Постанова від 05.12.2017 по справі 822/2980/17

Копія

Справа № 822/2980/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2017 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіОСОБА_1

при секретаріОСОБА_2

за участі:позивача та представника відповідача

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в якій, з врахуванням позовних вимог, просить суд:

- визнати бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо не розгляду по суті заяв ОСОБА_3 про надання дозволів на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення індивідуального садівництва та ведення особистого селянського господарства протиправною.

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути подані ОСОБА_3 заяви.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 26.06.2017 звертався із заявами до управління Держгеокадастру у Хмельницькому районі в якій просив надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та для ведення індивідуального садівництва, які розташовані за межами Розсошанської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області. Після погодження поданих заяв, матеріали були подані до відповідача.

Однак замість отримання дозволу, позивач отримав відповідь, в якій зазначено, що у зв'язку з великим надходженням заяв від учасників АТО та сімей загиблих учасників АТО, з метою забезпечення права кожного учасника АТО на отримання земельних ділянок, Головним управлінням на даний час формується перелік заяв учасників АТО в порядку черговості їх надходження, тому про результати розгляду буде повідомлено додатково.

Позивач вважає вказані відповіді незаконними, необґрунтованими та таким, що підлягають скасуванню, а тому звернувся із даним адміністративним позовом до суду.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, подав заперечення на адміністративний позов. Зазначає, що відповідно до вимог чинного законодавства, повноваження щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах Хмельницької області, з 01.01.2013 покладені на Головне управління Держгеокадастру Хмельницької області.

Вказує, що 20.06.2017 на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними" від 07.06.2017 №413, Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області видано наказ №137 "Про затвердження переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність громадянам України у ІІІ кварталі 2017, на території Хмельницької області", яким передбачено 24,3715 га земельних ділянок у Ізяславському, Ярмолинецькому та Славутському районах Хмельницької області. Пояснив, що вищевказаним наказом не передбачено виділення земельних ділянок у Хмельницькому районі Хмельницької області.

Вказує, що позивач 28.06.2017 звертався до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, із заявами про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно в оренду для ведення особистого селянського господарства та для ведення індивідуального садівництва, які розташовані за межами населеного пункту Розсошанської сільської ради, Хмельницького району, Хмельницької області.

Стверджує, що за результатами розгляду вказаної заяви, позивачу надіслано лист в якому зазначено, що у зв'язку з великим надходженням заяв від учасників АТО та сімей загиблих учасників АТО, з метою забезпечення права кожного учасника АТО на отримання земельних ділянок, Головним управлінням на даний час формується перелік заяв учасників АТО в порядку черговості їх надходження, тому про результати розгляду буде повідомлено додатково.

Представник відповідача зазначає, що при розгляді заяв ОСОБА_3 Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області діяло в межах та у спосіб передбачений чанним законодавством України, а тому просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, а тому просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що ОСОБА_3 є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії АБ №024918, виданого 08.05.2015 та має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

Позивач 26.06.2017 звертався із заявами до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в якій просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства та для ведення індивідуального садівництва, орієнтовною площею 2,0 га, яка розташована за межами населеного пункту, на території Розсошанської сільської, Хмельницького району, Хмельницької області.

Листами №701/0-10842/6-17 від 26.07.2017 та №696/0-11810/6-17 від 16.08.2017 позивача повідомлено, що відповідно до п.14 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", учасникам бойових дій надаються такі пільги, зокрема, першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва. Розпорядженням Кабінету Міністрів України №898-р від 19.08.2015 доручено Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру, обласним та Київській міській державним адміністраціям забезпечити розгляд у першочерговому порядку звернень учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо відведення їм земельних ділянок. На виконання зазначеного розпорядження, наказами Головного управління визначаються земельні ділянки, які можуть бути відведені учасникам антитерористичної операції та відповідні атласи із зазначенням місця розташування таких земельних ділянок розміщуються на офіційному веб-сайті Головного управління. Вказано, що у зв'язку із великим надходженням заяв від учасників АТО та сімей загиблих учасників АТО, з метою забезпечення права кожного учасника АТО на отримання земельних ділянок, Головним управлінням, формується перелік заяв учасників АТО в порядку черговості їх надходження, тому, про результати розгляду заяви позивача буде поінформовано додатково.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Згідно з п. "б" ч. 1 ст. 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_4 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з ч.7 ст.118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Таким чином, за результатами розгляду заяви позивача про надання дозволу на розроблення документації землеустрою, відповідач повинен був прийняти одне з таких рішень: про надання дозволу на розроблення відповідної документації із землеустрою, або про відмову у наданні відповідного дозволу із зазначенням причин відмови.

Підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Зазначений перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства є вичерпним.

Суд встановив, що до заяв про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та для ведення індивідуального садівництва, позивач подав всі документи, передбачені нормами Земельного кодексу України, а саме: копію паспорта, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, графічний матеріал з зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки.

Листами №701/0-10842/6-17 від 26.07.2017 та №696/0-11810/6-17 від 16.08.2017 позивача повідомлено, що у зв'язку із великим надходженням заяв від учасників АТО та сімей загиблих учасників АТО, з метою забезпечення права кожного учасника АТО на отримання земельних ділянок, Головним управлінням, формується перелік заяв учасників АТО в порядку черговості їх надходження, тому, про результати розгляду заяви позивача буде поінформовано додатково.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач не вирішив питання за результатом звернення позивача у відповідності до вимог ст. 118 ЗК України.

Згідно з положеннями ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність рішення, що викладена у листах №701/0-10842/6-17 від 26.07.2017 та №696/0-11810/6-17 від 16.08.2017, а отже позовна вимога визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо не надання дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивованої відмови у його наданні щодо виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства та ведення індивідуального садівництва, які розташовані за межами населеного пункту, на території Розсошанської сільської ради Хмельницького району, Хмельницької області є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

В розумінні вимог ст. 19 Конституції України, відповідач як орган державної виконавчої влади зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Разом з тим, суд вважає необхідним захистити порушене право позивача шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути заяви ОСОБА_3 від 27.06.2017 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, орієнтовною площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства та для ведення індивідуального садівництва, які розташовані за межами населеного пункту, на території Розсошанської сільської ради Хмельницького району, Хмельницької області.

Відповідно до ст.ст.11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 ст.71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З наведених вище підстав, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо не розгляду по суті заяв ОСОБА_3 №701/0-10842/6-17 від 26.07.2017 та №696/0-11810/6-17 від 16.08.2017 про надання дозволів на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення індивідуального садівництва та ведення особистого селянського господарства протиправною.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути подані ОСОБА_3 заяви.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 06 грудня 2017 року

Суддя/підпис/ОСОБА_1

"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1