08 грудня 2017 року справа № 404/3218/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Головко О.В.
суддів: Суховарова А.В. Ясенової Т.І.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області на постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 30 жовтня 2017 року в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області
про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
ОСОБА_1 у травні 2017 року звернулася до суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просила визнати протиправними дії Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови у проведенні обрахунку пенсії з урахуванням сум: надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, інші виплати, відображенні в довідках Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС у Кіровоградській області від 04.01.2017 за № 03/05 та № 04/05 та зобов'язати Кропивницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити обчислення та виплатити пенсію з 28 листопада 2008 року виходячи з 84% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плати, відповідно до довідок Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС у Кіровоградській області від 04.01.2017 за № 03/05 та № 04/05, до якої суми для обчислення пенсії у тому числі інші виплати: надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, інші виплати.
Ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 30 жовтня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 28.11.2008 по 18.01.2017 залишено без розгляду.
Постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 30 жовтня 2017 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 обрахунку пенсії з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, виплаченої винагороди за вислугу років у розмірі 40 відсотків та сум індексації та зобов'язано Кропивницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити обчислення та виплату пенсії ОСОБА_1 з 19.01.2017, виходячи з 84% суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плати, що включаються у заробіток для обчислення пенсії за 24 календарні місяці (у тому числі інші виплати: матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, винагороду за вислугу років у розмірі 40 відсотків та сум індексації) згідно довідок Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС у Кіровоградській області від 04.01.2017 за № 03/05 та № 04/05. Стягнено з Державного бюджету України на користь позивача 640,00 грн. судового збору.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда та прийняти нову, якою відмовити в задоволені позову. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 28.11.2008 перебуває на обліку в Кропивницькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
У січні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області з заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії з урахуванням довідок Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС у Кіровоградській області від 04.01.2017 за № 03/05 та № 04/05.
Як вбачається з відповіді Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області № 10/Я-11 від 18.07.2017, заява не підлягає задоволенню, оскільки види матеріальної допомоги, індексація, надбавка за вислугу років не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає, що відповідно до положень статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» № 268 від 09.03.2006 встановлено, що керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці надано право надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу).
Згідно з пунктом 3 вказаної постанови виплачувати працівникам органів, зазначених у пункті 1 постанови: надбавку за вислугу років: державним службовцям, посадовим особам органів місцевого самоврядування у відсотках до посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг (спеціальне звання) і залежно від стажу державної служби, служби в органах місцевого самоврядування в таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.
Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до статті 33 Закону в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).
Статтею 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, до яких, зокрема, відносять оплату праці (грошове забезпечення).
Згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України № 5 від 13 січня 2004 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713 суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати.
Аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, премії, надбавка за вислугу років входять до системи оплати праці державного службовця, а індексація є складовою частиною заробітної плати.
Крім того статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що, відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки за вислугу років, інших виплат відповідно до довідок Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС у Кіровоградській області від 04.01.2017 за № 03/05 та № 04/05, відповідач діяв всупереч вимогам чинного законодавства.
Доводи апелянта, що чинним Законом України «Про державну службу» не передбачено право на перерахунок пенсії державних службовців, а також посилання на п. 5 Розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», суд апеляційної інстанції знаходить необґрунтованим, адже предметом даної справи є не перерахунок пенсії позивача з підстав, визначених Законом України «Про державну службу», а поновлення порушеного відповідачем права позивача ще при призначенні пенсії та неврахуванні при її обчисленні складових заробітної плати.
Разом з тим, ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про необхідність стягнення сплаченого позивачем судового збору за рахунок коштів Державного бюджету України.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Також колегія суддів зазначає, що розподіл судових витрат не є тотожним питанню сплати судового збору та наявності пільг щодо його сплати при зверненні до суду.
Враховуючи викладене, колегія суддів доходить висновку, що судом першої інстанції правильно по суті вирішено справу, але із помилковим застосуванням норм матеріального права, у зв'язку з чим постанова суду підлягає зміні.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 201, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Апеляційну скаргу Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області залишити без задоволення.
Постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 30 жовтня 2017 року в адміністративній справі № 404/3218/17 змінити.
Абзац четвертий резолютивної частини постанови викласти в наступній редакції: «Присудити з бюджетних асигнувань Кропивницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати у розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.».
В іншій частині постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 30 жовтня 2017 року в адміністративній справі № 404/3218/17 залишити без змін.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Головуючий суддя: О.В. Головко
Суддя: А.В. Суховаров
Суддя: Т.І. Ясенова