Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
12 грудня 2017 р. № 820/5403/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Бадюкова Ю.В, розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1В.) з адміністративним позовом до Прокуратури Харківської області (далі по тексту - відповідач, прокуратура), в якому просить суд зобов'язати прокуратуру Харківської області надати ОСОБА_1 довідку про розмір заробітної плати працівника прокуратури Харківської області відповідної посади за останнім місцем роботи - прокурора прокуратури Дергачівського району за всіма складовими, на які нараховуються страхові внески та з якої було призначено пенсію, після змін, внесених Постановою Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 року “Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури”.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що він є пенсіонером органів прокуратури України, в яких працював з 1994 року по 2012 роки.
В 2013 році йому на підставі наданих документів Управлінням Пенсійного фонду в Жовтневому районі м. Харкова призначена пенсія за вислугою років згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року в розмірі 80% від середнього заробітку посади прокурора прокуратури Дергачівського району Харківської області.
06 вересня 2017 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 року «Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», згідно з якою до чинної Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року внесено зміни, а саме підвищено посадові оклади та надбавки за класні чини прокурорсько-слідчим працівникам.
12 вересня 2017 року він звернувся з письмовою заявою на ім'я відповідача з проханням надати довідку про заробітну плату за раніше займаною посадою у розрізі складових, на які нараховуються страхові внески, із змінами згідно Постанови КМУ № 657 від 30.08.2017 року, за результатом розгляду якої прокуратура Харківської області листом за № 18-16-17 від 18.09.2017 року повідомила, що станом на час подання заяви про надання довідки по заробітну плату за раніше займаною посадою довідки подібного змісту у якості публічної інформації не створювались, отже відповідь на його звернення буде йому надана у строки, передбачені Законом України «Про звернення громадян».
Листом за № 18-16-17 від 25.09.2017 року позивача було повідомлено, що призначені працівникам прокуратури пенсії підлягають перерахуванню у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорів і слідчих з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, а відтак надання довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії не є можливим.
Позивач повторно звернувся із заявою від 30.09.2017 року про видачу довідки про складові заробітної плати за раніше займаною посадою після внесення змін згідно Постанови КМУ № 657 від 30.08.2017 року, за результатами розгляду якої листом від 31.10.2017 року за № 18-16-17, у зв'язку із зміною нарахування складових заробітної плати та зміною структури прокуратури області станом на 15.12.2015 року, відмовлено у наданні довідки по зарплаті для перерахунку пенсії.
Вказану відмову вважає незаконною та необґрунтованою, у зв'язку з чим просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представником відповідача до матеріалів справи надано письмові заперечення згідно яких зазначено, що підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам раніше, до набрання чинності Законом №1697-VII, були врегульовані частинами тринадцятою, вісімнадцятою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХП.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХП призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Проте, станом на дату звернення позивача із заявою про надання довідки для перерахунку йому пенсії правове регулювання відносин, що виникають у сфері пенсійного забезпечення прокурорів, змінилося.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХII викладена в наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України». Cтаном на дату звернення позивача із заявою про надання довідки для перерахунку пенсії за вислугу років положення статті 50-1 Закону № 1789-ХII (крім частин третьої, четвертої, шостої, одинадцятої) втратили чинність згідно з Законом № 1697-VII
Крім того, ч. 1 ст. 12, п. 1 розділу XII Закону №1697-VII встановлено, що з 15.12.2015 у системі прокуратури України діють місцеві прокуратури, перелік та територіальна юрисдикція яких визначається в Додатку до цього Закону. З цієї ж дати ліквідовано всі міськрайонні прокуратури, у тому числі прокуратура Дергачівського району, посаду у якій обіймав позивач. Тобто на даний час посада, з якої позивачу призначено пенсію, в схемі посадових окладів згідно додатка 2 до постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017) відсутня. Порядок надання довідок не визначений. Не затверджено форму довідки та не має відповідності посад прокурорів, визначених Законом № 1789-ХII до посад відповідно до Закону №1697-VII.
Таким чином, за відсутності урядової постанови щодо умов і порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури (як це спершу було передбачено частиною вісімнадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХII, а згодом - частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VII, законодавчого врегулювання питання відповідності посад в новоутворених місцевих прокуратурах замість ліквідованих, прокуратура області позбавлена можливості складати та видавати будь-які довідки з цього приводу. У задоволенні позовних вимог просив відмовити у повному обсязі.
Представник позивача у судове засідання прибув, надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача у судове засідання прибув, надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Суд, на підставі ч.6 ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути дану справу у порядку письмового провадження.
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін у письмовому провадженні, оскільки відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні, визначені цією статтею, і прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутні потреби заслухати свідка чи експерта.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, згідно до вимог статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
У 2013 році йому на підставі наданих документів управлінням Пенсійного фонду в Жовтневому районі м.Харкова призначена пенсія за вислугою років згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року в розмірі 80% від середнього заробітку посади прокурора прокуратури Дергачівського району Харківської області.
12 вересня 2017 року позивач звернувся з письмовою заявою на ім'я відповідача з проханням надати довідку про заробітну плату за раніше займаною посадою у розрізі складових, на які нараховуються страхові внески, із змінами згідно Постанови КМУ № 657 від 30.08.2017року (а.11).
За результатами розгляду заяви прокуратурою Харківської області позивач отримав письмову відповідь за підписом в. о начальника відділу фінансування та бухгалтерського обліку - в.о.головного бухгалтера ОСОБА_2 за № 18-16-17 від 18.09.2017року, у якій його повідомлено, що станом на час подання заяви про надання довідки по заробітну плату за раніше займаною посадою довідки подібного змісту у якості публічної інформації не створювались, отже відповідь на його звернення буде йому надана у строки, передбачені Законом України «Про звернення громадян» (а.с.12).
Після чого позивачем отриманий лист за підписом заступника прокурора Харківської області старшого радника юстиції ОСОБА_3 за № 18-16-17 від 25.09.2017 року, відправлений 28.09.2017 року, з повідомленням про те, що призначені працівникам прокуратури пенсії підлягають перерахуванню у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорів і слідчих з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
З огляду на викладене відповідач зазначив, що на сьогодні надання довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії не є можливим (а.с.13).
30.09.2017 року позивач повторно звернувся до прокуратури Харківської області, у якій наполягав на видачі довідки про складові заробітної плати за раніше займаною посадою після внесення змін згідно Постанови КМУ № 657 від 30.08.2017 року (а.с.16).
За результатами розгляду заяви позивач отримав листа за підписом першого заступника прокурора Харківської області старшого радника юстиції ОСОБА_4 від 31.10.2017року за № 18-16-17, у якому зазначено, що у зв'язку із зміною нарахування складових заробітної плати та зміною структури прокуратури області станом на 15.12.2015 року, надання довідок по зарплаті для перерахунку пенсії унеможливлюється. Надалі відповідач повідомив, що за роз'ясненням можливості надання таких довідок прокуратура області звернулась до Генеральної прокуратури України (а.с.17).
Перевіряючи оскаржувані рішення відповідача на відповідність положенням ч.3 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 1 Закону України “Про доступ до публічної інформації” публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Конституційний суд України рішенням від 20 січня 2012 року установив, що перебування особи на посаді, пов'язаній зі здійсненням функцій держави або органів місцевого самоврядування, передбачає не тільки гарантії захисту прав цієї особи, а й додаткові правові обтяження. Публічний характер як самих органів-суб'єктів владних повноважень, так і їх посадових осіб вимагає оприлюднення певної інформації для формування громадської думки про довіру до влади та підтримку її авторитету у суспільстві. Розпорядження бюджетними коштами включає здійснення витрат з державного чи місцевого бюджету. Заробітна плата та інші виплати (премії, матеріальна допомога тощо) посадовим та службовим особам є витратами з бюджету.
Згідно ч. 5 ст. 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.
Статтями 12, 19 Закону України “Про доступ до публічної інформації” передбачено, що під запитом на інформацію розуміється прохання фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень до суб'єктів, визначених у статті 13 цього Закону, надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Відповідно до п. 1,2, 3 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що інформація про заробітну плату, премії, матеріальну допомогу, будь-які інші виплати з державного чи місцевого бюджету працівнику державного органу або органу місцевого самоврядування є публічною інформацією, не носить конфіденційною характеру та, відповідно, підлягає наданню на запит.
Крім того, судовим розглядом встановлено, що відповідачем вже було надано позивачу довідку про заробітну плату за раніше займаною посадою у розрізі складових, на які нараховуються страхові внески № 18-788 від 07.12.2016 року (а. с. 19), доказів відкликання або скасування цієї довідки суду не надано. У зв'язку з чим, суд критично ставиться до посилань відповідача на неможливість надати довідку у зв'язку із організаційно-територіальними змінами у складі органів прокуратури, які відбулися на підставі Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про прокуратуру” щодо удосконалення та особливостей застосування окремих положень” з 15.12.2015 року, як підстави відмови у задоволенні позовних вимог.
Щодо посилань представника відповідача на відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, як підстави відмови у задоволенні позову, то суд зазначає наступне.
На момент звернення позивача із заявою про надання довідки про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії положення статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ втратили чинність на підставі Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII від 14.10.2014 року
Згідно ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII (в редакції Закону України від 24 грудня 2014 року №76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, проте на момент виникнення правовідносин, цей порядок не визначений.
Однак, суд зауважує, що відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури (як було передбачено ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, а потім - ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII) зумовлює неможливість проведення саме перерахунку пенсії, а не видачі довідки про розмір заробітної плати.
Відповідно до ст. 11, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що відповідачем в судовому засіданні не доведено правомірності прийнятих рішень, а отже адміністративний позов є таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі. Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному ст.94 КАС України
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160- 163, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Прокуратури Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі
Зобов'язати Прокуратуру Харківської області (м.Харків, вул. Б.Хмельницього, 4, код ЄДРПОУ 02910108) надати довідку про розмір заробітної плати працівника прокуратури Харківської області відносно посади за останнім місцем роботи позивача - прокурора прокуратури Дергачівського району за всіма складовими, на які нараховуються страхові внески та з якої було призначено пенсію, після змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 року "Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".
Стягнути з Прокуратури Харківської області (м.Харків, вул. Б.Хмельницього, 4, код ЄДРПОУ 02910108) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 640,00 грн. (шістсот сорок гривень 00 коп).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Бадюков Ю.В.