61022, м.Харків, пр.Науки, 5
іменем України
04.12.2017 Справа № 905/1679/17
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Левшиної Я.О., суддів Ніколаєвої Л.В., Чорненької І.К., при секретарі судового засідання Конько В.В., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовною заявою: Публічного акціонерного товариства “Часівоярський вогнетривкий комбінат”, м. Часів Яр, Донецька область
до відповідача 1: Часівоярської міської ради, м. Часів Яр, Донецька область
відповідача 2: Виробничого ремонтно-житлового підприємства, м. Часів Яр, Донецька область
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "КВАРТАЛ М. ЧАСІВ ЯР", м. Часів Яр, Донецька область
про: стягнення 87080,21грн.
За участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_2 за довіреністю №12/6-10 від 06.01.2017; ОСОБА_3 за довіреністю №12/6-55 від 13.10.2047; ОСОБА_4 за довіреністю №12/6-63 від 01.12.2017;
від відповідач 1: ОСОБА_5 за довіреністю №02-42/922 від 04.08.2017р., ОСОБА_6 за довіреністю №02-42/921 від 04.08.2017;
від відповідача 2: ОСОБА_7 (директор);
від третьої особи: ОСОБА_8 директор згідно наказу №0/1к від 02.01.2013р.
Відповідно до вимог ст.ст.4-4, 81 ГПК України судовий розгляд здійснювався з фіксацією у протоколі судового засідання.
У судовому засіданні 04.12.2017р. суд виходив до нарадчої кімнати для прийняття рішення.
Публічне акціонерне товариство “Часівоярський вогнетривкий комбінат”, м. Часів Яр звернулось до господарського суду Донецької області із позовом до Часівоярської міської ради, м. Часів Яр, Донецька область Виробничого ремонтно-житлового підприємства, м.Часів Яр, Донецька область про стягнення 87080,21грн.
Відповідно до довідки про автоматичний розподіл справ між суддями, позовну заяву призначено до розгляду судді Левшиній Я.О.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачами грошових зобов'язань з оплати послуг з теплопостачання, внаслідок чого утворилась стягувана заборгованість.
Нормативно позивач обґрунтовує свої вимоги, посилаючись ст.ст. 11, 14, 15, 16, 322, 509, 510, 526, 530, 610, 625 Цивільного кодексу України, ст. 67 Житлового кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 1, 2, 12, 15, 49, 54 Господарського процесуального кодексу України.
На підтвердження вказаних обставин позивач надав (у копіях): картки з особових рахунків; листи №465 від 20.1.02016р., №483 від 12.12.2016р.; претензію №12/2-56 від 21.04.2017р.; лист ТОВ «Квартал м. Часів Яр» №53 від 04.05.2017р.; листи відповідача 2 №12 від 02.02.2017р., №13 від 02.02.2017р., №68 від 19.05.2017р.; довідки відділу з реєстрації місця проживання фізичних осіб Часовоярської міської ради про склад родини; інформаційні довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна; правоустановчі документи; витяги з ЄДРПОУ; рішення виконавчого комітету Часовоярської міської ради №6 від 25.01.2006р.; довідку №11-18/14 від 04.07.2017р.; розпорядження №16 від 21.11.2014р., №15 від 24.07.2015р.; розрахунки коефіцієнта, що враховує відхилення фактичних показників від врахованих у встановлених тарифах на послуги з централізованого опалення; розрахунок заборгованості.
15.08.2017р. позивач надав пояснення на відзив №12/2-117 від 14.08.2017р., в яких посилався на те, що самовільне відключення від мереж централізованого опалення не є підставою для звільнення від оплати за послуги теплопостачання.
19.08.2017р. від відповідача 1 на адресу суду надійшов відзив №02-42/923 від 04.08.2017р. на позовну заяву, в якому останній проти позову заперечив, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на відсутність договірних відносин між позивачем та відповідачами, а також на те, що позивачем послуги з опалення відповідачам не надавались, а відповідачами, в свою чергу, не отримувались. До відзиву надав: акти обстеження однієї кімнати в квартирі загального користування №№ 1, 4, 8, 15, 17, 16, 3 від 23.03.2016р., листи відповідача 2 №23 від 25.03.2016р., №30/27 від 11.12.2013р., інформацію по домах, які опалює ПАТ “Часівоярський вогнетривкий комбінат”, лист відповідача 2 №3 від 13.01.2017р.
20.08.2017р. від відповідача 2 на адресу суду надійшов відзив №95 від 04.08.2017р. на позовну заяву, в якому останній проти позову заперечив, просив відмовити у його задоволенні з тих самих підстав, що були наведені у відзиві відповідача 1.
07.09.2017р. від позивача надійшли додаткові пояснення №12/2-131 від 06.09.2017р. та документи: лист №33/30 від 25.05.2015р.; договір №Э-390/13 від 18.09.2013р. з протоколом розбіжностей; додаткову угоду №1 від 01.10.2014р.; розрахунки нарахування послуг ЖКГ; квитанції про реєстрацію податкових накладних; податкові накладні; накази №787 від 30.09.2015р., №920 від 21.09.2016р.; рішення виконкому міської ради «Про початок опалювального сезону» №68 від 16.09.2015р., №84 від 21.09.2016р.
Ухвалою суду від 07.09.2017р. продовжено строк розгляду спору на 15 днів до 06.10.2017р.
21.09.2017р. від позивача надійшов лист №12/2-139 від 20.09.2017р., в якому останній, посилаючись на те, що обов'язок безпосередньо утримання майна покладається на балансоутримувача - відповідача 2, просив відповідача 1 вважати третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, а відповідача 2 вважати відповідачем та стягнути з нього 87080,21грн. До листа додані правоустановчі документи. Позивач в клопотанні б/н від 17.10.2017 просив не розглядати заяву №12/2-139 від 20.09.2017 в частині вимог про залучення Часівоярської міської ради в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача. Судом не розглядається вказана заява, у зв'язку з відмовою від неї позивача.
Представник позивача надав клопотання, в якому просив суд не розглядати заяву №12/2-139 від 20.09.2017 в частині.
Протоколом автоматичного визначення складу колегії суддів від 21.09.2017р. призначено колегіальний розгляд справи у наступному складі: головуючий суддя -Левшина Я.О., судді: Ніколаєва Л.В., Чорненька І.К.
11.10.2017р. від Часовоярської міської ради надійшло клопотання №02-42/1180 від 09.10.2017р., в якому міська рада, посилаючись на сумнівність вчасного нарахування позивачем за послугу з теплопостачання, просив витребувати у позивача письмові докази: оборотні відомості з нарахування та оплати послуг з теплопостачання за січень 2016р. - грудень 2016р.
17.10.2017р. позивач надав до суду розрахунок позовних вимог, оборотні відомості з нарахування та оплати послуг з теплопостачання за січень 2016р. - грудень 2016р., рахунки 3616 за січень 2016р. - грудень 2016р.
17.10.2017р. в судовому засіданні оголошувалась перерва до 20.11.2017р.
16.11.2017р. відповідач 1 надав акти обстеження від 13.11.2017р.
20.11.2017р. позивач надав додаткові документи для долучення до матеріалів справи, а саме акти про підключення житлових будинків до системи централізованого опалення та актів про підключення централізованого опалення.
Ухвалою суду від 06.12.2017р. продовжено строк розгляду спору на 15 днів до 06.12.2017р., а також залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача 2 - ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "КВАРТАЛ м. ЧАСІВ ЯР".
24.11.2017р. відповідач 1 надав до суду договір на утримання житлових будинків, споруд та прибудинкових територій від 31.07.2013р. разом з додатковими угодами. 30.11.2017р. відповідач 1 надав додаткові пояснення стосовно неможливості провести обстеження в квартирі АДРЕСА_1 на 30.11.2017р., а також неможливості встановлення наявності чи відсутності приладів опалення у період, який зазначено у позові, у квартирі АДРЕСА_2, 4-12. Також надав рішення Часовоярської міської ради від 22.06.2017р.
04.12.2017р. позивач надав наступні документи: накази №242 від 14.04.2015р., №333 від 04.04.2016р. про закінчення опалювальних періодів, розпорядження Часовоярської міської ради від 10.04.2015р., 04.04.2016р. про закінчення опалювального періоду 2014-2015 років та 2015-2016 років відповідно у м. Часів Яр.
04.12.2017р. від третьої особи надійшов лист, в якому зазначено, зокрема, про відсутність актів відключення опалення, оскільки ТОВ «Квартал м. Часів Яр» не виконувало відключення приладів опалення від центральної системи опалення у 2013-2017роках. Також надав акти щодо готовності об'єктів, розташованих за адресами: АДРЕСА_3, АДРЕСА_4, АДРЕСА_5, АДРЕСА_6, АДРЕСА_7, АДРЕСА_8, АДРЕСА_9, АДРЕСА_10, АДРЕСА_11 до опалювальних сезонів 2015-2016, 2016-2017.
Представники позивача у судове засідання 04.12.2017р. з'явились, позовні вимоги підтримали.
Представники відповідачів 1, 2 у судове засідання 04.12.2017р. з'явились, проти задоволення позову заперечили.
Представник третьої особи у судове засідання 04.12.2017р. з'явився, просив розглянути спір на розсуд суду.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд
Рішенням виконавчого комітету Часівоярської міської ради №6 від 25.01.2006р. «Про визначення виробників послуг у місті Часів Ярі та виконавців житлово-комунальних послуг у житловому фонді територіальної громади міста Часів Яру» визначено виробником послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води в м. Часів Яр, зокрема, Відкрите акціонерне товариство “Часівоярський вогнетривкий комбінат”.
Згідно довідки №11-18/14 від 04.07.2017р. ПАТ “Часівоярський вогнетривкий комбінат” забезпечує тепловою енергією об'єкти житлового фонду м. Часів Яр за наступними адресами: вул. Горького, будинки №№ 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 16, 18, 20, 21, 22, 26; вул. Міліцейська, будинки №№ 2, 4, 6; вул. Миру (ОСОБА_9), будинки №№ 5, 6, 7, 8, 9, 10; вул. Олійника (Жовтнева), будинки №№ 4, 5, 7, 9; вул. Гірників (Р.Люксембург), будинок №2; вул. Транспортна, будинки №№ 14, 15, 16, 17, 18, 19, 21.
Супровідним листом №06/30 від 27.01.2016р. позивач надіслав відповідачам договори про надання послуги з централізованого опалення на неприватизовані квартири, які знаходяться в комунальній власності Часовоярської міської ради.
Відповідач 2 листом №15 від 09.03.2016р. повідомив позивача та відповідача 1 про направлення 24.02.2016р. до ГУДКСУ у м. Артемівську на реєстрацію договору №Д-46/16 від 24.02.2016р. «Про надання послуги з централізованого опалення» шляхом подання реєстру бюджетних зобов'язань одержувачів бюджетних коштів; 04.03.2016р. з ГУДКСУ у м. Артемівську повернулися зазначені документи з попередженням про неналежне виконання бюджетного законодавства, у зв'язку з чим відповідач 2 повернув вищезазначений договір без виконання.
Супровідним листом №15/30 від 14.03.2016р. позивач, врахувавши інформацію, викладену у попередженні про неналежне виконання бюджетного законодавства №10 від 29.02.2016р. та виправивши недоліки, надіслав відповідачам договори про надання послуги з централізованого опалення на неприватизовані квартири, які знаходяться в комунальній власності Часовоярської міської ради.
Листами №465 від 20.10.2016р., №483 від 12.12.2016р. позивач звернувся до відповідача 1, в яких зазначив, що ПАТ “Часівоярський вогнетривкий комбінат” надає послуги з централізованого опалення в житлові приміщення, розташовані за адресами: АДРЕСА_3 (загальна площа 26,57кв.м), АДРЕСА_4 (загальна площа 30,72кв.м), АДРЕСА_5 (загальна площа 53,6кв.м), АДРЕСА_6 (загальна площа 50,6кв.м), АДРЕСА_7 (загальна площа 23,67кв.м), АДРЕСА_8 (загальна площа 48,9кв.м), АДРЕСА_9 (загальна площа 17,51кв.м), АДРЕСА_10 (загальна площа 23,85кв.м), АДРЕСА_11 (загальна площа 25,8кв.м). Вказані житлові приміщення є комунальною власністю, в яких відсутні зареєстровані особи, у зв'язку з чим необхідно укласти договори про надання послуг з централізованого опалення. Враховуючи викладене, позивач просив внести зміни в бюджет м. Часів Яр на 2016р. та 2017р., передбачивши кошти по відшкодуванню витрат за послуги теплопостачання по неприватизованим квартирам, які є комунальною власністю Часовоярської міської ради.
В листах №06/30 від 16.01.2017р., №07/30 від 16.01.2017р. позивач також посилався на необхідність укласти договори про надання послуг з централізованого опалення.
Супровідним листом №35/1-7 від 23.01.2017р. позивач надіслав відповідачам договори про надання послуги з централізованого опалення на неприватизовані квартири, які знаходяться в комунальній власності Часовоярської міської ради.
Листом №12 від 02.02.2017р. відповідач 2 повідомив позивача про те, що бюджетом не заплановано фінансування Виробничого ремонтно-житлового підприємства м. Часів Яра заходів з оплати послуг з централізованого опалення неприватизованих квартир, власником яких є територіальна громада міста в особі Часовоярської міської ради, у зв'язку з чим просив спочатку вирішити питання з виділенням коштів згідно з вимогами чинного законодавства, а потім звертатись до відповідача 2 з пропозицією укласти договір.
Листом №13 від 02.02.2017р. відповідач 2 повідомив позивача про те, що надані підприємством акти обстеження свідчать не про факт відключення окремого приміщення в житловому будинку від мережі централізованого опалення, а про факт відсутності опалювальних пристроїв та елементів мережі, що свідчить про відсутність факту надання послуги з централізованого опалення, у зв'язку з чим, просив припинити листування з даного приводу.
Листом №23 від 25.03.2016р. відповідач 2 також повідомив позивача про проведення комісійного обстеження неприватизованих кімнат в квартирах загального користування (7 об'єктів), при якому виявлено відсутність теплоносія в кімнатах. До листу надав акти обстеження кімнат від 23.03.2016р.
Позивач звернувся до відповідача 2 з листом №07/30 від 16.01.2017р., в якому, зокрема, зазначив, що додані до листа №23 від 25.03.2016р. акти обстеження квартир не можуть бути підставою припинення нарахування за надання послуг з централізованого опалення в ці житлові приміщення, оскільки акти складені без участі представника організації теплопостачання, до того ж відповідач 2, як балансоутримувач, та ТОВ «Квартал м. Часів Яр», як виконавець, не виконали свої обов'язки згідно Закону України «Про житлово-комунальні послуги.
Позивач звернувся до відповідачів та ТОВ «Квартал м. Часів Яр» з претензією №12/2-56 від 21.04.2017р., в якій просив: укласти договір про надання послуг з централізованого опалення; терміново відновити систему опалення у житлових приміщеннях, розташованих за адресами: АДРЕСА_3, АДРЕСА_4,, АДРЕСА_5, АДРЕСА_6, АДРЕСА_7, АДРЕСА_8, АДРЕСА_9, АДРЕСА_10, АДРЕСА_11; здійснити оплату за надані послуги з теплопостачання у період з 01.01.2015р. по 01.01.2017р. в сумі 87080,21грн.
Відповідач 2 надав відповідь №68 від 19.05.2017р. на претензію позивача, в якій відхилив претензію на суму 87080,21грн. від 21.04.2017р. з причин, викладених в листах №12, 13 від 02.02.2017р.
У зв'язку з викладеним позивач звернувся до господарського суду з розглядуваним позовом.
Статтею 33 Господарського процесуального кодексу України, передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим (ст.43 Господарського процесуального кодексу України).
Позивач звернувся з позовними вимогами щодо сплати наданих послуг з теплопостачання до Часовоярської міської ради, м. Часів Яр, Донецька область, Виробничого ремонтно-житлового підприємства, м. Часів Яр, Донецька область.
Згідно ст. 327 Цивільного кодексу України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 322 Цивільного кодексу України власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 23 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що власник має право тримати на балансі та управляти належним йому майном. Власник має право доручати повністю або частково розпоряджатися та управляти належним йому майном відповідно до закону та договору балансоутримувачу або управителю.
Власником вказаних в позовній заяві приміщень є Часовоярська міська рада, а балансоутримувачем Виробниче ремонтно-житлове підприємством. Часів Яра.
Згідно п. 2.3 Статуту відповідача 2 (далі - підприємства) підприємство несе відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах належного йому майна згідно з чинним законодавством.
Відповідно до п. 3.1 Статуту підприємство створено з метою:
- забезпечення належного утримання експлуатації та збереження житлового фонду засновника: будинків, під'їздів житлових будинків, прибудинкової території, інших місць спільного користування житловими будинками; своєчасного проведення капітального та поточного ремонту житлового фонду, забезпечення безперебійної роботи інженерного устаткування житлових будинків та приміщень згідно з правилами та нормами технічної експлуатації житлового фонду;
- організації забезпечення фізичних осіб, які мешкають в будинках житлового фонду засновника комунальними та іншими послугами;
- забезпечення виконання власниками квартир, жилих і нежилих приміщень будинків, наймачами, орендарями, орендодавцями квартир, жилих і нежилих приміщень в будинках, які належать засновнику, вимог Правил користування приміщеннями та прибудинковими територіями, інших норм діючого законодавства України відносно оренди, використання, експлуатації жилих і нежилих приміщень будинків та прибудинкової території;
- здійснення технічного нагляду за станом та належною експлуатацією житлового фонду та міських доріг, переданого для обслуговування та ремонту іншим підприємствам, здійснення контролю за утриманням житлових будинків та міських доріг;
- забезпечення подальшого розвитку житлового господарства на основі встановлених норм обслуговування та досягнень науки та техніки;
- забезпечення економії матеріальних та фінансових ресурсів, які виділені на проведення ремонту та експлуатацію житлового фонду, а також зворотних коштів;
- здійснення ринкових взаємовідносин та одержання прибутку на основі задоволення потреб фізичних осіб, підприємств, установ, організацій, інших закладів у продукції, що виробляє та послугах, що виконуються у сферах, які визначені предметом діяльності підприємства.
Для досягнення вказаних цілей підприємство здійснює наступні види діяльності, зокрема, утримання на балансі переданого йому житлового фонду територіальної громади м. Часів Яра, об'єктів благоустрою і інженерної інфраструктури; експлуатація житлового фонду; господарське керування житловим фондом (п. 3.2 Статуту).
Згідно ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Відповідно до статті 136 Господарського кодексу України право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства.
Згідно ст. 24 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» Балансоутримувач має право: 1) здійснювати функції утримання на балансі переданого йому за договором з власником майна та управляти їм чи передавати за договором повністю або частково функції управління управителю; 2) визначати порядок утримання, експлуатації та ремонту майна; 3) укладати договори на надання житлово-комунальних послуг; 4) приймати рішення щодо використання коштів на виконання капітального та поточного ремонтів; 5) здійснювати господарську діяльність у порядку, визначеному законом; 6) звертатися до суду про звернення стягнення на майно осіб, які відмовляються оплачувати рахунки за споживання житлово-комунальних послуг або відшкодовувати завдані збитки майну, що перебуває в нього на балансі. Балансоутримувач зобов'язаний: 1)укладати договір з власником (співвласниками) на утримання на балансі відповідного майна; 2) утримувати на балансі майно, визначене договором з власником (співвласниками); 3) вести бухгалтерську, статистичну та іншу, передбачену законодавством, звітність відповідно до законодавства; 4) забезпечувати управління майном власними силами або укладати договір з юридичною особою на управління майном; 5) забезпечити умови для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів відповідно до встановлених стандартів, нормативів, норм та правил; 6)забезпечити належні експлуатацію та утримання майна, що перебуває на його балансі.
Отже, обов'язок безпосередньо утримання майна покладається на балансоутримувача - Виробниче ремонтно-житлове підприємство, м. Часів Яр, Донецька область.
Згідно зі ст.19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Пунктом 1 ч.1 ст.20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору про надання житлово-комунальних послуг. Пунктом 5 ч.3 ст.20 названого Закону визначений обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
За приписами ч.5, 6 ст.19 Закону України "Про теплопостачання" теплотранспортуюча організація не має права відмовити споживачу теплової енергії у забезпеченні його тепловою енергією за наявності технічних можливостей на приєднання споживача до теплової мережі, а споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Згідно частини 2 статті 275 Господарського кодексу України відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Зазначені положення кореспондуються з пунктами 4, 14 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1198 від 03.10.2007 (далі - Правила), якими передбачено, що користування тепловою енергією допускається лише на підставі договору купівлі-продажу теплової енергії, споживач зобов'язаний до початку подачі теплоносія до системи тепло споживання укласти з теплопостачальною організацією такий договір.
З огляду на передбачену законодавством обов'язковість укладення договору купівлі-продажу теплової енергії, позивач звертався до відповідачів з вимогою укласти відповідний договір,
Відмова від укладання договору купівлі-продажу теплової енергії була обґрунтована тим, що бюджетом не заплановано фінансування Виробничого ремонтно-житлового підприємства м. Часів Яра заходів з оплати послуг з централізованого опалення неприватизованих квартир, власником яких є територіальна громада міста в особі Часовоярської міської ради.
Приймаючи до уваги наявне в матеріалах справи листування сторін, судом встановлено, що в опалювальний період 2015р.-2016р. сторони не знаходились у договірних відносинах.
Разом з тим, відсутність письмового договору щодо надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від встановленого законом обов'язку оплати послуг у повному обсязі, якщо він фактично користується ними зі згоди постачальника послуг.
Відповідно до актів обстеження однієї кімнати в квартирах загального користування: №1 по вул. Горького, буд 18, №21 по вул. Горького, буд 21, №8 по вул.Транспортній, буд. 21, №15 по вул. Олійника, буд.4, №17 по вул. Міліцейській, буд. 6, №16 по вул. Міліцейській, буд. 2, №3 по вул. Миру, буд. 8, від 23.03.2016р. комісією у складі: директора ВРЖП м. Часів Яра ОСОБА_7, спеціаліста - архітектора відділу ЖКГ Часовоярської міської ради ОСОБА_10, директора ТОВ «Квартал м. Часів Яр» ОСОБА_8, інженера ВТВ ТОВ «Квартал м. Часів Яр» ОСОБА_11, в зазначених квартирах загального користування відсутні зареєстровані особи, опалювальні прибори демонтовані, труби центрального опалення закільцьовані, подача теплоносія в дану кімнату відсутня.
Судом встановлено, що відключення квартир загального користування від централізованого опалення було здійснено без дотримання встановленого порядку.
Жодних даних про те, що будинок в цілому відключений від централізованого опалення не пред'явлено.
Відповідно до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005р. № 630, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Відповідно до статті 19 Закону України «Про теплопостачання» споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
У відповідності до пункту 25 Правил самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Відповідно до пунктів 25, 26, 30 пункту 3 Правил № 630 відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку (п. 2.1 Наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 року № 169 «Про затвердження Змін до Наказу Мінбуду України від 22.11.2005р. № 4).
При цьому обов'язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання (п. 2.2 Наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007р. № 169 «Про затвердження Змін до наказу Мінбуду України від 22.11.2005р. № 4).
Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затверджених наказом Міністерство будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005р. № 4 установлено, що таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.
Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007р. № 169 було внесено зміни, які унеможливлюють відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинку і дозволяють таке відключення лише будинку в цілому.
Матеріали справи не містять доказів, зокрема копії відповідної проектної документації, які б засвідчували факт відключення квартири від мереж центрального теплопостачання та ненадання йому послуг з постачання тепла.
Відповідно до статті 1 Закону України «По теплопостачання» місцева (розподільча) теплова мережа - сукупність енергетичних установок, обладнання і трубопроводів, яка забезпечує транспортування теплоносія від джерела теплової енергії, центрального теплового пункту або магістральної теплової мережі до теплового вводу споживача.
Згідно пункту 22 Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07. 2005р. № 630 точками розподілу у багатоквартирному будинку, в яких здійснюється передача послуги централізованого опалення від виконавця споживачеві є - відгалуження від стояків у межах квартири.
Позивач не міг обмежити постачання теплової енергії в спірні приміщення, оскільки вказані приміщення є вбудованими, і таке обмеження призвело б до порушення прав громадян, які проживають у відповідному багатоповерховому будинку.
В підтвердження факту відпуску теплової енергії в спірні приміщення позивач надав: рішення виконкому міської ради «Про початок опалювального сезону» №68 від 16.09.2015р., №84 від 21.09.2016р.; накази №787 від 30.09.2015р., №920 від 21.09.2016р.; схему теплових мереж від водогрійних котлів; акти про підключення житлового будинку до системи централізованого опалення ПАТ “Часівоярський вогнетривкий комбінат” та акти про підключення централізованого опалення.
Таким чином, позивач виконав свої зобов'язання щодо надання послуг централізованого опалення, а відповідач 2 незалежно від споживання цієї послуги, або відмови від її споживання, зобов'язаний оплатити надані послуги. У разі наміру споживача припинити надання послуг з централізованого теплопостачання, останній не позбавлений можливості у передбачений законом спосіб провести відключення квартири від мереж теплопостачання. Аналогічна правова позиція міститься в Постанові Верховного суду України від 11.11.2015р. по справі №6-1706цс15.
Згідно пункту 3 Правил користування тепловою енергією передбачено, що споживач теплової енергії - фізична особа, яка є власником будівлі або суб'єктом підприємницької діяльності, чи юридична особа, яка використовує теплову енергію відповідно до договору; відповідно до статті 1 Закону України "Про теплопостачання" споживач теплової енергії - фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору.
З аналізу пункту 44 Правил вбачається, що термін споживач застосовується в значно ширшому значенні, оскільки він також розповсюджується і на осіб, які використовують теплову енергію без укладення договору на теплопостачання.
Відповідно до частини 6 статті 19 Закону України "Про теплопостачання" споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Відповідно до п. 21 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення у разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку води і теплової енергії плата за надані послуги справляється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання: з централізованого постачання холодної та гарячої води і водовідведення - з розрахунку на одну особу та на ведення особистого підсобного господарства; з централізованого опалення - з розрахунку за 1 кв. метр (куб. метр) опалюваної площі (об'єму) квартири (будинку садибного типу) та з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря і фактичної кількості днів надання цієї послуги в місяці, який є розрахунковим.
Згідно пункту 23 Правил розрахунки за спожиту теплову енергію здійснюються на межі продажу, яка є межею балансової належності (відповідальності), відповідно до договору на підставі показів вузла обліку згідно з діючими тарифами (цінами), затвердженими в установленому порядку. У споживачів, що не мають приладів комерційного обліку, обсяг фактично спожитої теплової енергії розраховується відповідно до теплового навантаження, визначеного у договорі, з урахуванням середньомісячної фактичної температури теплоносія в теплових мережах теплопостачальної організації, середньомісячної температури зовнішнього повітря та кількості годин (діб) роботи тепловикористального обладнання в розрахунковому періоді.
Як встановлено судом засоби обліку теплової енергії на багатоповерховий будинок та на об'єкти, розташовані за адресами: АДРЕСА_3, АДРЕСА_4,, АДРЕСА_5, АДРЕСА_6, АДРЕСА_7, АДРЕСА_8, АДРЕСА_9, АДРЕСА_10, АДРЕСА_11, відсутні, а відтак вартість спожитої енергії має бути визначена розрахунковим способом, передбаченим пунктом 23 Правил.
Відповідно до п. 40 Правил (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) розмір щомісячної плати (П) за послугу з централізованого опалення для населення (фізичних осіб) у разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку теплової енергії за розрахунковий період протягом опалювального сезону у разі застосування одноставкового тарифу визначається виконавцем за формулою: П = ТО * S * Кі * (nфi / ni'), де:
ТО - одноставковий тариф на послугу з централізованого опалення для населення (фізичних осіб) житлових будинків без будинкових та квартирних засобів обліку теплової енергії, гривень за 1 кв. метр (гривень за 1 куб. метр) за розрахунковий період протягом опалювального сезону (з податком на додану вартість);
S - опалювана площа (об'єм) квартири (будинку садибного типу) споживача, який отримує послугу з централізованого опалення та не має будинкового або квартирного засобу обліку теплової енергії, кв. метрів (куб. метрів);
Кі - коефіцієнт, що враховує відхилення фактичної температури зовнішнього повітря та тривалості опалювального сезону від врахованих під час розрахунку діючого тарифу в і-му місяці;
nфi - фактична кількість діб надання послуги з централізованого опалення у розрахунковому періоді в і-му місяці;
ni' - календарна кількість діб в і-му місяці.
Згідно Постанови Національної комісії, яка здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг №146 від 17.10.2014р. тариф на послуги централізованого опалення, що надаються ПАТ «Часовоярський вогнетривкий комбінат» населенню для абонентів житлових будинків без домових та квартирних приладів обліку теплової енергії складає 14.11грн. за 1 кв. м в місяць протягом періоду надання послуги з централізованого опалення (з ПДВ).
Відповідно Постанови Національної комісії, яка здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг №1171 від 31.03.2015р. тариф на послуги централізованого опалення, що надаються ПАТ «Часовоярський вогнетривкий комбінат» населенню для абонентів житлових будинків без домових та квартирних приладів обліку теплової енергії складає 25,57грн. за 1 кв. м в місяць протягом періоду надання послуги з централізованого опалення (з ПДВ).
Постановою Національної комісії, яка здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг №1101 від 09.06.2016р. тариф на послуги централізованого опалення, що надаються ПАТ «Часовоярський вогнетривкий комбінат» населенню для абонентів житлових будинків без домових та квартирних приладів обліку теплової енергії складає 49,87грн. за 1 кв. м в місяць протягом періоду надання послуги з централізованого опалення (з ПДВ).
Наданий позивачем розрахунок не містить всіх складових, зазначених у приведеній вище формулі та їх розрахунку. Позивачем був здійснений розрахунок шляхом множення загальної площі та встановлений тариф, не було використано показник середньомісячної температури зовнішнього повітря, яка підтверджується даними Донецького обласного центру з гідрометеорології за спірний період; кількість годин (діб) роботи тепловикористального обладнання, яка має бути визначена відповідно до кількості днів кожного місяця з урахуванням початку та закінчення опалювальних сезонів (позивач безпідставно здійснює нарахування за 30 днів в початковому та кінцевому місяцях опалювального періоду), встановлених відповідними рішеннями виконавчого комітету міської ради про початок та закінчення опалювальних сезонів.
Позивачем також наданий розрахунок нарахування послуг ЖКГ, у якому зазначені мінусові показники (суми), проте позивачем не надано обґрунтованих пояснень щодо включення цих показників (сум) при розрахунку позовних вимог та не наведено у зв'язку з чим виникли ці суми.
Таким чином, враховуючи ненадання позивачем обґрунтованого розрахунку заборгованості, безпідставність заявлених позовних вимог до відповідача 1, позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.
Разом із цим, доводи відповідачів, викладені у відзивах на позовну заяву та запереченнях, судом до уваги не приймаються, окільки не відповідають нормам діючого законодавства та спростовуються встановленими судом обставинами та висновками.
Судові витрати у відповідності до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 22, 27, 33, 34, 43, 44, 49, 59, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
У задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства “Часівоярський вогнетривкий комбінат”, м. Часів Яр, Донецька область до Часівоярської міської ради, м.Часів Яр, Донецька область, Виробничого ремонтно-житлового підприємства, м. Часів Яр, Донецька область, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "КВАРТАЛ М.ЧАСІВ ЯР", м. Часів Яр, Донецька область, про стягнення 87080,21грн. відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним господарським судом, якщо рішення не буде скасовано.
У судовому засіданні 04.12.2017р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення підписаний 08.12.2017р.
Головуючий суддя Я.О. Левшина
Суддя Л.В. Ніколаєва
Суддя І.К. Чорненька