12 грудня 2017 р. м. Чернівці Справа № 824/849/17-а
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дембіцького П.Д., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області до Дошкільного навчального закладу №44 комбінованого типу "Журавлик", що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Чернівців про застосування заходів реагування,-
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області з урахуванням уточнення позовних вимог звернулось до суду з адміністративним позовом до Дошкільного навчального закладу №44 комбінованого типу "Журавлик", що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Чернівців про застосування заходу реагування у сфері державного нагляду, зокрема: застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді - зобов'язати ОСОБА_2 - завідувача дошкільного навчального закладу № 44 комбінованого типу "Журавлик", що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Чернівців (ідент. № 21430503) зупинити повністю із залученням спеціалізованої організації з електропостачання, експлуатацію будівлі ДНЗ № 44, що розташований по вул. Руська, 257, в м. Чернівці, шляхом відключення від електромережі, до повного виконання протипожежних заходів, визначених ОСОБА_1 міського відділу Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 25.10.2017 року № 257 із складанням відповідного підтверджуючого документу; ОСОБА_3 звернути до негайного виконання.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що провідним інспектором Чернівецького міського відділу Управління ДСНС України у Чернівецькій області проведено позапланову перевірку додержання та виконання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки Дошкільного навчального закладу №44 комбінованого типу "Журавлик", що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Чернівців, керівником якого є завідувач ОСОБА_2.
За підсумками перевірки складено ОСОБА_1 перевірки № 257 від 25.10.2017 року. За невиконання протипожежних заходів 26.10.2017 року щодо ОСОБА_2 складено протокол про адміністративне правопорушення та притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 51,00 грн.
Позивач, з урахуванням уточнення позовних вимог, просить суд застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зобов'язання завідувача дошкільного навчального закладу № 44комбінованого типу "Журавлик", що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Чернівців ОСОБА_2 зупинити повністю, із залученням спеціалізованої організації з електропостачання, експлуатацію будівлі ДНЗ № 44, що розташований на вул. Руська, 257, в м. Чернівці, шляхом відключення від електромережі, до повного виконання протипожежних заходів, визначених актом ОСОБА_1 міського відділу Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 25.10.2017 р. № 257 із складанням відповідного підтверджуючого документу.
У відповідності до вимог ч. 3 ст. 183-2 КАС України відповідачу було направлено ухвалу про відкриття скороченого провадження та запропоновано подати заперечення на позов, або заяву про визнання позову. Рекомендований лист отримано відповідачем 15.11.2017 року, про що свідчить підпис про отримання.
Перевіривши матеріали адміністративної справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши докази проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини, судом встановлено наступне.
На підставі наказу на проведення перевірки № 157 від 26.05.2017 року в червні 2017 р. посадовими особами позивача проведено планову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки Дошкільного навчального закладу №44 комбінованого типу "Журавлик", що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Чернівців.
У ході проведення перевірки посадовими особами позивача виявлено ряд порушень вимог нормативних актів у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, про що складено ОСОБА_1 перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки № 122 від 13.06.2017 року, а також Припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки № 122 від 13.06.2017 року, які отримано заступником завідувача по господарству ОСОБА_4.
Також, на підставі наказу на проведення перевірки № 294 від 23.10.2017 року провідним інспектором Чернівецького міського відділу Управління ДСНС України у Чернівецькій області проведено позапланову перевірку додержання та виконання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки Дошкільного навчального закладу № 44 комбінованого типу "Журавлик", що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Чернівців.
За підсумками перевірки складено ОСОБА_1 перевірки № 257 від 25.10.2017 року, другий примірник якого 25.10.2017 року отримано заступником завідувача по господарству ОСОБА_4. (а.с.27-30).
За невиконання протипожежних заходів 26.10.2017 року щодо ОСОБА_2 складено протокол про адміністративне правопорушення ЧВ№ 035969/113 від 26.10.20 та ОСОБА_3 серії ЧВ № 000856/113 від 26.10.2017 року про накладення адміністративного стягнення, та притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 51,00 грн. (а.с.32).
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Згідно із пп. 27 п. 4 Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області, затвердженого наказом ДСНС України від 13.04.2013 № 175, Управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання.
Статтею 1 Закону №877-V визначено, що державний нагляд (контроль) це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч.2 ст.51 та ч.3 ст.55 Кодексу цивільного захисту України (далі -КЦЗ України) забезпечення техногенної та пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на керівників та власників таких суб'єктів господарювання.
Разом з цим відповідач, всупереч положень ч.2 ст.51 та ч.3 ст.55 КЦЗ України не забезпечив у повному обсязі техногенну та пожежну безпеку Дошкільного навчального закладу №44 комбінованого типу "Журавлик", що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Чернівців, що підтверджується актом перевірки.
За таких обставин, суд вважає, що порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які виявленні під час перевірки посадовими особами Управління у відповідача створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Згідно із ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до ч.2 ст. 64 КЦЗ України центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Київ та Севастополь, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. Таким територіальних органом на території Чернівецької області є позивач.
Згідно із п.п.12 ч.1 ст.67 КЦЗ України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежо - небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.”
Відповідно до ч.1 ст.68 КЦЗ України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляду сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом, а згідно із ч.2 цієї ж статті КЦЗ України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежо-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст.70 КЦЗ України підставами для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів зокрема є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами. Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону №877 повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
За таких обставин, враховуючи викладене, суд вважає, що позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області про застосування заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю) підлягає задоволенню.
Згідно із п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивачем доведено суду обґрунтованість заявлених вимог. На день розгляду справи відповідач не надав доказів щодо усунення виявлених порушень. Крім того, суд зазначає, що відповідачем ОСОБА_3 серії ЧВ № 000856/113 про накладення адміністративного стягнення від 26.10.2017 року ні в адміністративному, ні в судовому порядку, не оскаржувалась. Доказів, які б свідчили про усунення виявлених порушень на день розгляду справи або ж спростовували доводи позивача, відповідачем суду не надано.
Враховуючи наведене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи і наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
Відповідно із вимогами ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 69, 70, 79, 86, 94, 158, 159, 163, 183-2 КАС України, суд, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зобов'язати ОСОБА_2 - завідувача дошкільного навчального закладу № 44 комбінованого типу "Журавлик", що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м. Чернівців (ідент. № 21430503) зупинити повністю із залученням спеціалізованої організації з електропостачання, експлуатацію будівлі ДНЗ № 44, що розташований по вул. Руська, 257, в м. Чернівці, шляхом відключення від електромережі, до повного виконання протипожежних заходів, визначених ОСОБА_1 міського відділу Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 25.10.2017 року № 257 із складанням відповідного підтверджуючого документу.
3. ОСОБА_3 звернути до негайного виконання.
Порядок і строки оскарження визначаються ст.ст. 183-2, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
ОСОБА_3 може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Згідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмовити у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя П.Д. Дембіцький