Постанова від 07.12.2017 по справі 820/4507/17

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

07 грудня 2017 р. № 820/4507/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Рубан. В.В.,

за участі

секретаря судового засідання - Абояна І.І.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Харківській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Головне управління ДФС у Харківській області , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, в якому просить суд стягнути з ФОП ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (код НОМЕР_1) заборгованість перед бюджетом у розмірі 594920,58 грн. з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що на податковому обліку в Центральній об'єднаній державній податковій інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області перебуває ФОП ОСОБА_2, яка станом на дату звернення до суду має податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування у загальному розмірі 594 920,59 грн., згідно податкового повідомлення-рішення (форма «Р») №0000541304 від 23.01.2017 року.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити.

Відповідач у судове засідання не прибув, був повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, правом надати заперечення не скористався.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.

Згідно ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Судом встановлено, що Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 перебуває на податковому обліку в Центральній об'єднаній державній податковій інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області.

Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстрована в якості фізичної особи - підприємця 08.07.2015 року.

02.12.2016 року Центральною об'єднаною державно. податковою інспекцією м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, керуючись п. 75.1, ст. 75, п. 77.4, п. 77.6, ст. 77, ст. 79 Податкового кодексу України, п. 2 ст. 13 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464 - VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» )зі змінами та доповненнями), відповідно до наказу від 29.09.2016 року № 1243 та повідомлення від 29.09.2016 року № 127 була проведена документальна планова невиїзна перевірка суб'єкта господарювання з питань дотримання вимог податкового законодавства валютного та іншого законодавства України за період з 08.07.2015 року по 31.12.2015 року та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування за період з 08.07.2015 року по 31.12.2015 року відповідно до затвердженого плану перевірки.

За результати зазначеної перевірки ФОП ОСОБА_2 було складено акт № 4847/20-30-13-04/НОМЕР_1 від 02.12.2016 року, яким встановлені порушення:

- п.177.4 ст.177. Податкового кодексу України № № 2755-У1 від 02.12.2010р. зі змінами та доповненнями, в результаті чого було встановлено завищення валових витрат на загальну суму 1 955 300,26 грн. за 2015 рік

- п.177.2. ст.177. Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010р. зі змінами та доповненнями, в результаті чого було встановлено заниження оподатковуваного доходу на загальну 1 955 300,26 грн. за 2015 рік;

- пп. 177.5.3. п.177.5. ст.177. Податкового кодексу України № 2755-УІ від 02.12.2010р. зі змінами та доповненнями, в результаті чого було встановлено заниження податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності на загальну суму 390521,44 грн. за 2015р.;

- п.44.1, п.44.6 , ст. 44 Податкового кодексу України № 2755-УІ від 02.12.2010р. зі змінами та доповненнями, а саме неведення обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань , на підставі первинних документів , регістрів бухгалтерського обліку , фінансової звітності , інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством, ненадання документів на перевірку;

- пп.1) п.1. ст.4, пп.1) п.2. ст.6, пп.2) п.1. ст.7 Закону України від 08.07.2010р. №2464^1 зі змінами та доповненнями «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне стахуванн». За результатами перевірки донараховано єдиного соціального внеску у сумі 7640,35 грн. за 2015 рік (а.с. 16, 17).

Головним управлінням ДФС у Харківській області на підставі зазначеного акту винесено податкове повідомлення - рішення (форма «Р») №0000541304 від 23.01.2017 року, яким донараховано основного платежу за актом перевірки у сумі 390521,44 грн.; штрафних санкцій у сумі 97630,36 грн. (а.с. 14)

Нараховано пені по податковому повідомленню-рішенню №0000541304 від 23.01.2017 року у сумі 106769,63 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості та обліковою карткою платника (а.с.8,9).

Стаття 67 Конституції України встановлює, що платник податків зобов'язаний вчасно й у повному розмірі сплачувати податки.

Відповідно до п.36.1 ст.36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визначається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом.

Згідно з пп. 16.1.4. п. 16.1 ст.16 названого Кодексу платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пп. 14.1.39 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з пп. 14.1.175 цієї статті податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Пунктом 57.3 ст. 57 ПК України передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Згідно з п. 56.1 ст. 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

З наявних матеріалів справи судом не встановлено факту оскарження відповідачем податкового повідомлення-рішення №0000541304 від 23.01.2017 року.

Суд зазначає, що грошові зобов'язання вважаються узгодженими в тому випадку, якщо рішення контролюючого органу, за яким стягується податковий борг, не було скасовано і є чинним.

Отже, у справах про стягнення боргу предметом доказування мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення боргу у судовому порядку, встановлення факту його сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо.

Вказаний висновок узгоджується з позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною в ухвалі від 31.05.2016 року по справі №822/2125/15 (К/800/47437/15).

Згідно положень п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У зв'язку з несплатою ФОП ОСОБА_2податкового боргу, податковим органом сформовано податкову вимогу №6751-17 від 20.03.2017 року, яка направлена засобами поштового зв'язку на адресу реєстрації відповідача (а.с. 13).

Відповідно до п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до п.п.20.1.32, п.п.20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звертатися до суду, якщо платник податків перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків шляхом накладення арешту на цінні папери та/або кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу), та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з п.95.1 та 95.3 ст.95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України передбачено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Як встановлено в судовому засіданні, 30.01.2017 відповідачем прийнято рішення про припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем шляхом внесення змін до державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. З цього приводу суд зазначає наступне.

Процедура зняття з обліку регламентується Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 1588 від 09.12.2011 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1562/20310 від 29.12.2011 року. викладеного у редакції, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 22.04.2014 року № 462 та зареєстрованій в Міністерстві юстиції України за №503/25280 від 14.05.2014 року (із змінами та доповненнями) (далі Порядок).

Згідно з пунктом 11.7. Порядку - інформація про отримання контролюючим органом документів (відомостей), визначених цим пунктом, а також інформація про дату публікації повідомлення, яке містить інформацію про строк за явлення вимог кредиторів, доводиться до відома структурних підрозділів такого контролюючого органу та контролюючих органів, у яких платник перебуває на обліку за неосновним місцем обліку або в яких перебувають на обліку його відокремлені підрозділи. За результатами проведення відповідних заходів у зв'язку з ліквідацією або реорганізацією платника податків або після проведення документальної позапланової перевірки та спливання законодавчо встановлених строків сплати узгоджених грошових зобов'язань такого платника податків, але не пізніше дня закінчення строку за явлення кредиторами своїх вимог, відповідальні працівники таких підрозділів (органів) підписують обхідний лист або готують відповідний висновок про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.

Відповідно до підпункту 6 пункту 11.32 Порядку - після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа - платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності.

Така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, в установлені строки подати відповідному контролюючому органу річну податкову декларацію за звітний рік, у якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.

Порядком обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 24.11.2014 року № 1162 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.12.2014 року за № 1553/26330 (далі -Порядок № 1162) визначаються питання зняття з обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до пункту 10 розділу IV Порядку № 1162 - зняття з обліку платників єдиного внеску фізичних осіб - підприємців здійснюється після проведення перевірки (у разі її і проведення), здійснення остаточного розрахунку зі сплати єдиного внеску та закриття" інтегрованих карток.

Частиною 1 ст. 51 Цивільного кодексу України передбачено, що фізична особа - підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.

Відповідно до ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на загальних засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

В зв'язку з вищевикладеним суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДФС у Харківській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу задовольнити.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (61174,м. Харків, пр-т Перемоги, буд.74, корп. Б, кв. 91, код НОМЕР_1) заборгованість перед бюджетом у розмірі 594920,58 грн. (п'ятсот дев'яносто чотири тисячі дев'ятсот двадцять гривень 68 коп.) з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

У повному обсязі постанова виготовлена 12.12.2017 р.

Суддя Рубан В.В.