Справа № 815/5469/17
08 грудня 2017 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Самойлюк Г.П.,
при секретарі: Казарян С.Б.
сторін:
позивач: ОСОБА_1 (представник за довіреністю)
відповідач: ОСОБА_2 (представник за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом Головного управління ДСНС України в Одеській області до Петрівського державного аграрного технікуму про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 08 грудня 2017 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
До суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДСНС України в Одеській області до Петрівського державного аграрного технікуму, в якому позивач просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Петрівського державного аграрного технікуму (ідентифікаційний код юридичної особи: 00702570, юридична адреса: 67512, Одеська область, Лиманський р-н., с. Курісове, вул. Куріса, 9) у вигляді часткового зупинення роботи шляхом опечатування (опломбування) всіх дверей (воріт) будівель, приміщень, відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок) у будівлі “Механічного корпусу”, що позначена № 14 на Схемі розміщення будівель Петрівського державного аграрного технікуму, розташованого за адресою: Одеська область, Лиманський р-н., с. Курісове, вул. Куріса, 9, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, вказаних в Акті перевірки №60 від 09.10.2017р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за наслідками проведення позапланової перевірки об'єкта відповідача встановлено порушення, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливість її ефективної ліквідації та рятування людей. Наведені порушення виявленні у «Механічному корпусі» Петрівського державного аграрного технікуму під № 4 за адресою: 67512, Одеська область, Лиманський район, с.Курісове, вул. Куріса, 9. Позивач зазначив, що подальша робота (експлуатація) об'єкта відповідача - будівлі «Механічного корпусу» Петрівського державного аграрного технікуму під № 4 за адресою: 67512, Одеська область, Лиманський район, с.Курісове, вул. Куріса, 9 з виявленими під час перевірки порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей.
Від відповідача надійшли письмові заперечення (а.с. 32-35), в яких в обґрунтування правової позиції зазначено, що виявлені позивачем порушення не становлять реальної загрози життю та здоров'ю людей та можуть бути усунені в інший спосіб, ніж застосування до відповідача у вигляді зупинення роботи, наприклад, шляхом складання припису, розпорядження чи іншого розпорядчого документа щодо усунення порушень.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, наведених у письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд,-
Петрівський державний аграрний технікум (67512, Одеська область, Лиманський р-н., с. Курісове, вул. Куріса, 9; код ЄДРПОУ 00702570) здійснює господарську діяльність за такими видами: Код КВЕД 01.50 Змішане сільське господарство; Код КВЕД 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; Код КВЕД 85.31 Загальна середня освіта; Код КВЕД 85.32 Професійно-технічна освіта; Код КВЕД 85.42 Вища освіта (основний); Код КВЕД 85.53 Діяльність шкіл із підготовки водіїв транспортних засобів.
Судом встановлено, що відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Кодексу цивільного захисту України, на виконання наказу Головного управління ДСНС України в Одеській області № 387 від 28.09.2017 р. у період з 05.10.2017 р. по 11.10.2017 р., посвідчення на проведення перевірки № 62 від 05.10.2017р., посадовими особами Головного управління ДСНС України в Одеській області проведено позапланову перевірку Петрівського державного аграрного технікуму щодо додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту території, будівель, приміщень та споруд тощо, за результатами якої складений акт №60 від 09.10.2017р. (а.с. 17-24), яким зафіксовано порушення приписів Кодексу цивільного захисту України №5403-VI (далі - КЦЗУ), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014р., зареєстрованих у Міністерстві юстиції України від 05.03.2015р. за №252/26697 (далі - ППБУ) та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, нормам і правил у сфері пожежної, пожежної безпеки, зокрема:
1) ст.20, 55, Розділ IV, п.1.21 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ, ДСТУ Б В.2.5-38:2008 - територія, будівлі, споруди та зовнішні установки не захищені від прямих потраплянь блискавки і вторинних її проявів;
2) ст.20, 55, Розділ V, 1.2 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - приміщення будівель технікуму не обладнано системою протипожежного захисту;
3) ст.20, 55, Розділ V, п.1.2, додаток Б, табл.Б.1, п.4 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ, ДСТУ В.2.5-56:2014 - приміщення будівель технікуму не обладнано системою оповіщення про пожежу;
4) ст.20, 55, Розділ V, п.п. 3.6, 3.9, 3.11 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - пожежні щити (стенди) на території не укомплектовані згідно норм належності, а саме: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2x2 м - 1 шт, гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт.;
5) ст.20, 55, Розділ V, п.3.14 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - не проводиться періодичне обслуговування немеханізованого пожежного ручного інструменту, розміщеного на об'єкті у складі комплектації пожежних щитів (стендів), яке включає такі операції: очищення від пилу, бруду та слідів корозії; відновлення фарбування з урахуванням вимог стандартів; випрямлення ломів та суцільнометалевих гаків для виключення залишкових деформацій після використання; відновлення потрібних кутів загострювання інструмента з дотриманням вимог стандартів;
6) ст.20, 55, Розділ V, п.3.11 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - територія технікуму не забезпечена необхідною кількістю пожежних щитів (з розрахунку 1 щит на 5000 м.кв.);
7) ст.20, 55, Розділ V, п.3.12 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - на пожежних щитах відсутні порядковий номер та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів;
8) ст.20, 55, Розділ ІІІ, п.2.5, КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - дерев'яні конструкції будівель технікуму не оброблені вогнезахисною речовиною;
9) ст.20, 55, Розділ V, п.2.1 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - пожежне водоймище не заповнене водою;
10) ст.20, 55, Розділ V, п.2.1 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - до пожежного водоймища відсутній під'їзд з твердого покриття;
11) ст.20, 55, Розділ V, п.2.1 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - біля розташування пожежного водоймища не встановлений об'ємний покажчик з індексом ПВ, цифровими значеннями запасу води в кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, які можуть одночасно встановлюватися на майданчику біля водойми;
12) ст.20, 55, Розділ V, п.2.1 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - водонапірна башта не пристосована для забору поди пожежною технікою та відсутній під'їзд до неї з твердого покриття;
13) ст.20, 55, Розділ V, п.3.6 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - приміщення будівель технікуму не забезпечені в повному обсязі сертифікованими первинними засобами пожежогасіння (вогнегасники);
14) ст.20, 55, Розділ ІІІ, п.1.15, КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - в'їзди (виїзди) на територію технікуму не обладнані схемами території, в яких вказується розміщення будівель, водойм, гідрантів та під'їздів пожежних автомобілів до них;
15) ст.20, 55, Розділ V, п.3.17 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників;
16) ст.20, 55, Розділ ІІ, п.4, КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - не всі приміщення забезпечені інструкціями про заходи пожежної безпеки та табличками із зазначенням осіб, відповідальних за протипожежний стан, та табличками із зазначенням телефону для виклику пожежної охорони;
17) ст.20, 55, Розділ ІV, п.1.7 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - з'єднувальні коробки (дози) в приміщеннях не закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів;
18) ст.20, 55, Розділ ІV, п.1.16 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - електрощити не забезпечені схемами підключення споживачів з пояснювальними написами і зазначенням номінального стуму;
19) ст.20, 55, Розділ ІV, п.1.18 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - електрична проводка в приміщеннях будівель прокладена з порушенням вимог ПУЕ (корпус механізації; підвальне приміщення; учбовий корпус; ферма; машинний двір; майстерня);
20) ст.20, 55, Розділ ІV, п.2.26 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - лінії живлення до побутових кондиціонерів не забезпечені автономними пристроями електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів;
21) ст.20, 55, Розділ ІV, п.1.18 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - в не пристосованих для нього приміщеннях використовуються побутові електронагрівальні прилади (учбовий корпус, гуртожиток №1, 2, 3; ферма; корпус механізації);
22) ст.20, 55, Розділ ІV, п.1.24 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ, ДБН В.1.1.7-2002 - в приміщенні електрощитових не встановлені протипожежні двері ІІ типу;
23) ст.20, 55, Розділ ІV, п.1.18 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - електричні лампи розжарювання в приміщеннях підвішені на струмопроводі та не заключні в плафони;
24) ст.20, 55, Розділ ІІІ, п.1.3, КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - другий під'їзд до учбового корпусу та гуртожитків закритий шлагбаумом та ворітьми;
25) ст.20, 55, Розділ ІV, п.1.17 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - електророзетки, вимикачі та перемикачі в приміщенні встановлені на горючій основі (конструкції);
26) ст.20, 55, Розділ ІV, п.1.18 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - в приміщеннях будівель технікуму експлуатуються пошкоджені електричні розетки;
27) ст.20, 55, Розділ ІV, п.1.6 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - з'єднання відгалуження та окінцювання жил проводів та кабелів в приміщеннях (учбовий корпус, гуртожиток 1, 2, 3; майстерня; корпус механізований; машинний двір; ферма; корпус механізації; підвальне приміщення) не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових);
28) ст.20, 55, Розділ ІV, п.2.16 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - в приміщенні будівлі корпусу механізації та учбового корпусу на вікнах встановлені глухі (не знімні грати);
29) ст.20, 55, Розділ ІІІ, п.2.37 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - евакуаційні двері з приміщень та будівлі зачинені навісними замками (учбовий корпус, корпус механізації, корпус агрономії);
30) ст.20, 55, Розділ ІІІ, п.2.23 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - шляхи евакуації в приміщеннях будівель оздоблені з горючих матеріалів (учбовий корпус, корпус механізації, корпус агрономії);
31) ст.20, 55, Розділ ІІІ, п.2.37 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - евакуаційний вихід з приміщення актового залу захаращений меблями;
32) ст.20, 55, Розділ ІV, п.1.4 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - з будівлі корпусу механізації відсутній другий евакуаційних вихід;
33) ст.20, 55, Розділ ІІІ, п.2.37 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - під сховищем маршем зберігаються меблі;
34) ст.20, 55, Розділ ІІІ, п.2.31 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проводи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням;
35) ст.20, 55, Розділ ІІ, п.5 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - не оновлені плани евакуації з доповненням до якого повинна бути розроблена та затверджена керівником інструкція, що визначає дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей, за якою не рідше одного разу на півпроку мають проводитися практичні тренування всіх задіяних працівників;
36) ст.20, 55, Розділ V, п.2.2 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - пожежні кран комплекти в будівлях гуртожитку знаходяться в непрацездатному стані;
37) ст.20, 55, Розділ V, п.3.10 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - вогнегасники в приміщеннях не вивішені на вертикальні конструкції на висоту не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника;
38) ст. 20, 55, Розділ V, п.3.10 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння не установлені вказівні знаки згідно з ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір», ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности». Знаки повинні бути розміщені на видимих місцях на висоті 2-2.5 м. від рівня підлрги як усередині, так і поза приміщеннями;
39) ст.20, 55, Розділ ІІ, п.3 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - не розроблено загально об'єктову інструкцію зі встановленням відповідного протипожежного режиму;
40) ст.20, 55, Розділ ІІ, п.8 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ - територія, а також будівлі, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки згідно ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности»;
41) ст.20, 55, Розділ ІІ, п.16 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ, Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, затвердженого постановою КМУ № 444 від 26.06.2013р. - посадові особи не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки;
42) ст.20, 55, Розділ ІІІ, п.2.9 КЦЗУ №5403-VI, ППБУ, НАПБ Б.03.002-2007 - на вхідних дверях до складських та виробничих приміщень не внесено позначення категорії щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки та ступінь захисту електрообладнання для складських приміщень за ДНАОП 0.00-1-32-01;
43) п.13 Постанови КМУ № 444 від 26.06.2013р. - відсутні інформаційно-довідкові куточки щодо дій персоналу об'єкта у разі виникнення надзвичайних ситуацій або інших нестандартних подій у побуті;
44) ст.8 Закону України «Про цивільну оборону», п.1 Положення про цивільну оборону України - працівники не забезпечені засобами індивідуального захисту;
45) п.4.5.5 наказу МНС України № 557 від 2007р. - не вивішені на видних місцях інструкції щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій персоналу в разі виникнення аварійної ситуації (аварії);
46) п.3.1 наказу МНС України № 97 від 23.04.2001р. - не визначено наказом (розпорядженням) перелік керівного складу та посадових осіб, які підлягають навчанню у мережі курсів цивільної оборони.
При цьому зазначено, що порушення визначені в пунктах 2, 3, 15, 19, 21, 27, 28, 30, 32, 35 Акту №60 від 09.10.2017р. є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливість її ефективної ліквідації та рятування людей. Наведені порушення виявленні у «Механічному корпусі» Петрівського державного аграрного технікуму під № 4 за адресою: 67512, Одеська область, Лиманський район, с.Курісове, вул. Куріса, 9.
Акт перевірки № 60 від 09.10.2017р. вручено директору Петрівського державного аграрного технікуму ОСОБА_3, про що свідчить особистий підпис останнього (звор. арк., а.с. 22).
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України № 877-V від 05.04.2007 р. “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” (далі - Закон № 877-V).
Відповідно до ст. 1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно абзацу 1 ч.5 ст.4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Частиною 7 ст. 7 Закону № 877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначенням повноважень органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулює та визначає Кодекс цивільного захисту України.
Відповідно до статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
За приписами ст. 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Статтею 67 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: - здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; - складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; - звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до Указу Президента України №20/2013 від 16 січня 2013 року «Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій», Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України (далі - Міністр).
ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Основними завданнями ДСНС України є: реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
Крім цього, у відповідності до Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1052, основними завданнями ДСНС України є, зокрема: реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах; реалізація в межах повноважень, передбачених законом, державної політики у сфері волонтерської діяльності.
ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Враховуючи зазначене, Головне управління ДСНС України в Одеській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а тому воно наділене повноваженнями здійснювати державний нагляд (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки і звертатись до суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Згідно ч.3 ст.55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Згідно ч.ч.1-3 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Приписи, постанови, розпорядження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, щодо усунення порушень встановлених законодавством вимог з питань техногенної та пожежної безпеки можуть бути оскаржені до суду в установлений законом строк.
Відповідно до ст.70 Кодексу цивільного захисту України підставами для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; порушення правил поводження з небезпечними речовинами; відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Виходячи з системного аналізу вищенаведених норм, суд дійшов висновку, що застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів можливо, зокрема, в тому випадку, якщо суб'єктом господарювання не дотримано вимоги пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами, за обов'язкової умови, що таке порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки створює загрозу життю та здоров'ю людей.
Як вбачається з обставин справи, Головним управлінням ДСНС України в Одеській області було проведено планову перевірку додержання та виконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки Петрівського державного аграрного технікуму. За результатом проведеної перевірки виявлено численні порушення вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту.
Вирішуючи спір, суд враховує, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а відповідачем їх наявність не спростована, не надано доказів усунення виявлених порушень. При цьому метою адміністративного позову є превентивна міра, усунення умов, які несуть ризик спричинення шкоди людям.
Одним із головних принципів адміністративного судочинства відповідно до ст. 7 КАС України є принцип верховенства права. Відповідно до ст. 3 Конституції України та ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права.
В адміністративному судочинстві принцип верховенства права зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.
З урахування наведеного, беручи до уваги наявність загрози життю та/або здоров'ю людей, а також з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, суд вважає за необхідне застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача у вигляді часткового зупинення роботи шляхом опечатування (опломбування) всіх дверей (воріт) будівель, приміщень, відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок) у будівлі “Механічного корпусу”, що позначена № 14 на Схемі розміщення будівель Петрівського державного аграрного технікуму, розташованого за адресою: Одеська область, Лиманський р-н., с. Курісове, вул. Куріса, 9, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, вказаних в Акті перевірки №60 від 09.10.2017р.
Суд також роз'яснює відповідачу його право на підставі ч.12 ст. 183-2 КАС України подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Крім того суд повідомляє відповідачу його обов'язок, в силу п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України, виконати постанову негайно.
Відповідно ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 9, 11, 71, 86, 94, 159-164, 167, 183-2, 256 КАС України, суд -
Адміністративний позов Головного управління ДСНС України в Одеській області до Петрівського державного аграрного технікуму про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,- задовольнити у повному обсязі.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Петрівського державного аграрного технікуму (ідентифікаційний код юридичної особи: 00702570, юридична адреса: 67512, Одеська область, Лиманський р-н., с. Курісове, вул. Куріса, 9) у вигляді часткового зупинення роботи шляхом опечатування (опломбування) всіх дверей (воріт) будівель, приміщень, відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок) у будівлі “Механічного корпусу”, що позначена № 14 на Схемі розміщення будівель Петрівського державного аграрного технікуму, розташованого за адресою: Одеська область, Лиманський р-н., с. Курісове, вул. Куріса, 9, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, вказаних в Акті перевірки №60 від 09.10.2017р.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 11.12.2017 р.
Суддя: Г.П. Самойлюк
.