13 грудня 2017 рокусправа № 195/1489/17(2-а/195/168/17)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Щербака А.А. суддів: Баранник Н.П. Малиш Н.І. розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на постанову Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 19 жовтня 2017 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 19 жовтня 2017 року позов задоволено.
Суд постановив визнати дії Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо призначення їй пенсії за віком на підставі ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як перевід із одного виду пенсії на інший, протиправними.
Скасувати розпорядження заступника начальника Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області від 12.05.2016 р., від 13.06.2016 р. за № 119088, якими ОСОБА_1 призначено пенсію за віком згідно з ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Нікопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на підставі ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зробити відповідний перерахунок пенсії з 12.05.2016 року.
Постанова обґрунтована тим, що пенсія за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 призначена вперше, а тому, має застосовуватися показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за три попередні календарні роки, що передують року звернення.
Відповідачем подана апеляційна скарга, просить оскаржену постанову скасувати, у задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга мотивована тим, що оскільки позивачу вже була призначена пенсія по вислузі років 01.09.2010 відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення», то перехід на пенсію за віком, рахується як перехід з одного виду пенсії на інший, а не як призначення нової пенсії. Отже застосовується показник заробітної плати, який враховується під час призначення першого виду пенсії, а саме показник за 2009 рік, який складає 1650,43 грн.
В силу пункту 1 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 01 вересня 2010 року на підставі поданої позивачем заяви до управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі останній була призначена пенсія за вислугу років із розрахунку середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік (1650,43 грн.).
07 вересня 2010 року ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі із заявою про припинення виплати пенсії за вислугу років з 06.09.2010 р. у зв'язку із виходом (працевлаштуванням) на роботу за спеціальністю.
Після досягнення 57 років 6 місяців ОСОБА_1 набула право на пенсію за віком на загальних підставах у відповідності до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та, у зв'язку з цим, 06.05.2016 р. звернулася до Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області із заявою про призначення їй пенсії за віком, на підставі чого їй призначена дана пенсія згідно з розпорядженням Управлінням від 12.05.2016 року за №119088, по механізму нарахування - як перехід із одного виду пенсії на інший.
Так, розрахунок встановленої позивачу до сплати пенсії за віком становив 1465,44 грн., який був обчислений із розрахунку середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік (1650,43грн.).
ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії, на підставі ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно чого пенсія повинна обчислюватися з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за три попередні роки - 2013-2015 роки, що становить 3263,6 грн., а не з розрахунку середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік, як було визначено Управлінням, бо пенсія за нормами ст.9 вищезазначеного Закону, їй була призначена вперше.
Листом від 11 вересня 2017 року №П-178-1 Нікопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області повідомило позивача, що відповідно до документів пенсійної справи та діючого пенсійного законодавства розмір пенсії ОСОБА_1 нараховано та виплачується правильно.
Згідно ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення», звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Відповідно п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
У відповідності до ч.1 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший, за бажанням особи, може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З наведених норм вбачається, що ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентований порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом (пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника), на інший. У даному випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, оскільки пенсія за вислугу років не передбачена Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та не віднесена до видів пенсії, які призначаються згідно цього Закону.
З огляду на встановлені у справі обставини колегія суддів дійшла висновку, що позивач звернулася до відповідача за призначення пенсії за віком вперше, отже, Управлінням при обчисленні її пенсії повинен був застосований показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачені страхові внески, що передують року звернення за призначенням пенсії, як це передбачено ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В межах апеляційної скарги підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області - залишити без задоволення.
Постанову Томаківського районного суду Дніпропетровської області від 19 жовтня 2017 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Нікопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили у відповідності до ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя: А.А. Щербак
Суддя: Н.П. Баранник
Суддя: Н.І. Малиш