13 грудня 2017 р. справа №818/3301/15
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми заяву Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про заміну сторони правонаступником,-
Державна податкова інспекція у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області звернулася до суду із заявою про заміну сторони у справі правонаступником, а саме: замінити відповідача по справі №818/3301/15 Державну податкову інспекцію у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області на правонаступника - Головне управління ДФС у Сумській області.
Сторони повідомлені належним чином про день, час та місце розгляду заяви, але в судове засідання не з'явилися.
Крім того, заявник та позивач у справі, просять заяву розглядати без їх участі.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що постановою Сумського окружного адміністративного суду від 23.09.2015, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22.08.2016, задоволені позовні вимоги Сумської торгово-промислової палати в частині визнання протиправною та скасування податкової вимоги державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області від 12.08.2015 №3009-23 на суму 427550,5 грн.; визнано протиправним та скасовано рішення державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області від 27 квітня 2015 року №45 про опис майна Сумської торгово-промислової палати у податкову заставу; зобов'язано державну податкову інспекцію у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області провести коригування в інтегрованій картці платника податку Сумської торгово-промислової палати шляхом зменшення заборгованості по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код класифікації доходів бюджету 14010100) на суму 403600 грн.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» №1797-УІІІ від 21.12.2016 (далі по тексту - ЗУ №1797-VIII), який набрав чинності з 01.01.2017, внесено зміни до Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України).
Так, статтею 19-3 Податкового кодексу України визначено функції державних податкових інспекцій, а саме: Державні податкові інспекції здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
Функції центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, в частині забезпечення формування та реалізації податкової та митної політики визначені статтею 19-2 Податкового кодексу України.
За приписами положень вказаної статті центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, в частині забезпечення формування та реалізації податкової та митної політики виконує такі функції: здійснює координацію діяльності контролюючих органів; затверджує нормативно-правові акти з питань, що належать до компетенції контролюючих органів; прогнозує, аналізує надходження податків, зборів, платежів, визначених Податковим та Митним кодексами України, Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", джерела податкових надходжень, вивчає вплив макроекономічних показників, законодавства, угод про вступ до міжнародних організацій, інших міжнародних договорів України на надходження податків, зборів, платежів, надає пропозиції щодо збільшення їх обсягу та зменшення втрат бюджету; узагальнює практику застосування законодавства з питань оподаткування, законодавства з питань сплати єдиного внеску, розробляє проекти нормативно-правових актів; видає узагальнюючі податкові консультації відповідно до цього Кодексу; виконує інші функції, передбачені законом.
Відповідно до пп. 19-1.1.1, 19-1.1.8, 19-1.1.10, 19-1.1.22 п. 19-1. 1 ст. 19-1 ПК України, контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків; забезпечують достовірність та повноту обліку платників податків та платників єдиного внеску, суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; забезпечують ведення обліку податків, зборів, платежів; здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Таким чином, функції контролюючого органу, яка передбачена вищевказаними положеннями Податкового кодексу України щодо ведення обліку податків, зборів, платежів, а також погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів здійснюють Головні управління ДФС у областях.
Враховуючи вищевикладене, Законом України №1797-УІІІ ДПІ у м. Сумах позбавлена функцій ведення обліку податків, зборів, платежів, а також погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Відповідно до п. 1 ст. 55 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Отже, суд вважає за необхідне замінити відповідача по справі №818/3301/15 - Державну податкову інспекцію у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області (код ЄДРПОУ 39563287) на правонаступника - Головне управління ДФС у Сумській області (код ЄДРПОУ 39456414).
Керуючись ст. ст. 55, 165 КАС України, суд, -
Заяву Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про заміну сторони правонаступником - задовольнити.
Замінити відповідача у справі №818/3301/15 - Державну податкову інспекцію у м.Сумах Головного управління ДФС у Сумській області (код ЄДРПОУ 39563287) на правонаступника - Головне управління ДФС у Сумській області (код ЄДРПОУ 39456414) (вул. Іллінська, буд.13, м. Суми, 40009).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня отримання її копії.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя C.О. Бондар