Броварська сільгосптехніка» видано довідку № 242 про заробітну плату ОСОБА_2 за роботу в с. Товстий Ліс Чорнобильського району за період з 02 травня 1986 року по 05 травня 1986 року.

Так, за даними вказаної довідки за період з 02 травня 1986 року по 05 травня 1986 року за роботу в зоні ЧАЕС розмір заробітної плати позивача склав 542,40 крб.

17 лютого 2017 року позивач звернувся до Управління із заявою про перерахунок пенсії із заробітної плати за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС за період з 02 травня 1986 року по 05 травня 1986 року, відповідно до зазначеної довідки.

Листом від 10.03.2017 року № 161/Ю-01 відповідач відмовив у такому перерахунку, посилаючись на те, що підстав для врахування вищевказаної довідки немає.

У розгляді цієї справи суд першої інстанції дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з огляду на те, що заяву про перерахунок пенсії із заробітної плати за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС було подано з усіма необхідними документами до Управління.

На думку колегії суддів, зазначений висновок суду є наслідком неповного з'ясування судом обставин справи та неналежного застосування нормативно-правових актів, що регулюють ці правовідносини.

Нормами статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 р. № 796-XII (надалі за текстом - «Закон № 796-XII») передбачено пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

У відповідності з частиною 1 статті 54 Закону № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Згідно частини 3 названої статті Закону № 796-XII порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі за текстом - «Порядок»).

Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Відповідно до п. 6 Порядку, в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку.

За змістом пункту 2.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 р. № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 р. № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (надалі за тестом - «Порядок подання та оформлення документів») при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.

Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів до заяви про призначення пенсії за віком для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 р. За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Пунктом 4.3 Порядку подання та оформлення документів органу, що призначає пенсію, надано право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі

Відповідно до частини 4 статті 15 Закону № 796-XII видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що пенсія відповідно до Закону № 796-XII може призначатися виходячи із фактично отриманої заробітної плати.

При цьому, розмір отриманої заробітної плати зазначається у довідці, яка видається на підставі первинних документів, а орган пенсійного фонду має право перевірити обґрунтованість її видачі.

Згідно застереження, вчиненому на зворотному боці довідки № 242 від 10 лютого 2017 року, премія у розмірі 400 крб. позивачеві не нараховувалась та не виплачувалась і включена до довідки на виконання рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 08 грудня 2016 року у справі №361/6420/16-ц.

Разом з тим, названим рішенням встановлено, що ОСОБА_2 має право на отримання премії.

При цьому, актом зустрічної перевірки підстав видачі довідки № 96 від 09.03.2017 р. зафіксовано, що у відомостях про нарахування заробітної плати відсутні виплати позивачеві за участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

За таких обставин в Управління відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача.

Оскільки ухвалене у справі судове рішення не відповідає вимогам статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо законності та обґрунтованості, то воно підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Керуючись статтями 160, 198, 202, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області задовольнити.

Постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 05 жовтня 2017 року скасувати та прийняти нову постанову.

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

суддя В.П.Мельничук

суддя В.Е.Мацедонська

Постанова складена в повному обсязі 12 грудня 2017 р.