Постанова від 10.12.2009 по справі 2а-12986/09/4/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

10.12.09 Справа №2а-12986/09/4/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі :

Головуючого судді Циганової Г.Ю., при секретарі судового засідання Кравченко О.І.,

За участю сторін:

від позивача - Володькін, представник за дов.,

від відповідача - не з'явився,

розглянув адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у м. Ялта,

до відповідача Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2,

про стягнення заборгованості в сумі 396,26 грн.

Суть спору: ДПІ у м. Ялта (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі - відповідач) про стягнення заборгованості у сумі 396,26 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи сповіщений належним чином,рекомендованою кореспонденцією.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим розглядати справу у відсутності відповідача.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач - ОСОБА_2 зареєстрована виконавчим комітетом Ялтинської міської ради АРК 20.03.2006р., як фізична особа - підприємець, знаходиться на обліку в ДПІ в м. Ялта, як платник податків. За заявою про надання права застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності відповідачу було видано свідоцтво про сплату єдиного податку на 2008 рік.

Статтею 2 Указу Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” від 03.07.1998 №727/98, в редакції Указу Президента України від 29.06.1999 №746/99, із змінами і доповненнями, передбачено, що суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиними податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.

Відповідно до ч.2,3 ст.2 Указу Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” ставка єдиного податку для суб'єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць. У разі коли фізична особа - суб'єкт малого підприємництва здійснює кілька видів підприємницької діяльності, для яких установлено різні ставки єдиного податку, нею придбавається одне свідоцтво і сплачується єдиний податок, що не перевищує встановленої максимальної ставки.

Судом встановлено, що відповідач на підставі заяви про перехід на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності отримав 18.01.08р. свідоцтво про сплату єдиного податку в розмірі 200,00 грн.

Частиною 6 статті 2 Указу Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності - фізичні особи зобов'язані сплачувати єдиний податок не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.

Однак, відповідач не сплачував у повному обсязі суми єдиного податку за 2008р. у розмірі 2400,00 грн.(сплачено було лише 2005,00 грн.), у результаті чого за відповідачем утворилася заборгованість у розмірі 396,26 грн., що підтверджується обліковою карткою платника податків, розрахунком суми боргу. У тому числі, відповідно до розрахунку (а.с.7) донарахована пеня на суму несплаченого боргу з єдиного податку у розмірі 1,26 грн.

Відповідачу були направлені податкові вимоги: податкова вимога № 1/3502 від 24.10.08р. на суму 196,26 грн., яка була отримана відповідачем особисто 12.11.08р., податкова вимога № 2/3896 від 12.12.08р. на суму 396,26 грн., яке було розміщено на дошці оголошень 23.01.09р. Рішення №8 від 24.02.09р. про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу було отримано відповідачем 04.03.09р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

Згідно з ч.2 ст.5 Указу Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” передбачено, що суб'єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.

У силу п.11 ст.10. Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органам державній податковій службі надане право стягувати суми заборгованості перед бюджетами і державними цільовими фондами в судовому порядку.

Проте, посилання позивача на норми Закону Украины «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими» (далі - Закон №2181) в обґрунтування заявлених позовних вимог про стягнення з відповідача суми пені у зв'язку з несплатою єдиного податку не можуть бути прийняті до уваги, виходячи з наступного.

Відповідно до Преамбули Закону №2181, цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

Пунктом п.1.4 ст.1 Закону №2181 визначено, що пеня - це плата у вигляді процентів, нарахованих на сум у податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.

Згідно з пп.16.1.2 п.16.1 ст. 16 Закону №2181нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;

б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

Позивачем як суб'єктом владних повноважень не надано суду доказів самостійного нарахування відповідачем суми належного до сплати єдиного податку або нарахування такої суми відповідачу контролюючим органом.

Відповідно до вимог Указу №727 ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється виключно місцевими радами, залежно від виду діяльності, у фіксованих сумах. При цьому місцеві ради не є контролюючими органами відповідно до Закону №2181.

Виходячи з наведеного, приймаючи до уваги те, що позивачем у порядку, передбаченому ст.71 КАС України, не надані докази обґрунтованості нарахування та стягнення пені в розмірі 1,26 грн., суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню - в частині стягнення заборгованості з єдиного податку в сумі 395,00 грн.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 94, 158 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) в дохід місцевого бюджету м. Ялта (код платежу 16050200, р/р 34210379700039 в УДК в АРК, ЗКПО 34740850, МФО 824026) заборгованість по єдиному податку у сумі 395,00 грн.

3. В інший частині позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня проголошення у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня проголошення через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя Циганова Г.Ю.