07 грудня 2017 року справа № 823/1276/16
11 год. 20 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
секретар судового засідання - Попельнуха Ю.І.,
за участю:
позивача - не з'явився,
представників відповідачів - не з'явилися,
представників третіх осіб - не з'явилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Печерської районної в місті Києві державної адміністрації, Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю “Агротехбуд”, товариство з обмеженою відповідальністю “Гард Комьюніті”, про визнання протиправними та скасування реєстраційних дій,
встановив:
ОСОБА_1 подав позов, в якому з врахуванням ухвали судді про відмову у відкритті провадження у справі в частині позовних вимог від 12.09.2016, просить:
- визнати протиправною та скасувати реєстраційну дію від 29.04.2016 №10701070018001206;
- визнати протиправною та скасувати реєстраційну дію від 31.05.2016 №10701070011058514.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що державним реєстратором відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, Печерської районної у місті Києві державної адміністрації до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис № 10701070018001206 щодо внесення змін до відомостей про товариство з обмеженою відповідальністю “Агротехбуд” (ЄДРПОУ 32207105), а також, запис № 10701070011058514 щодо внесення змін до відомостей про товариство з обмеженою відповідальністю “Гард Комьюніті” (ЄДРПОУ 39873662). Позивач вважає вказані записи протиправними, оскільки відповідачем безпідставно враховано як документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи, - довіреність від 28.04.2016, видану ОСОБА_2 ТОВ “Агротехбуд”, що підписана невстановленою особою від імені директора ОСОБА_3, а також - довіреність від 30.05.2016, видану ОСОБА_4 ТОВ “Гард Комьюніті”, що підписане невстановленою особою від імені директора ОСОБА_3, оскільки останній станом на час видання указаної довіреності не був зазначений в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців як керівник та підписант юридичних осіб ТОВ “Агротехбуд” та “Гард Комьюніті”.
Крім цього, вказаними довіреностями ОСОБА_3, як директор третіх осіб по справі, згідно зазначених протоколів загальних зборів учасників, фактично передоручив іншим особам право представляти інтереси ТОВ “Агротехбуд” та “Гард Комьюніті” у відповідному державному органі. Проте, усупереч вимогам частини 2 статті 245 Цивільного кодексу України, якою передбачено, що довіреність, що видається у порядку передоручення, підлягає нотаріальному посвідченню, вищезазначені довіреності не були нотаріально посвідчені.
Таким чином, подані документи для проведення реєстраційної дії, щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу (щодо зміни керівника товариства та осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності) підлягали залишенню без розгляду, однак відповідачем грубо порушено вимоги Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” від 15.05.2003 № 755 - IV та вчинено оскаржувані реєстраційні записи.
Також позивач наголошує на тому, що жодної довіреності позивач не підписував, на загальні збори товариства з обмеженою відповідальністю “Агротехбуд” та товариства з обмеженою відповідальністю “Гард Комьюніті” не запрошувався, не був на них присутнім, а про те, що він є директором вказаних товариств дізнався з телефонної розмови з детективом Національного антикорупційного бюро України.
21 листопада 2017 року представник позивача подав клопотання про розгляд справи без участі, як позивача так і його представника, додатково зазначив що позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
В письмових запереченнях на адміністративний позов Печерська районна в місті Києві державна адміністрація просила в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що державним реєстратором відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Печерської районної в місті Києві державної адміністрації 29.04.2016 було проведено реєстраційну дію за № 10701070018001206 про “внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах”, а саме, зміна керівника ТОВ “Агротехбуд” на підставі документів, які передбачені статтею 17 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань”, документи відповідали вимогам статті 15, 17 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань”, підстав для зупинення розгляду документів та/або відмови у державній реєстрації виявлено не було.
Окрім того, довіреність, видана керівником товариства на представлення інтересів при подачі документів в орган реєстрації, оформлена згідно з вимогами статті 246 Цивільного кодексу України, а саме: “довіреність від імені юридичної особи видається її органом або іншою особою, уповноваженою на це її установчими документами”. Така довіреність не потребує нотаріального посвідчення.
Також, відповідно до наказу № 27/04 від 28.04.2016, ОСОБА_3 призначений на посаду директора з 28.04.2016.
Стосовно достовірності підпису новопризначеного керівника на документах, що подаються для державної реєстрації, державний реєстратор не має обов'язку та повноважень проводити експертизу такого підпису.
Відносно перевірки наявності внутрішніх кадрових документів юридичної особи, таких як заяви про звільнення та про призначення, державний реєстратор не має відповідних повноважень.
Відносно реєстраційної дії від 31.05.2016 №10701070011058514, відповідач зазначає, що не має відношення до проведення цієї реєстраційної дії, тому що документи подавалися в інший орган державної реєстрації.
Відповідачі та треті особи, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, у судове засідання представників не направили, заяви про розгляд справи за відсутності їх представників в матеріалах справи відсутні.
У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши матеріали справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Суд встановив, що 29.04.2016 для проведення реєстраційної дії “внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах” ТОВ “Агротехбуд” надало державному реєстратору наступні документи: заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про ТОВ “Агротехбуд”; примірник оригіналу протоколу загальних зборів учасників ТОВ “Агротехбуд” від 27.04.2016 за № 27/04; примірник оригіналу наказу за № 27/04 від 28.04.2016 про призначення ОСОБА_1 директором ТОВ “Агротехбуд”; довіреність на уповноважену особу, видану 28.04.2016 строком на один місяць, підписану директором ТОВ “Агротехбуд” ОСОБА_1С; квитанцію про сплату адміністративного збору за проведення реєстраційної дії.
Відповідно до наданих документів, державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві ОСОБА_5 29.04.2016 вчинено запис № 10701070018001206 про зміну керівника ТОВ “Агротехбуд” на ОСОБА_1.
31 травня 2016 року для проведення реєстраційної дії “внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, ТОВ “Гард Комьюніті” подало наступні документи:реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; рішення уповноваженого органу управління про зміну керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори (протокол № 29/05 від 29.05.2016 загальних зборів учасників ТОВ “Гард Комьюніті”); довіреність без зазначення номеру від 30.05.2016, видана директором ТОВ від 29.05.2016; квитанція.
Відповідно до наданих документів, державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дарницького району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві ОСОБА_6 31.05.2016 вчинено запис № 10701070011058514 про зміну керівника ТОВ “Гард Комьюніті” на ОСОБА_1.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” 15 травня 2003 року № 755-IV (далі - Закон України № 755-IV в редакції, чинній станом на момент внесення оскаржуваних записів).
Відповідно до частини 4 статті 17 Закону України № 755-IV для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи: заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) протоколу засідання керівного органу громадського формування, на якому відповідно до установчого документа було скликано засідання вищого органу управління, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування; документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування; відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів; документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов'язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи; документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону; установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта - у разі внесення змін, пов'язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа; примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи.
Частиною 19 цієї статті передбачено, що у разі подання документів, крім випадку, коли відомості про повноваження цього представника містяться в Єдиному державному реєстрі, представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження.
Відповідно до частин 1, 2, 6 статті 25 Закону України № 755-IV державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі: документів, що подаються заявником для державної реєстрації; судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій, а також надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України “Про виконавче провадження”; рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 цього Закону.
Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання; проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів юридичної особи.
Порядок державної реєстрації, підготовки та оформлення рішень про реєстрацію громадських формувань, символіки та проведення інших реєстраційних дій визначається Міністерством юстиції України в Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи.
Відповідно до статті 5 та частини шостої статті 25 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” наказом Міністерства юстиції України від 09 лютого 2016 року № 359/5 затверджено Порядок державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи (далі - Порядок № 359/5 чинний станом на момент внесення оскаржуваних реєстраційних дій).
Відповідно до частини 1 розділу ІІ Порядку № 359/5 державна реєстрація проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації, нотаріуса.
Заява та документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі, крім випадків, передбачених законами.
У паперовій формі заява та документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням. Заява про державну реєстрацію підписується заявником. У разі подання заяви для державної реєстрації поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена.
Згідно з частиною 14 розділу ІІ Порядку № 359/5 за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та/або відмови в державній реєстрації державний реєстратор проводить реєстраційну дію, у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди, шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру.
Як свідчать матеріали справи, державними реєстраторами відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського та Дарницького району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві 29.04.2016 та 31.05.2016 проведено реєстраційні дії № 10701070018001206 та № 10701070011058514 відповідно, про “внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах”, а саме відбулася заміна керівника ТОВ “Агротехбуд” та ТОВ “Гард Комьюніті” на ОСОБА_7.
Разом з тим, відповідно до рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 07 червня 2017 року у справі № 712/12974/16-ц (провадження № 2/712/374/17), визнано незаконними та скасовано наказ № 27/04 від 28.04.2016 про призначення ОСОБА_1 директором ТОВ “Агротехбуд” (код ЄДРПОУ 32207105) та наказ від 29.05.2016 про призначення ОСОБА_1 директором ТОВ “Гард Комьюніті” (код ЄДРПОУ 39873662). Вказане рішення вступило в законну силу 21.06.2017.
В ході розгляду справи № 712/12974/16-ц суд призначив судову технічну експертизу і відповідно до висновку судового почеркознавчого дослідження від 10 травня 2017 року встановлено, що рукописні підписи в ксерокопії наказу від № 27/04 від 28.04.2016 про призначення ОСОБА_1 директором ТОВ “Агротехбуд”, протоколу № 29/05 від 29.05.2016 загальних зборів учасників ТОВ “Гард Комьюніті”, а також в довіреності на уповноважену особу, виданій 28.04.2016 строком на один місяць, підписаній директором ТОВ “Агротехбуд” ОСОБА_1 та довіреності без зазначення номеру від 30.05.2016, виданій директором ТОВ “Гард Комьюніті” ОСОБА_1 від 29.05.2016, виконані не ОСОБА_1, а іншою особою.
Вказане свідчить про те, що позивач не міг бути призначений директором ТОВ “Агротехбуд” та ТОВ “Гард Комьюніті” та підписати довіреності для подання документів щодо внесення записів про зміни до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Крім того, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази запрошення позивача на загальні збори товариства з обмеженою відповідальністю “Агротехбуд” та товариства з обмеженою відповідальністю “Гард Комьюніті” з питання призначення його на посаду директора вказаних товариств.
Зважаючи на викладене, реєстраційні дії (записи) від 29.04.2016 № 10701070018001206 та від 31.05.2016 № 10701070011058514 підлягають скасуванню.
Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати реєстраційну дію від 29.04.2016 № 10701070018001206.
Визнати протиправною та скасувати реєстраційну дію від 31.05.2016 № 10701070011058514.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Печерської районної в місті Києві державної адміністрації (01010, м. Київ, вул. Михайла Омеляновича-Павленка, буд. 15, ідентифікаційний код 37401206) на користь ОСОБА_1 (18000, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн 20 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації (02068, м. Київ, вул. Олександра Кошиця, буд. 11, ідентифікаційний код 37388222) на користь ОСОБА_1 (18000, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн 20 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.О. Гаврилюк
Постанова складена в повному обсязі 12.12.2017.