Рішення від 05.12.2017 по справі 908/1893/17

номер провадження справи 27/109/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.12.2017 Справа № 908/1893/17

За позовом: Якимівського міжрайонного управління водного господарства (72503 Запорізька область, смт. Якимівка, вул. Центральна, 66)

до відповідача: Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” (69035 м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14)

про скасування рішення, оформлене протоколом № 8 від 07.09.2017 р.

Суддя Дроздова С.С.

Представники сторін:

від позивача:. ОСОБА_1, дов. № 01/91 від 30.01.2017 р., ОСОБА_2, дов. № 01/690 від 02.10.2017 р

від відповідача: ОСОБА_3, дов. № 341 від 25.09.2017 р.

СУТЬ СПОРУ:

Господарським судом Запорізької області розглядається позов Якимівського міжрайонного управління водного господарства, Запорізька область, смт. Якимівка до Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго”, м. Запоріжжя про скасування рішення комісії з розгляду Акту про порушення Правил користування електричною енергією, оформлене протоколом № 8 засідання комісії з розгляду акту про порушення Правил користування електричною енергією від 07.09.2017 р. про застосування оперативно-господарської санкції в сумі 1 165 921 грн. 58 коп.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.09.2017 р. справу № 908/1893/17 передано на розгляд судді Дроздовій С.С.

Ухвалою суду від 20.09.2017 р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі № 908/1893/17, присвоєно справі номер провадження 27/109/17 та призначено судове засідання на 25.10.2017 р.

У судовому засіданні 25.10.2017 р. оголошувалася перерва до 15.11.2017 р., на підставі ст. 77 ГПК України, з метою надання сторонами додаткових доказів та документів, які необхідні для повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи по суті.

15.11.2017р. в судовому засіданні розглянуто клопотання позивача в порядку статті 30 ГПК України, задоволено судом, викликано у наступне засідання фахівців та на підставі статті 69 ч.3 ГПК України представником позивача продовжено термін вирішення спору на п'ятнадцять днів.

У судовому засіданні 30.11.2017 р. оголошувалася перерва до 05.12.2017 р., на підставі ст. 77 ГПК України, з метою надання сторонами додаткових доказів та документів, які необхідні для повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи по суті.

05.12.2017 р. продовжено розгляд справи № 908/1893/17.

У судовому засіданні 05.12.2017 р. справу розглянуто, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

До початку розгляду справи представники сторін заявили письмове клопотання щодо відмови від здійснення технічної фіксації судового процесу.

Головуючим суддею оголошено яка справа розглядається, склад суду, та роз'яснено представникам сторін, які прибули в судове засідання, їх права, у тому числі право заявляти відводи.

Відводів складу суду не заявлено.

Представник позивача підтримав позовні вимоги, викладені в позовній заяві, письмових поясненнях. Обґрунтовуючи позов ст. 3, 509, 627 ЦК України, 179, 235 ГК України, Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики, від 31.07.1996 р., № 28 "Про затвердження Правил користування електричною енергією», ОСОБА_4 визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики, від 04.05.2006 р., № 562, ст.ст. 12, 13, 15, 54, 57, 61, 64 ГПК України, просить позов задовольнити та скасувати рішення Комісії з розгляду Акту про порушення Правил користування електричною енергією Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго», оформлене Протоколом № 8 засідання комісії з розгляду Акту про порушення Правил користування електричною енергією від 07 вересня 2017 року про застосування до Якимівського міжрайонного управління водного господарства, юридична адреса Запорізька область, смт. Якимівка, вул. Центральна 66, оперативно-господарської санкції сумі 1 165 921,58 грн.

Відповідач у письмовому відзиві та додаткових поясненнях до відзиву, позов не визнав, просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначив, що саме позивач несе відповідальність за технічний стан засобів обліку, встановлених на його об'єкті, їх збереження і цілісність та пломб встановлених на них. Проведення процедури пломбування на дату 24.06.2017 р. та споживання електричної енергії відбувалось за умовами договору № 39 від 04.04.2016 р., дія якого була продовжена до 30.04.2017 р., тому відповідач правомірно включив період з 26.04.2017 р. по 19.05.2017 р., протягом якого споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог ПКБЕ. Відповідач зазначив, що надана позивачем в обґрунтування своїх вимог довідка № 01/22-54-004 від 12.06.2017 р. Мелітопольського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимом споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області Інспекції Держенергонагляду у Дніпровському регіоні, не є неналежним доказом у справі, тому що даний документ не містить інформації щодо пломби ПАТ «Запоріжжяобленерго», як електропередавальної організації. Щодо заяви позивача про нове опломбування відповідач зазначив, що норми ПКЕЕ не передбачають обов'язкового та негайного опломбування відповідачем об'єкта після виявлення порушення. І взагалі вчинити це опломбування одразу неможливо через відсутність матеріалів для пломбування у працівників ПАТ «Запоріжжяобленерго» при контрольному огляді, тому в пункті 9 Акту про порушення № 000338 від 13.06.2017 р. зазначено, що за виявленими порушенням споживачу необхідно: забезпечити можливість пломбування пристроїв, що закривають вторинні кола живлення засобу обліку до 30.06.2017 року. 19.06.2017 року від Позивача надійшов лист про направлення інспектора Відповідача для пломбування. 20.06.2017 року було здійснено пломбування і цей день є останнім при здійсненні розрахунків за недовраховану електричну енергію. Також неможливість негайного опломбування обумовлено тяжким фінансовим станом ПАТ «Запоріжжяобленерго», багатомільйонною заборгованістю по виплаті заробітної плати та звільненням працівників, ці підстави не залежать від відповідача.

Розглянувши матеріали справи, оригінали яких оглядалися в судових засіданнях, вислухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

19.05.2017 р. між Публічним акціонерним товариством «Запоріжжяобленерго» (постачальник електричної енергії) та Якимівським міжрайонним управлінням водного господарства (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії, яка закуповується за державні кошти № 39.

Відповідно до п. 1.1 договору постачальник електричної енергії продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку № 1 "Обсяги постачання електричної енергії споживачу", а споживач оплачує Постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Згідно п. 1.2 договору точки продажу електричної енергії визначаються додатком № 2 «Точки продажу електричної енергії споживачу».

Відповідно до 6.1 договору під час виконання умов цього договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією.

На виконання договору, 13.06.2017 р., представниками відповідача, за участі представника позивача, було здійснено огляд насосної станції НС 60-МК, поблизу с. Таврійське.

За результатами огляду, 13.06.2017 р. відповідачем було складено Акт про порушення № 000338, відповідно до якого, перевіркою встановлено, що споживач при користуванні електричною енергією за адресою НС 60-МК, поблизу с. Таврійське порушив п. 3.31, 3.3, 10.2.26 ПКЕЕ - зрив пломби ПАТ «Запоріжжяобленерго» № С31173717 (пломбувальний дріт був повністю розірваний), що була встановлена згідно до акту від 26.04.2017 р. на дверях вхідної комірки 6 кВ, у результаті чого був відкритий доступ до вторинних кіл розрахункового приладу обліку, а також була пошкоджена ізоляція проводів на вторинних вимірювальних колах трансформаторів струму близ вимірювального клемного блоку. Порушення було виявлено під час контрольного огляду. Місце порушення позначено № 2 на схемі електропостачання. Додаток № 1 до Акту».

07.09.2017 р. відповідачем було складено Протокол № 8 засідання комісії з розгляду Акту про порушення Правил користування електричною енергією».

Відповідно до Протоколу до позивача застосовано оперативно-господарську санкцію, виконано розрахунок недорахованої електричної енергії по Акту згідно ОСОБА_4, затвердженої Постановою НКРЕ 562 від 04.05.2006 р. із змінами і доповненнями, у відповідності до п. 2.3, 2.5 за порушення зазначене у підпункті 2 пункту 2.1, за 55 днів, з них 49 днів, що передували дню виявлення порушення, а саме: за період з 26.04.2017 року по 20.06.2017 року, час роботи 7 днів на тиждень, 24 години на добу. При розрахунку враховано коефіцієнт використання електрообладнання Кв = 0,75 відповідно до п. 2.3 ОСОБА_4. Кількість недорахованої електроенергії складає 692 922 кВт.год. на суму 1 165 921,58 грн. 58 коп.

Предметом позовних вимог позивача в даній справі є скасування оперативно-господарської санкції шляхом скасування рішення, оформленого протоколом № 8 від 07.09.2017 р.

Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Законом України “Про електроенергетику”, Правилами користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28 (Правила, ПКЕЕ) та Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 04.05.2006 р. № 562 (ОСОБА_4).

За загальним положенням цивільного законодавства, зобов'язання виникають з підстав, зазначених у статті 11 Цивільного кодексу України. За приписами частини 2 цієї статті, підставами виникнення цивільних прав та обов'язку, зокрема, є договори та інші правочини, інші юридичні факти. Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є дії осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дії, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Відповідно до статті 173 Господарського кодексу України та статті 509 Цивільного кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію, тощо), або утримуватися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконати її обов'язок.

Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (стаття 174 Господарського кодексу України).

Частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлено, що до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Постановою Верховного суду України від 16.05.2011 р. у справі № 2-28/2397-2010 (предметом позову по якій було визнання недійсним рішення комісії енергопостачальника), що є обов'язковою для застосування в силу ст. 111-28 ГПК України, визначено, що рішення постачальника електричної енергії про нарахування вартості недоврахованої спожитої електроенергії є оперативно-господарською санкцією.

За змістом ч.ч. 1, 2 ст. 237 ГК України підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання.

Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції зацікавлена сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.

Підстави та порядок застосування вказаної санкції зазначені в Правилах користування електричною енергією.

Відповідно до п. 10.2 Правил, споживач електричної енергії зобов'язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); оплачувати обсяг спожитої електричної енергії, а також здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; додержуватись вимог нормативно-технічних документів та умов договорів, та інше.

У разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до ОСОБА_4 визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ (пукт 6.40 Правил).

ОСОБА_4 встановлює порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією або Правил користування електричною енергією для населення. (пункт 1.1)

Згідно з п. 2.1 ОСОБА_4, остання застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, встановленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення таких порушень ПКЕЕ, зокрема: пошкодження або відсутності пломб з відбитками тавр енергопостачальника чи інших заінтересованих сторін, індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному ПКЕЕ, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб та індикаторів.

Відповідач надав позивачу ОСОБА_5 № 39/338 від 07.09.2017 р., відповідно до якого, призначення платежу: плата за електричну енергію, не обліковану внаслідок порушення ПКЕЕ, що виникла на підставі рішення комісії за актом про порушення ПКЕЕ № 000338 від 13 червня 2017 року.

Згідно п.6.43 ПКЕЕ кінцевий термін сплати 07.10.2017 р.

Пунктом 14.1 договору визначено, що цей договір набирає чинності з дня його підписання сторонами та скріплення печатками сторін і діє до 31.12.2017 р., а в частині виконання зобов'язань (надання акту про спожиту електроенергію, вставлення рахунків, здійснення розрахунків тощо) до повного виконання зобов'язань.

Тобто, на момент здійснення огляду насосної санкції НС 60-МК договір був чинним.

Відповідно до п. 6.3.6 договору споживач зобов'язується забезпечувати безперешкодний доступ у будь-який час доби працівників постачальника електричної енергії за пред'явленням службового посвідчення (з правом заносити і виносити необхідні прилади та інструменти) до засобів (систем) обліку як власних, так і субспоживачів, приладів контролю навантаження та якості електроенергії, компенсувальних установок, комплектів АЧР, а також для здійснення контролю заданих постачальником електричної енергії режимів споживання електроенергії та потужності і для виконання інших необхідних робіт.

Пунктом 8.3.3 договору визначено, що споживач сплачує постачальнику оперативно-господарську санкцію у розмірі вартості недоврахованої електроенергії, розрахованої ходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до ОСОБА_4 визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 4 травня 2006 року N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 липня 2006 року за № 782/12656, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій Споживача:

- самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії;

- пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку;

- споживання електроенергії поза засобами обліку;

- інших умов, визначених Методикою.

Отже, договором встановлено порядок та вичерпний перелік підстав застосування оперативно-господарських санкцій.

Як зазначено в Акті про порушення № 000338 від 13.06.2017 р., перевіркою встановлено, що споживач при користуванні електричною енергією за адресою НС 60-МК, поблизу с. Таврійське порушив п.3.31, 3.3, 10.2.26 ПКЕЕ - зрив пломби ПАТ «Запоріжжяобленерго» № С31173717 (пломбувальний дріт був повністю розірваний), що була встановлена згідно до акту від 26.04.2017 року на дверях вхідної комірки 6 кВ, у результаті чого був відкритий доступ до вторинних кіл розрахункового приладу обліку, а також була пошкоджена ізоляція проводів на вторинних вимірювальних колах трансформаторів струму близ вимірювального клемного блоку. Порушення було виявлено під час контрольного огляду. Додаток № 1 до Акту». Крім того, в зазначеному акті вказано «індикатори дії впливу постійного(змінного) магнітного або електричного полів 0563014, 0563006 не порушені. Результати проведення вимірів параметрів схеми електропостачання споживача на дату складання акту про порушення - самовільно не підключались».

Згідно з п. 1.2 Постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики, від 31.07.1996 р., № 28 "Про затвердження Правил користування електричною енергією" - недоврахована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом, але не врахований розрахунковими засобами обліку або врахований неправильно.

Відповідно до п. 1.2 ОСОБА_4 визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики від 04.05.2006 р. № 562 - ОСОБА_4 застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом (електропередавальною організацією) (далі - енергопостачальник) при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку.

Таким чином, вищезазначена ОСОБА_4 може застосовуватись виключно при одночасному настанні наступних подій: порушення правил користування електричною енергією та виявлення фактів крадіжки електричної енергії, або порушення правил користування електричною енергією та самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку, або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, або самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку.

Відповідно до Протоколу № 8 засідання комісії з розгляду Акту про порушення Правил користування електричною енергією від 07.09.2017 р. до позивача застосовано оперативно-господарську санкцію, виконано розрахунок недорахованої електричної енергії по Акту згідно ОСОБА_4, затвердженої Постановою НКРЕ 562 від 04.05.2006 р. із змінами і доповненнями, у відповідності до п.2.3, 2.5 за порушення зазначене у підпункті 2 пункту 2.1, за 55 днів, з них 49 днів, що передували дню виявлення порушення, а саме: за період з 26.04.2017 року по 20.06.2017 року, час роботи 7 днів на тиждень, 24 години на добу. При розрахунку врахувати коефіцієнт використання електрообладнання Кв = 0,75 відповідно до п. 2.3 ОСОБА_4. Кількість недорахованої електроенергії складає 692 922 кВт.год. на суму 1 165 921,58 грн. 58 коп.

Згідно з п. 2.3 ОСОБА_4 визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики, від 04.05.2006 р. № 562 - Розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється: за тарифами для споживачів відповідної групи та класу напруги, які діяли під час порушення споживачем ПКЕЕ (Т, грн/кВттод); за величиною розрахункового добового споживання електричної енергії (wдоб, кВт год.); за кількістю днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог ПКЕЕ (Д, день).

Відповідач встановив, що кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог ПКЕЕ є за 55 днів, з них 49 днів, що передували дню виявлення порушення, а саме: за період з 26.04.2017 року по 20.06.2017 року відповідачем не враховано, що хоча відповідно до Акту про пломбування елементів розрахункового засобу обліку електричної мережі та встановлення індикаторів вище 1000 В - встановлення пломби ПАТ «Запоріжжяобленерго» № С31173699 на дверях вхідної комірки 6 кВ було здійснено 26 квітня травня 2017 року, що підтверджується відповідним актом (Копія Акту про пломбування елементів розрахункового засобу обліку електричної мережі та встановлення індикаторів вище 1000 В від 18.05.2017 року додається до позовної заяви, однак Договір про постачання електричної енергії, яка закуповується за державні кошти № 39 укладено тільки 19 травня 2017 року і споживання електричної енергії здійснюється за даним договором виключно з 19.05.2017 р.

Відповідно до п. 2.5 ОСОБА_4 визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої Постановою НКРЕ № 562 від 04.05.2006 р. у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2.1 цієї

Методики, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт год) визначається за формулою:

W = P · t · K , (2.4)

доб доб в

де: Р - потужність (кВт), t доб - тривалість роботи обладнання протягом доби (год.), що становить: при однозмінній роботі споживача -t = 8; при двозмінній роботі споживача -t=16; при тризмінній роботі споживача -t = 24; при інших режимах роботи визначається на підставі договору; Кв - коефіцієнт використання струмоприймачів.

Представниками відповідача при проведенні розрахунку не облікованої електроенергії за вказаною вище формулою, показник «t доб» взято тризмінний період роботи обладнання споживача (t = 24), не дивлячись на те, що представниками позивача (споживача) неодноразово вказувалось про необхідність застосування фактичного часу роботи струмоприймачів споживача, облік якого ведеться в «Журналі роботи насосної станції», який доречи скріплений печаткою позивача та відповідача (додаток № 7 до Договору про постачання електричної енергії, яка закуповується за державні кошти від 19.05.2017 р. № 39), і по не зрозумілим обставинам, залишився поза увагою комісії відповідача. Підтвердження тому є Протокол засідання комісії з розгляду акту про порушення ПКЕЕ від 30.08.2017 р. № 6 та від 07.09.2017 р. № 8.

На підставі вищевикладеного, а також враховуючи фактичні дані роботи струмоприймачів, позивачем проведено відповідний розрахунок недорахованої електроенергії на НСП-60 МК за відповідний період: 12.06.2017 р. по 13.06.2017 р. (вартість недорахованої ел.енерг. - 35 640,06 грн.); з 12.06.2017 р. по 20.06.2017 р. (вартість недорахованої ел.енерг. - 127 666,73 грн.); з 26.04.2017 р. по 20.06.2017 р. (вартість недорахованої ел.енерг. - 179 051,78 грн.).

Крім того, відповідно до Довідки № 01/22-54-004 від 12.06.2017 р. Мелітопольського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимом споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області Інспекції Держенергонагляду у Дніпровському регіоні станом на 12.06.2017 р. щитова насосної станції НС 60-МК, поблизу с. Таврійське - опломбована.

Згідно ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.

Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею, розподілом та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.

Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідних обстежень, перевірок - оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики здійснює державний нагляд (контроль) за електричними, тепловими, тепловикористовувальними установками і мережами суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії щодо дотримання вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж та підтвердження їх готовності до роботи, що є допоміжними заходами для забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України.

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії за письмовим зверненням заявника надає висновок щодо технічної обґрунтованості вимог технічних умов на приєднання.

Інспектори з державного енергетичного нагляду мають право, зокрема, доступу в установленому законом порядку до електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж суб'єктів електроенергетики і споживачів енергії - суб'єктів господарської діяльності для перевірки додержання вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, одержувати в установленому законом порядку від посадових осіб суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії інформацію про виконання вимог таких документів.

За приписами п. 3.7 Правил засоби обліку мають бути встановлені таким чином, щоб для контролю за обсягом споживання електричної енергії забезпечити технічну можливість безперешкодного доступу до засобів обліку, які встановлені на об'єктах споживача (основного споживача),- відповідальних працівників Держенергонагляду, постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та субспоживача.

Згідно з вимогами підпункту другого пункту 4 Положення, Держенергонагляд здійснює в межах своєї компетенції контроль за усуненням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії. А згідно підпункту чотирнадцятого пункту 4 цього Положення Держенергонагляд розглядає спірні питання, що виникають у суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів електричної енергії.

Відповідно до підпункту п'ятнадцятого пункту 4 Положення Держенергонагляд здійснює в межах своєї компетенції нагляд за дотриманням вимог Правил та інших нормативно-правових і нормативно-технічних актів з питань електроенергетики та теплопостачання.

Правила користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ), затверджені постановою НКРЕ від 31.07.96 N 28 (зі змінами), та ОСОБА_4 визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення соживачами Правил користування електричною енергією (далі - ОСОБА_4), затверджена постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562 (із змінами і доповненнями), є нормативними документами в галузі електроенергетики.

Крім того, згідно з вимогами пункту 1.14 ПКЕЕ спірні питання між споживачем та постачальником електричної енергії або електропередавальною організацією розглядаються в межах наданих законодавством повноважень, зокрема, Держенергонаглядом.

Згідно ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" та пункту 11 Положення Держенергонагляд має право, зокрема, одержувати на письмовий запит безоплатно відповідно до законодавства необхідні для виконання покладених на нього завдань інформацію, пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час здійснення державного нагляду (контролю), надавати споживачам енергії консультативну допомогу з питань, що належать до його компетенції, та розглядати спірні питання, що виникають між суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії.

Відповідно до ч. 3 п. 3.7 ПКЕЕ передбачено, що засоби обліку мають бути встановлені таким чином, щоб для контролю за обсягом споживання електричної енергії забезпечити технічну можливість безперешкодного доступу до засобів обліку: які встановлені на об'єктах електропередавальної організації, відповідальних працівників Держенергонагляду, постачальника електричної енергії та споживача; які встановлені на об'єктах споживача (основного споживача), відповідальних працівників Держенергонагляду, постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та субспоживача; які встановлені на об'єктах субспоживача, - відповідальних працівників Держенергонагляду, постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та основного споживача.

Отже, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимом споживання електричної і теплової енергії здійснює державний нагляд (контроль) в електроенергетиці та уповноважена вирішувати спірні питання між споживачем та постачальником електричної енергії або електропередавальною організацією.

Як вбачається з матеріалів справи, Якимівське міжрайонне управління водного господарства листом № 10/169 від 02.03.2017р. звернулось до Мелітопольського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимом споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області про проведення моніторингу технічного стану електроустановок та організації експлуатації господарства об'єктів сезонного характеру Якимівського МУВГ.

У період з 01.06.2017р. по 12.06.2017р. старшим державним інспектором з енергетичного нагляду ОСОБА_6 та державним інспектором з енергетичного нагляду ОСОБА_7 проведено моніторинг технічного стану та організації експлуатації на енергетичних об'єктах позивача, в тому числі насосної станції НС 60-МК. Під час моніторингу НС 60-МК було перевірено технічний стан та технічну експлуатацію силових трансформаторів, обладнання відкритого розподільчого пристрою 35 кВ, розподільчого пристрою 6 кВ, щитової, силових агрегатів насосної станції, освітлювальної мережі. Також здійснено моніторинг стану приладів розрахункового обліку щодо кількості та наявності пломб та місця їх встановлення згідно з Актами про опломбування елементів розрахункового засобу електричної енергії та встановлення індикаторів вище 1000В, складеними ПАТ “Запоріжжяобленерго”. Під час перевірки було встановлено, що станом на 12.06.2017р. кількість та місця встановлення пломб відповідали інформації, зазначеній в Актах про опломбування, зокрема Щитова НС 60-МК опломбована.

За результатами проведеного моніторингу на енергетичних об'єктах Якимівського міжрайонного управління водного господарства складено довідку № 01/22-54-004 від 12.06.2017р. із зазначенням виявлених зауважень. Довідку надано керівнику позивача для врахування рекомендацій, з метою приведення технічного стану та організації експлуатації електрогосподарства у відповідність до вимог чинного законодавства.

Мелітопольське відділення є структурним підрозділом Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області Держенергонагляду у Запорізькій області Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпровському регіоні відокремленого підрозділу “Головдерженергонагляд” державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” (п. 1.3 Положення Мелітопольського відділення).

Пунктом 3.1.3 Положення, Мелітопольське відділення, в межах своєї компетенції та з урахуванням вимог Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, здійснює та забезпечує нагляд за дотриманням суб'єктами електроенергетики і споживачами електричної енергії вимог Правил улаштування електричних установок, Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, Правил технічної експлуатації електричних станцій і мереж та інших нормативно-правових і нормативно-технічних актів з питань електроенергетики.

При здійсненні своїх повноважень посадові особи Мелітопольського відділення мають право безперешкодно, у робочий час, відвідувати електричні установки та мережі суб'єктів електроенергетики і споживачів електричної енергії, з метою здійснення контролю за дотриманням вимог нормативно-правових актів і нормативно-технічних документів в галузі електроенергії; здійснювати, в установленому порядку, обстеження (перевірку), огляд, інспектування електричних установок та мереж суб'єктів електроенергетики і споживачів, а також складати їх результатами відповідні акти (розділ 4 Положення).

Таким чином, Мелітопольського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимом споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області, в силу Закону України “Про електроенергетику”, Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою НКРЕ України від 31.07.1996р. № 28, Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінет Міністрів України від 07.08.1996 № 929, та Положення про Мелітопольське відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області, наділене повноваженням здійснювати перевірку, огляд, інспектування технічного стану та експлуатації електрообладнання споживача (відповідача), складати за наслідками перевірки відповідні документи, в тому числі акти, протоколи, довідки із зазначенням в них встановлених фактів та виявлених порушень.

Отже, в період з 26.04.2017 р. по 12.06.2017 р. (48 днів) неправомірно включено до періоду, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог ПКЕЕ.

Крім того, Акт про порушення № 000338 складено 13.06.2017 р., в день складання Акту про порушення представник позивача - заступник начальника Якимівського МУВГ ОСОБА_8Л звернувся до представників відповідача ОСОБА_9 та ОСОБА_10 про негайне пломбування дверей вхідної комірки 6 кВ, НС 60-МК, поблизу с. Таврійське.

Однак в негайному пломбуванні було відмовлено без пояснення причин. Зазначене підтверджується доповідною запискою на ім'я начальника Якимівського МУВГ ОСОБА_11

Опломбування відповідачем здійснено 20.06.2017р., згідно з Актом про пломбування від 20.06.2017р., тобто лише через 6 днів з дня виявлення відсутності пломби. У своїх поясненнях, відповідач зазначив, що вчинити опломбування одразу не було можливо, обґрунтовуючи це тим, що нормами ПКЕЕ не встановлено будь-якого терміну опломбування, а також у зв'язку великою завантаженістю працівників, яка обумовлена тяжким фінансовим станом ПАТ “Запоріжжяобленерго” та звільненням працівників з підприємства. Однак, зазначені відповідачем обставини не є такими, що унеможливлюють виконання відповідачем своїх обов'язків, у тому числі, щодо опломбування елементів розрахункового обліку, у разі такої необхідності.

Розрахунок недоврахованої електричної енергії здійснено відповідачем з 26.04.2017 р. по 20.06.2017р., тоді як таке нарахування, з урахуванням приписів п. 2.5 ОСОБА_4, слід було проводити з 12.06.2017р. - дати перевірки НС 60-МК державними інспекторами Мелітопольським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимом споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області.

Крім того, на засіданні з розгляду акту про порушення від 13.06.2017р. позивач надав довідку Держенергонагляду № 01/22-54-004 від 12.06.2017р., однак комісію ПАТ “Запоріжжяобленерго” не було її враховано при прийнятті рішення, оформленого протоколом № 8 від 07.09.2017 р.

Таким чином, рішення ВАТ “Запоріжжяобленерго”, прийняте на засіданні комісії з розгляду Акта про порушення Правил користування електричною енергією, оформлене протоколом № 8 від 07.09.2017р., в частині визначення періоду нарахування недорахованої електроенергії, прийнято з порушенням п. 2.5 ОСОБА_4.

Отже, за період з 14.06.2017 р. по 20.06.2017 р. (7 днів) неправомірно включено до періоду, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог ПКЕЕ, оскільки зазначене порушення відбулось з вини відповідача.

Приписами ч. 2 ст. 237 ГК України визначено, що у разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.

У справах про скасування рішення комісії про застосування оперативно-господарських санкцій суд повинен дослідити обставини щодо вчинення правопорушення, а також перевірити розмір оперативно-господарської санкції, а саме: правильність розрахунку обсягу недорахованої електричної енергії та її вартості, правильність всіх вихідних даних, що використовуються енергопостачальником при здійснені такого розрахунку, періоду нарахування недорахованої електроенергії у відповідності з вимогами ОСОБА_4 (постанова ВГСУ від 16.04.2015р., у справі № 910/24911/14, постанова ВГСУ від 03.02.2014 р. у справі № 2/5005/6944/2012).

Вищий Господарський суд України також зазначив, що оскільки предметом спору не є стягнення заборгованості, а визнання недійсним рішення відповідача, то незважаючи на доведеність правопорушення, підставою (навіть єдиною) недійсності такого рішення може бути його невідповідність приписам законодавства (в тому числі, розрахунок за невірний період, який означає покладення в основу розрахунку неправильних вихідних даних) (постанова Вищого господарського суду України від 20.06.2013 № 23/5005/780/2012). Такою ж є правова позиція Вищого господарського суду України і у постановах від 20.06.2013 № 6/5005/10803/2012, від 01.11.2012 № 7/5005/4580/2012.

Враховуючи те, що розрахунок вартості недовраховної електроенергії в частині визначенні періоду нарахування здійснено з порушенням п. 2.5 ОСОБА_4, суд приходить до висновку, що рішення ВАТ “Запоріжжяобленерго”, прийняте на засіданні комісії з розгляду Акта про порушення Правил користування електричною енергією, оформлене протоколом № 8 від 07.09.2017р., підлягає скасуванню.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем неправомірно застосовано до позивача оперативно-господарські санкції, та нарахування таких санкцій здійснено з порушенням п. 2.3, 2.5 ОСОБА_4 визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики, від 04.05.2006 р., № 562, а фактично нараховані оперативно-господарські санкції в сумі 1 165 921 грн. 58 коп. не відповідають дійсному розміру (сумі) таких оперативно-господарських санкцій.

В силу положень ст.ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Одночасно, відповідно до п. 3.1 ОСОБА_4, факт втручання споживача в роботу приладів обліку, факт пошкодження пломб та/або приладів обліку має бути підтверджений експертизою.

Пунктом 3 Порядку визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок викрадення електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.2006 р. № 122 (далі Порядок) встановлено, що факти пошкодження приладів (систем) обліку, пломб на приладах, а також факти втручання в їх роботу, що призвели до заниження показань, встановлюються спеціалізованими організаціями (підприємствами), які мають право на проведення відповідної перевірки (експертизи), із залученням представників Держспоживстандарту.

При цьому, надання висновків щодо фальсифікації пломб, встановлених на приладі обліку, та щодо несанкціонованого втручання у роботу приладу обліку не входить до компетенції Держспоживстандарту (як і до компетенції енергопостачальних компаній).

Згідно з положеннями пункту 1.2 ПКЕЕ експертиза засобу обліку - комплекс заходів, які здійснюються з метою отримання даних щодо цілісності пломб, якими опломбовується засіб обліку, їх відповідності пломбам заінтересованих організацій, відповідності засобу обліку метрологічним характеристикам та умовам експлуатації.

Згідно п. 3.28 Правил, споживач або постачальник електричної енергії має право звернутись до територіальних органів Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики або акредитованих метрологічних служб з метою позачергової повірки засобів обліку, а також до електропередавальної організації (оператора даних комерційного обліку) для позачергової технічної перевірки та/або перевірки програмування засобів обліку, схем їх підключення, правильності роботи, ремонту, заміни або експертизи.

Пунктом 3.30. Правил, експертиза засобу обліку в частині дослідження його відповідності нормованим метрологічним характеристикам та умовам експлуатації здійснюється у присутності уповноважених представників власника засобу обліку або організації, яка відповідає за його збереження, постачальника електричної енергії, електропередавальної організації, представника територіального органу, уповноваженого центральним органом виконавчої влади у сфері метрології на проведення державних приймальних і контрольних випробувань і повірки засобів вимірювальної техніки та на проведення атестації методик виконання вимірювань, що використовуються у сфері та/або поза сферою поширення державного метрологічного нагляду.

Експертиза засобу обліку в частині дослідження матеріалів, речовин, з яких виготовлені засіб обліку та/або пломби, здійснюється спеціалізованими організаціями, які мають право на виконання таких робіт.

Числові та описові дані, отримані під час експертизи, висновки зазначаються у відповідному документі.

Акт № 000338 від 13.06.2017 р. таким вимогам не відповідає, оскільки дослідження спірного приладу проведено ним, як зацікавленою особою, тому вказаний акт не може бути належним та допустимим доказом вчинення позивачем порушення та не може бути розцінений у якості експертного висновку за вищевказаними підставами.

Відповідно до п.п. 1, 2, 3 частини 3 ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами (ст.ст. 42, 43 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до ст.ст. 32, 33 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Згідно із ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Виходячи з викладеного, як випливає з Акту про порушення № 000338 від 13.06.2017 р. позивач не порушував вимоги п. 8.3.3 договору, не здійснював самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії, відсутнє пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку, споживання електроенергії поза засобами обліку, і зазначеним Актом не встановлено такої обов'язкової ознаки для застосування ОСОБА_4 як крадіжки електричної енергії або самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку, застосування відповідачем оперативно-господарських санкцій, оформлених Протоколом № 8 від 07.09.2017 р. є незаконним.

Заперечення відповідача спростовуються вищевикладеним.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати по справі покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 22, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Якимівського міжрайонного управління водного господарства, смт. Якимівка, Запорізька область до Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго”, м. Запоріжжя задовольнити.

Скасувати рішення Комісії з розгляду Акту про порушення Правил користування електричною енергією Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго», юридична адреса 69035, Запорізька обл., місто Запоріжжя, вул. Сталеварів, будинок 14, код ЄДРПОУ 00130926, оформлене Протоколом № 8 засідання комісії з розгляду Акту про порушення Правил користування електричною енергією від 07 вересня 2017 року про застосування до Якимівського міжрайонного управління водного господарства, юридична адреса 72503, Запорізька область, смт. Якимівка, вул. Центральна 66, код ЄДРПОУ 01034359 оперативно-господарської санкції сумі 1 165 921 (один мільйон сто шістдесят п'ять тисяч дев'ятсот двадцять одна) грн. 58 коп.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (69035 м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, будинок 14, код ЄДРПОУ 00130926) на користь Якимівського міжрайонного управління водного господарства (72503 Запорізька область, смт. Якимівка, вул. Центральна 66, код ЄДРПОУ 01034359) 17 488 (сімнадцять тисяч чотириста вісімдесят вісім) грн. 83 коп. судового збору.

Повне рішення складено та підписано 11 грудня 2017 р.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку

подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя С.С. Дроздова