"01" квітня 2010 р. Справа № 3/268/09
за первісним позовом: Державної акціонерної холдингової компанії “Чорноморський суднобудівний завод”
54011, м. Миколаїв, вул. Індустріальна, 1
До відповідача: Миколаївського обласного територіального відділення
Антимонопольного комітету України
54030, м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 41
Третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача:
Товариство з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство “Нібулон”
54030, м. Миколаїв, вул. Фалеєвська, 9-б
про: визнання недійсним рішення № 17-ріш від 29.10.09 р. по справі № 1-26.213/4-
2008.
За зустрічним позовом: Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України
54030, м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 41
До відповідача: Державної акціонерної холдингової компанії
“Чорноморський суднобудівний завод”
54011, м. Миколаїв, вул. Індустріальна, 1
Про: стягнення штрафу згідно рішення від 29 жовтня 2009 р. № 17-ріш в сумі 17 000,00 грн.
Суддя Смородінова О.Г.
Від позивача за первісним позовом: ОСОБА_1, за довіреністю;
Від відповідача за первісним позовом: ОСОБА_2, за довіреністю;
Від ІІІ -особи ТОВ СП “Нібулон”: ОСОБА_3, за довіреністю.
Позивач звернувся до суду з позовом рішення Адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення АМК України від 29.10.2009 р. по справі № 1-26.213/4-2008 в частині визнання вчинення ДАХК “ЧСЗ” порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене п. 2 ст. 50, п. 4 ч. 2 ст. 13 ЗУ “Про захист економічної конкуренції” зловживання монопольним становищем на ринку послуг з надання в користування під'їзних залізничних колій, а саме -обмеження виробництва (послуг з надання в користування під'їзних залізничних колій), що завдало шкоди іншим суб'єктам господарювання та накладання на ДАХК “ЧСЗ”штрафу у розмірі 17000,00 грн. -скасувати.
Позовні вимоги ґрунтуються на підставі норм ст.ст. 48,49,56,59,60 Закону України «Про захист економічної конкуренції»та мотивовані наступним :
- оскаржуване рішення адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.10.2009 р. № 17-ріш у справі № 1-26.213/4-2008 „Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу ” прийнято за відсутності підстав для порушення в порядку перегляду провадження по справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції;
- договір між ДАХК „ЧСЗ” та Товариством з обмеженою відповідальністю „Сільськогосподарське підприємство „Нібулон” (далі -ТОВ СП „Нібулон”) № 2696/05/74 від 30.09.2005 р., за яким ДАХК „ЧСЗ” зобов'язана здійснювати утримання та обслуговування залізничного під'їзного шляху, є неукладеним;
- трактування адміністративною колегією Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України рішення господарського суду Миколаївської області від 19.03.2009 р. по справі №11/468/08 є помилковим, оскільки ненадання послуг з користування під'їзними залізничними коліями не є діями, за які суб'єкти господарювання несуть відповідальність за порушення конкурентного законодавства, а є звичайною господарською тяганиною у зв'язку з неналежною організацією ремонтних робіт.
Відповідач, як у відзиві так і в доповнених запереченнях просить суд відмовити позивачу в задоволенні позову виходячи з наведеного:
Ознайомившись з позовною заявою ДАКХ „ЧСЗ", територіальне відділення відхиляє всі викладені в ній доводи, якими позивач аргументує свої позовні вимоги, як такі, що грунтуються на невірній оцінці обставини справи та неправильному застосуванні законодавства.
Відповідач вказав на те, що в ході розгляду справи про порушення ДАХК „ЧСЗ” законодавства про захист економічної конкуренції територіальним відділенням відповідно до Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, затвердженої розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002 р. №49-р, було проведено дослідження щодо становища ДАХК „ЧСЗ” на ринку. Рішенням Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 26.06.2008 р. № 6-ріш визнано, що ДАХК „ЧСЗ” з моменту укладання договору між ТОВ СП „Нібулон” і ДАХК „ЧСЗ” від 05.02.2002 р. №0502/1 і до теперішнього часу займає монопольне становище на ринку послуг з надання в користування під'їзних залізничних колій у межах частини території міста Миколаєва, включаючи територію ДАХК „ЧСЗ”, де розташовані під'їзні залізничні колії, якими вона володіє, за визначенням абз. 2 ч. 1 ст. 12 Закону України „Про захист економічної конкуренції”, оскільки на даному товарному ринку в зазначених територіальних та часових межах у нього немає жодного конкурента.
Враховуючи зазначене, а також те, що відповідно до положень Закону України „Про природні монополії” ДАХК „ЧСЗ” є суб'єктом природної монополії, її діяльність регулюється нормами конкуренційного законодавства та цього Закону.
Миколаївське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України вказує, що відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України „Про природні монополії” суб'єкти природних монополій не можуть вчиняти дії, які призводять або можуть призвести до неможливості виробництва (реалізації) товарів, щодо яких здійснюється регулювання відповідно до цього Закону, або до заміни їх іншими товарами, не однаковими за споживчими характеристиками.
Також, територіальне відділення просить суд взяти до уваги, що розгляд справи відділенням було здійснення з дотриманням процесуальних засад, визначених розділом 7 Закону України «Про захист економічної конкуренції»та Правилами розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача -ТОВ СГП «Нібулон»в письмових поясненнях повністю підтримує заперечення Антимонопольного комітету та просить суд відмовити позивачу в задоволені позову.
25.02.10р. від Миколаївського обласного територіального відділу Антимонопольного комітету України до господарського суду надійшов по даній справі зустрічний позов про стягнення з ДАХК «ЧСЗ»17000 грн. згідно рішення адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділу Антимонопольного комітету України від 29.10.09р. №17-ріш. в доход загального фонду Державного бюджету України на рахунок «Адміністративні штрафи та інші санкції».
Зустрічні вимоги ґрунтуються на підставі оспорюваного рішення територіального відділення, ст. 25 Закону України «Про антимонопольний комітет України», пункту 3 Положень про територіальні відділення АКУ, ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції».
Відповідач за зустрічною позовною заявою - ДАХК «ЧСЗ»у відзиві заперечує проти заявлених вимог, вважає їх незаконними та необґрунтованими, посилаючись на викладене в первісному позові.
25.03.10р. суд оголошував перерву до 01.04.10р.
01.04.10р. за згодою учасників судового процесу суд, на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, оголосив сторонам вступну та резолютивну частини рішення.
Ознайомившись з матеріали справи, вислухавши учасників судового процесу, господарський суд, -
29 жовтня 2009 року адміністративна колегія Миколаївського областного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийняла рішення №17 -ріш. у справі № 1-26.213/4-2008 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу», яким:
1. Визнано, що державна акціонерна холдингова компанія „Чорноморський суднобудівний завод" з моменту укладання договору між ТОВ СП „НІБУЛОН" і ДАХК „ЧСЗ" від 05.02.2002 р. №0502/1 до теперішнього часу займає монопольне становище на ринку послуг з надання в користування під'їзних залізничних колій у межах частини території міста Миколаєва, включаючи територію ДАХК „ЧСЗ", де розташовані під'їзні залізничні колії, якими вона володіє, за визначенням абзацу 2 частини 1 статті 12 Закону України „Про захист економічної конкуренції", оскільки на даному товарному ринку в зазначених територіальних та часових межах у неї немає жодного конкурента.
2. Визнано, що бездіяльністю, яка полягає в невжитті заходів щодо належного утримання під'їзної залізничної колії, якими володіє ДАХК "ЧСЗ", що спричинило необхідність закриття руху на під'їзних коліях Заводу без додержання порядку організації та проведення ремонтних робіт (що підтверджено рішенням суду), призвела до непридатного до експлуатації стану шпал у кількості 51 шт., що унеможливлювало використання у цей час зазначених колій Товариством, ДАХК "ЧСЗ" вчинило порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене пунктом 2 статті 50, пунктом 4 частини другої статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" - зловживання монопольним становищем на ринку послуг з надання в користування під'їзних залізничних колій у межах частини території міста Миколаєва, де розташовані під'їзні залізничні колії, якими володіє ДАХК "ЧСЗ", а саме - обмеження виробництва (послуг з надання в користування під'їзних залізничних колій), що завдало шкоди іншим суб'єктам господарювання, зокрема ТОВ СП "НІБУЛОН".
3. Відповідно до абзацу 2 частини першої, абзацу 2 частини другої статті 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції», за вчинення порушення вказаного у пункті 2 цього рішення на ДАХК "Чорноморський суднобудівний завод" накладено штраф у розмірі 17 000,0 гривень.
Зазначене рішення містить в собі, зокрема, наступне:
Миколаївським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України було здійснено розслідування по матеріалам справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції Державною акціонерною холдинговою компанією "Чорноморський суднобудівний завод", (надалі - Завод, Компанія, відповідач, ДАХК «ЧСЗ») щодо неправомірного часткового демонтажу під'їзної залізничної колії по вул. Індустріальній, 1 у м. Миколаєві, якою володіє ДАХК "ЧСЗ" та якою користується товариство з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "НІБУЛОН" /надалі - Товариство, ТОВ СП "НІБУЛОН"/ №1-26.213/4-2008 і прийнято рішення від 26.06.2008 р. №6-ріш. ОСОБА_4 рішення відділення Державною акціонерною холдинговою компанією "Чорноморський суднобудівний завод" було оскаржене до Господарського суду Миколаївської області. Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 19.03.2009 р. у справі №11/468/08 рішення відділення від 26.06.2008 р. №6-ріш було скасовано у частині визнання вчинення ДАХК "ЧСЗ" порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене п. 2 ст. 50, п. 5 ч.2 ст.13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" - зловживання монопольним становищем на ринку послуг з надання в користування під'їзних залізничних колій, а саме - повна відмова від реалізації товару за відсутності альтернативних джерел придбання.
Під час розгляду судової справи судом були встановлені факти, які не були та не могли бути відомими відділенню в ході розгляду справи про порушення конкуренційного законодавства. На думку відділення встановлені судом факти мають юридичне значення і дають підстави для іншої кваліфікації дій ДАХК "ЧСЗ", ніж та, яка була надана у оскаржуваному рішенні.
З огляду на вищенаведене територіальним відділенням було продовжено розгляд у справі №1-26.213/4-2008, переглянуте рішення від 26.06.2009 р. №6-ріш і за результатами перегляду встановлено наступне.
Одним із видів діяльності ДАХК "ЧСЗ" є, зокрема, діяльність вантажного залізничного транспорту (КВЕД 60.10.2).
Територіальним відділенням на підставі п. 7 частини 5 статті 14 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", пункту 23 Правил розгляду заяв та справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції у редакції, затвердженій розпорядженням Антимонопольного комітету України від 29.06.1998 р. №169-р, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22.07.1998 р. за №471/2911 (зі змінами і доповненнями), у даній справі було здійснено дослідження ринку, на якому діє відповідач і на якому ним вчинено дії, що розглядаються як порушення коикуренційиого законодавства.
З'ясовано, що між ТОВ СП „НІБУЛОН" та ДАХК „ЧСЗ" за попереднім погодженням Міністерства промислової політики України, Фонду державного майна України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства юстиції України та Миколаївської обласної державної адміністрації було укладено договір: купівлі-продажу №0502/1КП від 05.02.2002 року, за яким ТОВ СП „НІБУЛОН" набуло право власності на об'єкт незавершеного будівництва - "Реконструкція східної добудовчої набережної". Право власності за цим договором оформлено належним чином. Для обслуговування придбаного об'єкту на підставі рішення Миколаївської міської ради №2/21 від 07.06.2002 року та №22/20 від 20.07.2004 року ТОВ СП „НІБУЛОН" придбано у власність земельну ділянку загальною площею 71391 кв. м., про що свідчить Державний акт на право власності землею МК №049527.
Придбані ТОВ СП „НІБУЛОН" об'єкт та земельна ділянка територіально розташовані таким чином, що вони оточені територією ДАХК „ЧСЗ". Перевантажувальний термінал ТОВ СП "НІБУЛОН" розташований на земельній ділянці, дістатися до якої залізничним транспортом можливо лише шляхом проїзду залізничною колією, якою володіє ДАХК "ЧСЗ". ТОВ СП „НІБУЛОН" було за власний рахунок споруджено ділянку залізничного шляху від перевантажувального терміналу, розміщеного на ділянці ТОВ СП „НІБУЛОН", до стрілки, розміщеної на ділянці ДАХК „ЧСЗ".
У договорі купівлі-продажу №0502/1 КП від 05.02.2002 року передбачено, що Компанія за окремою угодою зобов'язана надавати Товариству шляхи для проходження залізничного транспорту. Оскільки придбаний об'єкт незавершеного будівництва знаходиться на земельній ділянці, проїхати до якої можливо тільки через суміжну ділянку Компанії, між Товариством і Компанією укладено договір земельного сервітуту від 24.02.2003 р. №2402/13 ОСОБА_4 договір визнано укладеним рішенням господарського суду Миколаївської області від 22.04.2003 р., яке залишено без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 03.06.2003 р. Право земельного сервітуту виникло 05.06.2003 р. з моменту державної реєстрації даного договору Миколаївським міським управлінням земельних ресурсів Державного комітету України по земельних ресурсах. Відповідно договору про встановлення права земельного сервітуту визначено: - П. 4.1 - право земельного сервітуту полягає в можливості співробітників Товариства, підрядних організацій, постачальників та інших безперешкодно в будь-який час пересуватися наявним шляхом - залізничною колією, розташованою на земельній ділянці Компанії, залізничним транспортом (состав: тепловози та вагони), з метою перевезення, вантажів залізничними вагонами без обмежень щодо обсягу вантажу, з метою доставки вантажів на земельну ділянку Товариство до перевантажувального терміналу;
- п. 7.1 - ТОВ СП „НІБУЛОН" користується правом безперешкодного проїзду транспорту, який здійснює перевезення вантажів Товариства, або їм адресованим з метою їх подальшого перевантаження, по Залізничній колії в будь-якому обсязі та незалежно від часу доби;
- п. 8.1 - Компанія зобов'язана забезпечити безперешкодний проїзд по Залізничній колії транспортних засобів.
ТОВ СП „НІБУЛОН" було за власний рахунок споруджено ділянку залізничного шляху від перевантажувального терміналу, розміщеного на ділянці ТОВ СП „НІБУЛОН", до стрілки, розміщеної на ділянці ДАХК „ЧСЗ".
Згідно з Інструкцією обслуговування і організації руху на під'їзних шляхах ДАХК „ЧСЗ", що надаються у користування ТОВ СП „НІБУЛОН", затвердженої начальником Херсонської дирекції залізничних перевезень Одеської залізної дороги ОСОБА_5 04.12.2007 р., залізничний шлях від перевантажувального терміналу ТОВ СП „НІБУЛОН" примикає до під'їзного залізничного шляху ДАХК „ЧСЗ" при станції Миколаїв -вантажний Одеської залізниці.
Відповідно до п. 64 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.98 № 457, до залізничних під'їзних колій належать колії, що з'єднані із загальною мережею залізниць безперервною рейковою колією і які належать підприємствам, підприємцям,- організаціям та установам незалежно від форм власності. Під'їзні колії призначено для транспортного обслуговування одного або кількох підприємств у взаємодії із залізничним транспортом загального користування.
З метою встановлення фінансово-господарського механізму реалізації права земельного сервітуту між Товариством і Компанією укладено договір про користування під'їзною залізничною колією Компанії від 23.10.2003 р. №2696. Даний договір був розірваний з ініціативи Компанії повідомленням від 21.09.2005 №513-1721. У зв'язку з цим був укладений новий договір про користування під'їзними залізничними коліями ДАХК „ЧСЗ" від 30.09.2005 №2696/05/74 у редакції протоколу розбіжностей від 09.11.2005 р.
Додатково слід зазначити, що рішенням Адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 08.07.03 № 10-ріш по справі №2-26.213/8-2003 визнано, що ДАХК «ЧСЗ»в межах території, що їй належить, з моменту її створення займає монопольне становище на ринку послуг з надання в користування залізничних та автомобільних шляхів, а також з пропуску до територій інших суб'єктів господарювання працівників та транспортних засобів останніх чи їх контрагентів та зобов'язано повністю припинити та в подальшому не допускати зловживань монопольним становищем, в тому числі, не допускати діями чи бездіяльністю обмеження власного виробництва та технічного розвитку, що може завдати шкоди іншим суб'єктам господарювання
Враховуючи зазначене, а також те, що відповідно до положень Закону України „Про природні монополії" ДАХК „ЧСЗ" є суб'єктом природної монополії, діяльність останнього регулюється нормами конкуренційного законодавства та цього Закону.
Норми статті 58 3акону України „Про захист економічної конкуренції" надають право органу Комітету з власної ініціативи чи за заявами осіб переглянути рішення, прийняте ним у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції у разі, якщо істотні обставини не були і не могли бути відомі органу Комітету, що призвело до прийняття необгрунтованого рішення.
Отже, керуючись наведеною нормою, територіальне відділення цілком законно продовжило розслідування у справі на підставі всебічного, повного та об'єктивного аналізу наявних доказів.
Згідно з Інструкцією обслуговування і організації руху на під'їзних шляхах ДАХК „ЧСЗ”, що надаються у користування ТОВ СП „Нібулон”, затвердженої начальником Херсонської дирекції залізничних перевезень Одеської залізної дороги ОСОБА_5 04.12.2007 р., залізничний шлях від перевантажувального терміналу ТОВ СП „Нібулон”, розташованого по вул. Каботажний спуск, 1 у м. Миколаєві, примикає до під'їзного залізничного шляху ДАХК „ЧСЗ” по станції Миколаїв -вантажний Одеської залізниці.
Відповідно до п. 64 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 р. № 457, до залізничних під'їзних колій належать колії, що з'єднані із загальною мережею залізниць безперервною рейковою колією і які належать підприємствам, підприємцям, організаціям та установам незалежно від форм власності. Під'їзні колії призначено для транспортного обслуговування одного або кількох підприємств у взаємодії із залізничним транспортом загального користування.
З метою встановлення фінансово-господарського механізму реалізації права земельного сервітуту між ТОВ СП „Нібулон” та ДАХК „ЧСЗ” укладено договір про користування під'їзними залізничними коліями ДАХК „ЧСЗ” від 30.09.2005 р. №2696/05/74 у редакції протоколу розбіжностей від 09.11.2005 р., відповідно до п. 4.2.2 якого ТОВ СП „Нібулон” має право на безперешкодний проїзд залізничного транспорту, що прямує на адресу ТОВ СП „Нібулон”, а відповідно до п. 4.3.4 -передбачено обов'язок ДАХК „ЧСЗ” забезпечувати безперешкодний проїзд залізничного транспорту, що перевозить вантажі ТОВ СП „Нібулон” або адресовані ТОВ СП „Нібулон”.
Таким чином, товарними межами ринку є послуги з надання в користування залізничних під'їзних колій, якими володіє ДАХК „ЧСЗ”, у межах частини території міста Миколаєва.
Територіальними межами ринку є межі частини території міста Миколаєва, включаючи територію ДАХК „ЧСЗ”, де розташовані під'їзні залізничні колії, якими вона володіє і обмежені лише ними.
Дослідження, проведене Миколаївським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України відповідно до Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, затвердженої розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002 р. № 49-р, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 01.04.2002 р. за № 317/6605, дає підстави для висновку, що ДАХК „ЧСЗ” з моменту укладання договору між ТОВ СП „Нібулон” і ДАХК „ЧСЗ” від 05.02.2002 р. № 0502/1 КП і до теперішнього часу займає монопольне становище на ринку послуг з надання в користування під'їзних залізничних колій в межах частини території міста Миколаєва, включаючи територію ДАХК „ЧСЗ”, де розташовані під'їзні залізничні колії, якими вона володіє, за визначенням абз. 2 ч. 1 ст. 12 Закону України „Про захист економічної конкуренції”, оскільки на даному товарному ринку в зазначених територіальних та часових межах у неї немає жодного конкурента.
Даний висновок Миколаївським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України ДАХК „ЧСЗ” не оскаржений та підтверджений рішенням господарського суду Миколаївської області від 19.03.2009 р. у справі № 11/468/08, яке оцінюється судом за правилами ст.35 Господарського процесуального кодексу України.
До того ж, рішенням адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 08.07.2003 р. № 10-ріш по справі № 2-26.213/8-2003 визнано, що ДАХК „ЧСЗ” в межах території, що їй належить, з моменту її створення займає монопольне становище на ринку послуг з надання в користування залізничних та автомобільних шляхів, а також з пропуску до територій інших суб'єктів господарювання працівників та транспортних засобів останніх чи їх контрагентів, та зобов'язано повністю припинити та в подальшому не допускати зловживань монопольним становищем, в тому числі, не допускати діями чи бездіяльністю обмеження власного виробництва та технічного розвитку, що може завдати шкоди іншим суб'єктам господарювання.
Вищезгадане рішення адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 08.07.2003 р. № 10-ріш по справі №2-26.213/8-2003 залишене в силі рішенням господарського суду Миколаївської області від 12.11.2003 р. по справі № 1/289, яке залишене без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 16.12.2003 р. та постановою Вищого господарського суду України від 31.03.2004 р. і відповідно до приписів ст. 35 Господарського процесуального кодексу України має преюдиціальну силу для вирішення спору у даній справі.
Відповідно до п. 5 Оглядового листа Вищого господарського суду України від 11.07.2005р. №01-8/1222 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про захист економічної конкуренції" факт зайняття суб'єктом господарювання монопольного (домінуючого) становища на ринку доводиться органами Антимонопольного комітету України на підставі відповідного дослідження, проведеного у порядку, передбаченому Методикою.
Відповідно до Закону України "Про захист економічної конкуренції" та п. 1.3 вказаної Методики товар - будь-який предмет господарського обороту, в тому числі продукція, роботи, послуги, документи, що підтверджують зобов'язання та права (зокрема цінні папери), а товарні межі ринку -це товар (товарна група), сукупність схожих, однорідних предметів господарського обороту, в межах якої споживач за звичайних умов може перейти від споживання певного виду предметів господарського обороту до споживання іншого.
Відповідно п. 11 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про Антимонопольний комітет України»Антимонопольний комітет України має повноваження проводити дослідження ринку, визначати межі товарного ринку, а також становище, в тому числі монопольне (домінуюче), суб'єктів господарювання на цьому ринку та приймати відповідні рішення (розпорядження). Вказану компетенцію мають і адміністративні колегії територіальних відділень АМК України відповідно до ст. 14 зазначеного вище закону.
Отже, визначення меж товарного ринку, а також, монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на цьому ринку є виключною компетенцією органів АМК України і господарський суд при вирішенні спору не повинен здійснювати дослідження ринків товарів, у тому числі товарні та територіальні межі ринку, питання формування цін на ринках товарів тощо, визначати власними силами монопольне (домінуюче) становище суб'єктів господарювання на ринку, оскільки відповідні функції здійснюються виключно органами Антимонопольного комітету України, а може лише перевірити відповідність прийнятого у зв'язку з цим рішення органу Антимонопольного комітету України вимогам чинного законодавства.
Матеріали справи свідчать, що 12.03.2008 р. посадовими особами ТОВ СП „НІБУЛОН" та ДАХК „ЧСЗ" було проведено спільне обстеження під'їзного залізничного шляху від стрілочного переводу № 66 до залізничних воріт ДАХК „ЧСЗ". За результатами обстеження був складений акт, в якому зазначалося, що комісією виявлена кущова гнилість шпал на стрілочному переводі №116, № 117, № 120 загальною кількістю 51 шт. Комісія встановила, що необхідно замінити 51 непридатну для використання шпалу і провести виправлення шляху у місцях заміни шпал і підходів. Даний акт підписаний двома посадовими особами ДАХК „ЧСЗ" і двома посадовими особами ТОВ СП „НІБУЛОН". Терміни, в які необхідно провести дані ремонтні роботи, визначені не були.
У технічному паспорті під'їзних заводських залізничних колій, станом на серпень
2007 року зазначено, що шпали на заводських залізничних коліях дерев'яні, оброблені маслянистим антисептиком ДЕСТ-68-75. Кущової гнилості шпал не спостерігається. Шпали знаходяться у задовільному стані.
За повідомленням ДАХК "ЧСЗ" під'їзний шлях оглядається монтером шляху підприємства 3 рази на тиждень. Раз в місяць під'їзний шлях оглядається спільно з начальником залізничної ділянки транспортного цеху та монтером шляху. Жодних документів, якими це підтверджується надано не було.
Акти огляду під'їзного залізничного шляху ДАХК "ЧСЗ" складаються тільки у випадках серйозної несправності шляху, встановленої в ході спільного огляду шляху спеціалістами ДАХК "ЧСЗ" та ТОВ СП "НІБУЛОН". З моменту складання паспорту під'їзного залізничного шляху підприємства не виникали серйозні несправності. Дрібні несправності шляху виправлялись монтером шляху, силами ДАХК "ЧСЗ" без складання актів та зупинення руху.
Тобто жодних документів, що підтверджують проведення оглядових робіт на під'їзних коліях у встановлений законодавством строк ДАХК "ЧСЗ" не надало. Жодних документів, що підтверджують виявлення несправностей та проведення ремонтних робіт з моменту складання паспорту під'їзного шляху і до виявлення кущової гнилості шпал у кількості 51 шт. між стрілочним переїздом №116 та №120 надано не було. та об'єктивних причин, за яких працівники ДАХК "ЧСЗ" при огляді під'їзного шляху 3 рази на тиждень і один раз на місяць спільно з начальником залізничної ділянки транспортного цеху та монтером шляху, могли не помітити кущову гнилість шпал у кількості 51 шт., не було.
Фактичний строк служби дерев'яних шпал на ділянці під'їзного шляху ДАХК "ЧСЗ", на якому згідно з ОСОБА_1 обстеження під'їзного шляху від 12.03.2008 р. виявилася кущова гнилість шпал, складає 12-14 років.
14.03.2008 р. працівниками ДАХК „ЧСЗ" без будь-якого попередження було самовільно здійснено частковий демонтаж верхньої будівлі під'їзної залізничної колії (демонтовано й вивезено рейки та шпали) загальною довжиною близько 12 м між стрілочним переводом №117 і стрілочним переводом №120 по вул. Індустріальній у м. Миколаєві поза межами ДАХК „ЧСЗ", яка примикає до колії станції Миколаїв-вантажний, внаслідок чого рух залізничного транспорту став неможливим.
Альтернативної під'їзної колії до перевантажувального терміналу ТОВ СП „Нібулон” на час проведення демонтажних робіт на відрізку колій організовано не було.
Слід зауважити, що зазначена колія використовується для перевезення залізничних вагонів на перевантажувальний термінал для перевалки зернових та олійних культур ТОВ СП „НІБУЛОН", розташований по вул. Каботажний спуск, 1 у м. Миколаєві.
У зв'язку із вказаними, ТОВ СП «НІБУЛОН»звернулося із заявою до Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України щодо притягнення ДАХК «ЧСЗ»до відповідальності за порушення конкуренційного законодавства.
В той же час, за умови належної організації планово-попереджувальних робіт ДАХК „ЧСЗ” можна було би не допустити виходу зі строю одночасно такої кількості шпал, заміна яких призвела до порушення Правил технічної експлуатації залізниць України, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 20.12.1996 р. № 411: згідно з п. 8.3 ремонт споруд та пристроїв має проводитись із забезпеченням безпеки руху й охорони праці, як правило, без порушення графіка руху поїздів. Відповідно до ст. 3 Закону України „Про залізничний транспорт” нормативні документи, що визначають порядок і умови перевезень, безпеку руху є обов'язковими для всіх осіб на території України. Відповідно до Закону України „Про залізничний транспорт”, Статуту залізниць України та Правил підприємство, яке має під'їзні колії, повинно неухильно дотримуватися та забезпечувати безпеку руху поїздів.
Пояснення представника ДАХК „ЧСЗ” про те, що вказані дії по ремонтним роботам були вимушеною мірою, пов'язаною з виходом зі стану під'їзної залізничної колії внаслідок нормального зносу, не можуть прийматись судом до уваги, оскільки займаючи монопольне становище на ринку послуг з надання у користування під'їзних залізничних колій, що не оспорюється позивачем, ДАХК „ЧСЗ” зобов'язана не допускати зловживання таким становищем. В той же час ДАХК „ЧСЗ” мала можливість та була зобов'язана вчасно вживати необхідних заходів щодо належного утримання власної під'їзної залізничної колії або мінімізувати строки ремонту колії.
Недотримання ДАХК „ЧСЗ” порядку організації та проведення ремонтних робіт при проведенні вказаного вище демонтажу колії встановлено рішенням господарського суду Миколаївської області від 19.03.2009 р. по справі № 11/468/08, яке набрало законної сили, та відповідно до ст. 35 Господарського процесуального кодексу України має преюдиціальну силу для вирішення спору у даній справі.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції». зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку, зокрема, визнається обмеження виробництва, ринків або технічного розвитку, що завдало чи може завдати шкоди іншим суб'єктам господарювання, покупцям, продавцям.
Виробництво - це сукупність процесів використання праці та обладнання (капіталу) разом з природними ресурсами і матеріалами для створення; необхідних: продуктів та надання послуг. Виходячи із загального визначення цього терміну, під виробництвом у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції ДАХК „ЧСЗ" розуміється сукупність процесів по належному утриманню залізничних колій, що належать позивачу, які полягають не тільки у постійному наданні послуг користування залізничними коліями, а й насамперед, створенні умов для безперервної експлуатації цих колій.
Обмеження виробництва, що визнано територіальним відділенням порушенням законодавства про захист економічної конкуренції у даній справі, полягає в невжитті ДАХК „ЧСЗ" заходів щодо належного утримання під'їзних залізничних колій, якими вона володіє, що призвело до непридатного до експлуатації стану шпал у кількості 51 шт., спричинило необхідність закриття руху на під'їзних коліях Заводу та унеможливило використання зазначених колій.
Такі дії позивача не можуть розглядатись тільки як порушення договірних господарських відносин, оскільки ДАХК „ЧСЗ"' займає монопольне становище на ринку послуг з надання в користування під'їзних залізничних колій у межах частини території міста Миколаєва, включаючи територію ДАХК „ЧСЗ", де розташовані під'їзні залізничні колії, якими вона володіє, (підтверджено рішенням господарського суду Миколаївської області від 19.03.2009 р. у справі №11/468/08) і відповідно до положень Закону України „Про природні монополії" є суб'єктом природної монополії, тому її діяльність регулюється нормами конкуренційного законодавства та цього Закону, частина 2 статті 10 якого передбачає, що суб'єкти природних монополій не можуть вчиняти дії, які призводять або можуть призвести до неможливості виробництва (реалізації) товарів, щодо яких здійснюється регулювання відповідно до цього Закону.
Твердження позивача були б обґрунтованими, якщо б ДАХК „ЧСЗ" не займав монопольного становища на ринку, який досліджено у справі, а ТОВ СП „Нібулон" (чи будь - який інший суб'єкт господарювання, з яким ДАХК „ЧСЗ" має договірні відносини щодо користування його залізничними коліями) за умов існування значної конкуренції на цьому ринку, міг би обрати іншого суб'єкта господарювання, який би не допускав порушень чинного конкуренційного законодавства.
Відповідно до положень Закону України "Про природні монополії" ДАХК "'ЧСЗ" є суб'єктом природної монополії, тому на нього поширюється дія цього Закону. Відповідно ж до частини 2 статті 10 даного Закону суб'єкти природних монополій не можуть вчиняти дії, які призводять або можуть призвести до неможливості виробництва (реалізації) товарів, щодо яких здійснюється регулювання відповідно до цього Закону, або до заміни їх іншими товарами, не однаковими за споживчими характеристиками.
Таким чином, матеріали справи повністю доводять бездіяльність ДАХК "ЧСЗ", яка полягає в невжитті заходів щодо належного утримання власної під'їзної залізничної колії, що спричинило необхідність закриття руху на під'їзних коліях ДАХК "ЧСЗ" без додержання порядку організації та проведення ремонтних робіт (що підтверджено рішенням суду), призвела до непридатного до експлуатації стану шпал у кількості 51 шт., що унеможливлювало використання у цей час зазначених колій нашим Товариством.
Отже, вказаною бездіяльністю ДАХК "ЧСЗ" вчинило порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене пунктом 2 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", а саме - зловживання монопольним становищем на ринку послуг з надання в користування під'їзних залізничних колій у межах частини території міста Миколаєва, де розташовані під'їзні залізничні колії, якими володіє ДАХК "ЧСЗ", що визнається таким згідно з пунктом 4 частини 2 статті 13 цього Закону - обмеження виробництва (послуг з надання в користування під'їзних залізничних колій).
Відповідно до абз. 2 ч. 1, абз. 2 ч. 2 ст. 52 Закону України „Про захист економічної конкуренції”, за порушення, передбачені п. 2 ст. 50 цього Закону, на порушника накладається штраф у розмірі до десяти відсотків доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації товару (робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф.
Дослідивши надані позивачем копії додаткових документів (Журнал закриття залізничних шляхів за 2007 -2010 р.р.; книга запису результатів перевірки шляху, споруд та шляхових пристроїв №27; наряди на роботу залізничної техніки), що на погляд ДАХК «ЧСЗ»підтверджують здійснення ним поточного утримання під'їзних залізничних колій, суд дійшов висновку про наявність лише формального підходу ВАТ «ДАХК»«ЧСЗ»до заповнення вищевказаних документів, оскільки необхідна інформація щодо, наприклад, контролю з профілактики чи/або ремонту шпал в книзі відсутня взагалі.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, проаналізувавши положення чинного законодавства, дослідивши матеріали справи, господарський суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги ДАХК „ЧСЗ” до Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України з позовом про визнання частково недійсним рішення Адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.10.2009 р. № 17-ріш у справі № 1-26.213/4-2008 „Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу”, в частині визнання вчинення ДАХК „ЧСЗ” порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу, є необґрунтованими з підстав, наведених вище, отже задоволенню не підлягають.
У зв'язку з зазначеним, з тих же підстав позовні вимоги Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України за зустрічним позовом до ДАХК «ЧСЗ»про стягнення штрафу доход Державного бюджету України в розмірі 17000,00 грн. згідно рішення адміністративної колегії Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.10.2009 р. №17-ріш, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Додатково, суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до статті 12 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають спори, зокрема, про визнання недійсними актів. Скасування господарськими судами відповідних актів (рішень) діючим процесуальним кодексом не передбачено.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 60, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд -
1. В позові Державній акціонерній холдинговій компанії „Чорноморський суднобудівний завод” відмовити повністю.
2. Зустрічний позов Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України задовольнити повністю.
Стягнути з Державної акціонерної холдингової компанії „Чорноморський суднобудівний завод” (вул. Індустріальна,1, м. Миколаїв, 54011, ідентифікаційний код 14312980) штраф в розмірі 17000,00 грн. в доход загального фонду Державного бюджету України на рахунок по КЕКД 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», одержувач -Заводський район, ЄДРПОУ 23626096, банк одержувача -ГУДКУ у Миколаївській області, МФО 826013, рахунок 31118106700003.
Стягнути з Державної акціонерної холдингової компанії „Чорноморський суднобудівний завод” (вул. Індустріальна,1, м. Миколаїв, 54011, ідентифікаційний код 14312980) на користь Державного бюджету Центрального району м. Миколаєва 102 грн. державного мита, 236 грн. на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя О.Г. Смородінова