ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
04.12.2017Справа № 904/8250/17
Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Головіної К.І., при секретарі судового засідання Лук'янчук Д.Ю., розглянувши матеріали справи
за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Аптека низьких цін"
до Дніпропетровської обласної ради
про визнання недійсним результатів конкурсу на право укладення договору оренди нежитлового приміщення
за участю представників:
від позивача:Слюньков Д.Ю - представник за довіреністю б/н від 10.11.2017 р.
від відповідача:не з'явився
До господарського суду Дніпропетровської області з позовом звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Аптека низьких цін" (далі - ТОВ "Аптека низьких цін", позивач) до Дніпропетровської обласної ради (далі - Дніпропетровська облрада, відповідач) про визнання недійсним результатів конкурсу на право укладення договору оренди нежитлового приміщення.
У обґрунтування позовних вимог ТОВ "Аптека низьких цін" зазначило, що 19.07.2017 р. Дніпропетровською облрадою був оголошений конкурс на право оренди приміщень площею 19,0 кв.м. за адресою: м. Дніпро, вул. Володимира Антоновича, 65, що знаходиться на балансі Комунального закладу «Дніпропетровське клінічне об'єднання швидкої медичної допомоги ДОР» (далі - КП «ДОР»). Конкурс було призначено на 16.08.2017 р. та у газеті «Зоря» було опубліковане відповідне оголошення. Проте, у оголошенні про оприлюднення конкурсу була відсутня інформація щодо місця проведення конкурсу, а також щодо місцезнаходження та назви об'єкту оренди, тому позивач вважає результати вказаного конкурсу незаконними та просить визнати їх недійсними.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області матеріали вказаного позову були направлені за виключною підсудністю до господарського суду міста Києва.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 15.09.2017 р. справу прийнято до свого провадження суддею Головіною К.І. та порушено провадження у даній справі.
У судовому засіданні представник позивача підтримав та обґрунтував позовні вимоги, просив задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи або про розгляд без його участі до суду не подав, поштою надіслав відзив, у якому просив відмовити у задоволенні позову, вказавши на його безпідставність.
Суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з огляду на наступне.
Пунктами 5, 6 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду. Доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою.
Особливості та порядок передачі в оренду комунального майна визначені Законом України „Про оренду державного та комунального майна" (далі - Закон України).
Відповідно до статті 2 вказаного Закону України орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
За змістом п. 6 ст. 9 Закону України «Про оренду державного і комунального майна» порядок проведення конкурсу визначається органами місцевого самоврядування для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.
Згідно із ч. 3 ст. 9 Закону України «Про оренду державного і комунального майна» при наявності двох і більше заяв, орендодавець оголошує конкурс на право оренди.
Судом встановлено, що рішенням Дніпропетровської обласної ради № 200-10/VI від 27.12.2011 р. було затверджене Положення про порядок передачі в оренду нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад області (далі - Положення).
Відповідно до п. 1.5 вказаного Положення орендодавцями щодо цілісних майнових комплексів комунальних підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад області є Дніпропетровська обласна рада.
Орендарями можуть бути господарські товариства, створені членами трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу, інші юридичні особи та громадяни України, фізичні та юридичні особи іноземних держав, міжнародні організації та особи без громадянства (п. 1.6 Положення).
Відповідно до п. 1.7 Положення передача в оренду комунального майна здійснюється на конкурсних засадах, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок проведення конкурсу визначається розділом 3 цього Положення.
Ініціатива щодо оренди майна може виходити від орендодавців, зазначених у пункті 1.5 цього Положення (п. 2.1). У разі виявлення ініціативи щодо оренди майна фізичними чи юридичними особами, вони відповідно до частини 1 статті 9 Закону «Про оренду державного і комунального майна» направляють заяву, проект договору оренди, а також інші документи згідно з переліком, що визначається Фондом державного майна України відповідному орендодавцеві.
Так, відповідно до пункту 2 Переліку документів, які подаються орендодавцеві для укладення договору оренди майна, що належить до державної власності, затвердженого наказом Фонду державного майна України № 201 від 15.02.2013 р., разом із заявою про оренду нерухомого майна, що перебуває на балансі підприємства (установи, організації), господарського товариства подаються документи, передбачені п. 2.2 Положення.
Відповідно до п. 2.4 Положення розгляд матеріалів щодо оренди майна, які надійшли до Дніпропетровської обласної ради, здійснюється відділом комунального господарства та комунальної власності виконавчого апарату обласної ради. У разі, якщо питання оренди стосується нерухомого майна, що перебуває на балансі комунальних підприємств, установ, закладів сфери культури, освіти, охорони здоров'я, спорту, сім'ї та молоді заступник голови обласної ради по виконавчому апарату - начальник відділу з питань гуманітарної та соціально-культурної сфери подає службову записку на ім'я начальника відділу комунального господарства та комунальної власності про доцільність оренди майна.
Відділ комунального господарства та комунальної власності готує висновок у вигляді службової записки на ім'я голови обласної ради про можливість оренди майна або про відмову в оренді, про що протягом п'ятнадцяти днів після надходження матеріалів інформує орендодавця чи заявника-орендаря шляхом надсилання відповідного листа.
Згідно з п. 3.2 Положення конкурс на право укладення договору оренди об'єкта полягає у визначенні орендаря, який запропонував найбільшу орендну плату, при забезпеченні виконання інших умов конкурсу.
Судом встановлено, що рішенням Дніпропетровської облради № 257-10/VII вирішено передати в оренду нерухоме майно, що є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Дніпропетровської області та перебуває на балансі комунальних підприємств, установ, закладів.
На виконання вказаного рішення 19.07.2017 р. Дніпропетровською облрадою було оголошено конкурс щодо передачі в оренду частини нежитлового приміщення Комунального закладу «Дніпропетровське клінічне об'єднання швидкої медичної допомоги ДОР», загальною площею 19,0 кв.м., яке знаходиться за адресою: м. Дніпро, вул. Володимира Антоновича, 65, проведення якого відбудеться 16.08.2017 р. Оголошення щодо проведення вказаного конкурсу було опубліковане у газеті "Зоря" від 19.07.2017 р.
За наслідками конкурсу, проведеного 16.08.2017 р., відповідачем був сформований протокол № 42/17, за яким переможцем конкурсу визначено учасника - ПП «Полюс Віта».
Позивач вказує на те, що оголошення про проведення конкурсу щодо передачі в оренду приміщення, площею 19,0 кв.м., розташованого за адресою: м. Дніпро, вул. Володимира Антоновича, 65, не відповідає вимогам, встановленим у вищезазначеному Положенні, а саме - не містить інформації щодо найменування об'єкту оренди, його місцезнаходження, а також щодо місця проведення конкурсу, у зв'язку з чим позивач не мав можливості взяти участь у вказаному конкурсі, чим було порушено його права.
З матеріалів справи вбачається, що 08.08.2017 р. позивач направив відповідачу лист № 64, у якому вказував на наявні, на його думку, порушення у оголошенні щодо проведення конкурсу та отримання від відповідача відповідних інструкцій щодо цих порушень.
Перевіряючи доводи позивача та вирішуючи даний спір по суті, господарський суд виходив з наступного.
Так, відповідно до п. 3.5 вищенаведеного Положення оголошення про конкурс публікується конкурсною комісією в обласній газеті „Зоря" не пізніше, ніж за 15 календарних днів, а у разі оренди цілісного майнового комплексу комунального підприємства, його структурного підрозділу - не пізніше, ніж за 30 календарних днів до дати проведення конкурсу і повинно містити такі відомості: назву об'єкта, його місцезнаходження; обсяг та основну номенклатуру продукції (робіт, послуг) - у разі оренди цілісного майнового комплексу, у тому числі експортної, кількість та склад робочих місць, рівень прибутковості об'єкта за останні три роки, розмір дебіторської та кредиторської заборгованостей, наявність майна в заставі, податковій заставі, оренді; умови конкурсу; кінцевий термін прийняття пропозицій учасників конкурсу (заяв на участь у конкурсі і пропозицій до договору оренди, що відповідають вимогам конкурсу); дату, час і місце проведення конкурсу; основні вимоги до умов експлуатації об'єкта; іншу інформацію.
Як вже зазначалось, 19.07.2017 р. у газеті «Зоря» було опубліковане оголошення про проведення конкурсу щодо передачі в оренду частини нежитлового приміщення: а саме - частини нежитлового приміщення Комунального закладу «Дніпропетровське клінічне об'єднання швидкої медичної допомоги ДОР», загальною площею 19,0 кв.м., яке знаходиться за адресою: м. Дніпро, вул. Володимира Антоновича, 65, із датою проведення конкрсу - 16.08.2017 р. об 11-00 год. та кінцевим терміном прийняття конкурсної пропозиції - 15.08.2017 р. об 10-00 год. Зазначене оголошення було опубліковане з дотриманням строків його опублікування (за 27 календарних днів до встановленого в оголошенні кінцевого терміну прийняття конкурсної пропозиції) - 15.08.2017 р.
З указаного оголошення вбачається, що в ньому була зазначена назва об'єкта, щодо якого проводиться конкурс - Комунальний заклад «Дніпропетровське клінічне об'єднання швидкої медичної допомоги ДОР», його місцезнаходження - м. Дніпро, вул. Володимира Антоновича, 65.
Також з наявного у матеріалах справи звіту суб'єкта оціночної діяльності ТОВ «Експерт-Сервіс» від 26.07.2017 р. (складеного до початку проведення конкурсу та доданого до конкурсної документації) вбачається, що обстежене нежитлове приміщення, загальною площею 19,0 кв.м., є одним приміщенням, розташованим на 1-ому поверсі 5-ти поверхового будинку кардіологічного корпусу, площею 4 803,7 кв.м., що перебуває на балансі Комунального закладу «Дніпропетровське клінічне об'єднання швидкої медичної допомоги ДОР». При цьому, у вказаному звіті містяться фотографії приміщення, яке передається в оренду та викопіювання із поверхового плану будинку із зазначенням на ньому цього приміщення.
Отже, при вивченні конкурсної документації позивач мав можливість отримати необхідну йому інформацію про об'єкт оренди, також він міг самостійно ознайомитись із вказаним приміщенням під час його візуального огляду. Однак, таких дій позивачем вчинено не було.
Крім того, судом встановлено, що у оголошенні про проведення конкурсу містилися номери телефонів, за якими кожна особа мала право звернутись до відповідача для отримання додаткової інформації щодо об'єкта оренди, як за телефоном, так і особисто.
Водночас, затвердження будь-яких інструкцій або надання інших роз'яснювальних документів учасникам конкурсу, умовами Положення про проведення конкурсу не передбачено.
Відповідно до ст. ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позивачем не доведено того факту, що відповідач не надав інформації щодо найменування об'єкта та його місцезнаходження, як передбачалось Положенням, а тому в цій частині твердження ТОВ "Аптека низьких цін" є необгрунтованими.
Розглядаючи доводи позивача щодо невідповідності оголошення умовам Положення в частині незазначення у ньому інформації про місце проведення конкурсу, суд приймає до уваги, що, насправді, у розміщеному оголошенні про проведення конкурсу не зазначено інформації щодо адреси проведення конкурсу.
У той же час, у цьому оголошенні вказано про місце проведення конкурсу, яким є Дніпропетровська обласна рада, тобто суд вважає, що у оголошенні міститься інформація, ким саме (якою установою) та де проводиться конкурс. При цьому місцезнаходження Дніпропетровської обласної ради є загальновідомою та доступною інформацією.
Підтвердженням того, що оголошення містило всю необхідну інформацію про адресу проведення конкурсу є той факт, що усі учасники, які бажали прийняти участь у конкурсі, своєчасно подали документи для участі у ньому (ТОВ «Адмотіс», ТОВ «Система аптек «Лінда-Фарм», ПП «Полюс Віта», ТОВ фірма «Мед-Сервіс», ФОП Довбищук О.В.) і це не стало перешкодою для проведення конкурсу.
Про вказане свідчать листи № 1/61 від 03.07.2017 р., від 01.08.2017 р., № 191 від 14.08.2017 р., від 14.08.2017 р., а також протокол засідання конкурсної комісії Дніпропетровської облради на право укладання договорів оренди № 42/17 від 16.08.2017 р., наявні в матеріалах справи.
За таких обставин, відсутність в оголошенні інформації про адресу проведення конкурсу є формальним порушенням та не має суттєвого значення для реалізації учасниками конкурсу свого права на участь у цьому конкурсі, а тому доводи ТОВ "Аптека низьких цін" в цій частині також є необгрунтованими.
Отже, приймаючи до уваги викладене, а також відсутність належних доводів позивача щодо підстав визнання недійсними результатів конкурсу та належних цьому доказів, суд відмовляє у задоволенні позову ТОВ "Аптека низьких цін".
Згідно зі статтею 49 ГПК України в разі відмови у позові судові витрати, які складаються з судового збору за подання позову та за розгляд заяви про забезпечення позову покладаються на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 32 - 35, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Відмовити у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Аптека низьких цін" до Дніпропетровської обласної ради про визнання недійсним результатів конкурсу на право укладення договору оренди нежитлового приміщення.
Рішення ухвалено в нарадчій кімнаті та проголошено його вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 4 грудня 2017 року.
Повний текст рішення підписаний 13 грудня 2017 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд міста Києва шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня підписання повного тексту рішення.
Суддя Головіна К.І.