Ухвала від 11.12.2017 по справі 826/16025/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

11 грудня 2017 року м. Київ № 826/16025/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Васильченко І.П., ознайомившись із позовною заявою і доданими до неї матеріалами

за позовомГромадської організації «Центр протидії корупції»

до Кабінету Міністрів України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Міністерство фінансів України, Спеціалізована антикорупційна прокуратура, Державна фіскальна служба України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Голова Державної фіскальної служби України ОСОБА_1, Комісія з питань вищого корпусу державної служби

провизнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Громадська організація «Центр протидії корупції» звернулась до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Кабінету Міністрів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Міністерство фінансів України, Спеціалізована антикорупційна прокуратура, Державна фіскальна служба України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Голова Державної фіскальної служби України ОСОБА_1, Комісія з питань вищого корпусу державної служби, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо не звільнення ОСОБА_1 з посади Голови Державної фіскальної служби України та зобов'язати Кабінет Міністрів України прийняти рішення про звільнення ОСОБА_1 з посади Голови Державної фіскальної служби України.

Ознайомившись із позовною заявою позивача, суд встановив, що вона не відповідає вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на наступне.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи має представник належні повноваження.

Відповідно до ч. 5 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.

Відповідно до ч. 1 ст. 56 Кодексу адміністративного судочинства України сторона, а також третя особа в адміністративній справі можуть брати участь в адміністративному процесі особисто і (або) через представника.

Представники беруть участь в адміністративному процесі на основі договору або закону (ч. 3 цієї статті).

Законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом (ч. 7).

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Кодексу адміністративного судочинства України повноваження представників, які беруть участь в адміністративному процесі на основі договору, на здійснення представництва в суді повинні бути підтверджені довіреністю. Оригінали довіреностей або засвідчені підписом судді копії з них приєднуються судом до справи.

Повноваження законних представників підтверджуються документами, які стверджують займану ними посаду (ч. 2 названої статті).

Довіреності від імені осіб приватного права видаються за підписом керівника або іншої уповноваженої на те особи. Довіреності від імені особи публічного права видаються за підписом керівника або іншої уповноваженої на те особи і засвідчуються печаткою такої особи публічного права (за наявності) (ч. 3).

Довіреність фізичної особи на ведення справи в адміністративному суді посвідчується нотаріусом або посадовою особою, якій відповідно до закону надано право посвідчувати довіреності (ч. 4).

Наведеними вище правовими нормами передбачено два види представництва: за законом і за договором, а, отже, повноваження законного представника підприємства, організації, установи підтверджується статутом, протоколом чи іншими, передбаченими законом документами, а повноваження за договором здійснюються, зокрема, на підставі довіреності, підписаної керівником або іншою уповноваженою на це особою і засвідчуються печаткою такої особи (за наявності).

Як вбачається з матеріалів справи, позовна заява підписана Головою Правління ГО «Центр протидії корупції» Шабуніним В.В.

Так, ГО «Центр протидії корупції» є громадською організацією та відповідно до п. 2.2.23 Статуту здійснює діяльність органів влади, антикорупційних органів, в тому числі шляхом контролю процесів їх утворення, діяльності, прийняття рішень та оскарження протиправних рішень, дій та бездіяльності до суду.

Згідно ст. 5 Статуту, зокрема, п.п. 5.1.1, 5.1.2, 5.1.3, 5.1.4 п. 5.1, в організації створюються та діють наступні керівні органи: Вищий керівний орган організації - Загальні збори організації; постійно діючий керівний орган організації - Правління організації; постійно діючий адміністративно-виконавчий орган організації - Виконавчий директор організації; Консультативно-дорадчий орган організації - Наглядова Рада організації.

Згідно із п.5.3.2 Статуту до складу Правління організації входять лише члени організації. Голова Правління та Виконавчий директор організації входять до складу Правління організації за посадою.

Таким чином, керівник громадської організації обирається Загальними зборами організації, що відображається у протоколі Загальних зборів. Державна реєстрація громадської організації здійснюється у передбаченому законом порядку, зокрема, державній реєстрації підлягають відомості про керівний орган, його керівника чи інших осіб, які уповноважені законом або іншими документами здійснювати представництво від імені організації, в тому числі вчиняти правочини від імені організації без довіреності.

Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15 травня 2003 року N 755-IV визначено загальні засади державної реєстрації, якими є, зокрема, обов'язкова державна реєстрація в Єдиному державному реєстрі.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 названого Закону, Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Як вбачається з наданого позивачем протоколу № 1/15 Засідання Загальних зборів Громадської організації «Центр протидії корупції» від 25.02.2015 р. Шабуніна Віталія Вікторовича обрано Головою Правління.

В той же час, згідно отриманого судом Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 11.12.2017 р. єдиною особою, яка обрана до органу управління юридичної особи, уповноваженою представляти юридичну особу у правовідносинах із третіми особами, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори є Каленюк Дар'я Миколаївна - керівник.

З наведеного слідує, що позивач не надав жодних доказів, які свідчать про право Шабуніна В.В. підписувати адміністративний позов від імені ГО «Центр протидії корупції» в якості керівника організації.

Зважаючи на наведене вище, позивачу необхідно усунути вказаний недолік позовної заяви та надати суду докази на підтвердження повноважень особи, яка підписала позов.

Відповідно до ст. 47 Кодексу адміністративного судочинства України особами, які беруть участь у справі, є сторони, треті особи, представники сторін та третіх осіб.

Відповідно до ч. 2 ст. 53 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням осіб, які беруть участь у справі. Якщо адміністративний суд при прийнятті позовної заяви, підготовці справи до судового розгляду або під час судового розгляду справи встановить, що судове рішення може вплинути на права і обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем у позовній заяві зазначено в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, зокрема: Міністерство фінансів України, Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру.

В той же час, позивачем жодним чином не обґрунтовано в позовній заяві, яким чином судове рішення, яке буде прийнято в даній справі, може вплинути на їх права і обов'язки.

Таким чином, з метою вирішення на стадії відкриття провадження у справі питання щодо необхідності залучення вказаних третіх осіб до участі у справі, позивачу необхідно обґрунтувати таку необхідність.

Підсумовуючи вищенаведене, позивачу на усунення недоліків позовної заяви необхідно надати суду докази на підтвердження повноважень особи, яка підписала позов та надати мотивоване обґрунтування необхідності залучення до участі у справі третіх осіб на стороні позивача, а саме: Міністерства фінансів України, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Відповідно до ч. 1 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху з наданням позивачеві часу для усунення недоліків.

Документи на усунення недоліків позовної заяви позивачу слід подати через канцелярію Окружного адміністративного суду м.Києва, яка знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 81-А.

Керуючись статтями 106-108 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

УХВАЛИВ:

1. Залишити позовну заяву без руху.

2. Встановити позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання даної ухвали.

3. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені пунктом 1 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала набирає законної сили відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ст.ст. 185-187 КАС України.

Суддя І.П. Васильченко