Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код за ЄДРПОУ 34390710
11 грудня 2017 р. № 820/5271/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бідонька А.В.,
при секретарі судового засідання - Кульчій А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом До ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Київській області, третя особа: Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області про скасування рішення, -
Позивач, До ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд: скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Київській області висновок від 10.07.2017 року про скасування дозволу на імміграцію в Україну на ім'я громадянина ОСОБА_2 Республіки В'єтнам До ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що його було документовано посвідкою на постійне проживання в Україні, яка видана ВГІРФО УМВС України в Київській області. Проте, із листа ГУ ДМС у Харківській області позивачу стало відомо про те, що рішенням УДМС України в Київській області скасовано дозвіл на імміграцію в Україну. Позивач вважає оскаржуване рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню у судовому порядку.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Представник третьої особи в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Із матеріалів справи судом встановлено, що громадянин ОСОБА_3 До ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, документований посвідкою на постійне проживання в Україні № ІН053166 від 28.03.2014 року.
Листом ГУ ДМС у Харківській області позивачу повідомлено, що згідно обліків ГУ ДМС у Харківській області значиться громадянин СРВ До ОСОБА_1, якому рішенням УДМС України в Київській області скасовано дозвіл на імміграцію в Україну.
Так, рішенням № 81 від 10.07.2017 року Головним управлінням Державної міграційної служби України в Київській області скасовано дозвіл на імміграцію в Україну, виданий 25.01.2006 року, на підставі п. 1, 6 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про імміграцію".
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Правовідносини між позивачем та міграційними органами України на момент звернення позивача за отриманням дозволу на імміграцію та надання компетентним органом такого дозволу з видачею посвідки на проживання в Україні регулювалися Законом України “Про правовий статус іноземців” № 3929-ХІІ від 04.12.1994 року, а також Законом України “Про імміграцію” № 2491-ІІІ від 07.06.2001 року.
Відповідно до ч.ч.2-4 ст.3 Закону України “Про правовий статус іноземців” іноземець може отримати дозвіл на імміграцію та іммігрувати на постійне проживання, якщо він:
- має в Україні законне джерело існування;
- перебуває у близьких родинних відносинах (батько, мати, діти, брат, сестра, подружжя, дід, баба, онуки) з громадянами України;
- перебуває на утриманні громадянина України;
- має на своєму утриманні громадянина України;
- в інших передбачених законами України випадках.
Іноземці, які іммігрували на постійне проживання або для тимчасового працевлаштування, отримують посвідки відповідно на постійне або тимчасове проживання.
Порядок видачі дозволу на імміграцію, а також посвідки на постійне або тимчасове проживання та вирішення інших питань, пов'язаних з імміграцією іноземців, визначається Законом України про імміграцію.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про імміграцію” імміграція - це прибуття в Україну чи залишення в Україні у встановленому законом порядку іноземців та осіб без громадянства на постійне проживання; посвідка на постійне проживання - документ, що підтверджує право іноземця чи особи без громадянства на постійне проживання в Україні.
Згідно з ст. 12 Закону України “Про імміграцію” дозвіл на імміграцію може бути скасовано, якщо: 1) з'ясується, що його надано на підставі свідомо неправдивих відомостей, підроблених документів чи документів, що втратили чинність; 2) іммігранта засуджено в Україні до позбавлення волі на строк більше одного року і вирок суду набрав законної сили; 3) дії іммігранта становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку в Україні; 4) це є необхідним для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України; 5) іммігрант порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства; 6) в інших випадках, передбачених законами України.
Суд наголошує, що станом на момент прийняття рішення про надання дозволу на імміграцію, ГУ ДМС України в Київській області, як уповноважений державний орган, перевіряв надані позивачем документи та будь-яких порушень законодавства не встановив, у тому числі, не було встановлено і подання недостовірних даних, у зв'язку із чим позивача було документовано посвідкою на постійне проживання.
Отже, в ході розгляду зазначеної справи відповідачем не надано доказів правомірності прийняття рішення № 81 від 10.07.2017 року про скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянину ОСОБА_2 Республіки В'єтнам До ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч. 1 ст. 8 КАСУ).
Будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень має бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до п. 3ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких підстав оскаржуване позивачем рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Київській області № 81 від 10.07.2017 року про скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянину ОСОБА_2 Республіки В'єтнам До ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 підлягає скасуванню, а адміністративний позов До ОСОБА_1 - задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 11, 71, 72, 94, 160 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов До ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Київській області, третя особа: Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області про скасування рішення - задовольнити.
Скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Київській області № 81 від 10.07.2017 року про скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянину ОСОБА_2 Республіки В'єтнам До ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Стягнути на користь До ОСОБА_1 (61000, м. Харків, вул. Тимурівців, буд. 33-Б, гуртожиток) сплачену суму судового збору в розмірі 640,00 гривень (шістсот сорок гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Київській області (код ЄДРПОУ 37826158, адреса: 04073, м. Київ, вул. Петропавлівська, 11).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови виготовлений 13 грудня 2017 року.
Суддя Бідонько А.В.