вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
08.12.09 Справа №2а-11263/09/12/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі :
Головуючого судді Котаревої Г.М. ,
при секретарі судового засідання Налбандян Р.В.,
За участю представників сторін:
від позивача - не з'явився,
від відповідача - не з'явився,
розглянув адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекція в Сімферопольському районі АР Крим
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Суть спору: Позивач Державна податкова інспекція в Сімферопольському районі АР Крим на підставі ч.2 ст.46 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом про припинення підприємницької діяльності Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, у зв'язку з ненаданням відповідачем більше року до податкової інспекції документів фінансової звітності та декларацій в порушення вимог Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ” та Закону України „Про систему оподаткування”.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про день та місце розгляду справи сповіщений належним чином, через засоби масової інформації, про причини неявки суд не повідомив.
Приймаючи до уваги, що позивач надав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, відповідач повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, а матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі ст.128 КАС України розглядати справу у відсутності сторін.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд
Порядок та підстави реєстрації, припинення реєстрації фізичних осіб - підприємців визначаються Законом України від 15.05.2003 № 755-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
ОСОБА_1 зареєстрована рішенням Сімферопольської районної Державної адміністрації від 20.10.2003р., як Фізична особа - підприємець, про що видано свідоцтво (а.с. 10). Ідентифікаційний номер суб'єкта підприємницької діяльності НОМЕР_1, як платник податків знаходиться на обліку в Державній податковій інспекції в Сімферопольському районі АР Крим, що підтверджується довідкою позивача (а.с. 5)
Згідно з довідкою Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АР Крим № 5391/к1402 від 11.09.09р., відповідач податкову звітність не подає з 24.08.2006 року. Заборгованості перед бюджетом не має, інформація про наявність рахунків відсутня, що підтверджується матеріалами справи.
Пункт 1 ч.2 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25.06.1991 №1252-ХІІ, із змінами і доповненнями, передбачає обов'язок платників податків, зборів (обов'язкових платежів) подавати в державні податкові органи відповідно до діючого законодавства декларації та бухгалтерську звітність.
Порядок, строки та умови надання декларацій та фінансової звітності встановлені спеціальними законами. Так, відповідно до п. п. а,б,в пп.4.1.4. п.4 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 №2181-ІІІ, із змінами і доповненнями, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця; календарному кварталу або календарному півріччю - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу (півріччя), та інше.
Згідно з ч.2 ст.46 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців ” від 15.05.2003 №755-IV, із змінами і доповненнями, неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону є підставою для прийняття судом рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи -підприємця. Із зазначеного вбачається, що відповідний позов може бути подано до суду органами державної податкової служби.
Згідно з п.17 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 №509-ХІІ, із змінами і доповненнями, органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатись до суду з заявою (позовною заявою) про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Зазначені повноваження органів державної податкової служби щодо звернення до суду із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності слід розуміти, як право на позов про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця на підставі Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців ”.
Такий висновок можливо зробити на підставі аналізу положень п.3 ч.1 ст.10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” відповідно до якого до функцій податкових органів належить контролювання своєчасності подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів. Застосування наслідків, передбачених Законом України “ Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців ” за неподання декларацій та фінансової звітності можливо лише на підставі рішення суду.
Крім того, відповідно до прикінцевих положень зазначеного Закону, який набрав чинності з 1 липня 2004 року, закони та нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому закону.
Таким чином, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду з позовами про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Припинити підприємницьку діяльність Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, зареєстрованої рішенням Сімферопольської районної Державної адміністрації від 20.10.2003р., за адресою АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1.
3. Копію постанови в день набрання нею законної сили направити державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи-підприємця для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня проголошення у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня проголошення постанови через Окружний адміністративний суд АР Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Котарева Г.М.