ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08 грудня 2017 р. Справа № 909/1041/16
Господарський суд Івано-Франківської області у складі: судді Фанди О.М., секретаря судового засідання Поліводи С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання судового експерта Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз ОСОБА_1 вх. № 12714/17 від 28.11.17 про надання додаткових матеріалів по справі
за позовом: Заступника військового прокурора Івано-Франківського гарнізону, вул. Чорновола,9, м. Івано-Франківськ, 76018, в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції у спірних відносинах є: Державна екологічна інспекція у Івано-Франківській області, вул. А. Сахарова, 23 А, м. Івано-Франківськ, 76014,
до відповідача: Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", вул. Ребета, 6, м. Івано-Франківськ, 76014,
про стягнення шкоди заподіяної порушенням природоохоронного законодавства в сумі 521 715,19 грн.
за участю:
Від прокуратури: ОСОБА_2 - прокурор військової прокуратури Івано-Франківського гарнізону, (службове посвідчення № 046431 від 29.03.2017 року)
Від позивача: ОСОБА_3 - завідувач юридичного сектору, (доручення № 02-17/16 від 03.01.2017 року)
Від відповідача: ОСОБА_4 - юрисконсульт юридичного відділу, (довіреність № 597 від 26.07.2017 року; паспорт серія СЕ № 558911 від 16.02.2011 року)
Заступник військового прокурора Івано-Франківського гарнізону, звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області із позовом в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції у спірних відносинах є: Державна екологічна інспекція у Івано-Франківській області, до Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", про стягнення шкоди заподіяної порушенням природоохоронного законодавства в сумі 521 715,19 грн.
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 01.02.2017 року призначено по справі комплексну земельно - технічну та інженерно - екологічну судову експертизу, проведення якої доручено Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз (вул. Липинського, 54, м. Львів, 79024), для чого направлено матеріали справи № 909/1041/16.
28.11.17 за вх. № 12714/17 до Господарського суду Івано-Франківської області надійшло клопотання судового експерта Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз ОСОБА_1 про надання додаткових матеріалів по справі, в якому просить суд надати матеріали здійснення Держекоінспекцією в Івано-Франківській області державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів з розрахунком розміру збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, чинного на момент скоєння інкримінованої події, а саме:
- результати інспекторського огляду місця події та матеріали фіксації порушення (акт перевірки);
- припис про усунення порушень;
- матеріали економічного санкціонування (розрахунок збитку, заподіяного державі внаслідок порушення, виконаний на підставі комплексу методик Мінекоресурсів (Мінприроди) України).
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 30.11.2017 року поновлено провадження у справі та призначено клопотання судового експерта про надання матеріалів необхідних для проведення експертизи (вх.№ 12714/17 від 28.11.17) до розгляду в судовому засіданні на 08.12.2017 року.
В судовому засіданні 08.12.17 представник позивача щодо поданого клопотання судового експерта заперечувала, з підстав викладених у письмових запереченнях вх. № 19620/17 від 08.12.17.
В свою чергу представник прокуратури погодився з позицією представника позивача, а представник відповідача пояснив суду, що у відповідача не має документів, які витребовуються судовим експертом.
Дослідивши в судовому засіданні 08.12.2017 року клопотання судового експерта (вх. № 12714/17 від 28.11.2017 року) про надання додаткових матеріалів по справі, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.
Відповідно до ст. 31 ГПК України, судовий експерт, оскільки це необхідно для дачі висновку, має право знайомитися з матеріалами справи, брати участь в огляді та дослідженні доказів, просити господарський суд про надання йому додаткових матеріалів.
Пунктом 11 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 4 від 23.03.12 "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" передбачено, що у разі коли для вирішення поставлених перед експертом питань йому необхідні додаткові матеріали (документи, зразки тощо) він з огляду на положення частини четвертої статті 31 ГПК вправі просити господарський суд про їх надання.
Клопотання судового експерта про надання додаткових матеріалів розглядається господарським судом після поновлення провадження у справі; за необхідності для розгляду такого клопотання суд може витребувати матеріали справи з експертної установи, а також повідомити учасників судового процесу про час і місце проведення відповідного судового засідання. Після розгляду клопотання провадження у справі знову зупиняється, а матеріали справи, якщо вони витребувалися судом, надсилаються до експертної установи.
Судом встановлено, що розрахунок розміру шкоди, заподіяної лісу незаконною рубкою дерев, обчислюється виключно за таксами затвердженими Постановою КМУ № 665, яка була застосована державним інспектором при розрахунку розміру шкоди завданої лісу незаконною рубкою дерев на території Майданського лісництва Прикарпатського військового лісгоспу. Жодних методик Мінприроди України для розрахунку розміру шкоди, завданої лісу внаслідок незаконної рубки дерев не існує.
Статтею 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що у разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Отже, законодавством передбачено застосування заходів реагування саме у разі необхідності та на усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу контролю, які можливо усунути. Оскільки незаконна рубка дерев є порушенням, яке усунути вже неможливо, то складання припису на порушення, яке неможливо усунути Законом не передбачено.
Зазначені судовим експертом накази Держлісагенства від 22.11.2010 року № 403, від 21.03.2013 року № 9, від 25.09.2013 року № 272, Методичні вказівки із відведення таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів України, застосовуються саме лісокористувачами, які відводять відповідні ділянки та видають лісорубні квитки, а до компетенції Держекоінспекції не входить ні відведення таксації лісосік, ні видача лісорубних квитків.
Також, згідно п.1.4 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 464 від 10.09.2008 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2009 року за № 181/16034, акт перевірки - це документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.
Оскільки до позовної заяви додані матеріали перевірки Майданського лісництва Прикарпатського військового лісгоспу від 04.11.2016 року та розрахунок розміру шкоди, здійснений відповідно до Постанови КМУ № 665, то інших додаткових матеріалів перевірки не існує.
Суд звертає увагу судового експерта на те, що ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 02.03.2017 року погоджено виконання комплексної земельно - технічної та інженерно - екологічної судової експертизи у даній справі у строк понад 90 календарних днів з початком фактичного її виконання з липня 2017 року.
Однак станом на 08.12.2017 року судова експертиза все ще не проведена, чим порушуються вимоги Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень. Тривале затягування Вами терміну проведення експертизи, зумовить сумніви в її об'єктивності у сторін в даній справі.
З огляду на викладене, суд вважає клопотання судового експерта Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз ОСОБА_1 вх. № 12714/17 від 28.11.17 про надання додаткових матеріалів по справі необгрунтованим та безпідставним, відмовляє в його задоволенні та зупиняє провадження у справі.
Керуючись ст. 31, ч.2 ст.79, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
В задоволенні клопотання судового експерта Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз ОСОБА_1 вх. № 12714/17 від 28.11.17 про надання додаткових матеріалів - відмовити.
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи і отримання господарським судом висновку експертизи.
Копію ухвали направити сторонам та Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз (вул. Липинського, 54, м. Львів, 79024).
Суддя Фанда О.М.