м. Миколаїв
29 листопада 2017 року Справа № 814/1372/17
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОб'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Північ-2", вул. Арх.Старова, 10-Б, м. Миколаїв, 54046
доДержавної податкової інспекції у Центральному районі м.Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Потьомкінська, 24/2, м. Миколаїв, 54030
провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.05.2016р. № 0003951402,
Позивач звернувся до суду з позовом до ДПІ у Центральному районі м. Миколаєва ГУ ДФС у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0003951402 від 10.05.2016.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що податкове повідомлення-рішення нараховано протиправно, оскільки розрахунок податку не обґрунтований.
Відповідач проти позову заперечує, просить відмовити у позові, оскільки податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі вимог чинного законодавства.
Позивач надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, за відсутністю представника позивача. Відповідно до ч.4,6 ст.128 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Дослідив матеріали справи суд дійшов висновку:
Актом про результати документальної позапланової невиїзної перевірки Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Північ-2» з питань дотримання вимог податкового законодавства під час нарахування та сплати з 01.04.2014 по 01.05.2015 орендної плати за земельні ділянки комунальної платності встановлено, що нормативно грошова оцінка земельної ділянки за кв. м згідно витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 08.02.2012 № 535-03 наданої ОСББ «Північ-2» до ДПІ у Центральному районі м. Миколаєва ГУ ДФС у Миколаївській області та з урахуванням коєфіцієнта індексації нормативно грошової оцінки складає станом на 01.01.2014-377,3 грн., станом на 01.01.2015 - 471,78 грн. Перевіркою встановлено, що платником під час здійснення розрахунку орендної плати за земельні ділянки комунальної власності за період з 01.04.2014 по 01.05.2015 було застосовано ставку податку у розмірі 0,1 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, чим порушено пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України зі змінами та доповненнями. Внаслідок чого занижено орендну плату за земельну ділянку комунальної власності за період з 01.04.2014 по 01.05.2015 на суму 97 980,01 грн.
ДПІ у Центральному районі м. Миколаєва ГУ ДФС у Миколаївській області прийняла податкове повідомлення-рішення № 0003951402 від 10.05.2016, яким визначили суму податкового зобов'язання за платежем: орендна плата з юридичних осіб в сумі 97 980,81 грн. основного зобов'язання, 24495,20 грн. штрафні санкції.
Згідно із договором оренди землі від 30.03.2010 року Миколаївською міською радою надано позивачу в оренду земельну ділянку терміном на 15 років, відповідно до якого позивач прийняв у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 7 669 кв.м. , яка знаходиться за адресою м. Миколаїв, вул. Архітектора Старова10-б. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 232561 грн. на час укладання договору. Розмір орендної плати встановлюється у розмірі 0,1 % від її нормативної грошової оцінки .
Відповідно до п.4.3 договору розмір нормативної грошової оцінки не є сталим і змінюється у зв'язку з проведенням її щорічної індексації та внесенням змін на підставі вимог чинного законодавства й інших нормативних документів. Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору.
На підставі п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 % нормативної грошової оцінки.
З набранням чинності Податковим Кодексом України річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам п.п. 288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.
При цьому виходячи із принципу пріоритетності норм Податкового Кодексу України над нормами інших актів у разі суперечності, який закріплений у п.5.2. статті 5 ПК щодо відносин оподаткування, розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений п.п. 288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України. ( Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 14.04.2015 року) .
Відповідно до п.287.1, п.287.3 ст.287 ПК України власники та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування. Податкове зобов'язання щодо плати на землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Податковому органу надано право визначати суму грошового зобов'язання з орендної плати за землю, яка повинна бути не менше 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, але відповідач не надав суду доказів, які б підтверджували, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки позивача складає станом 01.01.2014 -377,3 грн. м.кв., станом на 01.01.2015 - 471,78 грн. м.кв.
Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель (ст. 289 ПК України).
Згідно з п.274.1 ст.274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Статтею 271 ПК України передбачено, що базою оподаткування є:
нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом та площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Таким чином, відповідач повинен був нарахувати позивачу орендну плату з урахуванням нормативної грошової оцінки, яка встановлена рішенням рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів та коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель , який визначається Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Ця інформація відповідачем від відповідних органів до прийняття податкового повідомлення-рішення не була отримана.
Відповідач у запереченнях зазначив, що розрахунок земельного податку був здійснений на підставі даних позивача, зазначених у декларації, тільки ставка податку рахувалась не так, як це робив позивач відповідно до умов договору 0,1 від нормативно грошової оцінки, а 3%. Ніяких даних Держгеокадастру та Миколаївської міської ради не отримував.
Відповідач всупереч ст.71 КАС України не довів суду, що правомірно прийняв рішення: не надав суду доказів про нормативну грошову оцінку та розрахунок суми земельного податку з урахуванням нормативно грошової оцінки земельної ділянки та коефіцієнту індексації, визначеного позивачу у податковому повідомлення-рішенні.
Таким чином, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення від № 0003951402 від 10.05.2016 належить скасувати, а позов задовольнити.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.94 КАС України.
Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 10.05.2016 року № 0003951402.
3. Присудити на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Північ-2" судовий збір у сумі 1837,14 грн. (одна тисяча вісімсот тридцять сім гривень 14 коп.), сплачений платіжним дорученням № 613 від 10.07.2017 року за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Т.О. Гордієнко