30 листопада 2017 р. м. Чернівці Справа № 824/540/17-а
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Григораша В.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Козак В.Ю.,
представників позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3,
представників відповідача ОСОБА_4, ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом Державного підприємства "Берегометське лісомисливське господарство" (позивач) до Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області (відповідач) про визнання протиправним та скасування припису, -
Державне підприємство "Берегометське лісомисливське господарство" звернулось до суду із позовом в якому просило визнати протиправним та скасувати пункт 3 Припису №10 від 29.03.2017 року виданого Державною екологічною інспекцією у Чернівецькій області, а саме: спеціальне використання природних ресурсів на території НПП "Вижницький" (без вилучення з користування ДП "Берегометський ЛМГ") проводити на підставі лімітів, що видаються центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що Державною екологічною інспекцією у Чернівецькій області в термін з 21.03.2017 року по 29.03.2017 року проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів Державного підприємства "Берегометське лісомисливське господарство".
За наслідками проведеної перевірки складено акт перевірки на підставі якого видано припис №10, пунктом 3 якого зобов'язано ДП "Берегометське ЛМГ" спеціальне використання природних ресурсів на території НПП "Вижницький" (без вилучення) проводити на підставі лімітів, що видаються центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища. При цьому, відповідачем здійснено посилання на порушення позивачем ст.ст. 12, 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України".
Із вказаним пунктом припису позивач не погоджується, оскільки посилаючись на норми Законів України "Про природно-заповідний фонд України, "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про рослинний світ", Лісового кодексу та Правила поліпшення якісного складу лісів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року №724 зазначав, що лісогосподарські заходи з поліпшення якісного складу лісів здійснюються шляхом проведення рубок формування і оздоровлення лісів не є спеціальним використанням природних ресурсів, оскільки мають іншу цільову спрямованість, і за наявністю передбачених спеціальним законодавством дозволів і погоджень на виконання санітарно-оздоровчих чи інших заходів з формування і оздоровлення лісів, виданих на цій підставі лісорубних квитків одержання додаткових дозволів та лімітів контролюючими органами не повинно вимагатись. Вказував, що встановлення лімітів на заготівлю такої деревини, законодавством не передбачено, а тому просив суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, надав суду письмові заперечення в яких зазначав, що в порушення ст. 12, 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 9-1 Закону України "Про природно заповідний фонд України" позивачем здійснено заходи з формування і оздоровлення лісів та використання природних ресурсів на території природно-заповідного фонду НПП "Вижницький" без ліміту, що видаються центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища. Зазначив, що ст. 9-1 Закону України "Про природно заповідний фонд України" не розподіляє спеціальне використання природних ресурсів на лісові чи нелісові ресурси. "Поняття "спеціальне використання природних ресурсів ПЗФ" є більш ширшим, ніж поняття "спеціальне використання лісових ресурсів", а тому на рубки, пов'язані з веденням лісового господарства, до яких відносяться рубки догляду, санітарні, лісовідновні, в межах територій заповідного фонду поширюється саме вимоги ст. 9-1 Закону України "Про природно заповідний фонд України". Вказував, що чинне законодавство визначає обов'язковість та необхідність отримання лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Вважає, що під час проведення перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства ДП "Берегометське лісомисливське господарство", він діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством. Просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав визначених в позовній заяві. Просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні у повному обсязі.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, встановивши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, з таких підстав.
Судом встановлено наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ОСОБА_5 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань , станом на 03.05.2017 року Державне підприємство "Берегометське Лісомисливське господарство" зареєстроване, як юридична особа, за адресою Чернівецька область, Вижницький район, смт Берегомет, вул. Центральна, буд. 35.
Основний вид діяльності: Лісівництво та інша діяльність у лісовому господарстві, 02.20 лісозаготівлі; 02.30 Збирання дикорослих недеревних продуктів; 02.40 Надання допоміжних послуг у лісовому господарстві; 16.10 Лісопильне та стругальне виробництво; 16.24 Виробництво дерев'яної тари; 16.29 Виробництво інших виробів з деревини; виготовлення виробів з корка, соломки та рослинних матеріалів для плетіння; 79.12 діяльність туристичних операторів; 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; 55.20 Діяльність засобів розміщування на період відпустки та іншого тимчасового проживання; 55.30 Надання місць кемпінгами та стоянками для житлових автофургонів і причепів; 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель; 42.11 Будівництво доріг і автострад; 42.13 Будівництво мостів і тунелів (а.с. 7-10).
В період з 09.08.2016 року по 02.09.2016 року, на підставі наказу на проведення перевірки від 19.07.2016 року №165-п та направлення на проведення планової перевірки від 08.08.2016 року №04/249, представниками відповідача проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів Державного підприємства "Берегометське Лісомисливське господарство" (а.с. 32-33).
За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки, яким зафіксовано ряд порушень з боку ДП "Берегометське Лісомисливське господарство". Акт перевірки від 02.09.2016 року підписаний начальником ДП "Берегометське Лісомисливське господарство" із запереченнями (а.с. 34-54). Позивачем надано пояснення до вказаного акту перевірки (а.с.54).
З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної в період з 09.08.2016 року по 02.09.2016 року, відповідачем винесено припис від 02.09.2016 року №31 (а.с. 55), яким приписано ДП "Берегометське лісомисливське господарство":
1. Провести раптові ревізії підпорядкованих лісництв, з метою попередження та вчасного виявлення порушень вимог природохоронного законодавства в тому числі не законні порубки лісу, термін виконання - 20.09.2016 року;
2. Забезпечити складання порубкових решток та очищення лісосік від захаращення порубковими залишками у відповідності до вимог п. 42, 43 Санітарних правил в лісах України, у кварталах вказаних в акті перевірки, термін виконання - 20.09.2016 року;
3. Забезпечити дотримання вимог технологічного процесу під час здійснення лісозаготівельних робіт, а саме: трелювання деревини, звалювання дерев, очищення лісосік від порубкових решток, тощо, термін виконання - 31.12.2016 року;
4. Забезпечити дотримання вимог Правил пожежної безпеки в лісах України під час здійснення робіт по заготівлі деревини, очистки лісосіки від захаращення порубковими залишками у кварталах вказаних в акті перевірки, термін виконання - 31.09.2016 року;
5. Секвеструвати деревину від незаконної порубку виявленої в Славецькому лісництві ДП "Берегометське ЛМГ", термін виконання - 20.09.2016 року;
6. Спеціальне використання природних ресурсів на території НПП "Вижницький" (без вилучення) проводити на підставі лімітів, що видаються центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, термін виконання - 31.12.2016 року;
7. Квартал 40 виділ 12 площа 1,4 га - суцільно вузько-лісосічна рубка 2016 року. Лісорубний квиток від 17.05.2016 року №129, здійснити виправлення в лісорубному квитку згідно матеріалів контрольного переліку, строк виконання - 30.09.2016 року.
На підставі наказу від 20.03.2017 року №41-п, направлення на перевірку від 20.03.2017 року №04/41-п, в період з 21.03.2017 року до 29.03.2017 року представниками відповідача проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів Державного підприємства "Берегометське Лісомисливське господарство" (а.с. 30-31).
За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки, яким зафіксовано порушення з боку ДП "Берегометське Лісомисливське господарство":
- ст.ст. 12, 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 19 Лісового кодексу України, а саме: квартал 30 виділ 20 площа 1,3 га - Санітарно-вибіркова рубка 2016 року. На проведення лісогосподарського заходу підприємством виписаний спеціальний дозвіл, лісорубний квиток від 12.07.2016 року №170. Насадження відведене в рубку у відповідності до Санітарних правил в лісах України. Насадження рубкою проїдене на всій площі. Деревина вивезена в повній мірі, очистка від порубкових залишків задовільна. В ході проведення позапланової перевірки виявлено невиконання п. 2 від 02.09.2016 року №31, а саме не забезпечили проведення лісозаготівельних робіт в частині складання порубкових залишок складання порубкових решток біля стовбурів сироростучих дерев, що є невиконанням законних розпоряджень чи приписів посадових осіб органів, що здійснюють державний контроль в галузі охорони навколишнього природного середовища.
- ст.ст. 12, 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", а саме: має місце невиконання п. 6 раніше виданого припису від 02.09.2016 року №31, а саме здійснено використання природних ресурсів на території природно-заповідного фонду НПП "Вижницький" без вилучення (Берегометське лісництво) на ділянках вказаних в акті перевірки від 02.09.2016 року - без ліміту, що видаються центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.
Акт перевірки від 29.03.2017 року підписаний начальником ДП "Берегометське Лісомисливське господарство" із запереченнями (а.с. 11-18).
З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної в період з 21.03.2017 року по 29.03.2017 року, відповідачем винесено припис від 29.03.2017 року №10, яким приписано ДП "Берегометське лісомисливське господарство":
1. Забезпечити складання порубкових решток та очищення лісосік у кварталах вказаних в акті перевірки, термін виконання 20.04.2017 року;
2. Забезпечити дотримання вимог технологічного процесу під час здійснення лісозаготівельних робіт, а саме: трелювання деревини, звалювання дерев, очищення лісосік від порубкових решток, тощо, - термін виконання - 20.04.2017 року;
3. Спеціальне використання природних ресурсів на території НПП "Вижницький" (без вилучення) проводити на підставі лімітів, щодо видаються центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, термін виконання - 08.08.2017 року;
4.Забезпечення дотримання основної мети проведення рубки у кварталі 4 види 14, 16 Чемернарського лісництва;
5. З метою попередження незаконних порубок ліску та в зв'язку з виявленими масовими незаконними порубками під час даної перевірки - провести раптову ревізію обходів Чемернарського лісництва, термін виконання - 10.04.2017 року (а.с. 19).
Позивач не погоджуючись із пунктом 3 Припису №10 від 29.03.2017 року виданого Державною екологічною інспекцією у Чернівецькій області, звернувся до суду із даним позовом.
До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Цей критерій вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує Закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації.
Згідно п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року №454/2011, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр) (далі - Положення №454/2011).
Відповідно до п.п. 5 п. 6 Положення №454/2011 Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право, зокрема проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.
Процедуру проведення перевірок з питань здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища та оформлення їх результатів визначено Порядком організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом ОСОБА_6 охорони навколишнього природного середовища від 10.09.2008 року №464 (далі - Порядок №464).
Підпунктами 2.2, 2.3 п. 2 Порядку №464 визначено, що для здійснення перевірки керівником відповідно органу Держекоінспекції або його заступником видається наказ про проведення перевірки, який має містити: найменування суб'єкта господарювання, підстава перевірки та предмет перевірки; період, за який буде здійснюватись перевірка; визначення виконавців перевірки із залученням, у разі потреби, спеціалістів інших органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій (за погодженням з їх керівниками). На підставі наказу оформляється направлення на проведення перевірки (додаток 1), яке підписується керівником або заступником керівника органу Держекоінспекції (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.
Відповідно до п.п. 3.1, 3.2 п. 3 Порядку №464 планові та позапланові перевірки здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку. Планова перевірка здійснюється відповідно до квартального плану діяльності органу Держекоінспекції і проводиться за наказом органу Держекоінспекції.
Згідно п.п. 3.5. п. 3 Порядку №464 позаплановою перевіркою є перевірка, яка не передбачена планом роботи органу Держекоінспекції.
Підпунктом 3.6 п. 3 Порядку №464 передбачено, що позапланова перевірка проводиться за наявності таких обставин, зокрема: перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом Держекоінспекції.
Відповідно до п.п. 3.7, 3.8 п. 3 Порядку №464 під час проведення позапланової перевірки державні інспектори перевіряють питання, необхідність висвітлення яких стала підставою для її проведення, з обов'язковим зазначенням цих питань у направленні на проведення. Позапланова перевірка проводиться за наказом органу Держекоінспекції та направленням на проведення перевірки керівника органу Держекоінспекції або його заступника.
Підпунктом 4.13 п. 4 Порядку №464 визначено, що за результатами проведеної планової або позапланової перевірки, в тому числі спільно з іншими органами державного нагляду (контролю), державним інспектором складається уніфікований акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, що містить перелік питань для здійснення планових заходів державного нагляду (контролю), залежно від ресурсу, що перевірявся.
Згідно п.п. 4.23 п. 4 Порядку №464 на підставі акта, який складено за результатами перевірки, протягом п'яти днів з дня її завершення, у разі виявлення порушень вимог природоохоронного законодавства складається припис про усунення порушень вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища (додаток 4).
Судом встановлено, що на підставі наказу від 20.03.2017 року №41-п, направлення на перевірку від 20.03.2017 року №04/41-п, в період з 21.03.2017 року по 29.03.2017 року представниками відповідача проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів Державного підприємства "Берегометське Лісомисливське господарство".
За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки, яким зафіксовано порушення з боку ДП "Берегометське Лісомисливське господарство":
- ст.ст. 12, 40 Закону України "Проохорону навколишнього природного середовища", ст. 19 Лісового кодексу України, а саме: квартал 30 виділ 20 площа 1,3 га - Санітарно-вибіркова рубка 2016 року. На проведення лісогосподарського заходу підприємством виписаний спеціальний дозвіл, лісорубний квиток від 12.07.2016 року №170. Насадження відведене в рубку у відповідності до Санітарних правил в лісах України. Насадження рубкою проїдене на всій площі. Деревина вивезена в повній мірі, очистка від порубкових залишків задовільна. В ході проведення позапланової перевірки виявлено невиконання п. 2 від 02.09.2016 року №31, а саме не забезпечили проведення лісозаготівельних робіт в частині складання порубкових залишок складання порубкових решток біля стовбурів сироростучих дерев, що є невиконанням законних розпоряджень чи приписів посадових осіб органів, що здійснюють державний контроль в галузі охорони навколишнього природного середовища.
- ст.ст. 12, 40 Закону України "Проохорону навколишнього природного середовища", ст. 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", а саме: має місце невиконання п. 6 раніше виданого припису від 02.09.2016 року №31, а саме здійснено використання природних ресурсів на території природно-заповідного фонду НПП "Вижницький" без вилучення (Берегометське лісництво) на ділянках вказаних в акті перевірки від 02.09.2016 року - без ліміту, що видаються центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.
З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної в період з 21.03.2017 року по 29.03.2017 року, відповідачем винесено припис від 29.03.2017 року №10, яким приписано ДП "Берегометське лісомисливське господарство", зокрема: спеціальне використання природних ресурсів на території НПП "Вижницький" (без вилучення) проводити на підставі лімітів, щодо видаються центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, термін виконання - 08.08.2017 року.
В судовому засіданні представник відповідача, в обгрунтування заперечень проти позову, посилаючись на ст. 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", згідно якої спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється в межах ліміту та на підставі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, вказував, що в порушення вказаної норми позивачем проведена рубка без ліміту та дозволу на спеціальне використання природних ресурсів.
Статтею 65 Лісового кодексу України визначено, що використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання.
Відповідно до ст. 67 Лісового кодексу України, у порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів: 1) заготівля деревини; 2) заготівля другорядних лісових матеріалів; 3) побічні лісові користування; 4) використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, потреб мисливського господарства, проведення науково-дослідних робіт.
Законодавством України можуть передбачатися й інші види спеціального використання лісових ресурсів.
Порядок та умови здійснення спеціального використання лісових ресурсів встановлюються Кабінетом Міністрів України.
10.08.1992 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про порядок видачі дозволів на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду і встановлення лімітів використання ресурсів загальнодержавного значення" №459, якою затверджено Положення про порядок видачі дозволів на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно заповідного фонду та Положення про порядок установлення лімітів використання природних ресурсів загальнодержавного значення ( далі - Положення №459).
Згідно п. 2 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів №761 від 23.05.2007 року, лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.
Пунктом 2 Положення про порядок установлення лімітів використання природних ресурсів загальнодержавного значення установлено, що ліміти спеціального використання лісових ресурсів встановлюються у порядку, визначеному Лісовим кодексом України.
Відповідно до частин 1, 3 та 4 ст. 70 Лісового кодексу України заготівля деревини здійснюється при використанні лісових ресурсів у порядку рубок головного користування, що проводяться в стиглих і перестійних деревостанах. Залежно від категорій лісів, природних лісорослинних умов, біологічних особливостей деревних порід та інших особливостей застосовуються такі системи рубок головного користування: суцільні, поступові або вибіркові, комбіновані рубки. Деревина заготовляється також під час здійснення лісогосподарських заходів, не пов'язаних з використанням лісових ресурсів (поліпшення якісного складу лісів), та під час проведення інших заходів (розчищення лісових ділянок, вкритих лісовою рослинністю, у зв'язку з будівництвом гідровузлів, трубопроводів, шляхів тощо).
Відповідно до ст. 71 Лісового кодексу України, визначено, що лімітом заготівлі деревини в порядку рубок головного користування є затверджена в установленому порядку розрахункова лісосіка. Заготівля деревини в порядку рубок головного користування в розмірах, що перевищують розрахункову лісосіку, забороняється.
З аналізу вказаної норми вбачається, що встановлення лімітів передбачено лише для порядку проведення рубок головного користування. Натомість, встановлення лімітів на заготівлю деревини під час проведення рубок з метою поліпшення якісного складу лісів, в тому числі об'єктів природно-заповідного фонду (з метою збереження фауни ботанічного заказника загальнодержавного значення) даною нормою не передбачено.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з акту перевірки, позивачем було проведено санітарно-вибіркову рубку в кварталі 30 виділ 20. Аналізуючи вказані вище норми, матеріали справи, суд приходить до висновку, що позивачем здійснювались рубки, пов'язані з веденням лісового господарства.
Основні вимоги до здійснення лісогосподарських заходів, спрямованих на підвищення стійкості та продуктивності деревостанів, збереження біорізноманіття лісів, їх оздоровлення і посилення захисних, санітарно-гігієнічних, оздоровчих та інших функцій шляхом проведення рубок формування і оздоровлення лісів регулюються Правилами поліпшення якісного складу лісів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.05. 2007 року №724 (далі - Правила №724).
Згідно пунктів 2, 4, 5, 20 Правил №724 під час проведення рубок формування і оздоровлення лісів застосовуються такі рубки: догляду, санітарні, лісовідновні, переформування, пов'язані з реконструкцією, ландшафтні.
Підставою для рубок формування і оздоровлення лісів є матеріали лісовпорядкування та обстежень, які проводяться власниками лісів і постійними лісокористувачами.
Особливості проведення рубок формування і оздоровлення лісів залежно від їх цільового призначення, породного складу насаджень, а також лісорослинних умов визначаються в інструкції з проведення рубок формування і оздоровлення лісів, що затверджується Держкомлісгоспом за погодженням з Мінприроди.
Згідно п. 47 Правил №724 до інших заходів з формування і оздоровлення лісів належить: догляд за підростом, за підліском, за узліссям, за формою стовбура та крони дерев, прокладення квартальних просік і створення протипожежних розривів.
Таким чином, з системного аналізу вказаних вище норм вбачається, що деревина заготовлена від рубок формування і оздоровлення лісів, не є використанням лісових ресурсів, а є наслідком проведення лісогосподарських заходів, а тому встановлення лімітів на заготівлю такої деревини чинним законодавством не передбачено.
Вказане вище підтверджується дослідженими в судовому засіданні документами, а саме:
- висновком науково-правової експертизи при Інституті держави і права ім. В.М. Корецького НАН України щодо доктринального тлумачення деяких норм законодавства України стосовно рубок формування та оздоровлення лісів правомірності їх віднесення до спеціального використання природних ресурсів від 18.04.2017 року №126/164, в якому зазначено наступне.
По питанню "Чи відносяться рубки формування та оздоровлення лісів за чинним законодавством України до Спеціального використання природних ресурсів?" надано такі висновки:
Лісогосподарські заходи з формування та оздоровлення лісів не мають ознак спеціального використання природних ресурсів. Оскільки мають іншу цільову спрямованість, інший суб'єктно-об'єктний склад правовідносин і регулюються іншими, принципово відмінними інститутами екологічного права.
По питанню "Чи необхідно отримувати за чинним законодавством ліміти та дозволи на спеціальне використання лісових ресурсів при проведенні рубок, пов'язаних з веденням лісового господарства, в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду України?" надано висновок про те, що заходи, спрямовані на виконання тих чи інших дій, пов'язаних з впливом на навколишнє природне середовище, природні ресурси чи з їх використанням, мають вчинятись відповідно до вимог законодавства, чинного на момент виникнення певних правовідносин, на підставі відповідних дозволів, погоджень та лімітів, якщо це передбачено законодавством.
За наявності передбачених спеціальним законодавством дозволів та погоджень на виконання санітарно-оздоровчих чи інших заходів з формування та оздоровлення лісів в межах Національного природного парку "Святі гори", виданих на цій підставі лісорубних квитків одержання додаткових дозволів та лімітів контролюючими органами не повинно вимагатись.
Цивільним та господарським законодавством, зокрема, Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", не передбачається здійснення погодження, затвердження, а потім надання ще й дозволів чи встановлення лімітів на одну й ту саму діяльність, оскільки запровадження такої практики слід було б кваліфікувати як створення штучних перешкод для господарської діяльності відповідних суб'єктів, що суперечить вимогам статті 3 цього Закону, меті збереження та раціонального використання природних комплексів та ресурсів розширення існуючих та утворення нових заповідних територій (а.с. 63-78).
- висновком ОСОБА_4 науково-правових експертиз при Інституті держави і права ім. В.М. Корецького НАН України щодо правового регулювання з питань виконання заходів, пов'язаних з веденням лісового господарства в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду 27.08.2013 року №126/74-е (а.с. 102-123), в якому зазначено наступне.
По питанню "ОСОБА_3 актами законодавства регулюються відносини, щодо проведення санітарно-оздоровчих, інших заходів, пов'язаних з веденням лісового господарства на території об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення" надано такі висновки:
1. Спеціальне екологічне та лісове законодавства України, чинне в зазначений період та на даний час, достатньо повно й системно врегульовує порядок здійснення санітарно-оздоровчих, інших аналогічних заходів, пов'язаних з веденням лісового господарства, зокрема й в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, враховуючи при цьому інтереси забезпечення як ефективного ведення лісового господарства, так і збереження особливо цінних і тому взятих під особливу охорону природних комплексів та об'єктів.
По питанню "Чи є правомірним проведення на території об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення санітарно-оздоровчих та інших заходів, пов'язаних з веденням лісового господарства, без відповідних лімітів та дозволів, передбачених статтею 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонду України?", надано такі висновки:
1. Проведений аналіз законодавства, що регулює здійснення лісогосподарських заходів, засвідчує, що виконання усіх видів рубок, за винятком рубок головного користування, має на меті поліпшення якості лісів, а не задоволення інтересів суб'єктів лісогосподарської діяльності у одержанні деревини чи іншої продукції, яка може бути одержана в результаті проведених рубок.
Цивільним та господарським законодавством, зокрема, Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", не передбачається здійснення погодження, затвердження, а потім надання ще й дозволів чи встановлення лімітів на одну й ту саму діяльність, оскільки запровадження такої практики мало б ознаки штучних перешкод для господарської діяльності відповідних суб'єктів, що суперечить вимогам статті 3 цього Закону, і відповідно ускладнило б розширення існуючих та утворення нових заповідних територій. До того ж слід взяти до уваги, що і цей спеціальний Закон у сфері дозвільної діяльності відносить повноваження щодо встановлення порядку видачі документів дозвільного характеру до компетенції Кабінету Міністрів України (стаття 4-1), що посилює правомірність положень та висновків цієї науково-правової експертизи щодо особливої ролі і місця актів Уряду при вирішенні питань надання дозволів на спеціальне використання природних ресурсів.
Встановлення лімітів та видача дозволів на спеціальне використання природних ресурсів в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду відповідно до статті 9-1 Закону України "Про природо-заповідний фонд України" має здійснюватись в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України і лише щодо тих видів спеціального використання природних ресурсів, які визначені статтею 9 цього Закону відповідно до статті 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", а саме: у природоохоронних цілях; у науково-дослідних цілях; в оздоровчих та інших рекреаційних цілях освітньо-виховних цілях; для потреб моніторингу навколишнього природного середовища.
Тому підстав для оцінки здійснення санітарно-захисних заходів на землях лісогосподарського призначення в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду згідно з відповідними планам, погодженими та затвердженими в установленому порядку, без встановлення додатково лімітів та надання дозволу відповідно до статті 9-1 Закону України "Про природо-заповідний фонд України" як порушення законодавства не вбачається.
Також, листом ОСОБА_6 екології та природних ресурсів України "Щодо встановлення лімітів" від 06.11.2015 року №5/1-9/13678-15 роз'яснено Державному агентству лісових ресурсів України, що заготівля деревини під час проведення санітарних рубок в межах територій та об'єктів ПЗФ загальнодержавного значення, яка передбачає її подальшу реалізацію, є спеціальним використанням природних ресурсів у межах територій та об'єктів ПЗФ, яке відповідно до статті 9-1 Закону України “Про природно-заповідний фонд України” здійснюється в межах ліміту, а також на підставі дозволів. Одночасно, в листі зазначено, що надання офіційних тлумачень нормативних положень законодавчих актів з метою встановлення їх однозначного та правильного розуміння й застосування на всій території Держави та надання офіційних роз'яснень таких положень виходить за межі повноважень Мінприроди, що діє відповідно до свого Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 року №32. Листи міністерства лише мають інформаційний та рекомендаційний характер і не встановлюють правових норм (а.с. 81-83).
Відповідно до ОСОБА_6 екології та природних ресурсів України про розгляд листа Держлісагенства України від 12.08.2015 року №02-01/5936-15, щодо припинення виконання заходів формування і оздоровлення лісів на територіях природно-заповідного фонду роз'яснено, що задані вище лісогосподарські заходи здійснюються за станом насаджень з метою покращення їх якісної оцінки та підвищення продуктивності, і нічого спільного з дотриманням принципів безперервності та невиснажливості використання природних рослинних ресурсів, результатом яких є науково-обґрунтовані нормативи та ліміти, не мають. Установлення нормативів та лімітів під час проведення лісогосподарських заходів Мінприроди не розглядається також через те, що під час проведення рубок крім ліквідної деревини, необхідно вирубати неліквідну деревину, яка не завжди придатна для реалізації: хмиз, хворост, деревина пошкоджена гнилями, сухостій, але яку обов'язково потрібно вирубувати (прибирати) (а.с.140-141).
Відповідно до листа Державного агентства лісових ресурсів України від 12.08.2015 року №02-01/5936-15, у лісових насадженнях різних категорій заповідності відбуваються природні процеси старіння, зміни цінних порід другорядними, пошкодженням шкідниками та хворобами, розладнання внаслідок стихійних явищ і зміни гідрологічного режиму, тощо. Такі деревостани з метою збереження та покращення їх стану вимагають здійснення лісівничих заходів. Зволікання у погодженні здійснення лісівничих заходів призводять до невідновного погіршення стану насаджень, зниження протипожежної безпеки лісів, розповсюдження шкідників та хвороб, порушення вимог законодавства щодо часу проведення санітарно-оздоровчих заходів. Як наслідок, втрачаються можливості для відтворення цінних, стійких деревостанів та якісного догляду за ними. Деревина заготовлена від рубок формування і оздоровлення лісів, не є використанням лісових ресурсів, і встановлення лімітів на заготівлю такої деревини законодавством не передбачено.
Листом Державного агентства лісових ресурсів України від 29.09.2011 року №02-01/5626-11 "Щодо погодження лімітів на використання природних ресурсів", роз'яснено, що деревина, заготовлена від рубок формування і оздоровлення лісів, не є використанням лісових ресурсів, і встановлення лімітів на заготівлю такої деревини законодавством не передбачено. Враховуючи зазначене Держлісагенство вважає, що вимоги щодо наявності або встановлення лімітів на заготівлю деревини під час проведення рубок з поліпшення якісного складу лісів є неправомірними (а.с. 147).
ОСОБА_1 обласного управління лісового та мисливського господарства Державного агенства лісових ресурсів України №36/778 від 02 липня 2013 року роз'яснено, що проведення всіх рубок формування і оздоровлення лісів, не запроектованих лісовпорядкуванням та рубок на території об'єктів природно-заповідного фонду погоджується із управлінням охорони навколишнього природного середовища у Чернівецькій області, а також вище зазначене облуправління вважає, що вимоги щодо наявності або встановлення лімітів на заготівлю деревини під час проведення рубок з поліпшення якісного складу лісів є неправомірним.
Листом Державного агенства лісових ресурсів України №02-01/5626-11 від 29.09.2011 року також роз'яснено, що деревина, заготовлена від рубок формування і оздоровлення лісів, не є використанням лісових ресурсів і встановлення лімітів на заготівлю такої деревини законодавством не передбачено.
Відтак, враховуючи вище викладене та оцінюючи надані суду докази, суд приходить до висновку, що вимоги щодо наявності або встановлення лімітів на заготівлю деревини під час проведення рубок поліпшення якісного складу лісів є неправомірними.
Таким чином, відповідач діяв всупереч вимог ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України. Суд вважає, що такими діями та рішеннями порушено права позивача, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню, що відповідає суті заявлених вимог та передбаченому законом способу захисту порушеного права.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищевикладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги, визнати протиправним та скасувати пункт 3 Припису №10 від 29.03.2017 року виданого Державною екологічною інспекцією у Чернівецькій області, а саме: спеціальне використання природних ресурсів на території НПП "Вижницький" (без вилучення з користування ДП "Берегометський ЛМГ") проводити на підставі лімітів, що видаються центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, суд приймає рішення про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_1 обласної державної адміністрації сплачений судовий збір в сумі 1600 грн згідно платіжного доручення №2282 від 24.07.2017 року.
На підставі викладеного та керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати пункт 3 Припису №10 від 29.03.2017 року виданого Державною екологічною інспекцією у Чернівецькій області, а саме: спеціальне використання природних ресурсів на території НПП "Вижницький" (без вилучення з користування ДП "Берегометський ЛМГ") проводити на підставі лімітів, що видаються центральним органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища.
3. Стягнути на користь Державного підприємства "Берегометське лісомисливське господарство" (код ЄДРПОУ 21438976, вул. Центральна, 55, смт Берегомет, Вижницький район, Чернівецька область) суму судового збору в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 37978189, Чернівецька область, м. Чернівці, вул. Шевченка, 71А).
У відповідності до ст.ст. 185-186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, проголошення вступної та резолютивної частини рішення, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дні отримання копії постанови.
Згідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмовити у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя В.О. Григораш
Постанова в повному обсязі складена 11 грудня 2017 р.