Постанова від 13.12.2017 по справі 826/8156/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

13 грудня 2017 року № 826/8156/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Мазур А. С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доЦентрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві

провизнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якому просить:

- визнати неправомірним рішення відповідача від 14.06.2017 № 34104/05 щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»;

- зобов'язати відповідача задовольнити заяву позивача ОСОБА_1 від 01.06.2017 про переведення на пенсію за віком відповідно до пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VІІІ «Про державну службу», статей 25, 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу», статті 66 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», рішення Конституційного Суду України від 05.04.2001 у справі № 1-16/200.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у віці 62 роки, маючи стаж державної служби 36 років 07 місяців 10 днів, звернувся до відповідача із заявою про переведення з загальної пенсії за віком на пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу», на що отримав відмову пенсійного органу, обґрунтовану відсутністю у позивача достатнього стажу для отримання пенсії державного службовця.

Під час судового розгляду справи позивач заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд задовольнити їх з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, зазначаючи, що обов'язком пенсійного органу є встановлення відповідності посад, зазначених у трудовій книжці, посадам, визначеним статтею 25 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ. Оскільки стаж роботи позивача сааме на посадах державної служби за результатами перевірки склав менше 20 років, відповідач позбавлений можливості задовольнити заяву позивача.

Судом ухвалено про перехід до розгляду справи у порядку письмового провадження на підставі ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , працював 36 років 07 місяців 10 днів на наступних посадах:

- з 01.08.1977 по 11.11.1980 - в управлінні Київського військового округу: інспектор-ревізор, бухгалтер-ревізор,

- з 14.11.1980 по 20.07.1990 - в апараті головного контролера-ревізора Міністерства фінансів України по м. Києву: контролер-ревізор, старший контролер-ревізор, контролер-ревізор 1 категорії,

- з 20.07.1990 по 05.05.1992 - в Державній податковій інспекції по Ленінському району (Старокиївському) міста Києва: заступник начальника,

- з 06.05.1992 по 04.12.2001 - в Державній податковій інспекції по Шевченківському району м. Києва: начальник, голова, виконуючий обов'язки начальника, начальник,

- з 05.12.2001 по 17.08.2005 - в Державній податковій інспекції у Дарницькому районі м. Києва: перший заступник начальника, начальник,

- з 17.08.2005 по 08.09.2006 - в Державній податковій інспекції у Деснянському районі м. Києва: начальник,

- з 30.10.2006 по 10.10.2007 - в Рахунковій палаті Верховної Ради України: заступник начальника відділу податкових надходжень департаменту з питань доходів державного бюджету;

- з 15.10.2007 по 13.03.2008 - в Головному управлінні Державного казначейства України у Київській області: начальник,

- з 14.03.2008 по 26.08.2008 - у Державній податковій адміністрації в Київській області Державної податкової адміністрації України: заступник начальника управління - начальник відділу внутрішнього аудиту управління податкового контролю юридичних осіб,

- з 27.08.2008 по 05.10.2010 - у Головному управлінні Державного казначейства України у м. Києві: заступник начальника,

- з 06.10.2010 по 01.09.2011 - у центральному апараті Державного казначейства України: заступник голови Державного казначейства України,

- з 02.09.2011 по 06.05.2014 - у центральному апараті Державної казначейської служби України: заступник голови Державної казначейської служби України.

01.06.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою про переведення його з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», до якої додав довідку про заробітну плату.

Листом від 14.06.2017 № 34104/05 відповідач відмовив позивачу у задоволенні заяви у зв'язку з тим, що відповідно до поданих документів стаж державної служби позивача складає 16 років 2 місяці 23 дні (а. с. 13).

Вважаючи вказану відмову протиправною, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 19.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

З 01.05.2016 набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, яким передбачено новий порядок та умови призначення пенсії державним службовцям.

Згідно із п. 10 Прикінцевих положень вищевказаного Закону державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно із п. 12 Прикінцевих положень вищевказаного Закону для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Встановивши, що станом на 01.05.2016 позивач на державній службі не перебував, відповідач здійснив перевірку відомостей трудової книжки на предмет наявності у позивача 20-ти років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Внаслідок проведеної перевірки відповідачем було встановлено, що до вказаного стажу відсутні підстави зараховувати наступні періоди роботи позивача:

- з 01.08.1977 по 11.11.1980 - в управлінні Київського військового округу (інспектор-ревізор, бухгалтер-ревізор),

- з 20.07.1990 по 05.05.1992 - в Державній податковій інспекції по Ленінському району (Старокиївському) міста Києва (заступник начальника),

- з 06.05.1992 по 04.12.2001 - в Державній податковій інспекції по Шевченківському району м. Києва (начальник, голова, виконуючий обов'язки начальника, начальник),

- з 05.12.2001 по 17.08.2005 - в Державній податковій інспекції у Дарницькому районі м. Києва (перший заступник начальника, начальник),

- з 17.08.2005 по 08.09.2006 - в Державній податковій інспекції у Деснянському районі м. Києва (начальник),

- з 14.03.2008 по 26.08.2008 - у Державній податковій адміністрації в Київській області Державної податкової адміністрації України (заступник начальника управління - начальник відділу внутрішнього аудиту управління податкового контролю юридичних осіб).

Так у відповідності до п. 1 Інструкції про порядок присвоєння рангів державним службовцям управлінь видів Збройних Сил України, військових округів та інших, прирівняних до них органів військового управління, об'єднань (армія, корпус) та військових комісаріатів, затвердженої наказом Міністерства оборони України «Про заходи щодо реалізації Закону України «Про державну службу» в органах військового управління та військових комісаріатах» від 14.08.1995 № 200, відповідно до Закону України «Про державну службу» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.05.1995 № 301-р ця Інструкція визначала порядок присвоєння рангів, просування по службі, стимулювання праці, вирішення інших питань, пов'язаних із службою державних службовців управлінь видів Збройних Сил України, військових округів та інших, прирівняних до них органів військового управління, об'єднань (армій, корпус) і військових комісаріатів.

Пунктом 4 Інструкції було передбачено, що посади керівних працівників та спеціалістів управлінь військових округів віднесені до шостої категорії.

В додатку 1 до Інструкції був передбачений Перелік посад керівних працівників і спеціалістів управлінь видів Збройних Сил України та інших, прирівняних до них органів військового управління, згідно п. 2 якого передбачено посади бухгалтера-ревізора та інспектора-ревізора.

В примітці до вказаного переліку зазначено, що до державних службовців слід відносити лише тих керівних працівників та спеціалістів, на яких законами, нормативними актами, службовими інструкціями покладено здійснення організаційно-розпорядчих і консультативно-дорадчих функцій.

Таким чином, період роботи на посаді бухгалтера-ревізора та інспектора-ревізора до стажу державної служби, необхідного для призначення пенсії державного службовця, може бути зарахований лише за умови, що згідно з посадовою інструкцією зазначеним інспектором здійснювались організаційно-розпорядчі і консультативно-дорадчі функції.

Згідно п. 11 Інструкції у трудовій книжці працівника роблять запис про

присвоєння, зміну і позбавлення відповідного рангу.

В той же час, копія трудової книжки не містить відповідних записів, а позивачем не надано належних та допустимих доказів до суду, що виконання ним обов'язків у період з 01.08.1977 по 11.11.1980 було пов'язане із здійсненням організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій, що є обов'язковою умовою для включення вказаного періоду до спеціального стажу.

З огляду на недоведеність позивачем своїх доводів в цій частині, суд вважає рішення відповідача щодо відсутності підстав для зарахування вказаного стажу до стажу державної служби правомірним.

Щодо зарахування стажу позивача у спірних періодах під час роботи в державних податкових інспекціях суд встановив наступне.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 № 503-р «Про віднесення посад працівників місцевих державних податкових адміністрацій до відповідних категорій посад державних службовців» віднесено до відповідних категорій посад державних службовців тільки ті посади працівників державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і державних податкових інспекцій у районах, містах, районах у містах, які не мають спеціальних звань.

Посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються спеціальні звання згідно із статтею 15 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 № 509-XII (далі - Закон № 509): головний державний радник податкової служби, державний радник податкової служби I рангу, державний радник податкової служби II рангу, державний радник податкової служби III рангу, радник податкової служби I рангу, радник податкової служби II рангу, радник податкової служби III рангу, інспектор податкової служби I рангу, інспектор податкової служби II рангу, інспектор податкової служби III рангу.

Як свідчить трудова книжка позивача, йому було присвоєно звання радника податкової служби II рангу 02.11.1992 та радника податкової служби I рангу 09.12.2002.

В той же час, у відповідності до п. 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМ України від 03.05.1994 № 283, що був чинним в період роботи позивача в державних податкових інспекціях, до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової та контрольно-ревізійної служби, а також на посадах суддів, слідчих, прокурорів, інших службових осіб, яким присвоєно персональні звання.

У відповідності до ст. 1 Закону № 509 до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, спеціалізовані державні податкові інспекції, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової

служби).

Статтею 344 Податкового кодексу України визначено, що пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу».

При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Відтак, стаж позивача на вищезазначених посадах у податкових органах має бути зарахований до стажу державної служби для призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі ВАС України від 11.07.2017 у справі № 552/1525/17.

Відмовляючи у переведенні позивача на інший вид пенсії, відповідач вказаних обставин не врахував, що призвело до неправомірності такої відмови.

Враховуючи, що відповідачем було зараховано до стажу державної служби 16 років 2 місяці 23 дні, а судом встановлено право позивача на зарахування додаткового стажу по зазначеним періодам: 16 років 07 місяців 02 дні, що є достатнім для призначення пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу», суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправним рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, оформлене листом від 14 червня 2017 року № 34104/05, щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

3. Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві задовольнити заяву ОСОБА_1 від 01 червня 2017 року про переведення на пенсію за віком відповідно до пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ «Про державну службу», статей 25, 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу».

4. Присудити здійснені ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) документально підтверджені судові витрати у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (ЄДРПОУ 40376133).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 185-187 КАС. Апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання її копії повного тексту.

Суддя А. С. Мазур