Рішення від 07.12.2017 по справі 909/977/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2017 р. Справа № 909/977/17

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т.В. , секретар судового засідання Масловський А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: фізичної особи-підприємця Гугіля Романа Івановича, АДРЕСА_1,76006

до відповідача: Прикарпатської універсальної товарної біржі, вул. Шевченка, 9,м. Івано-Франківськ,76018

про визнання організації та проведення аукціону з продажу необробленої деревини незаконною

за участю:

від позивача: Зоренко О.В. - адвокат, (посвідчення адвоката №431 від 07.04.2000),

від відповідача: ОСОБА_3 - представник, (довіреність №б/н від 17.10.17).

ВСТАНОВИВ:

фізична особа-підприємець Гугіль Роман Іванович звернувся до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Прикарпатської універсальної товарної біржі про визнання організації та проведення 07.09.17 аукціону з продажу необробленої деревини заготівлі ІV кварталу 2017 державними лісовими господарствами та іншими постійними лісокористувачами, які здійснюють заготівлю деревини на території Івано-Франківської області у електронній формі з використанням електронної торгової системи, незаконною.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем організовано і проведено електронні торги з продажу необробленої деревини у формі, не передбаченій діючим законодавством, що призвело до порушення прав та інтересів позивача, оскільки він не мав змоги реалізувати своє право на здійснення господарської діяльності у законний спосіб. Недотримання відповідачем вимог закону в частині публічності та відкритості проведення аукціону позбавило можливості позивача перевірити правильність визначення електронною торговою системою відповідача результатів торгів та їх переможця по відповідних лотах.

Представник позивача в судовому засіданні подав клопотання про зупинення провадження у справі вх.№ 13158/17 від 07.12.17 на час проведення комп"ютерно-технічної експертизи по кримінальному провадженню №12017090010003922 від 19.09.17.

Розглянувши клопотання про зупинення провадження та вислухавши заперечення представника відповідача щодо його задоволення, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.79 ГПК України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом, а також у разі звернення господарського суду із судовим дорученням про надання правової допомоги до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.

Господарський суд має право зупинити провадження у справі за клопотанням сторони, прокурора, який бере участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою у випадках: 1) призначення господарським судом судової експертизи; 2) надсилання господарським судом матеріалів прокурору або органу досудового розслідування; 3) заміни однієї з сторін її правонаступником.

Згідно п.3.16 постанови пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.11, зазначений вище перелік підстав зупинення провадження є вичерпним. Такої підстави як вказано представником позивача у клопотанні вх.№ 13158/17 від 07.12.17, ст.79 ГПК України не містить, а тому у суду відсутні правові підстави для задоволення клопотання.

Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених в відзиві на позов вх.№18365/17 від 20.11.17, де зазначив, що Прикарпатська універсальна торгова біржа організацію та проведення 07.09.17 аукціону з продажу необробленої деревини заготівлі ІV кварталу 2017 державними лісовими господарствами та іншими постійними лісокористувачами, які здійснюють заготівлю деревини на території Івано-Франківської області у електронній формі з використанням електронної торгової системи здійснювала відповідно до вимог чинного законодавства, Правил біржової торгівлі, Регламенту про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини та Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини.

Розглянувши документи і матеріали, подані сторонами та витребувані судом, дослідивши зібрані по справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст. 43 ГПК України, з"ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, із врахуванням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, стосовно розгляду спору впродовж розумного строку, суд зазначає наступне.

Позивач є суб"єктом господарювання, видом діяльності якого, згідно Витягу з ЄДРЮОФОПГФ, є лісопильне та стругальне виробництво.

З інформації, розміщеної на офіційному сайті відповідача, позивачу стало відомо, що 07.09.17 буде проведено аукціон з продажу необробленої деревини в електронному вигляді з використанням електронної торгової системи.

З метою участі у проведенні аукціону, що зумовлено виробничими потребами, позивач зареєструвався на торговій площадці відповідача, створивши відповідний обліковий запис та сплатив реєстраційний і гарантійний внесок за участь в аукціоні.

07.09.17 відповідачем проведено аукціон з продажу необробленої деревини заготівлі ІV кварталу 2017 державними лісовими господарствами та іншими постійними лісокористувачами, які здійснюють заготівлю деревини на території Івано-Франківської області у електронній формі з використанням електронної торгової системи.

Позивач звернув увагу суду на те, що проведення аукціону з продажу необробленої деревини в електронній формі не відповідає нормам Господарського кодексу України, Закону України "Про товарну біржу" та Положенню про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини.

Відповідно до п. 1,2 ст. 278 ГК України, здійснення торговельно-біржової діяльності має на меті організацію та регулювання торгівлі шляхом надання послуг суб'єктам господарювання у здійсненні ними торговельних операцій спеціально утвореною господарською організацією - товарною біржею.

Згідно пунктів 1,5,8 ст. 279 ГК України, товарна біржа є особливим суб'єктом господарювання, який надає послуги в укладенні біржових угод, виявленні попиту і пропозицій на товари, товарних цін, вивчає, упорядковує товарообіг і сприяє пов'язаним з ним торговельним операціям. Товарна біржа діє на підставі статуту, який затверджується засновниками біржі. Товарна біржа здійснює свою діяльність за принципами рівноправності учасників біржових торгів, публічного проведення біржових торгів, застосування вільних (ринкових) цін.

Порядок реалізації всієї необробленої деревини, заготовленої підприємствами, які здійснюють заготівлю деревини як постійні користувачі лісових ресурсів регулюється Положенням про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, затвердженим наказом Державного комітету лісового господарства України від 19.02.07 № 42 (далі-Положення).

Реалізація необробленої деревини всіма постійними лісокористувачами здійснюється через аукціони з продажу необробленої деревини на біржі (п. 1.2. Положення).

Згідно п. 1.3 Положення, аукціони з продажу необробленої деревини проводяться 1 раз в квартал на базі товарних бірж, розташованих в обласних центрах і створених відповідно до Закону України "Про товарну біржу" та Господарського кодексу України. Участь у торгах можуть брати суб"єкти господарської діяльності, котрі займаються переробкою деревини.

Приписами п. 3.1 Положення визначено, що організатор аукціону (біржа) організовує та проводить аукціони відповідно до чинного законодавства та правил біржової торгівлі. Зокрема біржа: розробляє регламент проведення аукціону; розглядає подані пропозиції з продажу необробленої деревини і заяви про участь в аукціоні; визначає місце, дату і час проведення аукціону відповідно до поданих пропозицій, оприлюднює у засобах масової інформації повідомлення відповідно до пункту 2.8 цього Положення; приймає та реєструє заяви про участь в аукціоні; реєструє учасників аукціону в день його проведення і видає покупцям аукціонні картки з номером; оформляє аукціонне свідоцтво за підсумками проведення аукціонів, яке є підставою для укладання договору купівлі-продажу між продавцем та покупцем; реєструє укладені договори купівлі-продажу необробленої деревини.

Відповідно до ст. 280 ГК України, товарна біржа має право встановлювати відповідно до законодавства власні обов'язкові для всіх учасників торгів правила біржової торгівлі та біржового арбітражу.

Статтею 281 ГК України, встановлено, що правила біржової торгівлі розробляються відповідно до законодавства і є основним документом, що регламентує порядок здійснення біржових операцій, ведення біржової торгівлі та розв'язання спорів з цих питань. Правила біржової торгівлі затверджуються загальними зборами членів товарної біржі або органом, ними уповноваженим. Правові умови створення та діяльності товарних бірж, а також основні правила здійснення торговельно-біржової діяльності визначаються цим Кодексом, прийнятими відповідно до нього законами та іншими нормативно-правовими актами.

Частиною 1 ст. 3 Закону України "Про товарну біржу" встановлено, що товарна біржа, зокрема, має право встановлювати відповідно до цього Закону і чинного законодавства власні правила біржової торгівлі та біржового арбітражу, які є обов"язковими для всіх учасників торгів.

Згідно п.4.3 Правил біржової торгівлі Прикарпатської універсальної біржі, затверджених рішенням Біржової Ради ПУТБ від 04.04.16, електронними біржовими торгами є торги, які проводяться з віддаленим доступом учасників біржової торгівлі в Електронну торгову систему за допомогою спеціальних програмних засобів.

Регламентом організації та проведення аукціонів в електронній формі з продажу необробленої деревини на ПУТБ, затвердженим рішенням Біржової Ради ПУТБ від 11.04.16 визначено у п.7 порядок проведення аукціону в електронній формі.

Приписами п.7.2 встановлено, що покупець, який бажає взяти участь в електронному аукціоні надає організатору заявки на купівлю засобами електронної торгової системи шляхом власноручного акцепту (прийняття) заявок продавця.

Заявка на купівлю вважається поданою після її збереження у електронній торговій системі, виконання фінансових зобов"язань учасника, а також інших вимог цього Регламенту.

Подання заявок засобами електронної торгової системи здійснюється за допомогою персональних параметрів доступу (п.7.3 Регламенту).

Відповідно до п.7.5 Регламенту, реєстрація учасників перед початком аукціону здійснюється у електронній торговій системі. До аукціону в електронній формі допускаються учасники, які виконали всі вимоги, встановлені цим Регламентом та договорами з організатором.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що позивачем сплачено реєстраційний збір за участь в аукціоні та гарантійний внесок в розмірі 5% початкової вартості продажу лоту на аукціоні, що підтверджується платіжним дорученням №868 від 04 вересня 2017 року та платіжним дорученням №867 від 04 вересня 2017 року (а.с.19).

17.08.17 та 18.08.17 на електронну адресу позивача надійшло підтвердження Прикарпатської універсальної біржі про реєстрацію фізичної особи - підприємця Гугіля Р.І. для участі в аукціоні в електронній формі (а.с.20,21).

Отже, позивач прийняв умови купівлі деревини засобами електронної торгової системи.

За результатами проведеного аукціону позивачеві видано Аукціонне свідоцтво №40/07-09-2017 про результати ПУТБ аукціону (а.с.22). На підставі Аукціонного свідоцтва між ДП "Калуське лісове господарство" та позивачем укладено договір купівлі-продажу необробленої деревини №360 від 12.09.17 (а.с.76).

Таким чином, суд приходить до висновку, що аукціон з продажу необробленої деревини проводився у формі електронних торгів на підставі Правил біржової торгівлі на Прикарпатській універсальній товарній біржі, Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини та відповідно до Регламенту про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини, яким визначено процедуру організації електронного аукціону, порядок допуску учасників до участі в аукціоні, порядок проведення аукціону в електронній формі, відповідальність учасників торгів, а проведення Прикарпатською універсальною товарною біржею саме електронного способу продажу необробленої деревини відповідає вимогам законодавства та забезпечує конкурентне середовище, прозоре ціноутворення, відсутність змов та маніпулювань ринком, електронний контроль виконання угод.

У відповідності до пункту 4 частини третьої статті 129 Конституції України та відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст. 34 ГПК України).

Згідно ч. 1 ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Враховуючи те, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами , порушення його прав діями відповідача, зокрема по організації та проведенні 07.09.17 аукціону з продажу необробленої деревини заготівлі ІV кварталу 2017 державними лісовими господарствами та іншими постійними лісокористувачами, які здійснюють заготівлю деревини на території Івано-Франківської області у електронній формі з використанням електронної торгової системи, тому в позові слід відмовити.

Судові витрати відповідно до ст. 49 ГПК України покладаються на позивача.

На підставі викладеного у відповідності до ст.124, 129 Конституції України, керуючись ст.33, 34, 43, 49, 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В позові фізичної особи-підприємця Гугіля Романа Івановича до Прикарпатської універсальної товарної біржі про визнання організації та проведення 07.09.17 аукціону з продажу необробленої деревини заготівлі ІV кварталу 2017 державними лісовими господарствами та іншими постійними лісокористувачами, які здійснюють заготівлю деревини на території Івано-Франківської області у електронній формі з використанням електронної торгової системи незаконною - відмовити.

Судовий збір залишити за позивачем.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 12.12.17

Суддя Максимів Т.В.