вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
07.12.09Справа №2а-9728/09/9/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Цикуренко А.С.,
при секретарі Павленко Н.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Комунального підприємства «Трамвайне управління ім. І.О. Пятецького»
до Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АР Крим
про визнання недійсними вимоги та рішення,
за участю представників:
позивача - Хулапа Л.А., довіреність № 402 від 10.08.2009 року;
Від відповідача - Дем'янова І.А., довіреність від 19.06.2009 року;
Обставини справи: Комунальне підприємство «Трамвайне управління ім. І.О. Пятецького» звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом, в якому просило визнати недійсною вимогу Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АР Крим № Ю-479-3 від 04.08.2009 року про сплату недоїмки по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 125670,66 грн., також позивач просив визнати недійсним рішення № 1010 від 06.08.2009 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків.
Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій та вимога про сплату боргу винесені у зв'язку з порушенням позивачем Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому не має підстав для їх скасування.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд
Позивач зареєстрований Виконавчим комітетом Євпаторійської міської ради 24.09.1993 року як юридична особа, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А00 № 442745.
В Управлінні Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АР Крим позивач зареєстрований як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за № 01-0078.
Відповідачем 23.03.2009 року на підставі п.2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків до відповідача були застосовані фінансові санкція та нарахована пеня згідно з рішенням № 254 на суму 82088,88 грн., у тому числі 57938,92 грн. штрафу та 24149,96 грн. пені та рішення № 255 на суму 66429,91 грн. (штраф).
Не погодившись з зазначеними рішеннями позивач 01.04.2009 року звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим за їх оскарженням. Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 02.04.2009 року відкрито провадження по справі № 4974/09/2/0170 за позовом Комунального підприємства «Трамвайне управління ім. І.О. Пятецького» до Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АР Крим про визнання недійсними рішень. Ухвалою суду від 13.10.2009 року провадження по справі № 4974/09/2/0170 зупинено до отримання результатів судової бухгалтерської експертизи.
У зв'язку з несплатою у встановлений законодавством десятиденний строк з дня отримання рішення фінансових санкцій, визначених у ньому, Управлінням ПФУ в м. Євпаторія АР Крим було винесено вимогу про сплату боргу № Ю-479 від 05.05.2009 року на суму боргу у розмірі 120830,81 грн.
Зазначена вимога 25.05.2009 року оскаржена позивачем до Окружного адміністративного суду АР Крим. Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 04.06.2009 року відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-6705/09/12/0170 за позовом Комунального підприємства «Трамвайне управління ім. І.О. Пятецького» до Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АР Крим про визнання вимоги недійсною. Ухвалою суду від 13.08.2009 року провадження по справі № 2а-6705/09/12/0170 зупинено до набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду АР Крим по адміністративній справі № 2а-4974/09/2/0170 за позовом Комунального підприємства «Трамвайне управління ім. І.О. Пятецького» до Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АР Крим про визнання недійсними рішень від 23.03.2009 року № 254, №255 про застосування фінансових санкцій в розмірі 82 088,88 грн. та 66 429,91 грн.
Оскільки позивачем не було сплачено суму боргу, визначену у вимозі № Ю-479 від 05.05.2009 року, відповідачем 03.06.2009 року винесена вимога № Ю-479-1 про сплату боргу у розмірі 176161,59 грн.
Зазначена вимога 15.06.2009 року оскаржена позивачем до Окружного адміністративного суду АР Крим. Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 16.06.2009 року відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-7480/09/9/0170 за позовом Комунального підприємства «Трамвайне управління ім. І.О. Пятецького» до Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АР Крим про визнання вимоги недійсною. Ухвалою суду від 18.08.2009 року провадження по справі № 2а-7480/09/9/0170 зупинено до набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду АР Крим по адміністративній справі № 2а-4974/09/2/0170 за позовом Комунального підприємства «Трамвайне управління ім. І.О. Пятецького» до Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АР Крим про визнання недійсними рішень від 23.03.2009 року № 254, №255 про застосування фінансових санкцій в розмірі 82 088,88 грн. та 66 429,91 грн.
Крім того, відповідачем 02.07.2009 року винесено вимогу про сплату боргу № Ю-479-2 від 02.07.2009 року про сплату боргу у розмірі 193875,97 грн.
Вимога № Ю-479-2 від 02.07.2009 року 15.07.2009 року оскаржена позивачем до суду. Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 25.08.2009 року відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-8487/09/4/0170 за позовом Комунального підприємства «Трамвайне управління ім. І.О. Пятецького» до Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АР Крим про визнання вимоги недійсною. Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 24.11.2009 року по справі № 2а-8487/09/4/0170 позовну заяву Комунального підприємства «Трамвайне управління ім. І.О. Пятецького» до Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АР Крим про визнання вимоги недійсною залишено без розгляду на підставі п. 5 ч. 1 ст. 155 КАС України. 30.11.2009 року зазначене рішення суду набрало законної сили.
Відповідачем 04.08.2009 року винесено вимогу № Ю-479-3 про сплату боргу у розмірі 116397,39 грн.
Позивачем до Управління Пенсійного фонду в м. Євпаторія АР Крим було подано розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за червень 2009 року у розмірі 146601,84 грн.
Однак, у визначений законодавством строк сума страхових внесків за червень 2009 року позивачем сплачена не була, у зв'язку з чим до позивача на підставі рішення № 1010 від 06.08.2009 року були застосовані фінансові санкції у розмірі 56411,19 грн., у тому числі 40385,29 грн. штрафу та 16025,91 грн. пеня.
Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів Пенсійного фонду України , суд має керуватися критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, згідно з якою у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, основи та механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначені в Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.03р. №1058-IV (далі Закон).
Згідно ст. 1 Закону страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, яке діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно цього Закону, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування
Ст.3 Закону визначає, що Пенсійний фонд і юридичні особи є суб'єктами системи пенсійного забезпечення в Україні.
Відповідно до п.2 ст.5 Закону виключно цим Законом визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, а також стягнення заборгованості за цими внесками.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 17 Закону страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.
Відповідальність страхувальників, банків, організацій, що здійснюють доставку пенсій, та їх посадових осіб передбачена ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Частиною 1 зазначеної статті передбачено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій (ч. 2 ст. 106 Закону).
Згідно з ч. 3 ст. 106 Закону територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Про оскарження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки до виконавчої дирекції Пенсійного фонду або в судовому порядку страхувальник зобов'язаний письмово повідомити відповідний територіальний орган Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів із дня звернення до виконавчої дирекції Пенсійного фонду чи суду.
У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки. У разі звернення органу Пенсійного фонду з позовом про стягнення недоїмки до господарського суду передбачені законодавством заходи досудового врегулювання спорів не застосовуються.
Згідно зі ч. 9 ст. 106 Закону виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі, зокрема, фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Більш детально порядок нарахування пені за прострочення сплати недоїмки зі страхових внесків передбачений Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1.
Відповідно до п.п. 10.1 п. 10 Інструкції нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку сплати відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником включно.
Згідно з п. 10.5 Інструкції рішення про нарахування пені посадові особи органів Пенсійного фонду виносять одночасно з прийняттям рішення про застосування фінансових санкцій, зазначених у підпункті 9.3.2 пункту 9.3 цієї Інструкції за формою згідно з додатком 14 цієї Інструкції, яке протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається страхувальнику з повідомленням про вручення.
Суми пені підлягають сплаті страхувальником чи банком протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення або можуть бути оскаржені до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного органу Пенсійного фонду, посадовими особами якого прийнято це рішення.
Відповідно до ч. 13 ст. 106 Закону про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.
Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Оскарження рішення виконавчого органу Пенсійного фонду про нарахування пені та накладання штрафів зупиняє строки їх сплати до винесення вищим органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строки сплати фінансових санкцій також призупиняються до винесення судом рішення в разі оскарження страхувальником вимоги про сплату недоїмки, якщо накладення фінансових санкцій пов'язано з її виникненням або несвоєчасною сплатою.
Суми пені та штрафів можуть бути включені до вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування цих фінансових санкцій пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки.
Таким чином, законодавством передбачений не тільки порядок нарахування сум страхових внесків та порядок нарахування фінансових санкцій за їх несвоєчасну сплату, а й порядок адміністративного та судового оскарження рішень Пенсійного фонду про нарахування фінансових санкцій та вимоги про сплату боргу.
Проаналізувавши вищенаведені норми , суд дійшов висновку, що чинним законодавством встановлені певні вимоги до порядку оскарження рішень Пенсійного фонду страхувальниками, а саме:
- рішення та вимога Пенсійного фонду можуть бути оскаржені страхувальником до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку лише у певно визначений строк - десять днів з дня отримання цього рішення або вимоги.
- про оскарження рішення страхувальник обов'язково повинен письмово повідомити відповідний виконавчого орган Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення, одночасно з поданням скарги;
- про оскарження вимоги страхувальник обов'язково повинен письмово повідомити відповідний територіальний орган Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів із дня звернення до виконавчої дирекції Пенсійного фонду чи суду.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позивачем не було порушено строк звернення до суду за оскарженням рішення Пенсійного фонду про застосування фінансових санкцій та вимоги про сплату боргу.
Проте, суд зазначає, що позивачем у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України не було надано жодного доказу того, що Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія у визначені законодавством строки було повідомлено про оскарження рішень про застосування фінансових санкцій та вимог про сплату боргу.
Враховуючи зазначене вище, суд дійшов висновку, що позивачем було порушено порядок оскарження. Рішень Пенсійного фонду.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 117 КАС України подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень.
Таким чином, суд вважає необґрунтованим посилання позивача на те, що оскарження до Окружного адміністративного суду АР Крим рішень про застосування фінансових санкцій від 23.03.2009 року № 254 та № 255, а також вимог про сплату боргу № Ю-479 від 05.05.2009 року, № Ю-479-1 від 03.06.2009 року, № Ю-479-2 від 02.07.2009 року зупиняє їх дію та строки сплати визначених у них сум недоїмки та штрафних санкцій.
До того ж, у позовній заяві позивач зазначив, що Управлінням Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АР Крим всі надходячи платежі по страховим внескам неправомірно зараховувались в рахунок погашення попередньо утвореної заборгованості, у зв'язку з чим виникла недоїмка та були нараховані штрафні санкції відповідно до рішення № 1010 від 06.08.2009 року. Таке твердження позивача суд вважає необґрунтованим з наступних підстав.
Відповідно до ч. 5 ст. 106 Закону за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Відповідно до платіжних доручень, наявних в матеріалах справи, позивачем сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за червень 2009 року, що підтверджується призначенням платежу, зазначеним у платіжних дорученнях, проте зазначені суми направлялись Пенсійним фондом не в рахунок погашення поточної заборгованості зі сплати страхових внесків, а в рахунок погашення заборгованості з фінансових санкцій та пені за попередні періоди.
Вивчивши надані документи, керуючись ст. 106 Закону суд дійшов висновку, що зарахування відповідачем грошових сум, визначених у платіжних дорученнях, хоча і з зазначенням призначення платежу: на погашення страхових внесків за поточний період, в рахунок погашення заборгованості за попередні періоди, є правомірним.
Відтак, вимога № Ю-479-3 про сплату боргу у розмірі 116397,39 грн. та рішення № 1010 від 06.08.2009 року про застосування до позивача фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, прийняті Управлінням Пенсійного фонду України в м. Євпаторії АР Крим на підставі закону та в межах повноважень відповідача, передбачених чинним законодавством.
На думку суду матеріали справи спростовують твердження позивача про порушення відповідачем вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За таких умов суд відмовляє позивачу у задоволенні позовних вимог.
Постанова оформлена та підписана 11.12.2009 року
Керуючись ст.ст. 160-163,167 КАС України, суд
1.У задоволенні позовних вимог - відмовити.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складення у повному обсязі).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження , апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Цикуренко А.С.