Копія
Справа № 822/3370/17
про повернення позовної заяви
08 грудня 2017 рокум. Хмельницький
Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Салюк П.І., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Летичівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнаня дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом до Летичівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області в якому просить: визнати дії Летичівського ВП ГУНП в Хмельницькій області протиправними та стягнути на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 100000 грн. та судовий збір в розмірі 1920 грн., а також зобов'язати Летичівський ВП ГУНП в Хмельницькій області, відповідно до чинного законодавства, скласти адміністративні матеріали, за порушення правил дорожнього руху України, на ОСОБА_2 та направити до Летичівського районного суду Хмельницької області для прийняття рішення відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження у справі.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, позовна заява містить дві позовні вимоги, одна з яких є вимогою про визнання дій Летичівського ВП ГУНП в Хмельницькій області протиправними щодо складання адміністративних матеріалів, а саме протоколу про адміністративне правопорушення.
Іншою ж позовною вимогою є зобов'язання Летичівського ВП ГУНП в Хмельницькій області скласти адміністративні матеріали, за порушення правил дорожнього руху України.
Таким чином, дослідивши вказані позовні вимоги суд вважає, що обидві позовні вимоги стосуються дій щодо притягнення до адміністративної відповідальності осіб винних у вчиненні дорожньо-транспортної пригоди, яка відбулась 23 березня 2017 року.
Проте відповідно до п.3 ч.3 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи про накладення адміністративних стягнень.
Крім цього, за приписами п. 2 ч. 1 ст. 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Отже позовні вимоги щодо визнання дій, бездіяльності та зобов'язання вчинити дії щодо складання адміністративних матеріалів, за порушення правил дорожнього руху України з метою подальшого притягнення до адміністративної відповідальності підлягають розгляду в місцевому загальному суді як адміністративному.
Згідно з п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Враховуючи викладене, суд вважає, що даний адміністративний позов має бути поданий позивачем згідно КАС України до місцевого загального суду як адміністративного з додержанням вимог щодо територіальної підсудності згідно ст. 19 КАС України на розсуд заявника, а тому позовну заяву ОСОБА_1 слід повернути.
Керуючись п. 6 ч. 3 ст. 108, ст.165 КАС України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Летичівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнаня дій протиправними та зобов'язання вчинити дії повернути.
Копію ухвали та позовну заяву з усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Ухвала суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/
"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_3