12 грудня 2017 р. Справа № 818/1721/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Суми адміністративну справу за позовом управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області до Верхньосироватської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів Сумської районної ради Сумської області про застосування заходів реагування,-
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області (далі по тексту - позивач, ДСНС) звернулося до суду з позовом до Верхньосироватської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів Сумської районної ради Сумської області (далі по тексту - відповідач, Верхньосироватська спецшкола І-ІІІ ступенів) про застосування заходів реагування до відповідача у вигляді повного зупинення експлуатації приміщення підвального поверху Верхньосироватської спецшколи І-ІІІ ступенів, за адресою: Сумський район, с. Верхня Сироватка, пл. Козацької слави, 5, до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної безпеки, виявлених під час перевірки, а саме пунктів 25-29 акту №43 від 08.11.2017.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що представниками ДСНС за результатами позапланової перевірки Верхньосироватської спецшколи І-ІІІ ступенів, яка розташована в с. Верхня Сироватка, пл. Козацької слави, 5 щодо додержання і виконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки були встановлені численні порушення відповідачем вимог законодавства у сфері пожежної безпеки. При цьому порушення, викладені зокрема у пп.25-29 акта, складеного за результатами перевірки, створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що в свою чергу і стало підставою для звернення до суду із даним адміністративним позовом.
Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі отримав 22.11.2017 (а.с.31), що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, але в установлений строк заперечення проти позову чи заяви про визнання позову до суду не подав.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що на підставі наказу ДСНС від 27.10.2017 №8, виданого відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України «Деякі питання державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки» від 20.09.2017 №643-р (а.с.10-14) головним інспектором Сумського районного сектору ДСНС ОСОБА_1 згідно виданого посвідчення на проведення перевірки від 06.11.2017 №66 (а.с.15) у період з 07 по 08 листопада 2017 року проведено позапланову перевірку Верхньосироватської спецшколи І-ІІІ ступенів з питань додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки. В ході перевірки, результати якої зафіксовані в акті №43 від 08.11.2017 (а.с.16-20), були виявлені порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, які фактично створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- на момент перевірки в приміщеннях підвального поверху вимикач (при вході з приміщення) встановлено на горючі основи (конструкції) без підкладання під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01метар, чим порушено вимоги пункту 1.17 Розділу IV Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 №252/26697 (далі - Правила №1417), п.5 Розділу V Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 15.08.2016 №974, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.09.2016 за №1229/29359 (далі - Правила №974) (порушення викладено у п.25 акта перевірки);
- не всі електрощити, групові електрощитки оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарату захисту (плавкої вставки), чим порушено вимоги пункту 1.16 Розділу IV Правил №1417, п.5 Розділу V Правил №974 (порушення викладено у п.26 акта перевірки);
- для приміщень складського призначення підвального поверху не визначено категорії щодо вибухопожежної небезпеки, написи про такі відомості відсутні на вхідних дверях ззовні та усередині приміщення, чим порушено вимоги пункту 7 Розділу ІІІ Правил №974 (порушення викладено у п.27 акта перевірки);
- в пожежонебезпечних зонах приміщень підвального поверху світильники з лампами розжарювання експлуатуються без плафонів (ковпаків), чим порушено вимоги пункту 1.18 Розділу IV Правил №1417, п.5 Розділу V Правил №974 (порушення викладено у п.28 акта перевірки);
- приміщення підвального поверху захаращені сторонніми речами і матеріалами та не утримуються в чистоті, а в приміщенні вентиляційної камери розміщена складська дільниця, чим порушено вимоги пунктів 2.1, 2.12 Розділу ІІІ Правил №1417, п.9 Розділу ІІІ Правил №974 (порушення викладено у п.29 акта перевірки).
Директор відповідача ОСОБА_2 була присутня при проведенні перевірки та отримала копію вищевказаного акту, про що зроблено відповідний запис (а.с.19).
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить із наступного.
Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулюються Кодексом цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403-VI (далі - Кодекс цивільного захисту України).
Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи. Позивач, відповідно до вказаних норм, а також Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 №20/2013, Постанови Кабінету Міністрів України від 21.01.2013 №33 «Про утворення територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» є територіальним органом виконавчої влади уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сфері, зокрема, техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Згідно зі статтею 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом. (ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України).
Згідно ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України).
Враховуючи вищезазначені положення нормативно-правових актів, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог, зокрема, пожежної безпеки на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходів (перевірок), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації роботи підприємств, об'єктів.
При цьому, наказом Міністерства внутрішніх справ України 30.12.2014 за №1417 були затверджені Правила пожежної безпеки України, які встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд (п.1 Розділу І). Ці Правила є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах (п.2 Розділу І). Центральні органи виконавчої влади з урахуванням специфічних умов та особливостей щодо забезпечення пожежної безпеки об'єктів, віднесених до їх сфери управління, за необхідності видають галузеві правила пожежної безпеки, які не повинні суперечити цим Правилам та знижувати їх вимоги (п.3 Розділу 1).
З метою забезпечення безпечних і нешкідливих умов навчання, праці, виховання та пожежної безпеки в навчальних закладах та установах системи освіти України, в тому числі відповідно до п.3 Розділу І вказаних Правил №1417 наказом Міністерства освіти і науки України від 15.08.2016 №974 було затверджено Правила пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, які поширюються в тому числі на 1) навчальні заклади всіх типів і форм власності, що належать до сфери управління МОН (дошкільні, загальноосвітні, позашкільні, професійно-технічні, вищі, заклади післядипломної освіти) (п.1 Розділу І). Ці Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд, прилеглих до них територій, приміщень, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування навчальних закладів та установ системи освіти (далі - заклади та установи) незалежно від типів і форм власності, що належать до сфери управління МОН, і є обов'язковими для виконання вихованцями, учнями, студентами, курсантами, слухачами, стажистами, аспірантами, докторантами, керівниками, педагогічними, науковими, науково-педагогічними, технічними працівниками, спеціалістами і обслуговувальним персоналом цих закладів та установ (далі - учасники навчально-виховного процесу). Забезпечення пожежної безпеки в організаціях, на підприємствах системи освіти України здійснюється згідно з Правилами пожежної безпеки. (п.п.2,3 Розділу І)
Однак, як вбачається з матеріалів справи, під час проведення позапланової перевірки позивачем встановлено та зафіксовано в акті перевірки ряд порушень зазначених правил, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей та в подальшому можуть призвести до тяжких наслідків у сфері пожежної безпеки.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідач, будучи належним чином повідомленим про відкриття скороченого провадження у даній справі, заперечень проти позову не надіслав, доказів усунення виявлених порушень суду не надав.
Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 розділу I Правил 1417).
Згідно з ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Суд звертає увагу відповідача на те, що згідно ч. 12 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).
Згідно п. 10 ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України постанова підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області до Верхньосироватської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів Сумської районної ради Сумської області про застосування заходів реагування - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Верхньосироватської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів Сумської районної ради Сумської області (Сумський район, с. Верхня Сироватка, пл. Козацької слави, 5) у вигляді повного зупинення експлуатації приміщення підвального поверху Верхньосироватської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів Сумської районної ради Сумської області, за адресою: Сумський район, с. Верхня Сироватка, пл. Козацької слави, 5, до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної безпеки, виявлених під час перевірки, а саме пунктів 25-29 акту №43 від 08.11.2017.
Встановити спосіб виконання судового рішення - опечатування, опломбування, знеструмлення.
Покласти обов'язок щодо забезпечення виконання рішення суду на Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя І.Г. Шевченко