вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
08.12.09Справа №2а-12764/09/1/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Трещової О.Р., при секретарі Дубініній А.В., за участю
представник позивача, Конюшенко І.О., довіреність № 7/1-2283 від 14.05.09
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в АРК
до Ялтинського гірничо-лісового природного заповідника
про стягнення штрафу
Суть спору: Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в АРК звернулась до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим із адміністративним позовом до Ялтинського гірничо-лісового природного заповідника про стягнення штрафу у розмірі 850,00 грн. до Державного бюджету.
Позовні вимоги ґрунтуються на ст. 1 Закону України “Про відповідальність підприємств, їх обєднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування”та п.10, п.11 “Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування”, та мотивовані несплатою відповідачем штрафу у встановлений законом строк.
Представник позивача у судовому засіданні, що відбулося 08.12.09р., наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач у судове засідання, що відбулося 08.12.09р., не з'явився, про день, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином та завчасно -рекомендованою кореспонденцію з рекомендованим повідомленням про вручення, клопотання про розгляд справи за його відсутності, заперечення на позов, будь - які докази до суду не надав.
На підставі викладеного, суд вважає можливим відповідно до статті 128 КАС України розглядати справу за відсутністю відповідача, повідомленого належним чином про час і місце судового засідання на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд,-
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 1 Положення про Інспекцію державного архітектурно - будівельного контролю в АР Крим, затвердженого Державною архітектурно-будівельною інспекцією 06.12.2007 р., позивач є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції України, утвореним відповідно до наказу Держархбудінспекції від 26.10.2007 р. № 45, входить до сфери її управління, підзвітний і підконтрольний їй.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів № 428 від 05.04.2006 р. "Про утворення Державної архітектурно-будівельної інспекції" Державна архітектурно-будівельна інспекція як урядовий орган державного управління утворена в складі Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства.
Отже, Інспекція державного архітектурно - будівельного контролю в АР Крим у відносинах з суб'єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб'єктом владних повноважень.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Інспекція державного архітектурно - будівельного контролю в АР Крим є урядовим органом державного управління і, відповідно, її діяльність має підпорядковуватись вимогам наведеної норми Конституції України та аналогічним вимогам законодавства України.
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в АРК є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції України, утворена відповідно до наказу Держархбудінспекції України від 26.10.07р. №45, входить до сфери її управління, підзвітна і підконтрольна їй.
Згідно ст.. 31 Закону України “Про планування і забудову територій”державний контроль за плануванням, забудовою та іншим використанням територій здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань містобудування та архітектури, відповідними спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури, Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами, а також іншими спеціально уповноваженими органами виконавчої влади.
Відповідно до ст.2 Закону України “Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування”від 25.04.2008 № 64 справи про правопорушення, передбачені цим законом, розглядаються Державною архітектурно-будівельною інспекцією України, інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, районах, містах Києві та Севастополі, містах обласного значення (далі - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю). Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю здійснюють державний нагляд за додержанням підприємствами вимог містобудівної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, державних стандартів, норм і правил при здійсненні проектування, будівельних робіт, виготовленні будівельних матеріалів, виробів і конструкцій.
Посадові особи інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю мають право:
безперешкодного доступу на будівництво об'єктів і підприємства будівельної індустрії незалежно від форм власності;
давати у межах своїх повноважень учасникам будівництва та виробникам будівельних матеріалів, виробів і конструкцій обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень державних стандартів, норм і правил, а так само технічних умов або затверджених проектних рішень;
одержувати від замовників, проектних і будівельних організацій та підприємств будівельної індустрії необхідну для виконання покладених на них функцій нормативно-технічну, проектну та іншу документацію;
зупиняти будівельні роботи, які не відповідають вимогам державних стандартів, норм і правил, затвердженим проектним рішенням або місцевим правилам забудови населених пунктів, здійснюються без дозволу на їх виконання, а так само виробництво і застосування у будівництві будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, виготовлених з порушенням державних стандартів;
вносити подання відповідним органам про анулювання ліцензій на право провадження окремих видів господарської діяльності у будівництві підприємств, які допускають порушення ліцензійних умов, а також на інших підставах відповідно до закону.
Накладати штраф від імені інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю мають право начальник Державної архітектурно-будівельної інспекції України та його заступники, начальники інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю та їх заступники у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 10 Постанови КМ України, від 06.04.1995, № 244 "Про затвердження Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування" підприємство повинно сплатити штраф у 15-денний термін з дня його накладення за рахунок прибутку, що залишається в розпорядженні підприємства, незалежно від наслідків фінансово-господарської діяльності. Копія документа про сплату штрафу надсилається інспекції, яка його наклала.
Відповідно до п. 11 вищенаведеної постанови, у разі несплати штрафу в зазначений термін він стягується інспекцією за рішенням суду (господарського суду).
Розгляд справ про правопорушення при наданні фізичним особам послуг з будівництва, реконструкції, капітального ремонту та придбанні будівельної продукції, а також застосування штрафів у цих випадках здійснюються іншими державними органами у порядку, передбаченому чинним законодавством.
Судом встановлено, що 19.02.09р. інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю в АРК проведено перевірку дотримання Ялтинського гірничо-лісового природного заповідника вимог містобудівного законодавства в селищі Радянське на території Гурзуфського лісничества, біля теплиць якого Ялтинський гірничо-лісовий природній заповідник на той час здійснював будівельні роботи по зведеню будівлі в плані 10х10 кв.м., без отримання дозволу в Інспекції ДАБК в АРК та у вісутність затвердженої проектної документації.
Судом встановлено, що за результатами перевірки Інспекцією ДАБК в АРК від 26.02.09р. було винесено припис, в якому Ялтинському гірничо-лісовому природному заповіднику було пропоновано припинити будівельні роботи та надати до 04.03.09р. дозвільну та проектну документацію на будівництво теплиць (а.с.7).
Результати перевірки також знайшли своє відображення у протоколі про правопорушення у сфері містобудування від 04.03.2009р. (а.с.8), яким Ялтинський гірничо-лісовий природній заповідник був зобов'язаний надати дозвільну та проектну документацію на будівництво вказаного об'єкту.
Судом встановлено, що 18.03.09р. Інспекцією ДАБК в АРК відносно відповідача було прийнято постанову №43 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування у розмірі 850 грн. (а.с.9), яка отримана відповідачем 27.03.09р., що підтверджується підписом на повідомлені про поштове відправлення (а.с.10).
Розрахунок розміру штрафу здійснюється на підставі ст. 1 Закону України “Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування” N 208/94-ВР, 14.10.1994, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю - розмір штрафу складає п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У встановлений Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в АРК строк до 10 квітня 2009 року штраф сплачено не було, а тому Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в АРК просить суд стягнути з Ялтинського гірничо-лісового природнього заповідника суму штрафних санкцій у розмірі 850,00 гривень.
У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів сплати штрафу у розмірі 850 грн. або оскарження постанови №43 від 18.03.09р. про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрати по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Під час судового засідання, яке відбулось 08.12.2009 року були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 14.12.2009 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 122, 158-164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Ялтинського гірничо-лісового природного заповідника заборгованість зі сплати штрафних санкцій у розмірі 850,00 гривень до Державного бюджету м.Ялта ( р/р 3111810670039, од 21081100 УДК у м.Ялта ГУ ДКУ в АРК, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740850).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Трещова О.Р.