Рішення від 07.12.2017 по справі 927/650/16

Господарський суд Чернігівської області

Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"07" грудня 2017 року Справа № 927/650/16

Позивач: Державна екологічна інспекція у Чернігівській області,

код ЄДРПОУ 38053846, вул. Малясова, 12, м. Чернігів, 14017

Відповідач: Ніжинське районне дочірнє агролісогосподарське

спеціалізоване підприємство "Ніжинрайагролісництво",

код ЄДРПОУ 31254259, вул. Борзнянський шлях, 5, м.Ніжин, Чернігівська область, 16600

про стягнення 1 697 965,77 грн шкоди

Суддя Бобров Ю.М.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1 - державний інспектор з ОНПС Чернігівської області - головний спеціаліст відділу екологічного контролю природно-заповідного фонду, рослинного і тваринного світу, довіреність № 11-08/343 від 07.02.2017;

від відповідача: ОСОБА_2 - представник, довіреність № 153 від 27.07.2016;

в судовому засіданні взяв участь: ОСОБА_3 - старший прокурор відділу прокуратури Чернігівської області, посвідчення № 014935 від 29.01.2013.

Позивачем - Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області подано позов до Ніжинського районного дочірнього агролісогосподарського спеціалізованого підприємства "Ніжинрайагролісництво" (ДП “Ніджинрайагролісництво”) про стягнення 1697965,77 грн шкоди.

В судовому засіданні оголошувалась перерва, розгляд справи відкладався, строк розгляду спору продовжувався, провадження у справі зупинялося.

За поданою до суду заступником прокурора Чернігівської області письмовою заявою від 12.08.2016 № 05-83-16 (а.с.55), обґрунтувавши в ній наявність підстав для здійснення у справі представництва інтересів держави на боці Державної екологічної інспекції у Чернігівській області, у справу вступив прокурор Прокуратури Чернігівської області.

Обґрунтовуючи у позовній заяві позовні вимоги, позивач посилається, зокрема, на те, що 23-26 лютого посадовими особами інспекції була проведена планова перевірка ДП “Ніджинрайагролісництво” щодо дотримання підприємством вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів, якою виявлено безквиткову рубку за межами ділянки, на яку відповідачу було оформлено Лісорубний квиток серії 02 ЛКБ № 247459 від 15.01.2016. всього за межами цієї ділянки виявлено 460 пнів зрубаних дерев сосни і акації білої, в тому числі 29 сухостійних і 431 ростучих дерев.

Відповідно до Такс для обчислення розміру шкоди, завданої лісу, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 665, Держекоінспекцією розраховано шкоду, що була завдана державі внаслідок незаконної рубки дерев, яка склала 1697965,77 грн, і яку позивач просить стягнути з відповідача.

Представник позивача та прокурор в судовому засіданні підтримали позовні вимоги та їх обґрунтування, викладені у позовній заяві та у додаткових письмових поясненнях по справі (а.с.156).

Представник ДП “Ніджинрайагролісництво” у письмовому відзиві на позовну заяву (а.с.92) проти позову заперечує та просить відмовити позивачу в задоволенні позову в повному обсязі.

Представник відповідача у відзиві, зокрема, зазначає, що на підставі Наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 26.11.2015 № 33-02, матеріалів безперервного лісовпорядкування земель лісового фонду ДП “Ніжинрайагролісництво” за 2015 рік, карти технологічного процесу розробки лісосіки від 15.01.2015, переліково-оціночної відомості на ділянку в кварталі № 71 виділі № 7 відповідачем отримано Лісорубний квиток серії 02ЛКБ № 247459. Відповідно до вказаного лісорубного квитка, ДП “Ніджинрайагролісництво” дозволено рубати в рахунку ліміту заготовленої деревини в порядку рубок головного користування, зокрема, у кварталі 71, ділової деревини -339 м?, дров'яної - 333 м?, ліквіду із крон - 18 м?, хворосту і сучків - 80 м? (разом 770 м?). Нормативна вартість деревини склала 39071,00 грн. Підприємством у повному обсязі сплачено вказану суму як обов'язковий податок з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів. Перевищення маси зрубаної деревини, а також розбіжностей у сплаті встановленого розміру податку, вважає відповідач, підприємством не допущено.

Відповідач вважає, що у зв'язку з допущенням спеціалістами відповідача помилок при обрахуванні площі земельної ділянки, відведеної в рубку головного користування, в Лісорубний квиток серії 02ЛКБ № 247459 була внесена неправильна площа - 2,5 га.

В судовому засіданні представники відповідача підтримали заперечення на позов з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.

За клопотанням представника відповідача (а.с.160), ухвалою суду від 23.11.2016 (а.с.170), по справі судом було призначено земельно-лісотехнічну судову експертизу, яку проведено Чернігівським відділенням Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України та надано Висновок експерта за результатами проведення судової земельно-технічної експертизи (а.с. 214).

Розглянувши подані матеріали, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази, заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, прокурора та судового експерта, суд встановив наступне.

Як вбачається із матеріалів справи, згідно Статуту ДП “Ніджинрайагролісництво (а.с.125-134) Підприємство створене з метою охорони та відновлення лісів, задоволення потреб юридичних та фізичних осіб у лісових ресурсах на основі їх раціонального використання і отримання прибутку за рахунок задоволення потреб споживчого ринку у лісопродукції та послугах на підставі ефективного використання виробничого і фінансового потенціалу (п. 2.1).

Предметом діяльності Підприємства є, зокрема, заготівля деревини під час рубок головного користування (п.2.2.1).

Підприємство є лісокористувачем, згідно з рішенням обласної ради від 27.03.2001 «Про надання у постійне користування земель лісового фонду» та здійснює його повноваження згідно з положеннями Лісового кодексу України та інших нормативних актів (п. 3.5).

Посадовими особами Державної екологічної інспекції у Чернігівській області, у період з 23.02.2016 по 26.02.2016, була проведена планова перевірка ДП “Ніджинрайагролісництво” щодо дотримання підприємством вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів, за результатами якої складено ОСОБА_3 перевірки № 18/06 (а.с.77-84).

Зокрема цією перевіркою (п.5), на ділянці суцільно рубання головного користування 2016 року в кв. 71 вид.7 пл. 2,5 га, яка знаходиться в стадії розробки (залишені недороби груп і окремих дерев по всій площі), візуально виявлено невідповідність конфігурації фактично зрубаної ділянки матеріалам відведення в рубку - планчику бусольної зйомки ділянки.

Спеціалістами лісництва в присутності представників Держекоінспекції у Чернігівській області проведено бусольну зйомку по румбах і заміри відстаней між точками зйомки бусоллю і мірною стрічкою господарства для оформлення по спеціальній програмі плану зйомки ділянки, визначення площі рубки з метою подальшого визначення місця і об'єктів проведення безбілетної рубки за межами ділянки, на яку оформлено Лісорубний квиток серії 02ЛКБ № 247459.

Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області було видано ДП “Ніджинрайагролісництво” ОСОБА_4 від 29.02.2016 № 07/06 про усунення порушень природоохоронного законодавства (а.с.83), в якому приписано зокрема, забезпечити відмежування ділянки суцільного рубання головного користування 2016 року в кв.71 вид.7 пл.2,5 га, на яку оформлено лісорубний квиток, згідно з матеріалами відведення в рубку з встановленням на кутах поворотів звалених і зміщених з точок повороту при розробці ділянки діляночних стовпів з попереднім прибиранням з візірів звалених дерев і порубкових решток.

Крім того, на майстра лісу ДП “Ніджинрайагролісництво” ОСОБА_5 посадовою особою позивача складено протокол № 000081 від 25.02.2016 про адміністративне правопорушення (а.с.25) і постановою про накладення адміністративного стягнення від 25.02.2016 № 57/05 (а.с.26), відповідно до ст.64 Кодексу України про адміністративні правопорушення, накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136,00 грн, сплаченого порушником 02.03.2016 (а.с.27).

При проведенні 16.03.2016 позапланової перевірки щодо виконання підприємством ОСОБА_4 від 29.02.2016 № 07/06, було встановлено, що вимоги цього ОСОБА_4 відповідачем не виконано.

За результатами цієї перевірки складено ОСОБА_3 перевірки № 38/06 (а.с.85-90), в якому зазначено, що відповідачем не виконано п.5 ОСОБА_4, а саме: не забезпечено відмежування ділянки суцільного рубання головного користування 2016 року в кв.71 вид.7 пл.2,5 га, на яку оформлено лісорубний квиток, згідно з матеріалами відведення в рубку з встановленням на кутах поворотів звалених і зміщених з точок повороту при розробці ділянки діляночних стовпів з попереднім прибиранням з візірів звалених дерев і порубкових решток.

Держекоінспекцією видано підприємству новий ОСОБА_4 від 17.03.2016 № 09/06 (а.с.91), в якому приписано усунути вищенаведене порушення.

На помічника лісничого ДП “Ніджинрайагролісництво” ОСОБА_6 складено протокол № 000178 від 16.03.2016 про адміністративне правопорушення (а.с.28) і постановою про накладення адміністративного стягнення від 16.03.2016 № 57/06 (а.с.29), відповідно до ст.188-5 КУпАП, накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255,00 грн, сплаченого порушником 24.03.2016 (а.с.30).

Державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області 5-6 травня 2016 року була проведена позапланова перевірка щодо виконання ДП “Ніджинрайагролісництво” виданого ОСОБА_4 від 17.03.2016 № 09/06, за результатами якої складено ОСОБА_3 перевірки 59/06 (а.с.11-16), встановлено, що вимоги цього ОСОБА_4 відповідачем виконано, а саме: проведено відмежування ділянки суцільного рубання головного користування 2016 року в кв.71 вид.7 пл.2,5 га ДП “Ніджинрайагролісництво”, на яку оформлено лісорубний квиток, на згідно з матеріалами відведення в рубку з встановленням на кутах поворотів звалених і зміщених з точок повороту при розробці ділянки діляночних стовпів з попереднім прибиранням з візірів звалених дерев і порубкових решток. Визначено місце і площу проведення безбілетної рубки за межами ділянки, на яку оформлено Лісорубний квиток серії 02ЛКБ № 247459 від 15.01.2016, а саме: на площі 1,39 га на східній стороні між точками зйомки 4-5 згідно з матеріалами відведення в рубку, що відповідає площі зрубу на східній стороні між точками 4-8 на плані контрольної зйомки фактично зрубаної ділянки, проведеної під час планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП “Ніджинрайагролісництво” 26.02.2016.

Комісією, металевою стрічкою ДСТУ 4179-2003 (ГОСТ 7502-98), 05.05.2016 проведено заміри діаметрів пнів зрубаних дерев на площі безбілетної рубки за межами ділянки, на яку оформлено лісорубний квиток, а саме: на площі 1,39 га та оформлено Польові перелікові відомості дерев № 1-5 (а.с.18-20).

Всього за межами ділянки головного користування 2016 року в кв.71 вид.7 виявлено 460 пнів зрубаних дерев сосни і акації білої, в тому числі 29 сухостійних і 431 ростучих дерев.

Правомірність дій Державної екологічної інспекції у Чернігівській області щодо проведення вищевказаних перевірок підтверджена постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.09.2016 у справі № 825/1347/16 (а.с.69-71).

Посадовою особою Державної екологічної інспекції у Чернігівській області, відповідно до Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 665, виконано розрахунок шкоди, заподіяної лісу незаконним вирубуванням 460 дерев на площі 1,4 га без лісорубного квитка за межами ділянки головного користування 2016 року в кв.71 вид.7 пл.2,5 га ДП “Ніджинрайагролісництво” на території Дуболугівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області (а.с.23).

Згідно з цим розрахунком розмір шкоди, заподіяної лісу незаконним вирубуванням дерев становить 1697965,77 грн.

Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області відповідачу було направлено претензію про відшкодування шкоди від 15.05.2016 № 11-03/1555 (а.с.220), в якій пропонувалося на добровільних засадах в місячний термін сплатити заподіяну шкоду. Проте, ДП “Ніджинрайагролісництво” 1697965,77 грн заподіяної шкоди сплачено не було.

Згідно з ч.1 ст.3 Лісового кодексу України (ЛК України) лісові відносини в Україні регулюються Конституцією України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", цим Кодексом, іншими законодавчими актами України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

За приписами ст. 19 ЛК України постійні лісокористувачі, зокрема, мають виключне право на заготівлю деревини та зобов'язані дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів.

Використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання (ст.65 ЛК України).

Згідно з п.1 ч.1 ст.67 ЛК України у порядку спеціального використання може здійснюватися такий вид використання лісових ресурсів як заготівля деревини.

Спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється в межах лісових ділянок, виділених для цієї мети (ч.3 ст.67 ЛК України).

Порядок та умови здійснення спеціального використання лісових ресурсів встановлюються Кабінетом Міністрів України (ч.4 ст.67 ЛК України).

Умови і механізм спеціального використання лісових ресурсів - заготівлі деревини під час проведення рубок головного користування, другорідчих лісових матеріалів, побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів, визначено Порядком спеціального використання лісових ресурсів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 761.

Відповідно до ч.1 ст.69 ЛК України, спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.

Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства (ч.2 ст.69 ЛК України).

На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом (ч.4 ст.69 ЛК України).

Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України (ч.6 ст.69 ЛК України).

Умови і механізм видачі лісорубного або лісового квитка як спеціального дозволу на використання лісових ресурсів визначено Порядком видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженим також вищевказаною постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 761.

Згідно з п.2 цього Порядку лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого, зокрема, здійснюються спеціальне використання лісових ресурсів.

Згідно з п.3 цього Порядку лісорубний квиток видається на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки.

Норми і вимоги до заготівлі деревини під час спеціального використання лісових ресурсів у порядку рубок головного користування, в основу яких покладено дотримання принципів безперервного, невиснажливого і раціонального використання лісових ресурсів, збереження умов відтворення високопродуктивних стійких деревостанів, їх екологічних та інших корисних властивостей, встановлюють Правила рубок головного користування, затверджені наказом Державного комітету лісового господарства України від 23.12.2009 № 364, зареєстрованого у Мін"юсті України 26.01.2010 за №83/1780.

Відповідно до п.2.1 цих Правил, залежно від категорій лісів, лісорослинних умов, біологічних особливостей деревних порід, складу і структури деревостанів, наявності та стану підросту господарсько-цінних порід та інших особливостей лісових ділянок застосовуються вибіркова, поступова, комбінована, суцільна система рубок.

Згідно з п.2.7 цих Правил суцільна система рубок - це заходи, під час здійснення яких вирубується деревостан, за винятком дерев та чагарників, що підлягають збереженню.

Під час застосування суцільної системи проводяться суцільно лісосічні рубки, які за способами залежно від ширини лісосік можуть бути вузько-, середньо- та широколісосічні.

Площа лісосіки при застосуванні суцільних рубок не повинна перевищувати:

В екплуатаційних лісах: для хвойних - 3 гектари, інших деревостанів - 5 гектарів;

У лісах інших категорій - 3 гектари.

На кожну лісосіку до початку її розробки складається карта технологічного процесу розроблення лісосіки, яка з урахуванням конкретних умов відображає лісівничі та організаційні вимоги до виконання робіт.

Згідно зі ст.71 ЛК України лімітом заготівлі деревини в порядку рубок головного користування є затверджена в установленому порядку розрахункова лісосіка. Заготівля деревини в порядку рубок головного користування в розмірах, що перевищують розрахункову лісосіку, забороняється.

Розрахункова лісосіка - щорічна науково обґрунтована норма заготівлі деревини в порядку рубок головного користування, яка затверджується для кожного власника, постійного користувача лісів окремо за групами порід, виходячи з принципів безперервності та невиснажливості використання лісових ресурсів (ч.1 ст.43 ЛК України).

Єдиний порядок погодження та затвердження розрахункових лісосік встановлено Інструкцією про порядок погодження та затвердження розрахункових лісосік, затверджену наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 05.02.2007 № 38, зареєстрованого Мін"юсті України 21.02.2007 за № 160/13427.

Згідно з п.11 цієї Інструкції розрахункова лісосіка для постійних лісокористувачів (власників лісів) (додаток 3) затверджується наказом Мінприроди та доводиться до відома Держкомлісгоспу та уповноважених органів Мінприроди для контролю та керівництва у роботі.

Згідно з п.6 цієї Інструкції затверджена в установленому порядку розрахункова лісосіка для постійних лісокористувачів (власників лісів) діє до відміни її наказом Мінприроди.

Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 26.11.2015 № 33-02 «Про затвердження розрахункових лісосік для дочірніх лісогосподарських підприємств Чернігівської та Львівської областей» (а.с.112-113) затверджено розрахункові лісосіки для постійних лісокористувачів (власників лісів) Чернігівської області на 2015-2024 роки, зокрема для ДП “Ніджинрайагролісництво”.

Затверджена цим наказом розрахункова лісосіка не переглядалася та не відмінялася.

Також, на підставі цього наказу Мінприроди, ДП “Ніджинрайагролісництво” Чернігівським обласним управлінням лісового та мисливського господарства 15.01.2016 було видано Лісорубний квиток серії 02ЛКБ № 247459 (а.с.21), згідно з яким підприємству, в рахунок ліміту заготівлі деревини в порядку рубок головного користування у спосіб суцільно лісосічної рубки, дозволено рубку на території Дуболугівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області в кв. 71 вид.7 пл. 2,5 га: ділової деревини -339 м?, дров'яної - 333 м?, ліквіду із крон - 18 м?, хворосту і сучків - 80 м?, разом 770 м?.

Цей Лісорубний квиток не анулювався, змін до нього не вносилося.

ДП “Ніджинрайагролісництво” 15.01.2016 складено Карту технологічного процесу розроблення лісосіки (а.с.110-111), в якій мається технологічна схема лісосіки.

Як вказувалося вище, при проведенні 05- 06.05.2016 Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області перевірки виконання відповідачем ОСОБА_4 інспекції № 09/06 від 17.03.2016 було встановлено, що ДП “Ніджинрайагролісництво” було проведено розмежування ділянки площею 2,5 га в кв. 71 вид.7, на яку відповідачу було видано Лісорубний квиток серії 02ЛКБ № 247459, від площі земельної ділянки в кв. 71 вид.7, на якій відповідачем було проведено безбілетну (незаконну) рубку дерев, перелік і кількість яких містяться у складених Польових переліскових відомостях дерев (а.с.18-20).

При проведенні судової земельно-технічної експертизи, враховуючи те, що поставлені на вирішення експертизи 1, 2, 3 і 4 питання пов'язані між собою, а також потребують дослідження одних і тих же самих документів, дослідження по них судових експертом було об'єднано.

Згідно з висновками судового експерта:

1. Фактична площа ділянки, де проведено рубку головного користування ДП “Ніжинрайагролісництво” у кварталі 71, виділ 7, підвиділ 7.1, становить 4,02 га та обмежена відповідними діляночними стовпчиками.

2. Відповідно до Плану лісосіки, Карти технологічного процесу розробки лісосіки, геодезичної зйомки за результатами інструментального обстеження кварталу 71, виділ 7, підвиділ 7.1, площа ділянки, де проведено рубку, становить 4,02 га, а згідно з Планшетом №11 та Матеріалами безперервного лісовпорядкування - 3,9 га, різниця: 4,02-3,9 = 0,12га. Збільшення площі відбулось за рахунок більш точного обміру ділянки геодезичними приладами.

Фактичні межі ділянки у кварталі 71, де проведено рубку, відповідають Плану лісосіки, Карти технологічного процесу розробки лісосіки, геодезичної зйомки за результатами інструментального обстеження кварталу 71, виділ 7, підвиділ 7.1, Планшету №11 та Матеріалам безперервного лісовпорядкування

3. Відведена в рубку ділянка перебуває в межах одного таксаційного виділу кварталу 71, виділ 7, підвиділ 7.1.

4. Відповідно до результатів візуального огляду, який відбувся 20.06.2017, поза межами відповідної ділянки відсутні ознаки випиляних дерев.

5 та 6. В матеріалах справи та інших наданих матеріалах відсутні перелікові відомості дерев, заготовку яких проведено у відведеній в рубку ділянці головного користування.

Надати відповідь на питання не видається за можливе у зв'язку з відсутністю вихідних даних в матеріалах справи та наданих на дослідження матеріалах про масу фактично заготовленої деревини.

Отже, судовим експертом підтверджено проведення ДП “Ніджинрайагролісництво” незаконної суцільної рубки дерев у кв. 71 вид.7 за межами земельної ділянки площею 2,5 га, на якій дозволялося рубку згідно Лісорубного квитка серії 02ЛКБ № 247459.

При цьому, суд вважає, що для визначення розміру завданої шкоди, визначальним є саме перелік і кількість незаконно зрубаних дерев (а.с.18-20), а не площа земельної ділянки, на якій проведено незаконну рубку.

На рівні закону (зокрема, Лісового кодексу України) поняття «незаконна рубка» відсутнє. Разом з тим, у постанові Пленуму Верховного суду України від 10.12.2004 № 17 «Про судову практику у справах про злочини та інші правопорушення проти довкілля» роз'яснено, що визначається незаконною порубка дерев і чагарників, вчинена: без відповідного дозволу; за дозволом, виданим із порушенням чинного законодавства; до початку чи після закінчення установлених у дозволі строків; не на призначених ділянках чи понад установлену кількість; не тих порід дерев, які визначені у дозволі; порід, вирубку яких заборонено.

Відповідно до ч.1 ст.105 ЛК України, порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні, зокрема, у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників (п.1 ч.2 ст.105 ЛК України).

Відповідно ст.107 ЛК України, підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Аналогічні норми містить і Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 29.06.1991 № 1264-XII, так, відповідно до ч.1 ст.68 цього Закону, порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України (ч.4 ст.68 цього Закону).

Згідно з ч.1 ст. 69 цього Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодування позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.

Загальне положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди втілено у статті 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Згідно ст. 1172 ЦК України юридична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.

Підставою деліктної відповідальності є протиправне шкідливе винне діяння особи, яка завдала шкоду. Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести такі факти як неправомірність поведінки особи; вина завдавача шкоди; наявність шкоди; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою. Наявність всіх вищезазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.

Враховуючи вимоги ст. 1166, 1172 ЦК України у спорі про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу слід виходити з презумпції вини правопорушника. Отже, позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки, відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди.

Відповідно до вимог ч.1 ст.33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Суд вважає, що позивачем надано належні допустимі докази, які підтверджують викладені у позовній заяві обставини, доводять наявність складу цивільного правопорушення, а відповідачем, в свою чергу, не надано суду належних допустимих доказів, які б спростовували ці обставини.

Отже, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

При стягненні шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, слід врахувати приписи статті 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та вимоги пункту 7 частини третьої статті 29, пункту 4 частини першої статті 69-1 Бюджетного кодексу України, які визначають, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, а до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 4-3, 33, 34, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Ніжинського районного дочірнього агролісогосподарського спеціалізованого підприємства “Ніджинрайагролісництво” (вул. Бознянський шлях, 5, м.Ніжин, Чернігівська область, 16600, п/р 26004244193400 в ПАТ «Укрсиббанк», м. Київ, МФО 351005, код 31254259) 1697965,77 грн шкоди, завданої навколишньому природному середовищу, шляхом її перерахування одержувачам: 509389,50 грн до спеціального фонду Державного бюджету України; 339593,00 грн до спеціального фонду Чернігівського обласного бюджету; 848982,50 грн до місцевого бюджету Дуболугівської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області.

3. Стягнути з Ніжинського районного дочірнього агролісогосподарського спеціалізованого підприємства “Ніджинрайагролісництво” (вул. Бознянський шлях, 5, м.Ніжин, Чернігівська область, 16600, п/р 26004244193400 в ПАТ «Укрсиббанк», м. Київ, МФО 351005, код 31254259) на користь Державної екологічної інспекції у Чернігівській області (вул. Малясова, 12, м. Чернігів, 14017, р/р 35214078081072 в Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, код 38053846) 25469,50 грн на відшкодування витрат по сплаті судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

В судовому засіданні 07.12.2017, на підставі ст.85 ГПК України, оголошено тільки вступну та резолютивну частини рішення.

Повне рішення складено 12.12.2017.

Суддя Ю.М. Бобров